Apie Kates


Sveiki!

Ilgai galvojau temą būsimam straipsniui ir į galvą šovė mintis parašyti apie kates - pati auginu jų net 3 (rusų mėlynąjį ir 2 beveislius) ir jos yra mano mylimiausi gyvūnai.

Istorija

Katės Buvo prijaukintos jau prieš 3500 metų Senovės Egipte. Ten jos laikytos šventomis, – jų deivė – Basta. Ir iki šių laikų jos jau tapo populiariausi naminiai gyvūnėliai pasaulyje. Anksčiau žmonės jas laikydavo, kad išgaudytų peles, žiurkes, o dabar laikomos kaip augintiniai namuose, dėl savo išskirtinio mielumo, švelnumo,  ir dėl to, kad nereikalauja daug priežiūros. Katės geba išmokti klausyti paprastų komandų ir naudotis paprastais mechanizmais. Yra daugybė kačių veislių, kurios skiriasi dydžiu, spalva, kailiu, kai kurios veislės yra beveik be kailio arba be uodegos.


Kačių veislės

Yra atrasta apie 200 kačių veislių, jos atsiranda dėl įvairių priežąsčių (natūralių, mišrūnių, genų mutacijos, natūralių hibridų). Štai keletas populiariausių veislių:

Rusų mėlynoji

Rusų mėlynosios katės kilmė nėra visiškai žinoma. Ji turi net kelis pavadinimus, pvz., - Rusiška katė, Mėlynoji katė, Archangelsko katė, net Ispaniška katė. Tačiau manoma, kad tikroji šios katės tėvynė yra Rusija. Senoji rusų legenda byloja, kad drauge su šia kate į namus ateina ir laimė. XVII a. iš Archangelsko uosto tokią katę jūreiviai parvežė  į didžiąją Britaniją. Taip ši katė aristokratė pateko į europietiškus rūmus. Anglų tarpe šios katės tapo labai populiarios ir buvo veisiamos. Šiandien daugiausia šios veislės kačių auginama būtent Didžiojoje Britanijoje.
Savybės:
ši katė yra švelni, jautri, taikaus būdo, prieraiši, „santūri“, lengvai prisitaikanti prie buto sąlygų, mėgstanti komfortą bei ramybę, todėl ištisą dieną gali pragulėti šiltoje vietoje nepasijudindama. Tačiau antroji šios katės charakterio pusė – tai padykęs, linksmas, žaismingas, labai judrus, nenustygstantis vietoje, imlus įspūdžiams gyvūnas.

Bengalijos katė

Bengalijos katė, kuri atrodo kaip mažas leopardas, tai yra pakankamai nauja veislė atsiradusi apie 1980-tuosius metus. Šios katės aktyvios, triukšmingos ir labai gudrios. Stebėdamos žmonių veiksmus jos išmoksta atsidaryti spintos, kambario duris ir netgi langus. Gali lipti sienom, tupėti ant šaldytuvų ar užlipti ant kito pačio aukščiausio baldo namuose. Nepaisant sparčiai augančio šios veislės populiarumo, tai tikrai nėra ta veislė, kurią gali auginti kiekvienas. Labiausiai jos tinka patyrusiems, aktyviems kačių augintojams. Tai labai bendraujantis gyvūnas, kuriam reikia nemažai dėmesio. Mėgsta žaisti žaidimus, vaikščioti su pavadėliu, išdykauti su vandeniu jums plaunant indus ar maudantis. Mėgsta blizgančius daiktus, kuriuos gali pavogti arba paslėpti.

Siamo katė

Siamo katės, tai senovės Rytų veislė, kilusi iš Pietrytinės Himalajų dalies.  Net žmonės, nieko nenutuokiantys apie kačių veisles, pažins Siamo katę iš savito kailiuko piešinio, paslaptingų mėlynų akių ir ilgo liekno kūno. Siamo katės populiarios labai daug metų, tačiau   ši veislė tinka toli gražu ne kiekvienam. Siamo katės baisiai mėgsta bendrauti, ir ne visi gali gyventi su tokiu reikliu gyvūnų. Tačiau, jei jūs norite kilmingos gyvo ir nepaprastai meilaus būdo katės, kurios priežiūrai nereikės skirti daug laiko, Siamo katė gali būti pati tinkamiausia.  


Persijos katė

 Pagal vieną iš teorijų, šios veislės šaknys prasidėjo Persijoje (dabartiniame Irane). Persų katė negalėtų gyventi laisvėje ir ne vien dėl to, kad savarankiškai ji nesusitvarkytų su savo puikiu kailiuku, bet dar ir dėl to, kad persai labai prisirišę prie žmonių; mėgsta būti šalia, mylėti ir būti mylimi. Nors persai puikiausiai moka save prižiūrėti, patys valgo, prižiūri savo vaikus ir net gaudo peles, jei laiku “pažadinsime” juose šių instinktų (periode nuo 3 iki 6 mėn), jei jie bus nemylimi, taps visiškai bejėgiais. Ši veislė - viena iš mieliausių ir populiariausių kačių veislių visame pasaulyje. Jos atsiradimas prislopino kitų veislių grožį bei žavesį. Tai persų katė, kuri traukia akį, džiugina ir tarsi užkeri. Tai tikra persė - žvaigždė.

  
Bombėjaus katė

 Veislės istorija: Nikki's Horner'is, amerikos selekcininkas iš Kentukio, 1958 m mėgindamas sukurti juodąją burmos katę, sukryžmino sabalo spalvos burmos patelę varinėmis spalvos akimis su juodo kailio Amerikos trumpaplaukėmis. Rezultate gavosi „miniatiūrinė juodoji pantera“ vario spalvos akimis.Bombėjaus katės yra draugiškos, protingos ir prieraišios. Kaip ir daugelis Rytų veislių grupės kačių, jos iš smalsumo gali įlįsti į svečių automobilius ar prekių pristatymo sunkvežimius, tad kates rekomenduojama laikyti uždarytas namuose ar aptvertame sode. Joms paprastai patinka tokios sąlygos, nes šios katės labai mėgsta namų patogumus. Augintinėms labai patinka žaisti, tad parūpinkite žaislų ir draskymui skirtų priemonių, kad turėtų ką veikti be žmonių. Šios katės jautriai reaguoja į šeimininko jausmus, todėl yra puikios kompanionės. 

Meino meškėnas

 Meino meškėno katė visą laiką buvo laikoma Šiaurės Amerikos aborigenų kate. Šios katės vystosi gana lėtai. Normalų ūgį jos įgauna būdamos 3-5 metų.Netgi balsas, toks mielas ir švelnus, atrodo nenatūraliai. Garsų riaumojimą, kuris labiau tiktų prie šios katės išvaizdos, galima išgirsti labai retai.Pagal savo temperamentą, tai katės kompanionės, mėgstančios bendrą gyvenimą šalia žmonių. Jos nereikalaus švelnumo, tiesiog lydės jus ir bus pasirengusios suteikti pagalbą. Meino meškėno katė - tai draugas ir partneris, bet jokiu būdu ne kaprizingas vaikas. Jos elgiasi kaip klounai, bet niekada nepadaro jokios žalos. Meino meškėno katės visada ras bendrą kalbą su bet kuriuo šuniuku ar kitos veislės kate ir mielai įsitrauks į jų žaidimą.

Faktai apie kates:

Sterilizuotos katės gyvena vidutiniškai du-tris metus igliau nei nesterilizuotos.
Balta katė mėlynomis akimis visada bus kurčia.
JAV gyventojai tiesiog dievina kates: amerikiečiai daugiau pinigų išleidžia kačių nei kūdikių maistui.
Katės gali išleisti šimtą skirtingų garsų. Tuo tarpu šuns vokalo galimybės apima tik dešimt.
Katės yra puikios šuolininkės: jos gali iššokti į 7 kartus didesnį nei jos ūgis aukštį.
Kodėl katės kartais nesugeba išlipt iš medžio? Pasirodo, jų letenėlės tobulai sukonstruotos lipimui aukštyn, tačiau nepritaikytos lipimui žemyn dėl specifinio išlenktumo.
Tik 3 gyvūnų rūšys vaikšto judindami priekines ir užpakalines letenas kartu pirma vienos pusės, paskui kitos pusės. Tai yra žirafos, kupranugariai ir, žinoma, katės.
Katės yra vienos iš tik keletos gyvūnų, kurie gali fiksuotai spoksoti žmogui į akį.
Pagal atliktus tyrimus, katės žmogų laiko tiesiog... kita kate, tik didesne.
Katės – skausmo gydytojos

Apie kačių ir žmogaus sveikatos ryšį kalbama labai daug metų. Jau nuo antikos laikų žmonės intuityviai jautė, kad katės turi gydomąją galią ir mielai su jomis „dalindavosi“ savo ligomis. XX a. buvo paskelbta daug mokslinių publikacijų, kuriose galima rasti įvairių tyrimų rezultatus, kur kalbama apie kačių poveikį sveikatai.
Tad kuo gi katės taip padeda mūsų sveikatai? Katės murkimas ir šiluma padeda atsiplaiduoti. Murkdama katė skleidžia nuo 20 iki 50 hercų dažnio garsus. Šis dažnis stabilizuoja nervų sistemą, mažina sąnarių ir galvos skausmus, gerina kraujotaką, slopina vidaus organų uždegimą, greitina žaizdų gijimą. Katės glostymas žmogui gerina nuotaiką bei sukelia teigiamas emocijas. Šiaurės Karolinos mokslininkai ištyrė, kad katės murkimas sustiprina kaulus net 20 proc.Katės tiksliai nustato, kada sunegaluoja šeimininkas. Jos niekada nepradės žaisti su sunkiai sergančiais ligoniais, bet ilgai gulės šalia jų, darys letenėlėmis masažą. Žodžiu, bandys padėti. Jei pacientą buvo ištikęs širdies priepuolis, insultas ar daryta sunki operacija ir jėgų sugrąžinimui reikės daugiau laiko, „namų daktaras“ visada bus šalia. Jei augintinės nemylite, galite iš jos „daktariškų“ paslaugų nesitikėti – katė nenorės jums pagelbėti.


Kolumbijos vaikų aplinkos sveikatos centro mokslininkai ištyrė, kad vaikai, turintys namuose katę, daug rečiau serga astma. Tai yra todėl, kad šie vaikai turi žymiai daugiau antikūnių nei vaikai, neturintys namuose katės.
Seniai žinoma, kad katės glostymas normalizuoja kraujo spaudimą: padidina per žemą ir pažemina per aukštą, tad mažėja ir infarkto rizika.
Užsienio šalyse sparčiai populiarėja kačių terapijos centrai, kuriuose žmonės už tam tikrą mokestį gali ateiti pažaisti su šiais gyvūnais, paglostyti ir pamyluoti.

Katinas, kuris išgelbėjo savo draugę


Vargšelė katė Lila tikriausiai neteko vienos iš savo gyvybių, bet viskas galėjo susiklostyti dar blogiau, jei ne jos draugas, juodas gražuolis Peppa. Burmanų veislės katė įšoko į atidarytą skalbimo mašiną, kol jos šeimininkė Kerry Rodgers dėliojo skalbinius. Nepastebėjusi katės, Kerry uždarė skalbimo mašina ir įjungė skalbimo šaltame vandenyje režimą, o po to išėjo uždariusi paskui save duris.

 Peppa iškart pajuto kad kažkas ne taip, ėmė smarkiai krebždenti į vonios duris. Kerei toks katino elgesys pasirodė labai įtartinas, ji atidarė vonią ir pamatė, kas skalbimo mašinoje sukasi Lila. Tos kelios minutės, kol mašina visiškai sustojo, jai truko visą amžinybę. Moteris ištraukė katę ir nulėkė į artimiausią veterinarijos kliniką. Katei buvo nustatytas smegenų sukrėtimas, persišaldymas ir lengvas apsinuodijimas skalbimo milteliais. O juk viskas galėjo baigtis daug liūdniau.


Tiek apie kates, tikiuosi straipsnis patiko :)
Galbūt jūs auginate kates? Kokios veislės?


7 PAKOMENTAVO

 1. Labai patiko :D Kadangi turiu katę (Meino meškėnas ar kažkas panašaus bent į tai) tai žinau ką reiškia turėt katę. Tikra manipuliuotoja! :D

  AtsakytiPanaikinti
 2. jo, pastebejau kad siamo kates nedraugiskos :D, as ir norejau straipsi apie kates rasyt. Kas pirmesnis tas gudresnis :D

  AtsakytiPanaikinti
 3. Aš auginu sniego lenetėlės veislės katiną , labai panašus į Siamo veislės. : )

  AtsakytiPanaikinti
 4. Auginu, ne veislini katina. Jau tris metus :-)

  AtsakytiPanaikinti
 5. Už Bengalijos katę velniui sielą atiduočiau. ;o

  AtsakytiPanaikinti
 6. Neauginu katės, mamai jos nepatinka,pati taip pat jų nemėgstu, na, bet kokią vieną smagu būtų visai, nes kažkaip man namai asocijuojasi su šuniu, kate, žodžiu, kad būtų visko :)
  Straipsnis superinis. Viskas detaliai paaiškinta, išplėsta, smagiai skaitėsi net ir kačių nemėgstančiai Brigitai :D

  AtsakytiPanaikinti