Šiek tiek akiračio praplėtimui ;)

sveiki, na štai ir mano pirmasis straipsnis :))), sugalvojau rašyt apie atmosferą kuri yra labai paslaptinga, juk visiem įdomu sužinot kas vyksta su mūsų planeta ir kas vyksta už jos, tikriausiai tai nelabai vertinga informacija, bet dėl įdomumo ;).
Pirmiausia apie 2012 m. pasaulio pabaigos prognozę, žinau, jau daug kam atsibodo bet - daugelis žmonių netiki šia fraze taip pat ir aš, nes ne kartą buvo prognozuota pasaulio pabaiga, mokslininkų, kurie rėmėsi religinėmis pranašystėmis ar astronominiais įvykiais, kaip kometų pasirodymas, saulės užtemimai ar kalendoriniai tūkstantmečiai, bet jie apsiriko. Šį kart jie remiasi senovės Majų mezoamerikos kalendoriumi ir jo pabaiga yra 5125 kuri įvyks 2012 Gruodžio 21d. Be to šiuo laiku aplinkotyrininkai ir klimatologai perspėja apie gresiantį masinį rūšių nykimą ir klimato kaitą ir pritaria mokslininkams, nes aptikę įvairiais kitais senoviniais kūriniais, pranašystėmis, piešiniais, prognozuojančiais pasaulio pabaigą, kiti Pasaulio pabaigos skelbėjai teigia, kad senovės majų astronomai žinojo apie būsimą retą Žemės, Saulės ir Paukščių Tako centro išsirikiavimą į vieną liniją 2012 m. žiemos saulėgrįžos metu. Šis išsilygiavimas siejamas su lygiadienių procesija ir persikėlimu iš vieno pasaulio į kitą, bet ne tik Majais remtasi, pasirodo 2001 m. knygoje The Orion Prophecy  teigiama, kad mitologinės Atlantidos gyventojai, užlieti milžiniško potvynio po paskutinio apledėjimo persikėlė į Nilo deltą ir hieroglifais įspėjo ateinančias kartas apie 2012 m. įvyksiančią apokalipsę. Pasak autorių, šis perspėjimas yra Sfinkso, Gizos piramidžių ir graikų Denderos šventyklos viduje. Kita paplitusi teorija, kad 2012 m. (nors data ne kartą keista) pasaulio pabaigą sukels į Žemę atsitrenkusi ar jos sukimą sustabdysianti Planeta X dar vadinama Nibiru.


     Tuo tarpu majanistai  nesutinka su tokia Majų kalendoriaus interpretacija. Jie teigia, kad 2012 m. gruodžio 21 d. tiesiog žymi esamo baktuno pabaigą ir kalendoriaus perėjimą į 13.0.0.0.0. baktuną. Jie teigia, kad Naujojo Amžiaus tikėjimai klaidingai interpretuoja ir iškraipo senovės majų kultūrą.Taip pat Meksikos nacionalinio autonominio universiteto archeologas Guillermo Bernalis sako, jog įrašuose, rastuose skirtingose Majų gyvenvėtėse, nurodytos datos gerokai pranoksta 2012 metus – pavyzdžiui, viename įraše nurodyti apytikriai net 4772 metai. Taigi tikėkite kuo norite.

Apie Užtemimus

Saulės
Anksčiau lietuviams, kaip ir kitoms tautoms užtemimai keldavo siaubą. Tikėta, kad Saulės užtemimo metu privaloma būti namuose, melstis, prašyti Dievo, jog atleistų nuodėmes, nutolintų nelaimes. Būdami namuose užverdavo langines, uždangstydavo langus. Kartais uždegdavo žvakes, smilkydavo. Jei spėdavo, gyvulius suvarydavo ir uždarydavo tvartuose, nes bijojo, kad šie gali susirgti, apakti.
XIII a. Lietuvoje buvo matomi net trys visiški Saulės užtemimai. Paskutinis visiškas Saulės užtemimas įvyko: 1954 m. birželio 30 d. sekantį kartą vidurdienį žvaigždes Vilniuje išvysime tik 2195 m. vasario 10 d. Tačiau nereikia nuiminti, nes 2039 m. birželio 21 d. ir 2048 m. birželio 11 d. užtemimai praslinks per kaimyninę Latviją, todėl visi besidomintys retu dangaus reiškiniu trauks tenai.
Dar galime pasidžiaugti ir tuo, kad daliniai užtemimai Lietuvos neaplenkdavo - vieną stebėjome 2006 m. kovo 29 d., kitą - 2008 m. rugpjūčio 1 d. Deja, 2011 ir 2012 m. Europos gyventojų nenudžiugins net iš dalies užtemdytas Saulės diskas...
Jeigu jūs niekada nesate stebėję vieno iš nuostabiausių gamtos reiškinių - saulės užtemimo, tačiau norite jį pamatyti, tai NASA paruoštas žemėlapis jums labai pravers. Jame pavaizduotos visos pilnų saulės užtemimų vietos ir datos iki pat 2025 metų.


Deja, kaip matote Lietuvoje nebus..


Mėnulio

Daugumai žmonių jei neteko stebėti, tai bent teko girdėti apie Mėnulio užtemimus. Atrodytų, kad tai gana įprastas gamtos reiškinys, kaip ir lietus ar vaivorykštė. Tačiau užtemimų mechanizmas savyje slepia įvairių mįslių. Dažnai šis reiškinys vadinamas KRUVINUOJU MĖNULIU. Šis reiškinys įvyksta kai mėnulis patenka į žemės šešėlį, o saulė jį apšviečia, taip pat mėnulio spalvai įtakos turi Žemės atmosferos sudėtis Užtemęs Mėnulis itin tamsiai ir kraupiai atrodo tada, kai Žemės atmosferoje gausu dulkių. Taip buvo 1992 ir 1993 m., kai Žemę juosė Pinatubo ugnikalnio Filipinuose išmestų dulkių debesys. Kai Žemės atmosfera švari, užtemęs Mėnulis nusidažo švelniu raudoniu.
2012 metai Lietuvos astronomijos atmintyje išliks kaip vieni neįspūdingiausių, nes nei Saulės, nei Mėnulio užtemimų nematysime.

Planetos

                                                                                                  Ypatumai:

Merkurijus - mažiausia planeta Saulės sistemoje. kitaip _ Svylantis pasaulis.
Venera - labai gerai atspindi saulės spindulius Už Venerą mūsų padangėje ryškiau spindi tik Saulė ir Mėnulis. kitaip_ Žemės sesuo.
Žemė - vienintelė gyvenamoji planeta. Kitaip_ Motina Žemė.
Marsas -pastebimai ištįsusi eclipsė. kitaip _raudonasis dangaus klajūnas.
Jupiteris - didžiausia Saulės sistemos planeta. Kitaip_planeta gigantas.
Saturnas- turi aplink save žiedą. Kitaip_ Žieduotas Saulės sistemos brangakmenis.
Uranas - sudarytas iš vandenilio, helio ir metano. Kitaip_ žydroji planeta.
Neptūnas - šalčiausia planeta saulės sistemoje. Kitaip_ mėlynoji planeta.

Matomumai:

Merkurijus prieš pat saulės patekėjimą, virš šiaurės rytų.
Venera pasirodo kaip rytinė žvaigždė.
Marsas matomas pora valandų po saulėlydžio virš pietvakarių horizonto.
Jupiteris po vidurnakčio.
Saturnas kelios valandos po saulėlydžio šalia Marso.

Apibendrinimui - man asmeniškai įdomu sužinoti daugiau apie planetas, mane domina visokie reiškiniai - saulėlydžiai, žvaigždėtas dangus, didelis mėnulis, turiu neblogų nuotraukų padarius, taip pat mane domina astronomija, bet neįsivaizduoju ar noriu su ja susiet gyvenimą, tikriausiai ne...

Remtasi Wikipedia. Ačiū kad skaitėte, tikiuosi buvo įdomu, be to komentaruose pasidalinkit savo įspūdžiais, gal matėt mėnulio ar saulės užtemimą savo akimis? Ir ar tikite pasaulio pabaiga?

4 Komentarai

 1. Ei, ką tik pastebėjau kad mano kortelės dar nėra. Monikute!!!

  AtsakytiPanaikinti
 2. Laabai pati straipsnis! Taip sudominai, kad norėjau dar ir dar! Nė netikėjau, kad tokios temos mane domina! Šaunuolė, pasidarbavai puikiai! :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Aquilė _ Jega!!!
  ^^Eve Lyn^^ _ labai labai dėkoju!!! :)))

  AtsakytiPanaikinti