De javu - kas tai?


Goda


Tas keistas jausmas nors kartą gyvenime aplanko kiekvieną. Kažką stebėdami staiga suvokiame: kažkada taip jau buvo — čia jau buvau, veikiau tą patį, girdėjau tuos pačius žodžius... Šis fenomenas vadinasi deja vu (pranc. — jau matyta). Kaip atsiranda atsiminimai apie ateitį?
Jausmas, kad tai jau matei, pažįstamas daugeliui. Statistikos duomenimis deja vu patiria apie 97 proc. žmonių. Daryta daugybė tyrimų, kurie rodo, kad deja vu dažniau patiriama jaunesniame amžiuje, tarp 15 ir 25 metų. Tačiau ir vyresni žmonės nuo to neapdrausti.
„Negaliu atsikratyti jausmo, kad tai man jau buvo nutikę. Aš kaip ir tada ėjau pavargusi po darbo namo. Kelias vedė per tamsų kiemą, taip pat iš kairės švietė namo langai. Gatvėje — nė gyvos dvasios. Ir kažkieno žingsniai, besivejantys mane. Aš spartinu žingsnį, ir tas žmogus iš paskos manęs — taip pat...“ – maždaug taip nupasakoja pacientai psichoterapeutams deja vu fenomeną. Kiekvienam, susidūrusiam su tuo, atrodo savaip.

Taip nutinka ir žvaigždėms
Viename savo interviu popžvaigždė Madona pasakojo, jog pirmą kartą apžiūrint imperatoriškuosius rūmus Pekine ją apėmė jausmas, kad žino kiekvieną jų užkaborį. Tuo remdamasi atlikėja ėmė tvirtinti, kad praeitame gyvenime buvo paskutinio Mandžiūrijos imperatoriaus tarnas.

Keistą nežinomo atpažinimo jausmą patyrė ir dainininkė Tina Terner. Pirmą kartą atvažiavusi į Egiptą, ji pamatė „pažįstamus“ peizažus, daiktus ir staiga „prisiminė“, kad senovės Egipte ji buvo faraonės Hačepsutės draugė, o gal ir pati faraonė.

 O štai agentas 007 Šonas Koneris neseniai pareiškė, kad praeitame gyvenime buvo karingoje Afrikos aborigenų genties gydytojas.
                                                                ........... Svarbus paaiškinimas: deja vu būsenos niekuomet nepavyksta sukelti dirbtinai, ir konkretus žmogus tai patiria ganėtinai retai. Dar ir todėl deja vu tyrimai vyksta lėčiau, nors žinomas šis reiškinys seniai. Jau Senovės Graikijos metraščiuose, kronikose, filosofijos ir literatūros kūriniuose užfiksuota daugiau kaip tūkstantis žmonių pasakojimų, kuriuose jie teigia staiga atsidūrę kitame asmenyje ir kitoje epochoje. Be to, jie pasakojo tokias smulkmenas, kurių neįmanoma sužinoti, jei tai iš tiesų nebūtų nutikę.De javu  taip pat gali turėti formą deja entendu (jau girdėta), deja lu (jau skaityta) arba deja eprouve (jau patirta).

Deja vu atvirkščiai
Priešingas deja vu efektas jame vu pasižymi tuo, kad žmogus neatpažįsta tikrai jam pažįstamų dalykų. Pavyzdžiui, jis gali ramiai šnekučiuodamasis su senu pažįstamu staiga suvokti, kad visiškai nepažįsta to žmogaus, t.y., nežino (ir niekada nežinojo!) jo vardo, pavardės ir pan. Tūkstančius kartų matytos detalės staiga tampa visiškai svetimos.

Jame vu skiriasi nuo įprasto atminties praradimo tuo, kad tokia būsena užklumpa visiškai netikėtai. Beje, jame vu pasitaiko ne taip dažnai kaip deja vu.

Taip pat egzistuoja ir reiškinys deja visite (jau aplankyta). Atvažiuojate į naują vietą ir jaučiate, kad puikiai ją pažįstate.

Tai nutiko ir man
De javu esu patyrusi ir aš. Tai labai pažystamas, ir kartais erzinantis jausmas. Dažnai būna taip, kad sunku susiprasti ar ten jau buvau ištikrujų ar tai tik mano fantazija. Dažniausiai pasirodantis jausmas tai  Deja visite (jau aplankyta). Atrodo, kad čia jau vaikščiojau, čia jau buvau, tarkim ėjau ta gatvės puse. Ar kaškas panašaus buvo nutikę ir jums? Išsipasakokite.

Iki, susitikimo, Goda.

9 Komentarai

 1. Jau buvo toks straipsnis.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Taip, tikrai jau buvo... Bet patiko :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Kopija iš lipstick'o. GĖDA.

  AtsakytiPanaikinti
 4. Kokia dar kopija? Atsiųsk nuorodą, nes peržiūrėjau visą lipstick blog'ą, ir neradau tokio straipsnio :D

  AtsakytiPanaikinti
 5. Pati tema visiškai nukopijuota.
  Netiki - pažiūrėk. Susirask, Modesta lyg rašė,bet nezinau tiksliai.
  Buvo aprašymai panašūs, iš garsenybių gyvenimo įkelti.
  Tiesiog manau, kad skaitytojam tikrai neįdomu skaityti tos pačios temos straipsnius dviejuose bloguose.

  AtsakytiPanaikinti
 6. vo šitas jausmas tai geras! :)

  AtsakytiPanaikinti
 7. Uhh, dažnai... Bet man tai pasireiškia kiek kitaip. Matau, ir galvoju, kad šią akimirką esu sapnavusi anksčiau. O.o O pati savo sapnus prisimenu labai retai. Jeigu ir prisimenu, tai greit užmirštu.

  AtsakytiPanaikinti
 8. Jeigu pasirodė, kad kopijavau, nuo kitos rašytojos, tai suklydote. Visą medžiagą traukiau iš interneto. Dar savo prierašą pridėjau. Ir TIKRAI nežinojau, kad tokia tema jau buvo. Kitą kartą prieš rašydama straipsnį, pasižiūrėsiu ar tokio straipsnio dar nebuvo. Goda

  AtsakytiPanaikinti