Nemalonus burnos kvapas


Mus nuolatos supa žmonės su kuriais bendraujame ar bent trumpam palaikome ryšį dėl paslaugų, kurias jie mums teikia. Per dieną pasakome vidutiniškai 31 500 žodžių, ir beveik jie visi sklinda kitam asmeniui į veidą. Turbūt kiekvienas žinome, kaip yra nemalonu bendrauti su žmogumi, kuriam iš burnos dvelkia tikrai ne kaip iš braškių sodo.. O galbūt ir jūs su tuo kovojate, ar turite artimų žmonių, susidūrusių su šia problema? Tuomet siūlau paskaityt šį straipsnį nuo pradžios iki pabaigos!
Daugybė žmonių yra klaidingai įsitikinę, jog blogas burnos kvapas atsiranda dėl netinkamos burnos higienos. Tačiau tai yra visiška netiesa. Blogą burnos kvapą paprastai sukelia bakterijos, kurios gyvuoja ant kiekvieno žmogaus liežuvio ir gerklės paviršiaus bei tonzilių, jei jos nėra pašalintos. Kai šios bakterijos dauginasi sparčiau nei burnos natūraliomis sąlygomis yra leistina, burnoje susiformuoja blogas kvapas.

Esant blogam burnos kvapui svarbiausia šalinti priežastį, o ne kovoti su atsiradusia pasekme (burnos kvapu). Nes kvapnios pastilės, dantų pastos, burnos gaivikliai ir dar daugybė kitų priemonių tik laikina išeitis. Beto, medikai pastebi, kad yra žmonių, kuriuos kamuoja halitophobia - baimė, kad sklinda iš savos burnos blogas kvapas, nors, šiuo atveju, jokio kvapo dažniausai nėra.

O kaip sužinoti ar iš burnos sklinda prastas kvapas? Paprasčiausias būdas – paklausti artimo žmogaus, kurio nesigėdytum. Bet jei neturi kieno paklausti ar tiesiog nenori to daryti, gali pamėginti ir keletą kitų būdų:

 • Nusiplauk rankas bekvapiu muilu. Tada maždaug 5 sekundes palaižyk savo riešą ir iškart pauostyk – jei iš burnos sklinda koks kvapas, turėtum jį pajusti.
 • Palaižyk švarų sausą šaukštą įkišdama jį gana giliai į burną. Ištraukusi pauostyk – jei burnoje kvepia nekaip, turėtum pajusti.

Tad kodėl gi genda burnos kvapas? 7 pagrindinės priežastys.

 1. Maisto likučių susikaupimas burnoje (dažniausiai tarpdančiuose, ant liežuvio). Šiuo atveju - svarbu gera burnos higiena.
 2. Kariesas. Ėduonį sukelia bakterijos, produkuojančios rūgštį. Esant intensyviam bakterijų metabolizmui taip pat skiriasi specifinis kvapas. Išeitis- kariozinių dantų gydymas, jums padėti gali odontologijos klininka Dovidenta.
 3. Burnos sausumas (kserostomia). Seilės turi antibakterinių savybių. Taigi - mažiau seilių -> daugiau bakterijų -> blogas burnos kvapas. Kserostomia yra tam tikrų ligų pasekmė. Esant burnos sausumui, reikėtų gydyti patologijas, galėjusias įtakoti šią būseną arba, kai priežastys neaiškios ar nebeišgydomos, vartojamos įvairios pastilės, medikamentai ir kitos priemonės, galinčios padididnti seilėtekį.
 4. Dantenų ir periodonto (audinių, esančių apie dantį) pažeidimai.
 5. Rūkymas (nikotinas ir kitos cigaretėse (cigaruose…) esančios medžiagos kaupiasi burnoje).
 6. Griežta ilgalaikė dieta ( organizme, nesant pakankamam angliavandenių kiekiui, susidaro medžiagos - ketonai, kurie turi specfinį kvapą).
 7. Iš priežasčių, glūdinčių ne burnos ertmėje taip pat dažnos: kvėpavimo takų infekcija, diabetas, inkstų sutrikimas.

Dažniausia priežastis (90 proc.) - burnos ertmės problemos. 6-8 proc. žmonių tokią nemalonią reakciją sukelia nosies ir gerklės ligų problemos. 2-4 proc. - virškinimo sutrikimai.
Bakterijos, skaidydamos burnoje esančius baltymus, liežuvio nugarėlėje ir gerklėje išlaisvina sieros junginius:

vandenilio sulfidą (kvapas kaip supuvusio kiaušinio);

metil-merkaptaną (kvapas kaip ilgai panešiotų kojinių);
putresciną (kvapas kaip pastovėjusių atliekų);

kitas blogą kvapą skleidžiančias medžiagas.

KAIP SPREST ŠIĄ PROBLEMA?
1. Pasirūpinkite burnos higiena, ypač liežuviu
    Prastas kvapas neretai pasirodo tuomet, kai nėra tinkamai rūpinamasi burnos ertmės higiena. Šį kvapą paprastai sukelia yrančios maisto dalelės bei burnoje susikaupusios bakterijos. Būtent dėl šios priežasties valytis dantis bei tarpdančius yra taip svarbu. Dar svarbiau kaskart puoselėjant dantis švelniu šepetėliu valyti ir liežuvį – taip išvengsite nemalonumus sukeliančių bakterijų.
2. Kramtomoji guma
    Norite tikėkite, norite – ne, seilės - geriausias ginklas prieš blogą kvapą iš burnos. Štai kodėl burnos džiūvimas, ką neretai sukelia kai kurių medikamentų vartojimas arba tam tikros ligos, sukelia prasto kvapo problemų. Seilės nuplauna maisto daleles ir bakterijas, taip pašalindamos dalį kvapo sukėlėjų.
3. Rinkitės cinamoną
    Neseniai atlikti tyrimai su cinamono skonio guma. Nustatyta, kad cinamonas gali būti ypač efektyvus kovojant su blogu burnos kvapu. Kitaip nei kitų skonių, cinamonu praturtinta guma ne tik maskuoja prastą kvapą bet ir naikina bakterijas burnoje. Vienintelė problema yra ta, kad kramtomosios gumos, kuriose yra cukraus, kenkia dantims, taigi vertėtų paieškoti becukrės cinamono skonio kramtomosios gumos.

4. Daugiau gerkite vandenį

    Specialistai sako, kad senstant didėja tikimybė dehidratuoti. Galite net nepastebėti, kad esate ištroškę, todėl geriamasis vanduo turėtų tapti kasdieniu įpročiu: vanduo sumažina bakterijų burnoje iki minimumo. Geriamasis vanduo turi daug naudos sveikatai. Vartojimas kaip priemonę apsisaugoti nuo blogo kvapo – tik vienas iš jo pliusų.
5. Suvalgykite riekę duonos
   Jeigu laikotės vienos iš daugybės populiarių angliavandenių dietos, blogas kvapas gali atsirasti kaip šalutinis vartojamų produktų poveikis. Galite išbandyti įvairius metodus, kvapui ir skoniui užmaskuoti, pavyzdžiui, guma ar čiulpiamosios pastilės, tačiau įtraukus keletą angliavandenių turinčių produktų į dienos meniu, taip pat galima pasiekti puikių rezultatų.

6. Neleiskite blogam kvapui įsigalėti sąmonėje
    Jeigu manote, kad jums dvokia iš burnos, pakeiskite savo nuomonę. Didelė dalis žmonių, kurie mano, kad į juos žiūrima kitaip ar net vengiama jų kompanijos dėl prasto kvapo, visiškai neturi blogo kvapo problemos.
O tai natūralios ir visiems pasigaminamos priemonės nuo nemalonaus burnos kvapo.

 • Į puodelį šilto vandens įlašinkite du lašus eterinio pipirmėčių aliejaus ir skalaukite burną.
 • 3 valgomuosius šaukštus mėtų suberkite į termosą, užpilkite 3 stiklinėmis verdančio vandens ir 8 valandas palaikę nuovirą jį perkoškite. Nuovirą nedideliais kiekiais gerkite vieną valandą prieš valgį.
 • 3 valgomuosius šaukštus šermukšnio šakelių užpilkite 3 stiklinėmis šalto vandens, uždenkite ir ant silpnos ugnies virkite 30 minučių. Perkotą nuovirą reikia išgerti per dieną.
 • Vieną valgomą šaukštą ąžuolo žievės suberkite į indą ir užpilkite viena stikline verdančio vandens. Uždengus 15 minučių pavirinkite ant silpnos liepsnos. Atvėsintu ir perkoštu nuoviru skalaukite burną.
 • 2 arbatinius šaukštelius ežiuolių šaknų užpilkite vienu puodeliu vandens ir uždengę ant labai silpnos liepsnos kaitinkite 10 minučių. Atvėsusį vaistinį gėrimą išgerkite.
 • 4 - 5 šaukštus antžeminės žemuogių dalies, surinktos žydėjimo metu, užplikykite vienu litru vandens ir palaukite 30 minučių.
TAI ĮDOMU!
Japonijos mokslininkai, atlikę daug tyrimų, nustatė, kad natūralus jogurtas – gera priemonė, norint išvengti nemalonaus burnos kvapo. Mokslininkai rėmėsi prielaida, kad becukriame jogurte esančios „gerosios“ bakterijos padeda sumažinti vandenilio sulfido – vieno iš pagrindinių blogo kvapo sukėlėjų – kiekį. Tyrimų rezultatai patvirtino jų lūkesčius – po šešių savaičių buvo paimti 24 savanorių seilių ir liežuvio apnašų mėginiai, kurie parodė, kad minėto vandenilio sulfido kiekis sumažėjo net 80 proc. Jogurto mėgėjai turėtų nudžiugti, nes tyrimai parodė, kad becukris jogurtas ne tik teigiamai veikia burnos ertmę, bet ir stabdo dantų akmenų atsiradimą bei apsaugo dantenas nuo ligų.
Taigi, šio nemalonaus pojučio atsikratyti nėra sunku, tik reikia žinoti, kaip tinkamai tai daryti, ir nebijokit to pasakyti aplinkiniams! Na, bet jeigu vis tiek nedrįstate to padaryti, siūlau išeitį-
http://www.blogaskvapas.lt/kiti-2/pranesk-draugui

2 Komentarai

 1. Puikus ir naudingas straipsnis. : )) Taip ir toliau !!

  AtsakytiPanaikinti
 2. Man irgi patiko, bet kažkodėl jau skaitant viduryje galvojau "Kada gi baigsis šis straipsnis?". Gal truko kažko kas labiau užkabintu, o gal straipsnis buvo per ilgas.. Na nežinau, bet jeigu reikėtu vertinti straipsnį 10 balų sistemoje, vertinčiau 9 :)

  AtsakytiPanaikinti