Lietuvą užvaldo svetimybės


Sveikos gyvos, panelytės ! Ahh... Pirma diena po atostogų gana sunki, turbūt kaip ir daugeliui. Tad grįžus namo norėjau pailsėti ir atsipūsti. Turbūt daugeliui tai būtų šilta arbata, televizorius, facebook'as... Na, o man - rašymas. Tai gi, prisėdau ir parašiau. Lauksiu Jūsų nuomonių. 


‘‘Faina‘‘, ‘‘krūta‘‘, ‘‘karočia‘‘... Pažįstami žodžiai? Turbūt nerastumei žmogaus, kuris nevartotų nors vienos svetimybės. Dabar šie žodžiai galima sakyti prigijo. Net pats nebepastebi kaip ištari juos. Žodžiu, mūsų kalbą pradeda užgožti rusicizmai ir anglizmai. O labiausiai žinoma, rusiški ‘‘riebūs‘‘ keiksmažodžiai. Kas gi dėl to kalti? Žinoma, visi kaip vienas sakys, kad dėl visko kalti mes (jaunimas). Juk čia mes dažniausiai keikėmės, esam išlepinti, darbo nematę ir pan. Bla bla bla...   Bet ar ta visa kaltė suversta mums yra teisinga? Manyčiau tikrai ne. Juk vyresnio amžiaus žmonėms, tie kurie gyveno sovietų sąjungos santvarkoje, įstrigo daug rusiškų frazių, žodžių. Taigi kartais ir jei neapseina be kokio netinkamo žodelio. Tad viską suversti mums, būtų per daug neteisinga. Ir net jeigu mes nuspręstumėme mokykloje neteršti savo kalbos svetimybėmis, mums niekaip neišeitų, kadangi labai ‘‘kieta‘‘ sakyti „karočia“ , garsiai keiktis (ir kažkaip keista, jog net merginos dabar pradėjo “riebiais“ keiksmažodžiais mėtytis, o vaikinimas tai net nekliūna) ... Bet ir čia apkaltinti mus būtų neteisinga. Nes iš kur gi vaikai išmoko keiktis, jei ne iš pažįstamų (tėvų, sesių, brolių, pusbrolių ir pan...) . O taip pat ir mokytojai turėtų neapsimetinėti, kad negirdėjo, kokio netinkamo žodelio, bet sudrausminti ir net jei reikia pasikalbėti su tėvais. Taip pat nemažai kalta ir vyriausybė. Na pavyzdžiui, kodėl reikėjo pavadinti būtent „Forum Palace“ ?  Kodėl ne lietuviškai? Žinoma, taip gi madingiau, pritrauks daugiau užsieniečių. Bet gal pirmiausia reikėtų susirūpinti lietuviais, juk kas tokia būtų Lietuva be mūsų - lietuvių? Niekas. O čia dar vyriausybė stengiasi dėl užsieniečių. Na, turbūt pradėjau pilstyti iš tuščio į kiaurą, nepykit. Tiesiog noriu pasakyti, jog nereikia apsimetinėti ir pykti ant tų, kurie vartoja keiksmažodžius, svetimybes, visų pirma, pasižiūrėkim į save. Taip pat, jeigu jau neišeina niekaip nesikeikti, pasakyk geriau „ oh tu rupūže“ ; „kad velniai jį neštų“ ar „po šimts paralių“... Yra daug įvairių lietuviškų keiksmažodžių (tiesą sakant, kai kurie man labai juokingi) . Na ir pabaigai norėčiau pacituoti Andrių Bielskį: „Mes tol būsime provincialai (provincialas - kaimo gyventojas) , kol nenustosime menkinę savo kalbos, tuo pačiu ir savigarbos. Tikrai taip. Taigi jeigu nenorime tapti provincialais, tausokime mums Dievo duotą lietuvių kalbą ir džiaukimės, kad ją turime. Kalbos praradimas būtų labai didelis mūsų tautos ir visų tų, kurie kovojo už Lietuvos laisvę, pažeminimas“. 
Tai va tiek Jums šį kartą ir norėjau pasakyti. Atsiprašau tų, kurie skaitė ir buvo nuobodu arba tų, kuriems šis tekstas atrodė banalus. 

                                                        Nuoširdžiai Jūsų, Janina

12 Komentarai

 1. straipsnis priverčiantis susimatyti. man patiko :) šaunuolė

  AtsakytiPanaikinti
 2. tikrų tikriausia tiesa :) labai nervina iš tiesų tokie dalykai, bandai save taisyti, bet aplinkinių įtaka....grrr :)o ir tai - taisyk ne taisęs ir vis viena savo varo :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Visiems labai ačiū, už Jūsų nuomones :)
  Anonime - dėkoju ir Tau ;). Galbūt ir parašiau totalią nesąmonę, bet užtat vėliau žinosiu, kad Jūsų tai nedomina ir apie tai neberašysiu :)

  AtsakytiPanaikinti
 4. NESUPRATAU ką tu tuo norėjai pasakyti. jog visi šitą žino. Galėjai, kokių patarimų parašyt ar pnš, beje pamenu kad toks straipsnis visai neseniai buvo...

  AtsakytiPanaikinti
 5. tikrai verčiantis susimąstyti straipsnis, bet buvo nuobodu jį skaityt net kelias eilutes praleisdavau, reikėjo jį kaip nors paįvairint :)

  AtsakytiPanaikinti
 6. O man straipsniukas buvo geras ir greitai jį perskaičiau. Pritariu tavo nuomonei :)

  AtsakytiPanaikinti
 7. O man patiko. Viskas greitai susiskaitė ir privertė susimąstyti... Kadangi pati gyvenu miestelyje (galima sakyti kaime :)) visada girdžiu žmones kalbančius be galūnių, visada besikeikiančius ir t.t. Sunku to nepaisyti kai girdi tai kiekvieną dieną..
  Stengiuosi nekreipti į tai dėmesio....

  Tad dar kartą ačiū už straipsnį :)

  AtsakytiPanaikinti
 8. Man patiko ir labai greit skaitėsi. Ir aš visiškai sutinku su tavimi ;)

  AtsakytiPanaikinti