Pasaulinė kovos su AIDS diena

Labas rytas visoms, kurios vienaip ar kitaip jau džiaugiasi kalendorine žiema! Gruodis - pasiruošimas Kalėdoms, tikriausiai pats tinkamiausias metas prisiminti tuos, kurie tau rūpi ir yra svarbūs. Linkiu jums visoms taip ir padaryti - galbūt lengviausia būtų nupirkti banalų niekutį iš prekybos centro, bet daug smagiau būtų parodyti šiltą, nuoširdų dėmesį... Galbūt šiandien puiki diena iškepti pyragą šeimai? Padaryti rankų darbo papuošalą draugei? Vaikinui pateikti staigmeną, o aplinkinius apdovanoti šypsena? :) Gražaus jums to stebuklingo Kalėdų laukimo!

Na, o šiandien vienos skaitytojos prašymu kartu su jumis norėčiau pakalbėti apie pasaulinę dieną, kuri yra minima šiandien - gruodžio pirmąją dieną. 

Šiek tiek istorijos
 AIDS yra ŽIV sukelta liga, kuriai būdingas ženklus imuniteto nusilpimas.Pasaulinė AIDS diena minima nuo 1988 m. Nuo tada, kai 1981m. pirmą kartą buvo užregistruotas šios ligos atvejis, vis dar nėra vaistų, kurie galėtų išgydyti šią baisią ligą. Nuo lemtingųjų 1981 metų, kai buvo užfiksuoti pirmieji susirgimai, jau mirė beveik 40 milijonų vyrų, moterų ir net vaikų. Šiuo metu Lietuvoje išaiškinti 832 ŽIV užsikrėtę žmonės. Esama įvairių teorijų, iš kur atsirado šis virusas, tačiau labiausiai pagrįsta yra ta, kad Afrikoje, žmonės, gerdami beždžionių kraują, užsikrėtė beždžioniška liga, kuri mutavo ir tokiu būdu atsirado ŽIV. Sergančių AIDS ir nešiojančių ŽIV Lietuvoje irgi daugėja, todėl reikia susirūpinti brangiausiu žmogaus turtu – gyvybe.

Apie ligą
AIDS susergama praėjus penkeriems ar net dešimčiai metų po užsikrėtimo, kai labai nusilpsta organizmo apsauginės reakcijos. Kaip greitai organizmas pasiduota virusui, priklauso nuo kiekvieno individualaus organizmo savybių ar viruso "agresyvumo". Užsikrėsti ŽIV žmogus gali nuo kito jau užsikrėtusio žmogaus. Daugiausia ŽIV viruso yra kraujyje, makšties išskyrose, spermoje, motinos piene. Seilėse, šlapime, ašarose, prakaite ŽIV kiekis paprastai būna nedidelis.

Kaip užsikrečiama?
1. Galima užsikrėsti užsiiminėjant nesaugiu seksu (nesisaugant prezervatyvu)
2. Naudojimasis užkrėsta adata ar švirkštu, perpilant kraują. Šiais laikais perpilti skirtas kraujas yra tikrinamas, ar jis neužkrėstas ŽIV, taigi šis užsikrėtimo kelias yra labai retas;
3.Motina gali užkrėsti vaiką: vaikas gali užsikrėsti nėštumo metu, gimdymo metu ar po gimimo, per mamos pieną;

Kas gali padėti išvengti infekcijos?
1. Prezervatyvo naudojimas.
2. Privaloma vengti intraveninių narkotikų, taip pat dalinimosi adatomis ir švirkštais su kitais.
3. Nesinaudokite kraujo perpylimu ten, kur perpilamas kraujas netikrinamas.

Šiandien, gruodžio pirmoji - būtent ta diena, kuomet mes turėtume susimąstyti apie šią ligą ir džiaugtis, jog esame sveiki ir galime sveikai gyventi. Bent jau aš, šiandien rašydama šį straipsnį ir klausydama ramios muzikos nuoširdžiai pagerbiau tuos, kurie mirė nuo AIDS.

Na, ir pabaigai šiek tiek jus išblaškyti  - anekdotas. Galbūt anekdotai šioje vietoje nelabai tinka, bet moralas yra geras.

Jis ir ji guli po sekso.
Jis sako: Aš sergu AIDS.
Ji sako: Aš irgi.
Jis sako: Aš pajuokavau.
Ji sako: Daugiau nebejuokausi.Šaltiniai -  straipsniai  apie AIDS

Atleiskit, jei neišpildžiau jūsų norų ir straipsnis nepasirodė labai geras. Komentaruose būtinai parašykite, kur turėčiau taisytis ir ką daryti kitaip.

Na, ir taip pat papasakokite, ar jūsų mokyklose daromos akcijos, susijusios su šia, pasauline kovo prieš AIDS diena? 

Geros dienos,
Vilija. :)

5 Komentarai

 1. Labai šaunus straipsnis, paprastas ir informuojantis ;) Pas mus mokykloje kaip tik ketvirtadienį vyks renginys šiai dienai minėti. Naudinga informacija, tikrai padės atsakinėti į viktorinos klausimus :D

  AtsakytiPanaikinti
 2. Man irgi labai patiko. Dar nežinau, bet kaip ir kiekvienais metais mokykloje turėtumėme dalyvauti renginyje ir piešti plakatą, turbūt. O ši informacija, tikrai reikalinga. Ačiū ;)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Sveika! Labai geras straipsniukas ! Pas mus mokykloje kaip tik penktadienį vyko renginys AIDS dienai paminėti. :3

  AtsakytiPanaikinti
 4. Straipsnis labai geras, pas mus mokykloje kaip ir nieko nevyko dėl šios dienos :)

  AtsakytiPanaikinti
 5. kaip nemyliu straipsnių apie ligas. Bet žinoma jie reikalingi, ačiū už trumpą straipsnį, kuris buvo įdomus :).

  AtsakytiPanaikinti