Trumpai apie Adventa.

Labas vakaras, skaitytojos! Manau, dauguma sugalvojot šiandien norą? Mes su visą klase sedėdami lietuvių pamokoje galvojom, o dar kaip tik buvo kontrolinis! Manau, daugumos mano klasiokų noras buvo - gauti gerą pažymį per kontrolinį! :D

Adventas - tai rimties, dvasinio apsivalymo metas, ūkinių darbų pabaiga. Adventas tai ne tik ramybės, bet ir paslaptingas, mistiškas laikas, kai dvasios bando kištis į žmonių gyvenimą. Senoliai tikėjo, kad šiuo tamsiuoju metu aplink ateina dvasios, kurios tik ir taikosi pakenkti žmonėms ir jų darbams, gyvuliams ir draugystėms.

Per adventą nebūdavo galima kirsti miško. Tiems, kurie draudimo nepaisydavę ir visgi važiuodavę miškan kirsti malkų, pasirodydavusi tarp medžių aukšta žila moteris – miškų dvasia.
Advento laiku būdavo draudžiama dirbti kai kuriuos darbus, ypač triukšmingus. Veikiausiai taip buvo vengiama sutrikdyti natūralią gamtos ciklo eigą, saulės grįžimą. Nepildavo pagalvių, tikėdami, kad varnos žąsyčius ir kitus naminius paukščius išnešiosiančios, nekirpdavo avių, nes kito kirpimo vilnos būsiančios kietos ir šiurkščios, be to, dobilai augsią reti. Draudimas kirpti avis sietinas ir su senu lietuvių tikėjimu, kad po mirties žmogaus vėlė gyvena gyvuliukuose ir žvėreliuose, taigi nevalia jų skriausti, juk adventas – taikus metas. Taip pat negalima ilgai vakaroti, ypač po vidurnakčio, nes piktosios dvasios žmones persekioja – jos pasibeldžia į langus ir, kas pasižiūri, tas neišvengia mirties. Tautosakoje tuo metu dažniau minimi numirėliai, vaiduokliai, velniai ir kitos būtybės, padaugėja tikėjimų ir burtų.

Burtai adventui:

Daug kur Lietuvoje merginos, norėdamos susapnuoti joms žadėtąjį, Šv. Andriejaus dieną pasiima saują kanapių, aguonų ar linų sėklų (sėmenų), nueina prie šulinio ir, tris kartus apeidamos apie jį, kartoja „Sėju, sėju kanapes aplink šulinėlį / Duok, Dieve, žinot, su kuo būsiu visą vieką gyvent“ ir išbarsto sėklas. Po to iš karto sugrįžta namo, po pagalve pasideda vyrišką drabužį ir atsigula, tikėdamos, kad jų sapnas bus pranašingas.
Jei Šv. Andrejaus dieną badausi, o vakare eidamas suvalgysi ką nors sūraus, būtinai susapnuosi jaunikaitį, kuris tau pasiūlys atsigerti vandens. Jei taip atsitiks, žinok, kad tas jaunikaitis - būsimasis tavo vyras.

Jei nori sužinoti, ištekėsi ateinančiais metais ar ne, Šv. Andrejaus dieną nusiskink vyšnios šakelę ir pamerk. Jeigu ši šakelė iki Kalėdų pražydės, ištekėsi.
O jūs laikotės advento "taisyklių"?

Na, o dabar turiu tokį klausimą. Noriu surengti "Nuotraukų konkursą". Manau dauguma iš jūsų mėgsta fotografuoti. Taip? Būtų taip: aš sugalvočiau temą ir jūs man siūsit su ją susijusią nuotrauką. Tada jūs balsuosite už tą - kuri patiko labiausiai. O laimėtoja gaus interviu. :) Ką manote? :))
Gero vakaro, Estera!

6 Komentarai

  1. Nesilaikau advento taisyklių, bet gyvūnų ir medžių nekertu :D

    AtsakytiPanaikinti
  2. Jeigu jau esi `rašytoja` tai bent jau sugebėk klaidas NORMALIAI PATIKRINTI prieš viešinant straipsnį. Yra klaida pavadinime... Jėėėtus.

    AtsakytiPanaikinti
  3. MIELOJI, stengiuosi patikrinti viska. ;) Tai tiek. P.S. NEUZSIPULK, KAD KOMENTARE PADARIAU KLAIDU. :)))

    AtsakytiPanaikinti