Einant sveikos mitybos linkSveikos merginos.Visų pirma, noriu padėkoti Jums visoms, kurios balsavo už mane šone esančioje apklausoje. Labai nustebau kai pamačiau jog už mane balsavo net 20 žmonių! Tariu Jums dideli AČIŪ! Tik Jūs skatinate mane rašyti. Kurti, galvoti įvairias temas. Stengsiuosi Jūsų ir toliau nenuvilti, nors straipsnių ir sulaukiate retai... :)

Sulaukiau tikrai gana daug laiškų iš merginų, su klausimais kaip reikėtu sveikai maitintis, kokius pratimus daryti, kokį maistą geriausia rinktis, kokio iš vis nevalgyti ir t.t. Tad šiandien, prisiruošiau atsakyti į kelis klausimus. Tai bus aktualu toms, kurios nori pakeisti mitybos įpročius, sveikai maitintis. :)

Kokio maisto atsisakyti, o kokį geriausia rinktis?

Turbūt atsimenate maisto piramidę kurią pradinėse klasėse atėjusi med. Seselė rodė prieš klasę, ir aiškino ką reikėtu valgyti norint būti sveikam, o ko geriau atsisakyti? Tad jei užmiršote, norėčiau ją Jums priminti (vargu ar galima šią piramidę užmiršti..).

Maisto piramidėje visi maisto produktai suskirstyti į penkias pagrindines grupes: grūdiniai produktai (kruopos, dribsniai), daržovės (kopūstai, pomidorai), vaisiai (obuoliai, kriaušės), pieno produktai (pienas, varškė), gyvulinės kilmės produktai (mėsa, kiaušiniai) ir saldumynai. Piramidė iliustruoja mitybos įvairovės taisykles, ir parodo kiek ir kokio maisto reikia vartoti. Tai nėra griežti nurodymai, kurių būtina laikytis. Ne. Tai tik rekomendacijos norint priartėti sveikos gyvensenos link.  Vadovaudamiesi šią piramide, gausite ne tik visas reikiamas maistines medžiagas, bet ir reikalingą energijos kiekį.


Grūdiniai produktai

Piramidės pagrindą sudaro būtent šie, neriebūs ir nesaldūs duonos, kruopų, dribsnių, grūdų produktai. Jie turbūt daugiausiai suteikia energijos, todėl, kad juose yra ypač daug mineralinių medžiagų, bei įvairių vitaminų. Geriausia į dieną suvartoti 5-7 jų porcijas.

Daržovės

Turbūt nė nereikia sakyti, kokios daržovės yra svarbios sveikai mitybai... Jose ne tik yra įvairių mineralinių medžiagų, bet netrūksta ir vitamino C. Be to, ypač gerina virškinimą. Daržovių rekomenduojama suvalgyti 3-5 porcijas per dieną.

Vaisiai

Vaisiuose gausu vitaminų A, C, B, mineralinių medžiagų, bei angliavandenių. Vaisiai stiprina atsparumą infekcijoms ir stresui (!!). Keista, bet specialistai rekomenduoją į dieną suvalgyti vos 2-4 porcijas vaisių...  Manyčiau jų reikėtu šiek tiek daugiau, ypač tiems, kas patiria stresą.

Pieno produktai

Tai ypač maistingas maistas, kurį organizmas lengvai suvirškina. Iš šių produktų mūsų organizmas gauna vertingų baltymų, fosforo, kalcio, visų svarbiausių vitaminų, tokių kaip A, D, B. Šių produktų nerekomenduojama valgyti jei nori numesti svorio ar dailini figūrą, nes juose gausu riebalų. Per dieną rekomenduojama suvartoti 2-3 porcijas.

Gyvulinės kilmės produktai

Nors prieš šiuos produktus esu nusistačiusi priešiškai (matyt esu būsima vegetarė..), bet kartais reikia suvalgyti bent kiek, kadangi mėsa, kiaušiniai ir kt. turi baltymų, riebalų (kurių vis dėl to, šiek tiek reikia), mineralinių medžiagų, vitaminų. Rekomenduojama kasdien suvartoti bent 2-3 porcijas šių produktų.

Saldumynai

Na ką, nukeliavome į pačią viršūnę, kurioje karaliauja saldainiai, ledai ir visą kitą. Jie neturi organizmui naudingų medžiagų, tad geriausia saldumynus valgyti su saiku, mažomis porcijomis.

Mano komentaras: 1 porcija – negalvokite, kad tai viena lėkštė vaisių ar dar ko. Ne, viena porcija gali būti vienas kiaušinis arba vienas vidutinio dydžio obuolys. Jei apie rūginius produktus, tai gali būti riekelė duonos.

Dienos maistas: pusryčiai, pietūs ir vakarienė

Kad suprastumėte, kada ir ką reikia valgyti, kas naudinga jūsų organizmui, pagalvojau jog bus geriausia, jei aprašysiu atskirai.Pusryčiai. Tai turbūt svarbiausias dienos maistas. Kadangi prieš akis – pamokos, o jų gali būti ir šešios ir septynios... Be to, laukia ne tik fiziškas, bet ir psichologinis darbas, tad tam reikia daug energijos. Geriausia diena pradėti grūdu koše, sausais pusryčiais (užpilant pienu), na, o jei nemėgstat nei to nei, to galite rinktis rūginę duoną, o ant jos užsidėti liesą mėsos gabalėlį. Patikėkit, kuo daugiau pasistiprinsite, tuo daugiau energijos įgausit. O tai bus naudingiau Jums.

Pietūs. Pietūs irgi labai svarbūs mūsų kasdienybėje. Jei grįžus iš mokyklos turite dar ir po pamokinę veiklą, tai energijos irgi reikės daug. Geriausias variantas – daržovių sriuba su riekele duonos. Jei jausitės nepavalgiusi, galit išsikepti neriebių kepsniukų (nepilkite daug aliejaus), arba išsivirti kokios tai košės. Be to, geriausias sprendimas būtu žuvis... :)

Vakarienė. Vakarienė tai iškrovos metas. Vakare tikrai niekur nebeisit, tad reikia leisti organizmui pailsėti. Nesakau, kad reikia nieko nevalgyt, galit užkandžiauti pvz: liesi varškė, jogurtas ir t.t. Bet nepersistenkit. Stenkitės nebevalgyti po aštuntos valandos. Leiskite organizmui pailsėti, suvirškinti visą dienos maistą.

Nežinau ar kas nors aiškiau, jeigu ne – klauskit, o dabar, eikime prie trečios straipsnio dalies.


Keletas patarimų:

* Stenkitės vengti riebaus, greitai apdorojamo ir paruošiamo maisto. 
*Vietoje baltos duonos, rinkitės juodą duoną. 
*Įpraskite gerti negazuotą vandenį ar becukrius gėrimus vietoj gazuotų ir pripumpuotų cukraus bei kalorijų.
* Gerkite liesą pieną vietoje riebaus. 
*Nepykit ant savęs, jei vieną dieną leidote sau daugiau. Kitą dieną, grįžkit vėl prie sveikos mitybos. 
* Stenkitės valgyti tik šviežią maistą. 
* Per dieną išgerkite bent litrą vandens. 
* Norint išvengti riebaus maisto, produktus virkite arba kepkite ant grotelių. 
*Nevartokite labai daug cukraus, bei druskos.
*Valgykite įvairų maistą, rinkitės liesesnius produktus.
*Vartokite lengvai virškinamus baltymus (vištieną, žuvį).
*Valgykite šiltą maistą.
*Valgykite 5–6 kartus per dieną po mažai ir lėtai; retai valgant didėja cholesterolio kiekis kraujyje ir didėja aterosklerozės atsiradimo rizika;Avižiniai sveikuolių sausainiai

Na ir pabaigai, noriu su Jumis pasidalinti ypatingai sveikais sausainiais, kurie tikrai neis į kūną, tad galėsit valgyti - kiek norit!300 gr. saulėgrąžų, sezamo,moliūgų sėklų pasirinktinai
100 gr. miltų
250 gr. sviesto
šaukštelis kepimo miltelių
150 gr. cukraus
2 kiaušiniai
300 gr. avižinių dribsnių

Visas sėklas šiek tiek pakepinti sausoje keptuvėje. Miltus persijoti su kepimo milteliais, cukrų išsukti su kambario temperatūros sviestu, įmaišyti kiaušinius,paplakti, tuomet berti miltus, kepintas sėklas ir dribsnius, gerai išsukti masę. Pastatyti 20-čiai min. į šaldytuvą. Formuoti sausainius, dėti į kepimo skardą ir kepti apie 15 min. 190 C įkaitintoje orkaitėje.


Mano komentaras: sėklų, riešutų galite dėti visokių. Bent aš, primaišau visko, kad tik skaniau būtu. Be to, neišsigąskit. Po kurio laiko pradės bėgti riebalai. Taip turi būti, kepiau jau 2 kartus ir abu kartus išbėgo, tad nieko čia tokio. :) O nuotraukoje matote mano sausainius...

 Tikiuosi bent kažkiek padėjau. Viską rašiau pati iš savo patirties (na, naudojausi ir trenerio patarimais..). Jeigu norėtumėt straipsnio apie vitaminus, arba pratimus, rašykit į komentarus. Būtinai parašysiu straipsnį ta tema. Tikiuosi įvertinsite mano darbą... :)

Iki kito karto,
Evelina :*

14 Komentarai

 1. Informatyvus straipsnis. Man patiko, daug ką sužinojau. Jeigu gali ir nori parašyk tokių straipsnių daugiau. Ir pratimai, bei rytinės mankštos patarimai praverstų ne vienai :)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Džiugu, kad patiko! Pasistengsiu daugiau tokių straipsnelių parašyti :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Puikus straipsnis.:) Ačiū tau. :)

  AtsakytiPanaikinti
 4. Žiauriai geras straipsnis, man patiko ir manau pradėsiu maitintis sveikai^^

  AtsakytiPanaikinti
 5. Pirma, vandens litro neužtenka GYVENANT SVEIKAI. Pagal viską turi būti nuo 1,5 l iki 2.5 l.

  AtsakytiPanaikinti
 6. O antra, jūsų blog'as kaip vertybę skatina gražią išvaizdą, o ne vidaus grožį, kaip tu, Evelina

  AtsakytiPanaikinti
 7. Aš norėčiau paprieštarauti "Anonimiškas". Su vidiniu grožiu tikrai toli nenueisi. Reikia ir išore rūpintis! Man šis straipsnis labai patiko!!! Norėčiau daugiau tokiu straipsnių, nes man tai aktuali tema :D

  AtsakytiPanaikinti
 8. Laura - šaunu, kad patiko :)
  Anonimiškas - žinau, bet litras - tai mažiausia normą kurią reikia išgerti per dieną. :)
  O antra, aš žinau, kad daugiau rašau apie išvaizdą, bet vidaus vertybes, mes susiformuoja, auginame patys. Tai ne mano sritis rašyti, galbūt yra rašytojų, kurioms apie tai sekasi labai gerai rašyti, tik to neparodo... Rašiau šia tema, nes bent jau man - ji labai aktuali.... Ir manau daugeliui merginu tai labai aktualu. O jeigu aš apie tai žinau, kodėl man nepasidalinus su skaitytojais..? Tikiuosi nesusidarei nuomonės jog man rūpi tik išvaizdą. Aš kaip tik už vidaus grožį, kuris manau, kiekvienam yra labai reikalingas... :)
  Derveliete - jeigu patiko, pasistengsiu dažniau šia tema parašyti ;)

  AtsakytiPanaikinti
 9. Evelina, neblogai padirbėjai. :) Kadangi užsiimu sportu, man ši tema tikrai buvo aktuali ir naudinga. :))
  Iš tavęs tikrai norėčiau sulaukti straipsnio, pvz: apie vitaminus. :)

  AtsakytiPanaikinti
 10. Simona - pasistengsiu parašyti, kadangi ši tema manau ypač aktuali, mūsų amžiaus merginoms ;)

  AtsakytiPanaikinti
 11. Labai geras straipsnis :) Pati stengiuosi valgyt sveikai, bet turiu keletą blogų mitybos įpročių. Pavyzdžiui, prieš miegą visą laiką būnu alkana, todėl pastoviai prisikertu. O užėjus į parduotuvę tiesiog negaliu neprisipirkt saldumynų. Grįžus namo gailiuosi,nenoriu jų valgyt, bet ir išmest gaila. :D Evelina, gal gali patart, kaip to atsikratyt?

  AtsakytiPanaikinti
 12. Labai informatyvus ir geras straipsnis. Man patiko. Tik štai jei pamenu skaičiau kažkur, jog per dieną reikia suvalgyti gabalėlį juodojo ar kitokio šokolado. Sveika. ;)
  Ačiū.
  "I loveyou all" - S. S.

  AtsakytiPanaikinti