Įdomus sąmoningų sapnų pasaulis

Sąmoningas sapnavimas - kas tai?

  Galbūt tau, kaip ir daliai kitų žmonių teko patirti tokią būseną, kai sapnuojant imi jausti, suprasti, kad viskas netikra, kad galbūt tu esi sapne. Dažniausiai vos pajutę tai žmonės pabunda. Tačiau, pasirodo, įmanoma pasinaudojant šiuo sąmoningu supratimu valdyti, keisti savo sapnus. Šiuo dalyku pradėjau domėtis tada, kai aptikau informacijos internete ir supratau, kad jau esu tai patyrusi. Todėl šiandien paruošiau jums straipsnį šia tema.
Sąmoningas sapnavimas (Lucid dream) yra būsena, kuomet žmogaus kūnas užmiega, tačiau jis pats išlieka sąmoningas ir gali suvokti, jog sapnuoja, o to pasekoje valdyti savo sapnus, įtakoti jų turinį.
Šis reiškinys žinomas jau seniai, o galutinai mokslininkų įrodytas buvo 8 dešimtmetyje. Tačiau domėjimasis tuo staiga šoktelėjo pastaraisiais metais. Buvo sukurta daugybė technikų sąmoningam sapnavimui pasiekti.
Pradėtos kurti įvairios tarptautinės organizacijos, internetiniai forumai bei renginiai, suburiantys bendraminčius iš viso pasaulio.  Kai kuriems žmonėms tai tapo lyg "naktinis hobis". Turbūt žinomiausias filmas šia tema yra "Matrica".
  Kai kuriems žmonėms sąmoningai sapnuoti pavyksta natūraliai, pavyzdžiui kai sapne pamato kokį nors nelogišką reiškinį ir staiga supranta, kad tai netikra, tik sapnas. Kiti žmonės naudojasi specialiomis technikomis, kad pasiektų šią būseną. Tačiau daugelis tai patyrusių sutaria, kad pojūčiai būna nerealūs. Tai kaip legalus narkotikas, kuris jums nekenkia: sąmoningai sapnuojant galima valdyti aplinka, jos veikėjus, tapti kuo tik nori, įgyti galių. Skraidymas sapne yra neapsakomas pojūtis, nes sąmoningas sapnavimas yra daug labiau jausmingesnis ir intensyvesnis nei paprasti sapnai. Galėsite įveikti košmarus, didinti kūrybingumą, bendradarbiauti su savo pasąmone, tyrinėti sapnų pasaulį ir viską ko tik panorėsite, nes vaizdai ir pojūčiai yra tokie pat tikroviški, kaip ir realybėje.

 Ką galima veikti sapne?

Smagiausia, kad išlikus sąmoningam, sapne galima daryti viską!
Aš asmeniškai esu išbandžiusi įvairias technikas. Tačiau arba nieko nepavykdavo, arba pabusdavau vos supratusi, jog sapnuoju. Tačiau keletą kartų teko šią būseną pasiekti natūraliai, deja sapnai trukdavo labai trumpai ir greit prarasdavau budrumą. Kartą pavyko sapne vaikščioti siena, viskas atrodė kaip per miglą, bet jausmas buvo labai tikroviškas. Antrą kartą sapne skendau, tuomet supratau, kad sapnuoju, ir pabandžiau kilti į paviršių. Bet tai buvo labiau košmaras negu įdomus potyris, nes sąmoningai sapnuojant visi pojūčiai daug ryškesni, ir aš tiesiog  jutau vandenį aplink mane.

 Patirtį realybėje dažnai apriboja fizikos dėsniai, galimybės, pinigai, baimė nukentėti ar sužeisti kitą, visi šitie apribojimai negalioja sapnų pasauliui.
Viena iš dažniausiai minimų galimybių yra skraidymas. Sapnuose galite skraidyti kaip supermenas, kaip lėktuvas ar kaip paukštis. Daugeliui žmonių itin patinkančios patirtys sapne - lipimas sienomis, levitavimas ir panašūs fizikos dėsnių laužymai.
Kai kurie žmonės sapnuose bando narkotikus ir patiria tokius pačius potyrius lyg vartotų juos realybėje be jokios žalos organizmui. Kad poveikis būtų tikroviškesnis, deja, reikia būti bent kartą realybėje jų paragavus.
Daugelis iš mūsų bijo kalbėti viešai. Sąmoninguose sapnuose galite pasirepetuoti savo kalbas, dainas, vaidinimus prieš didžiausias pasaulio auditorijas ir, jeigu sapnuose įveiksite scenos baimę, tai ir realybėje įgysite daugiau pasitikėjimo savimi.

Turbūt nekartą teko girdėti istorijų, kad atsakymus į sudėtingus klausimus mokslininkai susapnavo. Sąmoninguose sapnuose mokslininkai gali spręsti savo problemas, atlikti eksperimentus. Rašytojai gali apžiūrėti veiksmo vietą ir pabudę aprašyti ją gerokai detaliau. O jeigu jūs nesate rašytojas, bet didelis Hario Poterio (ar kito personažo fanas) galite jį pasikviesti į savo sapnus. Iš tiesų sapne gali pasikalbėti su bet kokia patinkančia įžymybe.
Ir nors visa tai, kas vyksta sapne yra tik  tavo vaizduotės padarinys, tačiau emocijos būna labai tikroviškos.
Mokslininkai norėdami žmones išgydyti nuo košmarų grupę savanorių mokino sąmoningų sapnų technikų ir rezultatai buvo stulbinančiai sėkmingi. Tačiau mokslininkai taip ir nesutaria, kas iš tiesų padėjo savanoriams: supratimas, jog gali kontroliuoti savo sapnus ar tikra sąmoningų sapnų patirtis. tačiau įrodyta, kad sąmoningo sapnavimo praktika padeda 60% žmonių. Taigi, sąmoningą sapnavimą reiktų išbandyti tiems, kurie dažnai sapnuoja košmarus. Beje,  faktas, kad nemažai genijų teigė, jog būtent taip sapnuodami padarė didžiausius atradimus (pvz., D. Mendelejevas sapne sukūrė savo elementų lentelę).

Kaip išmokti kontroliuoti savo sapnus?

1 būdas:


 2 būdas

Įprastai šis būdas būna daug veiksmingesnis. Prieš eidama miegoti, nusistatyk žadintuvą 3 val. nakties. Kai jis suskambės ir pabusi, stenkis kuo greičiau prisiminti ką sapnavai. Tada 20 min. ką nors veik, pavyzdžiui pasivaikščiok, išsivirk arbatos ar pan., kad išsibudintum, bet ne tiek kad negalėtum vėl užmigti. tada vėl nueik į lovą, atsigulk ir galvok apie sąpną kurį sapnavai prieš pabundant.  galvok apie jį, bandyk įsivaizduoti, kad galėjo vykti paskui. Taip turėtum nugrimzti į sąmoningą sapną.

 Jeigu šios būsenos nepavyksta pasiekti nei vienu iš būdų, tai tikrai nereiškia, kad esi "negabi" tam. patyrę "sapnuotojai" sako, kad galimybė patekti į sąmoningą sapną yra išugdomas, o ne įgimtas gebėjimas, todėl to išmokti gali kiekvienas. Tam jie siūlo nuolat daryti realybės patikrą. Taip galima sąmoningai sapnuoti be jokios technikos,  o tiesiog natūraliai pastebėti, kad esi sapne.

Realybės patikra (angl. Reality checking (Reality testing)) yra dažnas metodas, naudojamas sapnuotojų, siekiant patikrinti, ar jie sapnuoja. Realybės patikros metu vykdomas tam tikras veiksmas, kurio rezultatas priklauso nuo to, ar žmogus sapnuoja, ar yra prabudęs. Dažnai praktikuojant realybės patikras realiame gyvenime, didėja tikimybė, kad jos bus praktikuojamos ir sapnuose, tokiu būdu leidžiant sapnuotojui suprasti, jog jis sapnuoja. Patartina realybės patikrinimus vykdyti tose situacijose, kurios dažnai pasitaiko sapnuose, pavyzdžiui, atsikėlus, iš ryto einant praustis, būnant darbe ar mokykloje ir t. t. Sapnuose dažnai pasireiškia žmogaus įpročiai, todėl, jei realybės patikra tampa įpročiu realiame gyvenime, šios patikros bus vykdomos ir sapnuose, žymiai padidinant tikimybę sąmoningai sapnuoti. Svarbu realybės patikrinimus vykdyti ne atmestinai, o laukiant norimo rezultato. Štai keletas realybės patikrų pavyzdžių:
 • Pasižiūrėti į tekstą arba skaitmeninį laikrodį (prisimenant žodžius arba laiką), nusisukti, ir vėl atsisukti atgal. Tekstas arba laikas tikriausiai bus pasikeitęs arba rodys keistus simbolius (analoginiai laikrodžiai paprastai nesikeičia sapnuose, kol tekstas arba skaitmeninių laikrodžių rodomas laikas paprastai keičiasi).
 • Nuspausti šviesos įjungimo mygtuką. Dažniausiai tokie mygtukai sapne neveikia, ir šviesumas nepakinta.
 • Žiūrėti į veidrodį. Sapnuose veidrodžio atspindžiai dažnai yra išblukę, iškreipti, neteisingi arba bauginantys.
 • Pasižiūrėti į žemę po savimi arba į savo rankas. Sapnuose vaizdas ryškiai skirsis nuo realaus gyvenimo, ir to dažniausiai užtenka, kad sapnuotojas taptų sąmoningu.
 • Užsikimšti nosį ir pabandyti įkvėpti. Atliekant šį veiksmą sapne, žmogus galės įkvėpti ir, tai pastebėjęs, tapti sąmoningu.
 • Šoktelėti į viršų. Sapnuose gravitacija yra silpnesnė nei tikrame gyvenime, todėl sapnuojant pašoksite daug aukščiau, nei prabudus.
Štai keletas internete rastų sąmoningo sapnavimo patirčių:

"Vaizdas iš pradžių nebuvo ryškus, tarsi per miglą, vėliau pradėjo ryškėti. Supratau, kad esu kambaryje. Jausmas buvo labai keistas, nes nuo pat pirmos akimirkos žinojau, jog esu sapne, bet viskas buvo absoliučiai realu. Išbandžiau savo pojūčius. Visi veikė visiškai taip pat kaip realybėje. Palytėjęs jauti tiek medžiagą, tiek temperatūrą, netgi skonį valgydamas jauti (radau ir suvalgiau vaisių, panašų į džiovintą slyvą :)). Nėra jokio skirtumo tarp pojūčių realiame gyvenime ir sapne. Kambaryje pamačiau langą. Jį atidariau. Laukė švietė saulė, mačiau medžių viršūnes, jaučiau lengvą vėjo dvelksmą... Į galvą toptelėjo mintis: "Juk esu sapne, taigi galiu iššokti pro langą!" Pažvelgiau dar kartelį ir pagalvojau, kad galbūt visgi kitą kartą. Viskas atrodė pernelyg realu, kad galėčiau taip imti ir iššokti pro langą :) Pamačiau, jog kambaryje yra veidrodis, nusprendžiau į jį žvilgtelėti, nes žinojau, kad sapnuose veidrodžiuose galima išvysti įdomių dalykų. Veidrodyje mačiau besikeičiančius vaizdus, vieną akimirką - save, kitą - kažką kitą... Vėliau nusprendžiau išeiti į lauką ir sapnas nutrūko..."


"Viskas prasidėjo eilinę dieną, kai stovėjau ir šnekučiavausi su vienu pažįstamu. Nepamenu, kokia tai buvo diena ir per savo nepastabumą dabar galiu tik spėlioti, koks tądien buvo oras. Pokalbio metu man šovė į galvą mintis patikrinti, ar esu realybėje, ar sapnuoju, nes pratinausi reguliariai atlikti šį veiksmą dienos metu.
Taigi, aš užspaudžiau nosį ir pamėginau įkvėpti oro. Buvau šimtu procentų tikras, kad nesapnuoju, nes aiškiai žinojau, jog esu kasdienėje realybėje.
Bet užkimšta nosis oro nesulaikė ir aš galėjau kvėpuoti. Vadinasi, tai buvo ne realybė, o kažkas kita.
Padariau tą patį antrą kartą, tada pakartojau dar kelis kartus. Realybės testas buvo įrodymas, kad vis dėlto aš sapnuoju. Todėl laikas užsiimti pažinimu, kol neatsibudau.
Mane supantys žmonės tiesiog išnyko, vos tik protas suprato, kad aplinką piešia pats. Viskas aplink pasikeitė ir aš atsidūriau visai kitame mieste. Ten, kur dažnai būdavau vaikystėje. Nieko nelaukdamas, pusiau plūduriuodamas ore, aš skubėjau tyrinėti viską, ką mačiau aplink: liečiau skirtingus paviršius, įžiūrėdamas ir jausdamas jų tekstūrą iki mažiausių detalių.
Priartėjau prie sienos ir panorau ištirti, ką reiškia pereiti per ją kiaurai, iš lėto, stebint savo kūno pojūčius. Lėtai ir susikaupęs pradėjau lįsti į sieną, iš pradžių panardindamas joje kairę ranką, tada galvą ir visą kūną. Jausmas buvo labai keistas: lyg nerčiau per keliasdešimties centimetrų storio nei šilto, nei šalto vandens sluoksnį. Perėjau per sieną ir atsidūriau balkone.
Lauke buvo giedra, švietė saulė, sprogo medžiai. Šį balkoną nuo lauko skyrė stiklas, todėl man parūpo, koks jausmas pereiti kiauriai ir per jį. Lėtai skrodžiau stiklą savo sapno kūnu, kol jis pradėjo kirsti akį. Stebėjau, koks tai jausmas ir savo akimi mačiau kiaurai per ją einantį lango stiklą. Jausmas ir vėl buvo keistas, niekada anksčiau nepatirtas. Jokio skausmo, nieko nemalonaus, tiesiog patyrimas. Nemoku jo paaiškinti kasdienio gyvenimo analogijomis.
Tada mano budrumas pradėjo blėsti ir aš pasinėriau į kūrybą. Mano sąmoningas sapnas virto įprastu sapnu, nešančiu mane per dar gilesnių iliuzijų vandenyną."


Taigi, tiek šia tema :) Ar jums teko tai patirti? Jei taip, kokie įspūdžiai? Jei ne, norėtumėte?
Gero vakaro.
 

Informacija:
Lucid.lt
Vikipedija.lt

Sapnai daugelyje šalių nuo senų senovės buvo neatsiejama kultūros dalis. Amerikos indėnai juos laikė portalais, per kuriuos patenkama į dvasių pasaulį. Daug aborigenų genčių sapnus siejo ir su pasaulio sukūrimu. Sąmoningi sapnai taip pat nėra naujovė. Garsusis Aristotelis turbūt buvo pirmasis šį sapnavimo būdą įamžinęs istoriniuose šaltiniuose (tiesa, jis tuomet tik aprašė procesą, tačiau dar neturėjo pavadinimo). Taip pat žinomas ir faktas, kad jau tūkstančius metų „Sapnų jogą“ praktikuoja Tibeto budistai. 1913 m. olandų psichiatras Frederikas van Eedenas sugalvojo terminą „lucidiniai sapnai”. Jis tvirtino, kad jie gali būti 9 rūšių, įskaitant paprastus, simbolinius ir ryškius sapnus. F. van Eedenas pats įrašė kelis savo sapnus ir mintis, atsibudus po jų.

Rasta: http://anomalija.lt/2012/11/ar-sapnas-gali-tapti-zmogaus-rezisuojamu-filmu/
Sapnai daugelyje šalių nuo senų senovės buvo neatsiejama kultūros dalis. Amerikos indėnai juos laikė portalais, per kuriuos patenkama į dvasių pasaulį. Daug aborigenų genčių sapnus siejo ir su pasaulio sukūrimu. Sąmoningi sapnai taip pat nėra naujovė. Garsusis Aristotelis turbūt buvo pirmasis šį sapnavimo būdą įamžinęs istoriniuose šaltiniuose (tiesa, jis tuomet tik aprašė procesą, tačiau dar neturėjo pavadinimo). Taip pat žinomas ir faktas, kad jau tūkstančius metų „Sapnų jogą“ praktikuoja Tibeto budistai. 1913 m. olandų psichiatras Frederikas van Eedenas sugalvojo terminą „lucidiniai sapnai”. Jis tvirtino, kad jie gali būti 9 rūšių, įskaitant paprastus, simbolinius ir ryškius sapnus. F. van Eedenas pats įrašė kelis savo sapnus ir mintis, atsibudus po jų.

Rasta: http://anomalija.lt/2012/11/ar-sapnas-gali-tapti-zmogaus-rezisuojamu-filmu/
Sapnai daugelyje šalių nuo senų senovės buvo neatsiejama kultūros dalis. Amerikos indėnai juos laikė portalais, per kuriuos patenkama į dvasių pasaulį. Daug aborigenų genčių sapnus siejo ir su pasaulio sukūrimu. Sąmoningi sapnai taip pat nėra naujovė. Garsusis Aristotelis turbūt buvo pirmasis šį sapnavimo būdą įamžinęs istoriniuose šaltiniuose (tiesa, jis tuomet tik aprašė procesą, tačiau dar neturėjo pavadinimo). Taip pat žinomas ir faktas, kad jau tūkstančius metų „Sapnų jogą“ praktikuoja Tibeto budistai. 1913 m. olandų psichiatras Frederikas van Eedenas sugalvojo terminą „lucidiniai sapnai”. Jis tvirtino, kad jie gali būti 9 rūšių, įskaitant paprastus, simbolinius ir ryškius sapnus. F. van Eedenas pats įrašė kelis savo sapnus ir mintis, atsibudus po jų.

Rasta: http://anomalija.lt/2012/11/ar-sapnas-gali-tapti-zmogaus-rezisuojamu-filmu/
Sapnai daugelyje šalių nuo senų senovės buvo neatsiejama kultūros dalis. Amerikos indėnai juos laikė portalais, per kuriuos patenkama į dvasių pasaulį. Daug aborigenų genčių sapnus siejo ir su pasaulio sukūrimu. Sąmoningi sapnai taip pat nėra naujovė. Garsusis Aristotelis turbūt buvo pirmasis šį sapnavimo būdą įamžinęs istoriniuose šaltiniuose (tiesa, jis tuomet tik aprašė procesą, tačiau dar neturėjo pavadinimo). Taip pat žinomas ir faktas, kad jau tūkstančius metų „Sapnų jogą“ praktikuoja Tibeto budistai. 1913 m. olandų psichiatras Frederikas van Eedenas sugalvojo terminą „lucidiniai sapnai”. Jis tvirtino, kad jie gali būti 9 rūšių, įskaitant paprastus, simbolinius ir ryškius sapnus. F. van Eedenas pats įrašė kelis savo sapnus ir mintis, atsibudus po jų.

Rasta: http://anomalija.lt/2012/11/ar-sapnas-gali-tapti-zmogaus-rezisuojamu-filmu/
Sapnai daugelyje šalių nuo senų senovės buvo neatsiejama kultūros dalis. Amerikos indėnai juos laikė portalais, per kuriuos patenkama į dvasių pasaulį. Daug aborigenų genčių sapnus siejo ir su pasaulio sukūrimu. Sąmoningi sapnai taip pat nėra naujovė. Garsusis Aristotelis turbūt buvo pirmasis šį sapnavimo būdą įamžinęs istoriniuose šaltiniuose (tiesa, jis tuomet tik aprašė procesą, tačiau dar neturėjo pavadinimo). Taip pat žinomas ir faktas, kad jau tūkstančius metų „Sapnų jogą“ praktikuoja Tibeto budistai. 1913 m. olandų psichiatras Frederikas van Eedenas sugalvojo terminą „lucidiniai sapnai”. Jis tvirtino, kad jie gali būti 9 rūšių, įskaitant paprastus, simbolinius ir ryškius sapnus. F. van Eedenas pats įrašė kelis savo sapnus ir mintis, atsibudus po jų.

Rasta: http://anomalija.lt/2012/11/ar-sapnas-gali-tapti-zmogaus-rezisuojamu-filmu/
Sapnai daugelyje šalių nuo senų senovės buvo neatsiejama kultūros dalis. Amerikos indėnai juos laikė portalais, per kuriuos patenkama į dvasių pasaulį. Daug aborigenų genčių sapnus siejo ir su pasaulio sukūrimu. Sąmoningi sapnai taip pat nėra naujovė. Garsusis Aristotelis turbūt buvo pirmasis šį sapnavimo būdą įamžinęs istoriniuose šaltiniuose (tiesa, jis tuomet tik aprašė procesą, tačiau dar neturėjo pavadinimo). Taip pat žinomas ir faktas, kad jau tūkstančius metų „Sapnų jogą“ praktikuoja Tibeto budistai. 1913 m. olandų psichiatras Frederikas van Eedenas sugalvojo terminą „lucidiniai sapnai”. Jis tvirtino, kad jie gali būti 9 rūšių, įskaitant paprastus, simbolinius ir ryškius sapnus. F. van Eedenas pats įrašė kelis savo sapnus ir mintis, atsibudus po jų.

Rasta: http://anomalija.lt/2012/11/ar-sapnas-gali-tapti-zmogaus-rezisuojamu-filmu/

12 Komentarai

 1. Patirti teko ir jausmas tikrai puikus! :) Labai labai įdomus straipsnis. Ačiū tau už jį. :)

  AtsakytiPanaikinti
 2. labai patiko straipsnis, tik nežinau, ar skaitosi, jog tai buvo savaiminis sapnas, jei iš sapno pati save pažadinau? :D

  AtsakytiPanaikinti
 3. Oo! Esu patyraus daug kartų. Kažkada padariau taip, kad tapau betmene ir susprogdinau mokyklą!

  AtsakytiPanaikinti
 4. Dažniausia supratusi, kad sapnuoju sąmoningą sapną iš karto prabundu, bet vieną kartą pavyko sapnuoti sąmoningai. Kiek matau, visi kurie patiria sąmoningą sapną skraido, tyrinėja ir pan. o aš nusprendžiau pabučiuot įžymybę :DDD
  Tuo metu kai patyriau sąmoningą sapną buvau susidomėjusi tokiais dalykais ir juos praktikavau, todėl tvirtinu, kad viskas ateina su laiku :).

  AtsakytiPanaikinti
 5. Patiko straipsnis. Tai teko patirti ne kartą. Vieną kart, skendau vandenyje. Tai atrodė taip tikroviška, jog visą vasarą bijojau eiti maudytis.. :( O kitų kartų nelabai ir pamenu.. :D

  AtsakytiPanaikinti
 6. Aii, prisiminiau dar vieną. Nesenai teko tai patirti. Nuo pradžių galvojau, kad tai sapnas, bet kai perskaičiau straipsnį supratau, kad sapnavau sąmoningai. Atsimenu, kad tuo momentu man labai trūko šilumos, meilės, apkabinimų ir kt. Sapnuodama, susitikau su vaikinu, jis mane labai šiltai apkabino (taip šiltai, kad net ir dabar prisimenu ką jaučiau tuo momentu...), tuomet perbraukė ranka veidą ir pabučiavo.. Kai atsikėliau taip šiltą pasidarė, pagalvojau, kad tai ištikrųjų įvyko! Bet pasirodo, tai įvyko ne realybėje.. :(

  AtsakytiPanaikinti
 7. Daugybę kartų teko sapnuoti tokius sapnus.

  AtsakytiPanaikinti
 8. Dažnai sapnuoju kaip išbandau sąmoningus sapnus.
  Ta prasme kaip užmingi ir sapnuoji paprastą sapną tai tame sapne aš samoningai sapnavau. Jausmas nuostabus.

  AtsakytiPanaikinti
 9. Dauguma informacijos nurašyta iš interneto!

  AtsakytiPanaikinti
 10. Patirti neteko, tačiau labai norėčiau išbandyti !

  AtsakytiPanaikinti
 11. Hmm, patirti patyriau tik pora kartu:( bet labai noreciau ir daugiau be galo tuo domiuosi o jausmas tai nuostabus ypac kai labai nori to samojingo sapno:)

  AtsakytiPanaikinti
 12. Patirti neteko, bet labai labai norėčiau patirti :)

  AtsakytiPanaikinti