Geriausios metų knygos

Keturioliktoji knygų mugė baigėsi. Leidyklos 
skaičiuoja pingus ir kraunasi daiktus. Svečiai
išvažinėja į gyvenamąsias šalis. Visi renginiai
bei konferencijos baigti. Paskelbtos ir geria-
usios metų knygos. 


Metų knygos rinkimai - svarbus kultūrinis įvykis Lietuvoje.  Jau nuo 2005 metų kiekvienoje knygų mugėje apdovanojamos skaitytojų išrinktos geriausios knygos keturiose srityse: "Geriausia poezijos knyga", "Geriausia knyga suaugusiems", "Geriausia knyga paaugliams" ir "Geriausia knyga vaikams". Akcijos tikslas - skatinti Lietuvos gyventojus domėtis šiuolaikine lietuvių literatūra, kelti mūsų visuomenėje skaitymo prestižą. Metų knygos rinkimuose dalyvaujančios knygos skelbiamos kiekvieną rudenį, būtinai parašytos lietuvių autorių. Laimėtojai autoriai gali ne tik labai didžiuotis parašyta knyga, bet ir džiaugtis manau tikrai išaugusiu jos pardavimų skaičiumi. Pavyzdžiui aš stengiuosi visada perskaityti "Geriausia knyga paaugliams" srityje knygą nugalėtoją. Kiek dar tokių žmonių be manęs yra? Juk rekomendacijos knygų tai tikrai labai geros!
2012 metai - ne išimtis. Gal paauglių literatūra ir nelabai praturtėjo - nomintuotos vos dvi knygos - bet galime džiaugtis ir įsitraukusia nauja sritimi. Tad ką šiais metais pirmučiausiai reikia perskaityti?


Geriausia knyga suaugusiems

Arvydas Šlepikas "Mano vardas - Marytė"


Išleido: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla
Puslapių skaičius: 184
Romanas nušviečia vieną iš baltųjų istorijos dėmių – „vilko vaikų“ situaciją. Po Antrojo pasaulinio karo Rytprūsių vokietės siuntė vaikus anapus Nemuno, kur buvo duonos, ir vokietukai ėjo į Lietuvą, dirbo pas ūkininkus, elgetavo, o sunkiai uždirbtą maistą nešė savo badaujančioms šeimoms.
Vokiečių mergaitės Renatės, gavusios lietuvišką vardą Marytė, ir jos šeimos istorija atskleidžia daugelio pabėgėlių tragišką likimą, pirmuosius pokario metus Rytprūsiuose ir Lietuvoje. Romano autorius rėmėsi tikrais faktais, „vilko vaikų“ ir jų artimųjų pasakojimais.
„Karus kažkas pradeda, kažkas tampa nugalėtojais, tačiau našlės ir vaikai pralaimi visada. Antrasis pasaulinis karas pasibaigė, jie – tarp pralaimėjusių, nes žuvusieji buvo jų tėvai, o našlės – jų motinos. Pasaulis plytėjo piktas ir pavargęs. O jie – tik vaikai. Tačiau – vilko vaikai. Ši knyga – apie meilę ir užuojautą. Ir apie atmintį.“ – Alvydas Šlepikas. 
Alvydas Šlepikas - poetas, režisierius, aktorius. Gimė 1966 m. sausio 27 d. Videniškiuose (Molėtų r.). 1988 - 1994 m. mokėsi Lietuvos muzikos akademijoje, kur baigė aktoriaus ir režisieriaus specialybes. Po studijų dirbo Vilniaus Mažajame teatre, Lietuso nacionaliniame dramos teatre, savaitraštyje „Literatūra ir menas“.


Geriausia poezijos knyga

Rimvydas Stankevičius "Ryšys su vadaviete"


Išleido: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla                         Puslapių skaičius: 104
Šeštas žinomo poeto eilėraščių rinkinys. Šia knyga autorius užsklendžia vientisą kūrybos ciklą, pradėtą rinkiniu „Laužiu antspaudą“ (2008) ir pratęstą rinkiniu „Patys paprasčiausi burtažodžiai“ (2010). Žmogiškųjų įtampų būsenas, burtažodžio galių imperatyvus lydi poetiniai pranešimai iš vadavietės – niuansuota knygų ciklo visumos plėtotė.


Geriausia knyga paaugliams

Kristina Gudonytė "Ida iš šešėlių sodo"


Išleido: Tyto Alba                                                                 Puslapių skaičius: 192
Paauglė, moksliukė Sofija svajoja tapti rašytoja. Ši knyga – pirmas Sofijos kūrinys. Tai pasakojimas apie bendraamžę Idą, kuri netikėtai atsidūrė jų namuose ir sujaukė tvarkingą šeimos gyvenimą. Kodėl knygos heroje Sofija pasirinko būtent Idą?

– Vargšė mergaitė... Ji nieko neturi! Visiškai nieko. Net savo vargingos praeities, savo prisiminimų neteko. O ta kraupi avarija! Stebuklas, kad ji liko gyva! Kitaip to paaiškinti neįmanoma, – susijaudinęs pasakoja dėdė Aleksandras.
– Ar tu bent suvoki, kas per paukštelis ta Ida Derna? Kiekvieną kartą, kai tą komediantę pričiumpam, ji pasakoja vis kitą savo gyvenimo versiją. O jos kūrybos viršūnė – istorija, kad ji – Bambikio princesė, – piktinasi prokuroras Filypas Bosas. – Va, pasigrožėk, kiek visko nuveikė! Įkliuvo devynis kartus, o kiek dar kartų neįkliuvo! Dažniausiai už vagystes iš parduotuvių, butų apiplėšimus, automobilių nuvarymus. Yra čia ir kažkokio sandėlio padegimas, ir gatvės muštynės, ir smulkaus chuliganizmo atvejų... Dar maža?
– Ta mergaitė iš tiesų turi Dievo dovaną... – žiūrėdama į Idos nutapytą paveikslą, gėrisi mamytė.
– Tik Ida ir Ida! Man skaudu! Toks jausmas, kad netekau ir tėvų, ir namų! – karčiai šypteli Sofija.
Kokia ji ir kas ji, ta nenuspėjamoji Ida Derna, spręskite jūs.
Ir dar... Tai knyga apie MEILĘ. Apie meilę, kuri trunka visą amžinybę... Pasirodo, ir taip gali būti...
Kristina Gudonytė

Geriausia knyga vaikams

Kęstutis Kasparavičius "Sapnų katytė"


Išleido: Nieko rimto                                                        Puslapių skaičius: 64

Kažkur labai toli, o gal visai čia pat yra Sapnų šalis. Ją gaubia bekraštis Miego rūkas, parkuose šnabžda Mėlynlapiai medžiai ir teka Niūniuojančios upės. Ten gyvena smalsi Katytė Piksė. „Kodėl mūsų šalyje niekas nesapnuoja?“ – kartą susimąsto ji. Paslaptingas Piksės senelės atsakymas užmena mįslę. Gal kažkur tarp žemės ir dangaus susitinka tie, kurie sapnuoja, ir tie, kurie sapnuojasi?...
Dailininko ir rašytojo Kęstučio Kasparavičiaus paveikslėlių knyga „Sapnų Katytė“  – devintoji leidykloje „Nieko rimto“ išleista jo knyga. Tai pasaka apie nuostabius sapnus, kuriuose mamos moka skraidyti, šunys kepa obuolių pyragus, o katinai kalba.


Tiek tų knygų. Jūs išrinkote jas patys.
Tad neverta ir prieštarauti - gal jos tikrai
kažkuo išskirtinesnės nei kitos?

40 Komentarai

 1. Pagaliau tavo straipsnis! Labai laukiau ir tikrai nenusivyliau. Patiko! Ačiū. Spaudžiu visas tris reakcijas. :)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Na bet visa informacija iš interneto, tai tik nukopini, įdedi paveikslėlį ir viskas. Nedidelis darbas..

  AtsakytiPanaikinti
 3. Kažkodėl šios knygos man pasirodė napatrauklios tik nežinau kodėl. Galbūt iš šiuolaikinių lietuvių autorių, norisi kažko daugiau. Norisi kažko įdomesnio, naujesnio, niekur nematyto ir neregėto... Nežinau, kažkodėl per visą šį laiką, esu perskaičiusi tik kelias lietuviškas knygas, ir tai tik kelios patiko... Bet ačiū už straipsnį, buvo įdomu pamatyti kas laimėjo :)

  AtsakytiPanaikinti
 4. Kaip visada sakau, pasakysiu ir dabar. Trūko tavo nuomonės, ojojoj kaip trūko...

  AtsakytiPanaikinti
 5. Visiškai nepatiko šitos knygos.. tikrai prastos.

  AtsakytiPanaikinti
 6. Susidomėjau A. Šlepiko knyga. Tikiuosi, ją rasti bei perskaityti artimiausiu metu. K. Gudonytės knyga mane nuvylė. Tai greičiau knyga vaikams, o ne paaugliams.
  Straipsnis neblogas, nors, kaip ir minėjo kiti, trūko tavo nuomonės bei papildomos informacijos. Sėkmės :)

  AtsakytiPanaikinti
 7. This is why the specific skiing clothing for women are the women's ski pants. The adaptation of the new costume was reportedly part of the reason the Wonder Woman TV pilot was not picked up for this fall. There are two types of ladies leather skirts; one of them is up to knee height and other can be up to the ground level.

  Also visit my blog :: general pants

  AtsakytiPanaikinti
 8. These reliable online stores do not only supply Louis Vuitton fashion designer handbags to clients, but also offer other famous brands with attractive
  lower prices and good quality. Discount Louis Vuitton Handbags are cheap handbags.
  Additionally, you'll be able to create excellent deals through choosing stores that tend to be dependable as well as genuine.

  Also visit my homepage http://wiki.web.ci/index.php?title=Insights_Into_Real-World_cheap_handbags_Systems

  AtsakytiPanaikinti
 9. Do this before doing anything such as public speaking, entering a party, speaking
  to someone, etc. In fact, Global Domains International ranked #37 on a list of the 500 fastest growing US private companies.
  It is also essential to see the accessibility of the perfumes, rates that suits to your budget.


  Also visit my site: clubedacultura.com

  AtsakytiPanaikinti
 10. Her choices of fabric is fantastic - I still have a top that
  I bought well over 8 years ago that looks great after what must have been hundreds
  of washes. Essentially this type of supplement is only based on one or two presenting
  symptoms, but it also an effective supplement. People
  with disabilities have to consider accessibility when planning vacations, business trips and other travel,'.

  My blog - wizardlinuxteam.altervista.org

  AtsakytiPanaikinti
 11. Miley Cyrus went for a recent run with her puppy, Floyd.

  When hasn't the Mother Monster pushed the boundaries of sensuality and fashion. Choose items for your wardrobe that can serve multiple purposes, and keep your look fresh by incorporating small trendy items like accessories or shoes.

  Here is my page: hot pants

  AtsakytiPanaikinti
 12. As Apple learned the hard way, if everyone's company is dropping Microsoft on their desk, then the majority of people are going to be using Microsoft at home as well. Best scene to me was Betty White and Sandra Bullock's impromptu "dances" in the
  woods. Only in some crazy, alternate universe would a guy say, 'honey, is it that time of the month'.


  Here is my webpage - big deal

  AtsakytiPanaikinti
 13. Intense marketing for the Pink line is done through
  campus touring, in store displays, online and through mail order catalogs that are dedicated to the Pink collection.
  If you don't have a skirt then wear some yoga pants with a hip scarf. Kingsoft Office Suite 2012 is their latest office suite that is a very reasonable alternative to the MS Office suite.

  Take a look at my website - general pants

  AtsakytiPanaikinti
 14. Episode 12 will feature the following Barbettes, Stacy Kutz, Barbette
  to Eddie Murphy, Rachel Solow, Barbette to Dwayne "The Rock" Johnson,
  Natalie Monnie, Christina Goree, Platform Artist, Ladon Quivette
  of Major League Barber, Tameka Thomas, Davida Leary, Nish, Beedie and Tee.
  True love is a wonderful thing and sex dating is the right way to explore the possibility of
  a genuine attraction. There are hair accessories that can be bent or twisted into whatever statement
  you want to make.

  AtsakytiPanaikinti
 15. Rompers now have a loose, almost dress-like look, with some tighter-fitting versions taking on a
  more retro pinup girl style. Said Fortunato: "You couldn't even see my underwear I don't flash. They will give you the few extra inches of height you want while also remaining bang on trend and you can get them in a few different colours if you want the luxury of choice every morning.

  Also visit my blog :: hotpants

  AtsakytiPanaikinti
 16. of the evening (to this day I have never owned a pair of red shoes, Christian Louboutin be damned).
  Selling Mark Cosmetics: Pros, Cons, Tips, & Tricks.
  “Don’t want this either,” she grumbled as she threw the salad she had prepared into the garbage.

  AtsakytiPanaikinti
 17. First opt; you can consider hormone-replacement therapy (HRT),
  which is also found effective. He ended up having a tailor
  make a shirt from material he chose, which turned out beautifully but took a couple weeks to receive.
  Using examples is a good idea for writing the perfect business plan.


  Here is my blog post ... one stop shop

  AtsakytiPanaikinti
 18. 75 off any one package of Keebler Granola Fudge Bars (6 count only-any flavor)$1 off
  any two packages of Keebler Townhouse Crackers (9.
  You will like the hospitality and care of these car rental companies with their
  readiness to help. This computer comes equipped with 1 terabyte of hard drive storage so plenty of space is available for loading space-hungry PC games.


  Here is my web site - http://elmorin.blogspot.de/2011/08/mandil-las-lavanderascon-diferentes.html

  AtsakytiPanaikinti
 19. You should try tо arrange a pаyment plan with the crеdit carԁ сοmρаny.
  Get Loсale anԁ see hoω quiсkly your phonе plays a
  more impогtant role in your busineѕs lіfе.
  Baсking up уour smartphοnе is now as impοrtant as baсκіng up
  your computer, you don't want to lose all those contacts, emails, SMS messages and all the other data that your smartphone has been accumulating.

  Here is my weblog: http://www.fsc.yorku.ca/york/cst/wiki/index.php?title=Clear-Cut_Programs_In_big_deal

  AtsakytiPanaikinti
 20. Once she had the class put on a play, and she chose me to be the one
  to place the needle from the record player at a specific place in the MIDDLE
  of a song. I think she had it out for me from the moment she first saw me,
  the year my just-built grammar school first opened.
  Don't worry if you can't find any red shoes, you can always paint an old pair
  of shoes red using spray paint.

  AtsakytiPanaikinti
 21. (Double the length of fabric if using sheer chiffon.
  Brocade frontier vest: a men's vest popular in the Wild West that contains a. In Modern times, castration in young boys is unheard of.

  Stop by my site Http://Lenkprf.Ru/Wiki/Index.Php?Title=Участник:JulianeTa

  AtsakytiPanaikinti
 22. After styling as usual, apply the sparkly hair accessory with a
  gentle touch. You will also need about a foot of narrow ribbon (no wider than the headband) and some faux jewels
  to coordinate with your prom dress. Besides the design with the
  dress, it's also important that you simply decide on the best content for the bridal have on.

  Also visit my web page: hair accessories

  AtsakytiPanaikinti
 23. I have found five greats Christmas gift ideas for model train collectors whether they are
  just starting out or life long hobbyists. For that the builder has to provide a
  sanctioned building plan. In fact you will have to pay the exorbitant price for these
  mobile phones.

  My homepage: super deal

  AtsakytiPanaikinti
 24. The best part is that most of these are very durable and are
  far from being termed as lousy fake copies of their original counterparts.

  Audubon Birds does an excellent job at displaying the information and illustration
  of each species in and presentable and easy to read manner.
  com: 'Target Heart Rate Calculator' (assessed March 9, 2010).


  Look at my webpage ... fast track watches

  AtsakytiPanaikinti
 25. to give the novice or casual reader an idea of just what
  to expect. t even touch it, and just told him the correct lyrics.

  Here is a list of 50 of those things that we can
  save from becoming trash and indeed recycle and reuse.


  my webpage - shoe carnival

  AtsakytiPanaikinti
 26. For one, I don't really want to go into a stranger's house, even if it's just an open garage. Voted Northern Virginia's best consignment
  sale, Classy Kids is a place for everybody. Suggestive
  selling is when a salesperson attempts to sell a complementary item such as a memory card for
  a digital camera.

  Look into my web site Next Sale

  AtsakytiPanaikinti
 27. You can get classically styled models or whimsical versions in
  polymer clay or salt dough. My 5 must have, yet tacky 2010 Winter Olympics souvenirs are for those who
  need things from this event and love flashiness. Over the last decade the
  attitudes in Japan regarding shunga have changed resulting
  in the publication of a huge quantity of books including uncensored material and shunga studies in
  Japan.

  Feel free to visit my blog post; souvenir

  AtsakytiPanaikinti
 28. Try a simple, grown up, barrette with some sparkly jewels, or
  a thin headband with a few strategically placed gems.

  ) Really, just that I am grateful to be able to continue creating and meeting other
  wonderful people who share my passion. "These ladies are only a few of the highly visible and well deserving Barbettes we seek to feature in the coming 2010 episodes.

  My web blog hair accessories

  AtsakytiPanaikinti
 29. - Our favorite is Amazon's organization items: & also here for the Couponizer:. Most sellers ask for a higher price than they actually want and are therefore open to negotiation. This computer comes equipped with 1 terabyte of hard drive storage so plenty of space is available for loading space-hungry PC games.

  Here is my web site :: hot deals

  AtsakytiPanaikinti
 30. Τhe famous Lοuis Vuitton Hanԁbags lіne
  іs with no questiоn a leading luxury brand,Louis Vuitton name at the front.
  Do you think the ρersоnal infoгmation you еnter whеn you buy these
  cheap knoсκ оffѕ іs in safe hands.

  Thе exрanԁablе mechaniсs of іts constгuction,
  alоng wіth the non-slір edges,
  allоws fог а sеcuгe gгip οf your phone whethег it is in the case oг not.


  Ϻy blog - cheap handbag

  AtsakytiPanaikinti
 31. For еxample, if yοu now weight 180
  pounds and your ideal weight іѕ120, is a very big leap of faith to аccеρt.
  To mе this is а good iԁea, аs the ѕhoes Ӏ have had
  that had all mesh uppers, tended to gеt torn toо easily.
  ωas more recognized аnԁ cοveteԁ by сonsumеrs than any othеr sports brand--arguably any brand" k swiss sneaker is at the top of the charts thanks to Michael Jordan but may never admit to this.

  my homepage :: spring shoes

  AtsakytiPanaikinti
 32. In the end, this world of ours has bеcome a sad plаcе іndeed, when slaves don't wear their collars out of false respect to the vanilla community and the young of the vanilla community wear the Collars for fashion Accessories. The hair cuticle (the outside scaly portion of the hair) of African American hair is usually rough and raised especially if the hair has been damaged. She kindly directed me in an easy to understand direction to where the campsite was, she gave me a plastic carrier buy half full of cherries, which she had picked a little while earlier.

  Also visit my page - kinky

  AtsakytiPanaikinti
 33. Тom Daley 2012: Bгitish diving cutie hаs the most sought after male smile
  in Britain (Pіcturеs). In this сonnection, ρгοperly designed white linen general pants
  and linen shirts have topped the liѕt of theiг muѕt-haѵes.
  The strapleѕs mіnі is one of femіnine and fun
  сhoіce for the young host.

  Feel frеe to surf to my blog :: http://universidadcorporativaenlinea.com

  AtsakytiPanaikinti
 34. Once the oil is wеt on my sκіn, it
  exрlodes wіth fragrance. Oscаr by Oscаr de lа Rentа Ρeгfumе Rеѵiew: Conclusіon.
  Prepare for it with all thе serіousness it requігes
  bеcаuse you need to create an impression οn the emploуeгs thаt you arе a serious, resрonsіblе and resourcеful kind of a person.


  Cheсk out my webpage :: www.turystyka-powiat-nowosolski.info.pl

  AtsakytiPanaikinti
 35. Іn аԁditiοn, thеre аre various reasonѕ that can depaгt from the functiоn of a mirror.
  Portable rаmp syѕtems аrе built to fоld uρ and can be carгied much like a suitcaѕe and the good ones
  are dеѕigned to sepаrate into two pieces for lighter weight and eаsy carrying.
  The modern movement teаrs dοwn ouг socіety's need to consume - if you choose good design from the beginning, you don't need to rеplace it when the
  trend changes or the nеω сatalogue comes in.


  Feel free to surf to my blog ... home interiors

  AtsakytiPanaikinti
 36. There are not many websites with info like this man!
  Bookmarked!

  my blog ... best times to get pregnant

  AtsakytiPanaikinti
 37. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something that I think I would never understand.

  It seems too complicated and extremely broad for me. I
  am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!


  Feel free to surf to my web-site ... webpage

  AtsakytiPanaikinti
 38. It's not my first time to pay a visit this web page, i am visiting this web site dailly and take fastidious data from here every day.

  Look at my web site: mp3 player tests - http://website.kamsgraphics.com/link/135289 -

  AtsakytiPanaikinti
 39. Hello it's me, I am also visiting this site regularly, this web site is actually nice and the users are actually sharing pleasant thoughts.

  Visit my web blog ... solarbetriebene wasserpumpe

  AtsakytiPanaikinti
 40. O gal aprašėte ir šiemet išrinktas geriausias knygas?

  AtsakytiPanaikinti