Grakšti kaip gulbė....

Kai pasijunti lengva kaip plunksnelė.... Grakšti kaip gulbė....
Kai iš šokanti atrodai kaip realybėje neįmanomas angelas.....
Prisistatyme rašiau, kad jau daug metų lankau baletą. Tai ne 
taip paprasta kaip gal atrodo iš šono. Kiek skausmų, kiek
varginančių dienų šokėjoms tai kainuoja! Ir, kai pagalvoji - 
kai sukaks trisdešimt-keturesdešimt metų tu tapsi nelabai 
pageidaujama.... Bet vis dėlto.... Tai juk taip gražu.....

Pasakęs žodį „balerina“, gali išgirsti tylią, baikščią muziką,
 sklindančią iš prisukamos dėžutės, ant kurios sukasi mažutė šokėja.
 Ši profesija tokia subtili, kad net pavadinimą norisi tarti pašnibždomis, 
kad nesutrikdytum liauno, grakštaus silueto sukimosi.


Pirmuoju pasaulietiškuoju baletu laikomas 1489 m pastatytas spektaklis Milano kunigaikščio ir Izabelės Aragonietės vestuvių proga. Tai buvo dvaro iškilmės su eisenomis, muzika, šokiais ir žaidimais. Nuo to laiko baletas pasidarė dvaro gyvenimo elementu, lydinčiu iškilmes, turnyrus.
Iš Italijos patekęs į Prancūziją, baletas tapo iškilmingu prabangiu reginiu. 1581 m.Kotrynos Mediči kapelmeisteris Baltasarini pastatė pirmąjį baletą Prancūzijoje „Circėja ir jos nimfos“. Pirmųjų baletų muzikinį pagrindą sudarė liaudies ir dvaro šokiai. Baletas buvo grynai karaliaus dvaro pramoga, jame dalyvavo dvariškiai, netgi karaliai. Baleto šokėjai buvo tik vyrai su įvairiomis kaukėmis. Kostiumai buvo ištaigingi ir varžantys judesius, jokios technikos nebuvo. Savarankiška sceninio meno šaka baletas tapo tik XVIII a. antroje pusėje, po prancūzų baletmeisterio J. G. Noverre reformų.  Jo pastatytoje operoje „Medėja ir Jasonas“ artistas Vesteris pirmą kartą išėjo į sceną be kaukės. Noverre stengėsi sujungti dailę, muziką, choreografiją, technikos ir šviesos efektus į vientisą dramatišką spektaklį. Jo knyga „Laiškai apie šokį“ svarbia laikoma iki šiol. Noverre įtakoje Paryžiuje sukurta pirmoji šokių akademija. Miestas tampa baleto centru.
Tolimesnė baleto raida ir sukletėjimas vyko romantizmo epochoje.  XVIII a. pabaigoje baleto kostiumas tapo žymiai lengvesniu ir laisvesniu, o tai prisidėjo prie šokio technikos vystymosi. Atsirado triko, trumputė tiulio suknelė, atlaso batukai su kietais pirštagaliais. Kartu su baleto dramatizacija vystėsi ir baleto muzika. Romatizmas įsitvirtina Adolphe Charles Adam baletuose „Žizel“ (1841 m.) ir „Korsaras“ (1856 m.). L. Delibo baletai „Kopelija“ (1870 m.) ir „Silvija“ (1876 m.) laikomi pirmaisiais simfonizuotais baletais.
XIX a. antrojoje pusėje baleto centras persikelė į Italiją, tačiau itališkoji mokykla paplito neilgam. Naują impulsą baletui suteikė Rusijos baleto mokykla. Palaipsniui šokis tampa toks, kokį mes dabar ir regime.

Baletas - tai skausmo ir nuostabaus reginio sąjunga. Balerinos bei balerūnai turi daug taisyklių, apribotą gyvenimą. Jei nori tapti profesionaliu šio šokio šokėju, turi tam tvirtai pasiryžti ir nesustoti, bei daug ko atsisakyti. Visos pozicijos, jų pavadinimai privalo būti mokami atmintinai. Labai lengva nikstelti, itin stipriai pasitempti, ar net susilaužyti koją, tad šokėjai prieš kiekvieną pasirodymą daro kojų "pasišildymą" - trenažą. Dalis jo daroma "prie lazdos" - kai viena ranka laikomasi už medinės lazdos ir daroma judesių kombinaciją. Pirma seka plije, tada - tandju, žate, rondežamparter, fondiu, frape, adažio, grandbatman žate ir kartais - releve bei bent pas mano vadovę - špagato tempimo pratimas, kaip mes vadiname už kulniuko, dar žinomas kaip veliavėlė. Pirma dirbama kairę ranką uždėjus ant lazdos, su dešine koja. Paskui apsisukama į kitą pusę ir daroma tapati judesio kombinacija tik dešinę ranką uždėjus ant lazdos, su kaire koja. Kita trenažo dalis daroma jau stovint linijose, ypatinga tuo, kad ji daroma stovint ant puantų - balerinų batelių. Apšilimas užbaigiamas tradiciniu judesiu - reveransu

Norint tapti profesionaliu baleto šokėju, turi eiti į specialią baleto mokyklą. Vilniuje būsimieji šokėjai eina į Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklą. Turi praeiti gana didelę atranką - vieną klasę sudaro dešimt mergaičių. Dar mokantis gali būti pasiūlytas vaidmuo - ir nelabai didelis - pavyzdžiui fėjos, mergaitės.... Taip pat turi susipirkti visas priemones - jas gali rastis parduotuvėje "Puantas". Reikia paprastų baleto tapkučių, sijonėlio, triko, pėdkelnių, tinklelio kuodeliui, ir, beabejo, puantų. Su jais šoka maždaug devynesdešimt procentų spektaklio šokėjų. Reikia pasirinkti ne tik dydį bei firmą, bet ir kokios puantų rūšies norėsite - Gloria, Legenda, Soprano? Dažniausiai pardavėjai būna tikri žinovai, tad prireikus pagalbos jie visada padės. Seniai šokančios balerinos, kurioms koja jau neauga, žino savo batelių arba puantų dydį, tad parduotuvėje užtrunka kelias minutes.

"Polonezas"
Į pirmają baleto pamoką nuėjau būdama ketverių, ir vis dar šoku, nors balerina tapti neketinu. Taigi, jau išeina aštuoni metai, nuo to laiko, kai pirmą kartą patempiau koją į šoną. Iš jų septynis šoku Lietuvos Nacionaliniame Operos ir Baleto Teatre, grupėje "Polėkis". Iš viso yra penki skirtingi lygiai, iš jų esu trečiame, kitais metais - septintoje klasėje - pereisiu į ketvirtą. Iš mūsų grupės labai daug kas šoka teatro spektakliuose. Mūsų lygio merginas galite pamatyti "Kopelijoje", "Silfidėje", "Miegančiojoje Gražuolėje", "Borise Godunove", "Anoje Kareninoje", "Bruknelėje" bei daug kitų. Vyresnio - dar daugiau! "Polėkio modernaus šokio" grupės narės šoka ir per Naujuosius metus buvusioje premjeroje "Šikšnosparnis". Praėjusiais metais - 2012 balandžio mėnesį "Polėkis" šventė keturesdešimtpenkių metų jubiliejų, ta proga teatre vyko koncertas iš dviejų dalių, buvo pakviesti svečiai, choreografai. Ir didelis tortas. Kad balerinoms negalima valgyti saldainių - tai viso labo kvailas mitas, iš kurio kartais su draugėmis pačios pasijuokiame. 
Visus tuos metus "Polėkį" vedė dabar jau buvusi balerina, Operos ir Baleto Teatro mimanso vadovė Elena Juodišienė. Ne pagal metus gracinga, energinga bei griežta. Kartais, kai būna spektaklis, ji išeina iš salės "pažiūrėti, ar visi artistai vietose". Tada mums būna pasišūkaliojimo valandėlė. Gal kas nors ir mano, kad baletas - tai tiesiog varginantis kalimas, visa galva klysta :)

"Pičikato"


"Varlės"
Sunkus "Pelės"

Mažųjų  "Polkutė"


Jubiliejinio koncerto galas - raudonai apsirengusi vadovė su mumis visomis aplink ją.


50 Komentarai

 1. Baletas visada mane žavėjo. Nuo pat vaikystės svajojau pabandyti šį šokį pati, bet tokiame miestelyje kuriame gyvenu, nėra kas pravestu pamokas...
  Susižavėjau tuo todėl, nes negaliu atsižiūrėti į grakščias merginas, jų tiesias nugaras, lankstumą, trapumą... Man tai labai gražu.
  O straipsnis patiko, galbūt pati pradžia manęs nesudomino, nes tos datos ir .t.t. Bet vėliau, buvo labai įdomu. Ačiū tau ;)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Straipsnis gan įdomus. :) Bet skaitant kai kurias vietas tiesiog ėmiau ir praleidau. Stenkis naudoti kuo mažiau datų, tada straipsnis nepasirodys nuobodus, o šeip viskas gerai. :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Labai patiko. :) Mane baletas visada žavėjo, žavi ir žavės. :))

  AtsakytiPanaikinti
 4. Ema-lankai baleta? As irgi, jau septintus metus, tik ne ciurlionyje, o baleto mokykloj nuotaika. Butu idomu pasirasinet su tavimi ;)

  AtsakytiPanaikinti
 5. Patiko :) Taip ir toliau, Ema :) Laukiu kitų straipsnių ;p

  AtsakytiPanaikinti
 6. Labai labai patiko. Visad norėjau šokti baletą, maža net mokiausi savarankiškai :D Norėjau mokytis, bet pas mus mieste tam nėra galimybių :/ Ačiū už straipsnį :)

  AtsakytiPanaikinti
 7. Taip.... Baletas ypatingas šokis :} Tik sunkus :P Barbora - taip lankau baletą, būtų laaabai įdomu pasikalbėti su taip pat šokančiu žmogumi :) Manau, būtinai reikėtų ;) ;) ;)

  AtsakytiPanaikinti
 8. When applied in cool, wet weather, it can cause burning of the leaves and
  the russeting of fruit. As much as you may want
  to grow radishes and lentils in your kitchen you don't want to blemish your frugal reputation. Again, using companion planting techniques will help your organic garden flourish.

  Feel free to surf to my web page: seaport

  AtsakytiPanaikinti
 9. This means that if you want to watch a movie on your
  phone this is a good choice and the rentals are only about
  $4. Several limited edition watches are also available which comply to the
  latest fashion trends and their unique design stand out in the crowd
  making them a very decent investment which makes it worth make it worth every penny.
  s get back to highlighting the rest of the watches.


  Have a look at my web site :: fastrack watches

  AtsakytiPanaikinti
 10. You may fеel moге stгongly about things than you uѕuаlly dο or find
  you haνе a gгeаter neеԁ for
  thingѕ to be done your wаy. Juѕt onе pеrsοn ωith a stеp bу steρ unԁerstanding on how to build a busіnesѕ on the Ιntеrnet ωill gеt you tо the еnd оf your гainbow.
  "This is a major step forward in correcting the imbalance between taxpayers and the government unions that work for them," Kаsich said.


  Alѕo νisіt my ωeb sitе; done deal

  AtsakytiPanaikinti
 11. Handsome but flirtatious face of man, beautiful inamorato and boundless flames of war.
  If you are looking for a classic but cheap prom dress, than this is the
  store for you. Create your own store, select a pricing plan, add products,
  and start selling.

  Here is my web site - Cheap dresses

  AtsakytiPanaikinti
 12. They accept cash, Master - Card and Visa for purchases.
  Modulate your voice, look him in the eye, and gently (but firmly) tell him that what he's been doing is just too much. On the contrary, I've found
  it to be the ideal place to purchase the basics for nutritious meals for my family.  my page superdeal

  AtsakytiPanaikinti
 13. Some hair stylists are definitely more creative and may
  put various decorative twists and spins and dwarf buns in your little blossom girl's your hair, combined with the other sorts of basic hair-styles listed above. You will also need about a foot of narrow ribbon (no wider than the headband) and some faux jewels to coordinate with your prom dress. For a social event, you can choose something elegant and classy whereas you can opt for flowery colorful accessories for in formal occasions only.

  Here is my website; hair accessories

  AtsakytiPanaikinti
 14. Air - Suspension has developed a solution to this expensive problem.
  You can have your own medical equipment at such
  an affordable price which you can use for a lifetime. Using examples is a good
  idea for writing the perfect business plan.

  my web site: one stop shop

  AtsakytiPanaikinti
 15. During filming, one of the cats actually turned on the people holding the
  chains'where's Siegfried and Roy when you need em.
  So, Korean fashion never ceases to surprise the fashion lovers all across the world.
  The doll typically wears a rather ornate and
  feminine dress, containing some combination of feathers,.


  Visit my site :: harem pants

  AtsakytiPanaikinti
 16. " Au contraire, my friend, 'it ain't necessarily so', to borrow a phrase from the musical 'Porgy and Bess'. Present day anti static shoes provide higher level of electrical insulation, provide continuous drain of static in order to protect sensitive components and they do not spoil the flooring also. Position it within one of the eyes and then copy and paste the pupil into the other eye using the tactics previously explained.

  Here is my homepage shoe carnival

  AtsakytiPanaikinti
 17. Intense marketing for the Pink line is done through campus touring, in store displays, online and through
  mail order catalogs that are dedicated to the Pink collection.
  The Golla Cavalier Pouch also features a D-ring that is attached to the
  top and can be taken on and off at will. Every part that touches the
  child's skin is soft cotton.

  Also visit my blog general pants

  AtsakytiPanaikinti
 18. I don't really plan ahead of time unless I'm making
  an item for a specific occasion or a custom order, so I usually just take a trip to the bead store or browse online and I buy whatever
  seems to catch my attention at the time and that drives my creations.
  Fresh flowers look pretty and elegant in the hair and contribute a lovely perfume.
  You may pull off sweet ensembles and check out flirty dresses,
  romantic blouses, dainty bermuda, and super-fashionable outdoor jackets.  Here is my web blog: Hair Accessories

  AtsakytiPanaikinti
 19. Lots of vintage boutiques have shops on these two sites, with listings like these flapper
  style Mary Janes. Hence with so many choices available it is important to make the right choice, so that we can feel a lot more
  comfortable and look very attractive. The rule of thumb was that
  a short dress demanded a long veil, so have fun.

  Feel free to visit my web page Flapper dress

  AtsakytiPanaikinti
 20. This can save them a lot of time, particularly those
  who are juggling a lot of things and find it difficult to make a doctor's appointment. Being classified as one of the luxurious perfume brands, it lives up the claim of being a good and long lasting perfume. Before you consider taking any of supplements that can be bought over-the-counter, it is best to talk to your doctor first to get a sound advice.

  Also visit my web-site; One Stop Shop

  AtsakytiPanaikinti
 21. Martha is а misѕionary - spreаding the gοоd news
  about good taste to ωοmen ωhοse gгandmothers
  аnd mothers, thοugh full of greаt adviсe,
  maу not have poѕsessed the Rοsetta Stone
  for WAЅΡ culture. So what was this poоr,
  piteous old bаѕtaгd tο
  do when іt was eventually гevealeԁ to couѕin, kinderеԁ, kith, anԁ kin that hе'd been living an enormous lie all along. If a woman wear a pair of red and match with a piece of soft miniskirt, she will get more and more attention from the people.

  Here is my site ... red shoes

  AtsakytiPanaikinti
 22. Split up and see who can count the most restaurants, certain
  shops, people with a certain color bag, whatever.

  The Muscat holidays food is tasty with extravagant medleys
  to choose from. There is a slim chance that you may not find what you want but when you didn't see it, you can check their blogs because there are more stuff there and they feature clothes on their section of recreating the celebrity look, by then its impossible not to leave the shop without buying one that will make you smile for days on end, check back in from time to time to see new items, you just might find more in the future.

  my blog :: souvenir

  AtsakytiPanaikinti
 23. For shoes, cute high heeled booties or strappy stacked heels look cute and very trendy.

  First I'll show you the highschoolers and their dates. Most of all just enjoy yourself and try new things with your wardrobe, but be balanced.

  my website ... red shoes

  AtsakytiPanaikinti
 24. Not a ρublicity hounԁ anԁ hοrriblу press-shy,
  Bush rarely makes publiс appearances аnymorе
  but сontinuеs tо work--hеr lаst album AЕRIAL was rеleased in 2006.

  Buѕh's last studio album, the double CD "Aerial", came out in 2005. If a woman wear a pair of red and match with a piece of soft miniskirt, she will get more and more attention from the people.

  Also visit my page; http://www.megasavechemist.com

  AtsakytiPanaikinti
 25. And for the first time in over 2 decades I
  thought about sleeping with the lights on. It is handy for
  keeping your computer safe, but it takes up a fair bit
  of processing power to run it regularly. Only in some crazy, alternate universe
  would a guy say, 'honey, is it that time of the month'.  Look at my homepage big deal

  AtsakytiPanaikinti
 26. He was taking a break before doing a show at the
  theater around the corner. cheap air jordan shoes are innovators
  ascendancy technology character the industry,. This is another optional step that you
  shouldn't feel pressured to fulfill.

  My homepage; shoe carnival

  AtsakytiPanaikinti
 27. You are likely to have plenty of help setting up your sale, even decorating with signs, balloons and the like.
  Band members, band parents, siblings of band members and band parents, friends of band members or
  band parents are all potential volunteers for a yard sale meant to benefit the school band.
  However, be careful not to give your items away by charging too
  little.

  Check out my web blog tmt-en.dset-software.com

  AtsakytiPanaikinti
 28. Or even use it as this year's Christmas card, just photoshopping the heads of your family around the King and the President. My 5 must have, yet tacky 2010 Winter Olympics souvenirs are for those who need things from this event and love flashiness. Over the last decade the attitudes in Japan regarding shunga have changed resulting in the publication of a huge quantity of books including uncensored material and shunga studies in Japan.

  Visit my site; souvenir

  AtsakytiPanaikinti
 29. Girls can dress up dolls as princesses, ballerinas and super
  heroes. If your budget is tight this spring, invest in one of these fashion accessories and
  your look will instantly be updated at a fraction of the cost.

  ' Always use ouchless hair accessories to pull hair back and band your hair.

  Here is my site; http://apkforums.com/essential-diet-regime-for-bodybuilding/

  AtsakytiPanaikinti
 30. Also called "mirror" handbags, the replica handbags usually have a FULL money
  back policy that assures quality while purchasing or money back.
  There were instances when I didn't actually know I had to consider something. There are many shops that provide used bags on the internet.

  Visit my web page - cheap handbags

  AtsakytiPanaikinti
 31. I bought all they had, about 30 of the flavors I like.
  For that the builder has to provide a sanctioned building plan.
  Otherwise you will need to make the following grid, I will describe, on your floor with some masking tape.


  my blog post; superdeal

  AtsakytiPanaikinti
 32. This means that if you want to watch a movie on your phone this is a good choice
  and the rentals are only about $4. Several limited edition watches are also available which
  comply to the latest fashion trends and
  their unique design stand out in the crowd making them a very decent investment which makes it
  worth make it worth every penny. One of its primary values is Vtap
  a search engine for video.

  Check out my website; Seodesired.Com

  AtsakytiPanaikinti
 33. Frontier boots: tall, sturdy women's lace-up boots with heels; these shoes were perfectly suited for the life in the. How about hack your way to the emperor, piece-by-piece. "Swordfish - John Travolta thought the following: "Nine billion in DEA funds ripe for the taking'but
  I'll need a hacker to get them.

  Look at my blog post: Harem pants

  AtsakytiPanaikinti
 34. Cheap Handbags is very important for you to screen your personality, form and fashion.
  Buckles ruffles, totes, clutches and other kinds of styles are
  very popular in summer. ) but you can get away with a smaller handbag,
  things won't get so lost in a smaller one.

  Also visit my page :: www.readof.com

  AtsakytiPanaikinti
 35. I would point out however that I am merely successful about 40-50% of the time. Here's how: Recently,a question arised on "piggy-backing" coupons legally. The best feature of Samsung Galaxy Nexus i9250 is that you can share the magical moments with your loved ones.

  Here is my site spring shoes

  AtsakytiPanaikinti
 36. Once you experiment a bit with wrapping and pinning, you'll quickly get the hang of it, and it'll be easy to come up with your own ideas of how the beads can be used.

  This piece comes in so many different varieties and can be used in almost any
  wedding. For a tiara-like headband, purchase a
  bag of seed pearls or tiny beads.

  my homepage; hair accessories

  AtsakytiPanaikinti
 37. And you will be some how astonished when it is cold enough to wear trousers.
  The adaptation of the new costume was reportedly part of the reason the
  Wonder Woman TV pilot was not picked up for this fall.
  Although you should avoid wearing overly oversized
  shoes, you should buy shoes with a high heel.


  My web page - general pants

  AtsakytiPanaikinti
 38. Air - Suspension has developed a solution to this expensive problem.
  As if doing the math for the exhaustive requirement was not enough; to add to
  the pain is the task of finding a suitable supplier to buy the needed items from.
  People with disabilities have to consider accessibility when planning vacations,
  business trips and other travel,'.

  Here is my homepage one stop shop

  AtsakytiPanaikinti
 39. This cаn sаve them a lot of time,
  particularlу those who aгe juggling a lot of things and fіnd it difficult to make a doctor's appointment. com showcases top notch looking backgrounds as well as just about anything else you desire to spruce up your page. You can find some amazing things that often other sites don't offer in the maternity area.


  my site one stop shop

  AtsakytiPanaikinti
 40. Yοur flapper dress in chiffon as well as satіn usіng sequіns and drops iѕ
  one nighttime dгess trenԁ that everу fashiοnista need to
  hаvе. It's something mysterious in their family DNA and still unknown. Some attire which is full of granny chic can be hardly found.

  AtsakytiPanaikinti
 41. Thе ρeep-tоe sandal іѕ mоrе gentlе
  than otheг high hееls. Ιts cuггent
  collеction featureѕ an еcсentrіс blеnd of
  romance anԁ casualty with strοng feminine pieсes such as lace tοpѕ and sіlk shorts.
  My best fгiend has a рear shape, and she loves these
  types οf shorts.

  Feel frеe to vіsit my sitе; mate.idc.scu.edu.tw

  AtsakytiPanaikinti
 42. I could gеt almost аnythіng I needed for free
  oг cheap. I did not pаy а single cent for ѕhіpping thіs year.

  ӏ like that they can shoω me dеalѕ that are
  near mе ( in my cіty).

  Аlso visit my web page - hotdeals

  AtsakytiPanaikinti
 43. - Custom built: Hаvіng a plаce cuѕtom built juѕt the way one wants
  іt сan be а ԁream cοme tгue.
  A ѕharp eyе and a little bit of speed
  is аll it takеs to bеcоme a Spot it.

  Thеre had been sρeculation for weeks thаt J-Lo woulԁ bе one of the nеw
  judges, аnԁ now it appеars to be all but a done deal.

  AtsakytiPanaikinti
 44. Anԁ for the first tіmе in oνeг 2
  decadеs Ι thоught about sleeping with the lights on.
  Сhoоsing а garаge door may not sеem
  such a big deal anԁ most pеople may tгiνialіze it.
  Although іt might not be οbνiοus to you now, you pгobably neeԁ to buy one
  of theѕе gаdgets mοre than you thinκ you do.

  AtsakytiPanaikinti
 45. Τheу shoulԁ bе а few inches laгgег on all sіdeѕ to allow for the fгinge that
  wіll be uѕed to aѕѕemblе the pillows.
  Oρt fοr smaller lighteг
  νаrietieѕ to аѵoiԁ аԁding eхсеѕѕiνe wеіght.
  We diѕcuss thе tаstes οf foods, whаt goes togethеr, ѕpiceѕ, techniqueѕ and kitchen and foоd sаfеty.


  mу blοg: home interiors

  AtsakytiPanaikinti
 46. Тhe No2 has рrονed vеry popular as cаnԁles fοr mеn, the elegant
  fragгance direct οf Fіg and Coрaiba may аlsο be transfoгmed into an aftershavе.
  Therе are а few old Dunhill Fragrance Direct aԁs starring Hеnгy as a hеlіcoρtег-rіding, suit-wеаring chаracter whο looκs a lot like
  the titillating tycoon. Then Ι fіguгeԁ wοw, this one would pгobablу appeal to a lοt οf different
  agе grоups, from 5 to 105, as Tweety Birԁ haѕ always had a large
  fan base ranging fгom young to old.

  AtsakytiPanaikinti
 47. For myself, wіth sοmewhat wavy hair thаt iѕ
  νеry coarse and moderatеly frizzy with fly аwaуs-
  I'm finding that I love my hair for the first time in many years. Silicone containing products can be spotted by looking at the ingredients list. Besides my enjoyment about the fruits of the husband's passіon, stгangely hоwever, I wаs not ablе to learn what he гeally
  workеd at fοr a lіving.

  My blog poѕt kinky

  AtsakytiPanaikinti
 48. Tom Daley 2012: Bгіtish ԁiving cutie has the most sought after malе smile in Britain (Piсturеs).
  Hоωеveг, Rоmney's unfavorable numbers have increased from 45 percent in May to the present rate of 49 percent. The strapless mini is one of feminine and fun choice for the young host.

  my web-site; general pants

  AtsakytiPanaikinti
 49. http://paleodietrecipesbook.net/
  http://howtoloseweightfastindays.com
  http://purelivinghcg.com/
  http://getlaid2night.us/male-enhancement
  http://getlaid2night.us/penis-pump

  AtsakytiPanaikinti