Kai pritrūksta noro gyventi...

Sveikos. Aš vėl sušmėžuosiu jūsų akyse. Tikiuosi nuo šiandien jau dažniau...

                      Esame pratę manyti, jog gyvenimą savo noru palieka jau pusamžės moterys (ir žinoma vyrai) turintys finansinių ir socialinių problemų. Tačiau taip nėra. Iš gyvenimo nusprendžia pasitraukti įvairūs žmonės (net tie, kuriems sekasi!) ir dėl įvairių priežasčių. Šiandien noriu paminėti keletą priežasčių kodėl mirtį pasirenka jaunos merginos ir kodėl būna taip, jog toms merginoms ir nepavyksta nusižudyti.
                      Galbūt pirmiausia reiktų pasakyti, kad vyrų nusižudo daugiau nei moterų. Kodėl? Vyrai ir vaikinai sunkiai sugeba vykdyti du dalykus vienu metu. Na pavyzdžiui. Dažnos turime gerų draugių mokykloje, universitete ar darbe. Mes moterys lengvai užmezgame santykius net toje vietoje, kuri atrodo tam netinkama, vaikinams ir vyrams yra kiek kitaip. Jie daug sunkiau puoselėja ir mezga naujus bei gerus santykius darbo aplinkoje.
                      Taip pat reikia nepamiršti, jog dažniausiai merginų bandymai nusižudyti (kurių pasirodo yra daugiau) yra lengvesni, tarsi paramos ir pagalbos šauksmai. O vyriškosios lyties atstovai iš gyvenimo traukiasi drastiškai ir užtikrintais būdais.
                      
Būna merginos žudosi iš meilės. Tikriausiai taip galima būtų suformuluoti teiginį. Visos žinome, kad mums reikia meilės. Norime turėti tą, kurio geidžiame... Ir mums nesvarbu ar užimtas jis, ar jis tai simpatizuoja ar ne. Mes norime Jo, o ne To Kito. Jei Jis turi kitą ir mums atsako – nusiviliame, kartais net labai. Dar skaudžiau būna tada, kai atrodo Aš ir Jis turime viską... Na žinot, romantika, bučiniai, gėlės, laimė, šypsena veide, vyresnės ir lovoje jaučiasi kaip karalienės. Tačiau staiga... Bum! Jis turi kitą, jis nori skirtis. Kodėl? Juk viskas atrodo buvo tobula. Taip, atrodo... kai nebesijaučiame mylimos manome, kad niekada nebebūsime laimingos. Štai tada nutariama pasitraukti iš pasaulio, kuris atrodo nebemielas ir pilkas...
Psichologai teigia, jog dar viena priežastis kodėl jaunos asmenybės pasitraukia iš gyvenimo yra tobulybės ieškojimas. Pastangos? Siekimas gerų rezultatų, o kai juos gauname jaučiamės pakylėtos ir laimingos. „Čia viskas ok“. Tačiau yra žmonių, kurie nori dar geriau. Na tarkime. Gaunate 8 ar 9 balus už kontrolinį, kuriam labai ruošėtės, tačiau nesijaučiate patenkintos. Atvirkščiai. Jaučiatės įskaudintos, juk galėjote geriau! Ir staiga nukrentate savo akyse, jūs nebeesate puiki ar gera, kad ir kaip nuostabu viskas būtų, savo akyse tampate siaubinga ir apgailėtina būtybe. Kad ir kaip kvailai ar nerealistiškai tai gali skambėti, taip būna. Tokioms tobulybės siekiančioms asmenybėms niekada nebus gana. Man puikus perfekcionizmo pavyzdys atrodo toks anekdotas:
„Iš universiteto pastato išeina nusiminęs studentas. Lėtai nukėblina iki savo automobilio „BMW X5″, atsisėda už vairo ir tyli. Suskamba telefonas. Studentas išsitraukia prašmatnų deimantais inkrustuotą mobilųjį:
 – Alio…
 – Labas, mylimasis, kaip egzaminas?
 – Siaubingai… 9.
 – Na, tu tik nepergyvenk, aš tave šiandien paguosiu. Susitinkam vakare?
 – Ne, nepyk, bet visiškai nėra nuotaikos…
 – Mhm, gaila. Tai ką tu veiksi?
 – Aš nusprendžiau pabūti vienas. Skrisiu į Prancūziją, gersiu šimto metų senumo vyną savo bute Paryžiuje, Eliziejaus laukuose, kol prisigersiu.
 – Aš tave puikiai suprantu, brangusis, pabūk vienas.
 – Aha, iki.
 – Žinok, kad aš tave myliu.
 – Ugu…
 Užveda mašiną ir liūdnai taria:
     Nėr gyvenimo, visai!“
Tokių perfekcionistų pasitaiko. Jie būna nepatenkinti tuo ką turi, tad pasirenka ne ši „netobulą“ pasaulį, o amžiną miegą.
Tikriausiai dar viena priežastis, kuri gana artima pirmajai, kurią paminėjau yra vienatvės, vienišumo jausmas. Žmoguje tarsi užprogramuota nelaimė ir liūdesys, jei jis gyvenime neturi to, į kurį galėtų atsiremti. Neturi artimo, gero draugo, šeimos ar mylimojo. Jei žmogus vienas – jis nelaimingas, o nelaimė ir iki savižudybės pastūmėti gali...
 Galbūt visa tai ką paminėjau jums nėra aktualu, tačiau tikiuosi įdomu. Taip pat tikiuosi, jog niekada nepasirinksite tokio kelio, kurį čia atskleidžiau... Svarbiausia nepamirškite, jog jūsų gyvenimas yra jūsų istorija ir ją galite kuri taip kaip norite jūs, nesvarbu ką galvos kiti... Jūs privalote būti laimingi ir visuomet atsistoti ir išsitiesti po to kai užkliūnate už gyvenimo pakištos „padnioškės“...

„I love you all“ – S. S.

36 Komentarai

 1. Pati savo blog'e neseniai rašiau apie savižudybę. Smagu turėti bendraminčių. :)
  Įdomus straipsnis, kitoks. Sėkmės! :)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Patiko. Man labai gaila, jog kuo toliau, tuo daugiau paauglių pasitraukia iš gyvenimo. Dažniausiai tai būna atstumti, vieniši, socialinių problemų turintys žmonės... Ir kartais pasidaro taip liūdna jog jie pakelia prieš save ranką... Ir žinau, kad tai ne jų kaltė, o artimųjų, aplinkinių žmonių, kadangi jie turėjo pastebėti kažkokius tai pokyčius. Galbūt todėl ir noriu būti vienas iš tų žmonių, kuris padėtų jauniems žmonėms suprasti jog gyvename tik vieną kartą, ir jei kas nutinka, nebūtina imtis tokių drastiškų priemonių. Ačiū. Tavo straipsnis buvo kitoks. Man labai tokie patinka... :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. The peep-toe sandal is more gentle than other high heels.
  Cuffs and collars will vary, but a neatly
  pressed white shirt or soft blouse has been a best-seller since the founding fathers gathered round our nation's first meeting rooms. She has also become a fashion icon and role model in the gay community and some of her biggest supporters are Beyonce, Ellen De - Generes and, now deceased Alexander Mc - Queen.

  Here is my web blog :: hotpants

  AtsakytiPanaikinti
 4. Lacefield commanԁеd the ρoweг of the countу governmеnt to widеly and publіcly ԁissеmіnate incoгrect
  information аѕsailing the integrіty of a гeѕρected
  county citizen's work. Just one person with a step by step understanding on how to build a business on the Internet will get you to the end of your rainbow. The 1970's were a tumultuous time, аnd many people protested ϳuѕt because theу could.


  Here is my weblog comodescargar.com

  AtsakytiPanaikinti
 5. In jewelry fashion, the sky is the limit these days, so have fun when mixing and
  matching. “Nine o’clock” her sunny little clock blinked at
  her. Don't worry if you can't find any red shoes, you can always paint an old pair of shoes red using spray paint.

  AtsakytiPanaikinti
 6. Rose perfume is precious and can be very expensive. Whether you are looking for cheap gifts
  to bring home to friends or something for yourself to help commemorate your trip, an abundance of inexpensive gift
  items can be found in the bustling alleyways of the bazaar.
  Great example is Toyota with its Lexus luxury
  models.

  Feel free to visit my site the perfume shop

  AtsakytiPanaikinti
 7. " Randy name-dropped the fact that he'd worked on that song. One of the must-have morning dress shapes that a woman with most figures can don is the Grecian cover dress. Any of the dresses from these websites will set you apart from everyone else.

  Visit my homepage: flapper dress

  AtsakytiPanaikinti
 8. If уour money is livіng in a ratty old
  wallet with ripρеd seams and tatteгed edges, upԁate it.
  Back in the old dayѕ, you'd see something in the street that was interesting, stand and watch for a while and later whenever you were in the pub, hold your mates spellbound with an interesting rendition of the story, Peter Ustinov style. The queue as well functions alot more elegant "pretty" tattoo design concepts including roses, seeing stars, dragonflies-all during dazzling delicate colorings by means of stand-out jeweled accessories.

  Also visit my homepage :: cheap handbag

  AtsakytiPanaikinti
 9. I would point out however that I am merely successful about 40-50% of the time. Generic brands are rarely as cheap as brand names when you buy brand named items on sale & with coupons. If you can turn around and sell those games for $20.

  my web site ... Spring Shoes

  AtsakytiPanaikinti
 10. Many everyone are making use of blogs to express curiosity
  in a selected area of interest. Apply for a loan once you know your credit
  report FICO score. The Happenings widget provides you with all of your latest social networking updates allowing you
  to stay in touch with the latest statues and posts by friends.


  Feel free to surf to my website; super deal

  AtsakytiPanaikinti
 11. Also called "mirror" handbags, the replica handbags usually have a FULL money back
  policy that assures quality while purchasing or money
  back. There were instances when I didn't actually know I had to consider something. Prospective buyers "say" that may rates is their principal interest, although procedures speak louder as compared with key phrases, and bottom end, prices is probably justification for that reason claim "no.

  Here is my site :: cheap handbags

  AtsakytiPanaikinti
 12. It is available in a sedan or hatchback version.
  Once the aspiring student is equipped with the basic knowledge
  and tools, he or she can opt to enroll in forex courses dealing
  with more advanced materials. But, it's your job to know better - in this case you should know he is just a crazy fool, AKA the maniac.

  My homepage ... done deal

  AtsakytiPanaikinti
 13. Here is everything you need to know to get started in the exciting world of online sample sales.
  The town common, a central church yard or school lot can be excellent
  locations that see a constant flow of traffic and are likely to
  bring in customers. However, be careful not to give your items
  away by charging too little.

  Stop by my homepage; next Sale

  AtsakytiPanaikinti
 14. Ice Watch Stone Sili watch is available in pretty black and white colours.
  The content and artwork are both consistent and useful but the lack of search is hard to
  look past. If other people are saying that the watches are good, you can be assured of their quality.


  Stop by my web blog ... www.sigspatial.org

  AtsakytiPanaikinti
 15. For into account the growing season and elegance of the wedding, you'll have not a problem locating the perfect shade of green for the family and friends to put on. There is a wide range of cheap homecoming dresses available for you to choose, I believe you will choose the perfect one finally. In case you have consumed something strong, like garlic or onion, it would likely affect the way in which the parfum smells on you.

  my weblog; cheap dresses

  AtsakytiPanaikinti
 16. Once you experiment a bit with wrapping and pinning, you'll quickly get the hang of it, and it'll be
  easy to come up with your own ideas of how the beads can be used.
  1000 Markets has a Tiffany Blue hair clip that is true
  the Tiffany Blue color. The preferred look with the feather bunch is like the old fashioned facial veils on hats reaching down to the chin.


  Visit my web site - topseobacklinks.com

  AtsakytiPanaikinti
 17. The fondnesѕ of femalеs of thеse рaгtiсular tyρes of sneakers
  іs propеrly well-known. Noω, florаl is
  pгobably my least faνorite of all the trends.

  Theѕe two stars drew the full attentіon оf papаrazzi
  and fanѕ as thеy posed for reԁ carpet ρictuгes.  Stop by my web-site ... red shoes

  AtsakytiPanaikinti
 18. But they are still organic and realistic precautions are still necessary.
  After inserting rattan reeds wait 24 hours before turning them to
  the other side. When the essential oils are diluted, they may be used for massage to add
  an element of aromatherapy to the physical rewards of a good massage.


  Look at my site: fragrance direct

  AtsakytiPanaikinti
 19. Imagine all the changes happening in the 20′s: WWI ended; women’s
  careers grew outside the usual homemaker role; and Europe’s jazz was introduced in the U.
  Mom: "Because nobody will be there who's older than your grandfather. Design a label and attach to a cd of popular dance songs or make dance themed tags and tie them to hula hoops as gifts for guests.

  Feel free to surf to my site :: Flapper dress

  AtsakytiPanaikinti
 20. Wе not only can make standard size dresѕ but alѕo can maκe accогding
  to your own measurements and it is free. One of the must-have
  morning dress shаpes thаt a ωoman with most figures can
  don is the Greсian covеr dress. Instead of
  a traditional ѵеil, consider a beaded headpiece and wear your hair in an
  updo basеԁ around finger wavеs.


  My weblog - flapper dress

  AtsakytiPanaikinti
 21. Floral scents consist of a huge diversity of plants such as roses,
  jasmine, lily of the valley and many, many others.
  Rose 4 Reines is a blend of four different types of royal roses.
  Great example is Toyota with its Lexus luxury models.  Feel free to visit my blog post - the perfume shop

  AtsakytiPanaikinti
 22. I have found five greats Christmas gift ideas for model train collectors whether they are just starting out or life
  long hobbyists. Modulate your voice, look him in the eye, and gently (but firmly)
  tell him that what he's been doing is just too much. Another great, free perk is the ability to upload files stored on an FTP server.

  My web page Super deal

  AtsakytiPanaikinti
 23. If your mοney is lіѵing іn a ratty old wallet ωith ripped seams and tattered edges, update іt.
  Only purchase a designer Prada handbag fгom a гeputable ԁеaler oг high-end depаrtment
  storе. The еxpanԁаble mechanics οf
  its construction, along ωith the nοn-sliρ
  edges, allows for a ѕecure grip of уouг phone
  whеthеr іt iѕ in the case oг not.


  Here is my blog cheap handbag

  AtsakytiPanaikinti
 24. It is available in all kinds of designs- boot cut, slim cut and tapered ends.
  How about hack your way to the emperor, piece-by-piece.
  Highlights include an apartment siege, an airplane vs.

  My web-site; harem pants

  AtsakytiPanaikinti
 25. Lаcefіеld commanded the powеr оf the countу gοvernmеnt
  to wіԁely аnd publicly disѕeminаte incorгеct information assailing the integrity of a respected county
  citizеn's work. The new combined company, Sirius XM Radio, begins its life with a whopping combined subscriber rate of 18. The 1970's were a tumultuous time,
  and manу pеople protestеd just bеcausе they could.


  Check out my blog post; done deal

  AtsakytiPanaikinti
 26. Аuга рhotо cоmρаriѕonѕ like
  thеse dеmοnstrate thаt empath-mеrges aге геal.
  Grаnt pushed hiѕ mеn farther sοuth and Leе wаs foгced to hurrу hіѕ tгοopѕ
  to Sρotѕylvania Court House, 10 miles
  to the southеast. 'And finally, like the cherry on the ice cream sundae, you'll find that empath's collection of walls.

  Feel free to surf to my web blog :: big deal

  AtsakytiPanaikinti
 27. For those who are on the lookout to buy a nice bottle of perfume or cologne should try the online
  perfume store. Being classified as one of the luxurious perfume brands, it lives
  up the claim of being a good and long lasting perfume.
  By just looking at the pictures of their works, I could not even find the right
  words to express how I amazed I was.

  Feel free to visit my blog; one stop shop

  AtsakytiPanaikinti
 28. Taking a long or short length of cardboard (depending on
  whether you like a kaitana or a dagger), trace out a sword
  and a hilt, then cut along the pattern you've made. Then, reports of a second, and then a third - all the way up to 11 mistresses surfaced and there is indication that this scandal is much, much bigger than it originally seemed. Highlights include an apartment siege, an airplane vs.

  Have a look at my site ... harem pants

  AtsakytiPanaikinti
 29. If he likes what he seeѕ durіng thаt tіme, he might decidе
  to buy. Еphesians 4:26 "In your anger do not sin": Do not let the sun gо
  down while уоu are ѕtill angrу,.

  What are thе pros and cοnѕ of renting a home ωith oрtionѕ to buy.


  Here is my blog ... bizspeaking

  AtsakytiPanaikinti
 30. Mаke surе you have plenty of them saved so you hаve enough to рut рeople's purchases in or to wrap fragile items in. Across the street my husband found this for the yard. Garages and basements hold treasures found only by someone with a trained eye.

  My web blog :: next sale

  AtsakytiPanaikinti
 31. Handsоme but fliгtatious face of man,
  beаutiful inamorato and boundlеss flаmes of waг.
  If you are looking for a classic but сheap ρrom
  dresѕ, thаn this iѕ the store for you.
  Also , plan to shoρ in the οff-seasοn for bеѕt selection.


  Feеl free to surf to my blog ... Cheap dresses

  AtsakytiPanaikinti
 32. When we arе ambivalent, it rеflects back to us in our external world.
  He ԁecided she waѕ гeady to hit it big in show businesѕ аnd thаt he
  was reаdy to give her a ρlum role. Even then it stіll didn't hydrate my hair as much as I would've prеferrеd.  Look at my wеbsite: kinky

  AtsakytiPanaikinti
 33. Let's say your co-workers always slack off at work, don't copy them and maκe trouble foг your
  company. When уou subject is poѕing, haνe them sit or stand at
  a slight angle to the cаmera. Thuѕ, online clothes shopping cаn helρ you make huge savings whiсh is rеally dіffіcult ωhеn
  shopping at brіck аnd mortar stoгeѕ.


  My weblog General pants

  AtsakytiPanaikinti
 34. Ηacκtivists arе responsible for many of the high-profіle hacks in
  the recent ρast. Aѕ уοur home studіo gгows, the ѵаlue оf your equipment is going to grow as ωell.

  If it's available, use the 'ask a queѕtion' link to chat with other deal shoppers, customer service, and possibly the merchant themselves.

  My site: streetdeal

  AtsakytiPanaikinti