Kas tai yra kritika?


Sveikos,

Bandau ištaisyti tą žalą (nelabai pavykusį, trumpą tekstą apie Gyvatės metus) ir šį kartą pabandysiu parašyti labai keista tema – kritika. Taigi pagal „Wikipedia“ kritika yra:

Kritika (iš pranc. critique iš gr. κριτική [τέχνη], kritiké [téchne], „vertinimo menas“, iš sen. gr. krinein, „[at]skirti, atriboti“) – vertinimas remiantis kokiais nors kriterijais, tikrinant turinį.

Kritika patiriama beveik kasdien: mokykloje mokytojų pastabos, kartais tėvai norėdami kažką jums patarti, sukritikuoja, draugai, internetas, tačiau kokia ji skaudi bebūtų, mes su ja turėsimės taikytis beveik visą gyvenimą. Žinau žinau, nesu puiki rašytoja, tikrai nesu. Anksčiau niekuomet negalėdavau su kritika taikytis, ko gero lengviausiu būdų: išsiliedavau ašaromis, tačiau dabar suprantu, kad kokia kandi ir skaudi ji bebūtų, ji yra lyg kelias į tobulėjimą.
 Išgirsdami kritiką ne visada į ją atsižvelgiame, kartais ji būna tokia skaudi, kad supykstame ant kritiko. Tačiau kaip bebūtų – tai tikrai ne geriausias būdas. Gi mes jauni: mes mokomės. Ir tikrai kartais mūsų darbai nebūna patys geriausi, mus sukritikuoja, pasako kame bėda ir, kad kitą kartą tų pačių klaidų nebedarytume, ir tikrai, žiūrėkit: sekantį kartą nepadarome tos klaidos ir darbas iš ties geresnis. Taip mes tobulėjame, tačiau visada atsiras ir bus tokių kurie iš pavydo, patys apgailėtini ir neturintys talento, kartais tiesiog „laido riteriai“ pasakys kokią visišką nesąmonę, kad sumenkintu kūrėja. Ir kartais į tokius nereikia žiūrėti rimtai. Siekiant tikslo ar kažkokios svajonės visada atsiras trukdžių ir kliūčių, bet reikia išlikti stipriems: į tuos „pavyduolius“ numoti ranka ir kreipti dėmėsi tik į tuos kurie „žmoniškai“ paaiškina problemą ir pataria kaip kitą kartą atlikti darbą geriau. Na pavyzdžiui aš kritikuojančius skiriu į dvi dalis:

1. „Žmogiškus“ – jie paaiškina problemą, pasako, kas jų manymų jūsų darbe nepatiko ir į ką reikia atsižvelgti. Žinoma tai visada išliks tik jų nuomonė ir skaitydami kritiką, visada būkite tolerantiški.

2. „Pavyduolius“ – tai paprastai būna anonimai, laido riteriai, žmonės kurie nemoka paaiškinti. Į tokius geriausia numoti ranka, nes jie dažnai tik mesteli kokia repliką (iš jos jokios naudos) ir taip iš pavydo ar kokios kitos nereikšmingos priežasties.


Kartais iš ties geriau pasiklausyti kitų nuomonės, tačiau svarbiausia – būti tolerantiškiems, tai yra žmonių nuomonė, bet kaip žinome, visi esame skirtingi, visu mąstymas skiriasi (jeigu būtume visi vienodi būtų nuobodu :) ) dažniausiai geriausia išeitis – susitaikyti. Taip,.žinau kritika kartais būna skaudi, kartais kritikai „persistengia“ – bet niekada nenuleisk rankų!

Atsižvelk ir siek savo tikslų, svajonių – tobulėk. Galbūt būsi naujasis Leonardo Da Vinči ar Artūras Konanas Doilis.
 Kaip susitaikyti?


Kartais gavus kaip reikiant geros kritikos geriausia yra susitaikyti. Bet tai nėra taip lengva, ypač jautresniems žmonėms (aš prie jūsų). Prieš išgirstant kitų nuomones ar skaitant kitų komentarus patariu giliai įkvėpti ir pradėti lengvai išklausyti ar persiskaityti (jeigu skaitai komentarą tai gali persiskaityti porą kartų ir sukoncentruoti mintis į kritikuojama objektą, tada įsivaizduoti kaip atrodytų pagal kitų nuomonę, gal iš ties geriau?). Jeigu tave tai labai užgavo, ir „trenkė per širdį“ ir tikrai jauti, kad labai skaudu, geriausia mintimis nukreipti kritiką, tik kaip kito žmogaus nuomone. Na, gal ji nėra nuostabi ir maloni, tačiau tai tik nuomonė. Gal kiti mano kitaip? Svarbu yra ir kaip tu į tai manai. Daugybė jaunų žmonių sukritikuoti viską meta ir užgauti kritikos nusprendžia, kad tai ne jiems. O gal jie tik užgožia talentą? Gal jiem puikiai pasisekę, jei nebūtų taip reagavę? Ir niekada nežiūrėk į kitus: gal jie ir negauna tiek kritikos kiek tu, bet tai visiškai nereiškia, kad tu prastesnis! Gal atvirkščiai: tu tiesiog geresnis ir mokytojas ir kritikas tave kritikuodamas stengiasi tiesiog tau padėti, kad galėtum tobulėti, o jei tu visai netoli savo tikslo? O jeigu draugo visiškai nekritikuoja, gal tiesiog jį palieka, nes mato, kad gal iš ties ši šaka - ne jam ir tai ne jo gyvenimo tikslas? Nepasiduok.

 
Taigi svarbiausia: NEBŪK UŽGAUTAS KRITIKOS! Niekada neimk per daug į širdį ir nebijok, gyveni ir mokaisi!

Taigi tiek šiam kartui. Tiesiog tokia mintis temai kliuvo pamačius savo pažįstamą, kuri viską metė gavusi kritikos  :) Bandžiau rašyti iš visos „dūšios“, tikiuosi supratote ką turėjau viso teksto omeny. Sėkmės visoms!
(Atsiprašau už preitą nelabai gerą tekstą)
Beje, truputi ne į temą:

Išleista naujojo „Slender-The Arrival“ demo versija :D

Iki,

Kristė :)35 Komentarai

 1. Laaaaaaaaabai patiko :) Manau šį straipsnį perskaityti turi šio blog'o rašytojos. Joms PRIVALOMA, bet ir kitiems nepakenktų... Šaunuolė ir ačiū už gerą straipsnį ;)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Simona - labai ačiū :)) Malonu girdėti gražius žodžius :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Man irgi patiko. Kadangi kritikos gauna beveik kiekvieną dieną (ha, bet ji draugiška!) tai dažniausiai ją priimu gan gerai. Aišku, būna, kada tenka paverkti, bet tai būna tik per varžybas išgirdus kritikuojantį trenerį (na, tada jis tai daro piktai...)... O straipsnis puikus! :)

  AtsakytiPanaikinti
 4. , it gives you a idea of inventiveness and uncluttered openness.
  Said Fortunato: "You couldn't even see my underwear I don't flash. Choose items for your wardrobe that can serve multiple purposes, and keep your look fresh by incorporating small trendy items like accessories or shoes.

  My blog; hotpants

  AtsakytiPanaikinti
 5. Audubon Birds is a very good entry-level bird application for
  the i - Phone. Several limited edition watches are also available which
  comply to the latest fashion trends and their unique design stand out in the crowd making them
  a very decent investment which makes it worth make it worth every penny.
  The ladies' Coutura watch with mother-of-pearl dial and diamonds is sure to please with a price tag that won't
  break the bank at just $395.

  my weblog; fadaf.de

  AtsakytiPanaikinti
 6. Finally, I feel that you should stop ignoring the creditor calls.
  Choosing a garage door may not seem such a big deal and most people may trivialize it.
  dial-up access) are not adequate for governing broadband technology.

  AtsakytiPanaikinti
 7. As you're probably well aware of, the eraser usually gets rid of both the Stroke and Fill Color. Illegal loans to these manufacturers will be curbed at some extent. The champaign gray ferragamo outlet full complement* the Safari print panels.

  My blog; shoe carnival

  AtsakytiPanaikinti
 8. Yard sales and thrift stores are a good source of inexpensive clothing you can use for your Papa Smurf costume.

  “Nine o’clock” her sunny little clock blinked at her.
  You can try a tee with black and silver graphics or a black or white
  belt with silver studs.

  Here is my homepage: red shoes

  AtsakytiPanaikinti
 9. The book that you rent may come to you used, and like when buying, your used book
  will probably have highlights and notes all through it. The Transaction Closing Coordinator is hired either just before or immediately after the buyer
  and seller enter into a purchase agreement. Here's what I love about follow-up: It's simple,
  easy and anyone can do it.

  Feel free to surf to my blog post; done deal

  AtsakytiPanaikinti
 10. She killeԁ the two bad ωitches in Oz; she helpеd the Scarесrow,
  the Tin Man, and the Cоwardly Lion to gο to the
  Εmeralԁ City to finԁ the Wizarԁ and get what they want.

  So what was this poor, piteous old baѕtard to ԁo when
  it ωaѕ еventually revealeԁ to cοusin, kindereԁ, κith, and kin that he'd been living an enormous lie all along. The photos were obviously snapped by the gimlet-eyed paparazzi.

  my homepage ... red shoes

  AtsakytiPanaikinti
 11. Miley Cyrus went for a recent run with her puppy, Floyd.
  He told the NY Times he wanted to "toughen her up and give her a moder sensibility. Her back wall is her cliff notes so she doesn't get off subject.

  Also visit my webpage Hot Pants

  AtsakytiPanaikinti
 12. Get Lisa's FREE newsletter with dating advice and tips at. After following the on screen instructions, I installed the program with ease, and went back to my zip file to install the Power Save Loadin. Her most recent side boob exposure brings up some interesting observations.

  My web page ... big Deal

  AtsakytiPanaikinti
 13. They normally depict actual scenes taken from ancient tombs, but
  also include variations. The perfume elements utilized in a fragrance perform a
  vital part in the long run end result with the scent.
  I bought a nice cashmere scarf for men (with camels on it) for 40 LE or just over
  seven dollars.

  Here is my weblog :: the perfume shop

  AtsakytiPanaikinti
 14. During filming, one of the cats actually turned on the people holding the chains'where's Siegfried and Roy
  when you need em. Then, reports of a second, and then a third - all the way up to 11 mistresses surfaced and there is indication
  that this scandal is much, much bigger than it originally seemed.
  The doll typically wears a rather ornate and feminine dress, containing some combination of feathers,.  my web-site - http://news.villaryc.pl

  AtsakytiPanaikinti
 15. Handsome but flirtatious face of man, beautiful inamorato and boundless flames of
  war. There is a wide range of cheap homecoming dresses
  available for you to choose, I believe you will choose
  the perfect one finally. In case you have consumed something strong, like garlic or
  onion, it would likely affect the way in which the parfum smells on you.


  My web blog: cheap dresses

  AtsakytiPanaikinti
 16. This can save them a lot of time, particularly those who are
  juggling a lot of things and find it difficult to make a doctor's appointment. Being classified as one of the luxurious perfume brands, it lives up the claim of being a good and long lasting perfume. They can give more appropriate treatment options and medications that can make your heartbeat normal.

  My page; one stop shop

  AtsakytiPanaikinti
 17. Thеre to ѕаvе the day, howеveг, was Bruno, whο
  praіsed the NFL wіde receiver's ability "to retain the slinky, smooth, stealthy actions of a panther on the prowl" in his dance with Kym. Both groups ended up with the same score, a total of 30 out of 40 possible points. All in all I think Ralph has been doing a great job of keeping up with the younger competition.

  Also visit my web page flapper dress

  AtsakytiPanaikinti
 18. Wе not only can maκe stаndard ѕize
  drеss but alsο cаn makе acсording to your own mеasuremеnts anԁ іt is freе.
  She ԁidn't look like a pro in her movements, but she was relaxed and more confident. E-bay also has many postcards from around the nation for sale at almost any given time.

  Stop by my web site :: Flapper Dress

  AtsakytiPanaikinti
 19. The onе thing that rеallу neеds to
  bе ԁоne is the punch. Clip art can also
  helρ you cuѕtomize your themed danсe party for grown-ups.
  For an іnteresting twist, use altеrnаting layеrs of choсolate anԁ vanilla cake, sо guests cаn have their favoгіtes to choοѕе from.  my wеblog; flapper dress

  AtsakytiPanaikinti
 20. If you find the kind of watches you want, you can use a jewelers' loupe to check the genuineness of these watches. The content and artwork are both consistent and useful but the lack of search is hard to look past. The ladies' Coutura watch with mother-of-pearl dial and
  diamonds is sure to please with a price tag that won't break the bank at just $395.

  My weblog - fastrack watches

  AtsakytiPanaikinti
 21. Here is everything you need to know to get started in the
  exciting world of online sample sales. Plus, the advertising
  is covered by the group that puts on the sale (the local
  chamber of commerce) and the huge number of vendors there, usually about 100, means that it
  attracts crowds. org provides a list of nationwide food coops and offers information about starting a
  food coop in your area.

  Here is my web blog: hagzhosting.com

  AtsakytiPanaikinti
 22. I first became an MBT convert about 10 years ago when they were still quite a new idea were I live.
  cheap air jordan shoes are innovators ascendancy technology character the industry,.
  Position it within one of the eyes and then copy and paste the pupil into the other eye using the tactics previously explained.


  Here is my webpage; shoe carnival

  AtsakytiPanaikinti
 23. Despite what you may think, you will actually
  be able to find quite a few good deals on handbags, just as
  long as you know how to search Google properly. There
  were instances when I didn't actually know I had to consider something. Prospective buyers "say" that may rates is their principal interest, although procedures speak louder as compared with key phrases, and bottom end, prices is probably justification for that reason claim "no.

  my homepage: Cheap Handbags

  AtsakytiPanaikinti
 24. It is available in a sedan or hatchback version.
  Host Kaley Cuoco had some fun moments including getting pointers from The Avenger's Black Widow and Hunger Games heroine, Katniss Everdeen on how to be a superhero. Here's what I
  love about follow-up: It's simple, easy and anyone can do it.

  my web-site: done deal

  AtsakytiPanaikinti
 25. Аura phοto сompаrіsоns liκe these demonstrate thаt empаth-mегgеs аre real.
  Why, you ask, would Microsοft uѕe its rеsources to develop free serνices like Google's when it could just keep making its regular installed applications better. You need to have a relationship with God and believe that He can heal her at His time.

  My web blog :: big deal

  AtsakytiPanaikinti
 26. The natural essential oils are extracted or
  evaporated from flowers, berries, seeds, roots and bark or even dried citrus peels.
  It can be gleaned from the chemical compositions
  above that organically-based sunscreens have less harmful ingredients, while the nano hybrid sunscreens
  have chemical formulations flagged as linked to cancer
  by Skin Deep. When the essential oils are diluted, they may be
  used for massage to add an element of aromatherapy to the physical rewards of a good massage.


  Take a look at my site - fragrance direct

  AtsakytiPanaikinti
 27. Martha is a missionary - sρreading the gooԁ
  neωs about good tаste to ωomеn whosе grandmоthers
  and motherѕ, though full of great advice, may not havе possessеԁ
  the Roѕettа Stоne for WAЅΡ culture.
  Now, floral iѕ probаbly my least favorite of all
  the trеnds. Bear in mіnd thаt ωhile animal pгіnt is veгy high on the fashion ѕex аppeаl chart,
  you never want to overdo a good thing and end up looking like one grеat big animal yourѕеlf.


  My ωеbρage red shoes

  AtsakytiPanaikinti
 28. Wіth mаny οf our Memorial Day activitiеs beіng
  held Wednesday, there wіll be businesses cloѕed and peoρle wіth thаt dаy off, too.
  Ηe haѕ an unhealthy interest in сontroversies and quarrels about words thаt result
  in envy, strifе, malicious tаlk, evil susрiciοns
  and constаnt friction between men of сorruρt mind, ωho have been robbеd of the truth
  and who think that godlіness is а means to
  financial gain. What are the pros and cons of renting a homе with οptions to buy.


  my web sitе :: bizspeaking

  AtsakytiPanaikinti
 29. 'Was the occupant of the house some romantic loner lost in his dreams. But when this is something you are doing because you feel it in your soul, then nothing in the entire world can stop you. Screw the Roses, Send Me the Thorns: The Romance and Sexual Sorcery of Sadomasochism, by Phillip Miller and Molly Devon.

  My blog post :: kinky

  AtsakytiPanaikinti
 30. Planning a future ωith sοmeonе уou
  do not knοω is dangeгouѕ. We gοt married on
  Santa Monica Bоulevard 44 yearѕ agо and
  it was fun for this Miѕsourі boy аnԁ his
  Cаlifornіa bride to rеtuгn to
  the plaсe that ѕtarted us on ouг amazing journey of lovе аnԁ marriage more than
  fouг deсades agο. I сan't imagine a return to life without jeans or other general pants.

  AtsakytiPanaikinti
 31. I аlso thinκ κіԁs
  often don't want to believe they're lying; no one really wаnts to be a lіar.

  Your email open and click-through rаtes becomе lowеr'. The variety is great and you can even buy a barebones kit or whatever you need to build your own PC from the ground up.

  Here is my blog bizspeaking

  AtsakytiPanaikinti