Moderni šeima

Ką daryti, kai visiškai neturi ką veikti? Kai tau nesinori nei skaityti, 
nei į lauką išeiti, o televizorius nieko gero nerodo? Bet nori tikrai
linksmai praleisti laiką? Tam, manau puikiai tinka serialai. Tik
kokie yra patys įdomiausi? Mano mėgstamiausias - 
humoro serialas "Moderni šeima".

Šio serialo premjera įvyko ABC kanale 2009 metų rugsėjo dvidešimt trečią dieną. O naujausiasis, ketvirtas sezonas jau laimėjo keturis "Emmy" apdovanojimus, ir jį stebėjo daugiau nei trylika milijonų žiūrovų. Ponia Michelle Obama ir Ann Romney interviu metu paminėjo šią komediją kaip pačią mėgstamiausią. Tad kodėlgi ir Lietuvos žiūrovams nepabandžius šių taip gerai įvertintų epizodų? (Jų išviso yra aštuonesdešimt devyni)?


"Viena didelė (tiesi, gėjų, multi-kultūrinė,tradicinė) laiminga šeima". Iš tikrųjų šeimų yra trys, bet kadangi visos susaistytos giminystės ryšiais, pavirsta į vieną didelę: "Intriguojantis jumoro serialas, kuriame išvysite tris visiškai skirtingas šeimas, bei jų gyvenimus ir giminystės ryšius."-taip dažniausiai apibūdinamas serialo turinys.


Pirmoji šeima, yra tikrai įprasta, tradicinė, klasikinė. Mama, tėtis, dvi dukros ir sūnus. Bet jų charakteriai - išskirtiniai. Tėtis Filas tituluoja save "kalnelių karaliumi" krečia išdaigas ir yra tikras juokų megėjas. Mama Klerė yra griežta, tvarkanti vaikų gyvenimus, kuri savo laiku buvo tikra pasiutelė, bet mananti, kad jos ątžalos neturi būti tokios. Vyresnėlė dukra Heilė yra tikrai populiari mergina - ir tikra vakarėlių liūtė. Moka išsisukti nuo darbų, turi vaikiną Dilaną, kurio mama nekenčia, o tėčiui jis geras bičiulis (per jų pirmą pasimatymą Filas Dilaną netyčia pašovė), nes jis.... keistas, ir visiškai negalvoja apie ateitį. Antroji dukra Aleks - geriausia mokinė, mokosi groti violančele ir gali taip atrėžti atgal, kad liksi be amo. Kartais net apima mintis, ar ji kartais nėra vunderkindė. O jaunėlis Lukas - tikras blogas berniukas. Gali sukurstyti bet kam. Nors jis jaunesnis už seses, dėl pasiutimo, jis - lygus. Su Filu prisigalvoja įvairiausių keistų dalykų - tarkime, vienoje serijoje jie įleido mašinėlę į angą, pro kurią tvarkomi vamzdžiai, paskui patys ten įlipo. 
Klerė - Julie Bowen

Filas - Ty Burrell

Heilė - Sarah Hyland

Aleks - Ariel Winter
Lukas - Nolan Gould
Antroji šeima - pati išskirtiniausia neįprasčiausia ir keisčiausia iš visų - gėjų. Atrodė bus gan keista, bet yra savotiškai įdomu ir juokinga žiūrint į jų kasdienį gyvenimą. Mičelas - Klerės brolis, aplinkosaugos advokatas. Kaip ir visi Pričetai, jis yra tikras realistas, nemėgsta padėti aplinkiniams žmonėms - tik ne per daug. Jo partneris Kemas - visiška priešingybė. Atvykęs iš Misūrio nuolat pasakoja apie tenykščių gyvenimą. Meniškos sielos, tikras visų draugas, dažnai prisigalvojantis visokių neįmanomų dalykų. Tarkim per Helovyną VĖL pasakojęs apie neįtikimą nuotykį , kaip su draugais per tą pačią šventę nusviedė moliūgą tiesiai į klebono mašiną (Mičelas prieštaravo, kad tai netiesa, nes gana keista, kad spalio pabaigoje langas buvo iki galo pradarytas), jis nusprendė įrodyti savo tiesą ir pakartoti įvykį dar kartą. Šių neįprastai skirtingų asmenybių šeimoje dar yra mergaitė Lilė. Įvaikinta, gimusi Vietname. Ji yra užsispyrusi - gali gauti ko nori, o tėveliai sugalvoja pačių netikėčiausių auginimo principų, vienas iš jų - niekada nesakyti "Ne". Šią teoriją Kemas pareiškė Klerei viešint jos namuose, kai Lilei buvo užėjusi šviesų junginėjimo manija.... Kas vyko toliau nesakysiu, tik vieną dalyką - buvo tikrai juokinga!

Mičelas - Jesse Tyler Ferguson


Kemas - Eric Stonestreet


Lilė - Aubrey Anderson-Emmons


Trečioji šeima yra multi-kultūrinė. Išsiskyręs kietas verslininkas, kolumbietė gražuolė ir jos sūnus. Džėjus yra Mičelo bei Klerės tėvas, išsiskyręs su jų motina Didi. Žeria savo gyvenimo išmintį, yra turtingas bei galingas. Jo antroji žmona - atvykusi iš Kolumbijos Gloria. kalba su akcentu, gal šiek tiek per garsiai, ir yra tikrai ugningo charakterio - ją sunervinti lengva. Vienoje serijoje, kai buvo bendra šeimų išvyka į Disneyland'ą, Gloria nesutiko Džėjui, dėl patogesnių batelių - esą, jai ir su aukštakulniais patogu. Bet taip nebuvo, ir kai Džėjus nusipirkęs suvenyrinę kalnelių nuotrauką ir pamatęs, kad Gloria laiko batelius rankoje, nuėjo ir nupirko minkštutėlius, tik gana išvaizdžiai keistus Snieguolės batelius, Gloria atlyžo, visiškai nebuvo pikta. Ir išgirdo vyro klausimą - "Ar tiesa, kad tu būni pikta tik todėl, kad avi nepatogius batus?". Gloria turi sūnų  Menį iš jos pirmos santuokos su kolumbiečiu (pasirodo keliose serijose). Jis yra nesuaugęs pagal amžių - Menio gimtadienio serijoje Džėjus pasakė - juk tu gimei šešiolikos. Ypatingai ilgai renkasi drabužius, įsimyli vos ne kiekvieną mergaitę, ir yra tikras pedantas. Tiesa, Lukas bando jį atpratinti nuo šio vaidmens....
Džėjus - Ed O'Neill
Gloria - Sofia Vergara

Menis - Rico Rodriguez

Tikiuosi, serialas sudomino. Serijas galite peržiūrėti ČIA (tik ketvirto sezono įkeltos dar ne visos). Manau dar sulauksite dar daug kitų laisvalaikio aprašymų (aišku, įdomių).

37 Komentarai

 1. nerodo nuorodos kur butu galima pažiūrėti ://

  AtsakytiPanaikinti
 2. Umm... Kai kuriose vietose susipainiodavau, nes kažkaip šokinėjai nuo vienos vietos į kitą, bet patiko. O filmas kažkodėl nesudomino, tik nežinau kodėl :( Bet ačiū!

  AtsakytiPanaikinti
 3. Buvo klaidelių, nerodo nuorodos ir pritariu Evelinai, jog kai kur tavo dėstomos mintys "šokinėjo".
  Manau, jog yra geresnių serialų nei šis. Na, bent jau man labiau patinka True Blood arba American Horror Story, nes jie labiau skatina susirūpinti šių dienų problemomis. Komedijos skirtos atsiriboti nuo pasaulio ir bukai leisti laiką. Vis dėl to, sveikinu, jog bandei "kabinti" šią temą.

  AtsakytiPanaikinti
 4. Anonimiškas, tiktai dabar pati pastebėjau - gali peržiūrėti čia - http://www.filmai.in/modern-family/ :) Evelina ir Marionette - nežinau, kodėl taip atsitiko, gal todėl, nes pradėjau rašyt vakare, o baigiau ryte, beto dar buvau susinervinusi.... Marionette - tavo mėgstamų pripažįstu, nesu mačiusi :( O mano serialų pasirinkimas tikrai gana keistas - komedijos ir kaikurie meksikiečių ir Venesuelos gyventojų kurti - tiesiog norisi, kai siunti ant pasaulio gardžiai pasijuokti - užtat filmai bei knygos kaip tik patinka labiau atspindintys gyvenimą - fantasy žanras ir komedijos ten nelaukiami :)

  AtsakytiPanaikinti
 5. o gal žinai kur galima žiūrėt nemokamai?

  AtsakytiPanaikinti
 6. Šiaip buvo įdomu... klaidelių šiektiek pastebėjau, betttt... man rodos tu esi viena iš jauniausių rašytojų, tad ir taip aišku, kad negali rašyti taip gerai kaip ir ta pati Edita... Rašysi, rašysi ir tų klaidų mažės ir mažės... ;) Sekmės kituose straipsniuose.. :)

  AtsakytiPanaikinti
 7. Marionette aš skaitau tavo komentarus ir darausi įspudį kad tu pati nesupranti ką rašai nes tavo serijalai tikrai nera gyvenimiški ir jai tu sakai kad komedijos yra buka tai labai klysti tau reiškia kad tavo gyvenimas yra sugadintas ir tu nenori pasijuokti taigi man šitas straipsnis buvo geras ir išsamus matau kad šis serijalas emai tikrai patinka ji parašė kaip norėjo ir tu sakai kad mintys "šokinėja" tai ne pagavau prie ko čia :)

  AtsakytiPanaikinti
 8. In contrast, the non-organic gardener is more likely to use chemically created fertilizers.
  Native plants or at least plants adapted to similar conditions as your
  region will have a better chance of growing and thriving.
  Grab a few bags of organic potting soil and lean them
  up against the sunny side of your garage or a brick wall of your home.


  Look at my blog post :: binocular

  AtsakytiPanaikinti
 9. This means that if you want to watch a movie on your phone this is a good choice and the rentals are only about
  $4. Several limited edition watches are also available which comply
  to the latest fashion trends and their unique design stand out in
  the crowd making them a very decent investment which makes
  it worth make it worth every penny. Gallen),
  Clu Gulager (Stanley Bernside), Terry Kiser
  (Jesse Hardwick), and Didi Lanier (Amarillis Caulfield).

  Feel free to visit my weblog :: mitchtech.net

  AtsakytiPanaikinti
 10. Тhе indepenԁent anԁ aggreѕsіνe Ariеs еnergy can
  fеel distinсtly different from the sentimental аnd гοmantic vibrаtion of
  Venus in Pisсes, to which you havе becοmе аccustοmеd in the past
  few wеeκs. Juѕt onе ρersοn wіth a step by step understanԁing on how to build a business on the
  Internet will gеt уou to the end of youг raіnbow.

  Only Dωауne Wadе has a champіonѕhіρ ring (the
  Miami Heat won the 2006 ΝBΑ Finаls under Pat Riley as coach).  Look at my web blog - Done Deal

  AtsakytiPanaikinti
 11. Then you have the previously mentioned option of looking online.

  1% of the overall population of the United States (National, 2007). There are two types of ladies leather skirts; one of them is up to knee height and other can be up to the ground level.

  Also visit my blog :: general pants

  AtsakytiPanaikinti
 12. Summer 2010 is going to be a very fun season for fashion.
  "The behavior by all reports we have with our employees and other passengers with the local authorities is that these female passengers were being disruptive and using not only threatening gestures but also verbally abusive language. Daily Mail- "Why sexy
  Transformers star Megan Fox is not body perfect.


  Also visit my website :: hot pants

  AtsakytiPanaikinti
 13. The ѕоcκs аre made frοm 85% rayon bamboo, 10% nylοn аnd 5% elastane. I was so happy that I no longer had to listen to her daily rants and opinions, I wanted to celebrate. Many women will be the fans ofchristian louboutin sandals,signature red soles are incredibly dazzling and brightness that many lady will like it.

  Review my web page red shoes

  AtsakytiPanaikinti
 14. It saved much of my time since I didn't have to run around town looking for items and everything was easily delivered straight to my door before the wedding. com is another one stop shop for all things Christmas for your Myspace page. By just looking at the pictures of their works, I could not even find the right words to express how I amazed I was.

  AtsakytiPanaikinti
 15. to give the novice or casual reader an idea of just what to
  expect. I tried on a pair of Nike's new Men's Air Range WP golf shoes at my
  local golf store recently, and instantly fell in love. As a kind of
  classic air jordans, the jordan true flight shoes have their own outstanding features.  My website - shoe carnival

  AtsakytiPanaikinti
 16. perhaps a ring for that finger whenever the big
  bandage comes off. Said Fortunato: "You couldn't even see my underwear I don't flash. The mouth of fish high-heeled shoes match with skinny jeans can stretch the legs proportion to maximum.

  My web blog hotpants

  AtsakytiPanaikinti
 17. I would point out however that I am merely successful
  about 40-50% of the time. When you use your coupons for free items, you are raising the amount of the bill so you can spend less after all the coupons are taken off. If you exercise caution when purchasing items on Ebay you should have a safe, worry-free experience.

  Here is my page ... hotdeals

  AtsakytiPanaikinti
 18. They normally depict actual scenes taken from ancient tombs, but also include variations.
  falls slightly behind the others, but is still quite turnkey.

  So, the next time you will go outside to buy a perfume for yourself, buy
  a unisex perfume and I am quite sure that you won't regret your decision.

  Stop by my site the perfume shop

  AtsakytiPanaikinti
 19. It's hard to find a great case for your Kyocera Echo, it seems as if there are just no cases to compliment its unique dual screen design. Do you think the personal information you enter when you buy these cheap knock offs is in safe hands. On the other hand, you want to be mindful that there is a enormous gamut of accessible designer handbags.

  Here is my web site; cheap handbag

  AtsakytiPanaikinti
 20. As we all know that black can make people look thinner. Wholesale
  t-shirts are in demand throughout the year and they never seem to go out of style.

  The shirt can be matched with a dress skirt and jacket for work, then with a pair
  of jeans for a casual encounter afterward.

  Here is my page :: cheap dresses

  AtsakytiPanaikinti
 21. ) or having not enough money (can I make my mortgage payment
  this month. Maybe it has to do with living in New England where the running joke is that if
  you don't like the weather wait 5 minutes, and it will change. Here's what I love about follow-up:
  It's simple, easy and anyone can do it.

  my site ... Done Deal

  AtsakytiPanaikinti
 22. It was the first acknowledgement of аnybodу ѕhοwіng interest
  in my existing here, evеn thοugh Ι'd buried myself too deep to make an effort to find out who he was or why he was looking at me. Slicing through the crowd was Lars Person, who I recognized immediately with his graying, shoulder length hair, prominently large nose and typical intense glare. My grandfather entered the room to notice my tactile fascination with these things and told me what they were: Old 78's and 45 rρm ԁisks from
  hiѕ formаtive years.

  Also ѵisіt my web-site ... flapper dress

  AtsakytiPanaikinti
 23. It's like trying to take a cross-country trip without a map, GPS or your best friend in the shot gun seat calling out the road signs. Commonly, these are those products that you see on television ads. Although it might not be obvious to you now, you probably need to buy one of these gadgets more than you think you do.

  my homepage - Big deal

  AtsakytiPanaikinti
 24. Yard sales and thrift stores are a good source of inexpensive clothing you can use for your Papa Smurf costume.
  The finishing touch: A matching red handbag or red belt.
  Anne Keipper said Thursday that she was surprised to learn of the lawsuit because she had heard nothing
  about the matter since the day it occurred, Feb.

  Also visit my blog post - red shoes

  AtsakytiPanaikinti
 25. And while investigators say the murder victim is linked to a "feud," they are
  not sharing the details about that part of the investigation.

  Polished concrete floors come in different colours and
  types to suit the different decorative and
  functional requirements of domestic or commercial customers.
  Flawless Flooring's polished concrete floor product boasts durability and decorative seamless surfaces made mainly from epoxy and polyurethane materials.

  AtsakytiPanaikinti
 26. Yeast infection cannot be eliminated if only treated with a
  one-dimensional treatment like antibiotics, creams, pills, or
  detox diets. When a patient comes to me with symptoms
  of this disorder, I do not respond with mind-dulling medications or invasive techniques.
  The most common injury experienced by accident victims
  is whiplash. The fourth chair of the Fine Group is a rotating chair filled by Jimmy Gaudreau (veteran of The Country Gentlemen,
  J. ’ ”   The final breaking point, she says, was when he said he wanted to move his ex-stripper girlfriend in
  with them.

  Also visit my blog loggerheaded

  AtsakytiPanaikinti
 27. My Designer Watches , a website which provides the latest news and features about designer watches, in
  a statement, said designer watches remain popular despite the lingering global financial crisis.
  The stunning designs and appealing colours used by Ice Watch have made a remarkable place for these trend
  setting watches in the traditional watch industry.

  The cases of these replicas are laser-cut to perfectly emulate the original product.


  Also visit my homepage; fastrack watches

  AtsakytiPanaikinti
 28. For into account the growing season and elegance of the wedding,
  you'll have not a problem locating the perfect shade of green for the family and friends to put on. I was just experimenting even though so it was just a complete waste of $10 for the domain, I rapidly realised that the adult market place is saturated anyway so it didn't bother me.

  Also , plan to shop in the off-season for best selection.


  my blog post: mystampworld.com

  AtsakytiPanaikinti
 29. Just consider these tips and we're sure you'll get the Palm Beach luxury real estate that you are wishing for.

  I looked around, smiled, and said, “I am, of course.
  Universities have stopped giving new students email accounts.  Also visit my blog post done deal

  AtsakytiPanaikinti
 30. I first became an MBT convert about 10 years ago when
  they were still quite a new idea were I live. If continuous
  AF is turned on, the camera focuses after each shot, reducing burst speed to around 1
  fps, which is not much of an improvement over the S3 IS or
  S5 IS. Position it within one of the eyes and then copy and paste the pupil into the
  other eye using the tactics previously explained.

  Here is my webpage; authenticlinks.com

  AtsakytiPanaikinti
 31. And for the first time in over 2 decades I thought about sleeping with
  the lights on. After following the on screen instructions, I installed the program with ease, and
  went back to my zip file to install the Power Save Loadin.
  Though not a great tackler, his coverage skills
  and size could become a great help to the Lions secondary.


  Here is my blog www.wikiteste.com.br

  AtsakytiPanaikinti
 32. Everything you need to know about Fragrance direct.
  By christening this fragrance, the house of Dios sealed
  a pact with women. Let your skin dry and wait at least 5
  to 10 minutes before applying the prescribed cream or
  ointment from your doctor.

  AtsakytiPanaikinti
 33. Vаlinda thought angrilу, stinging with embaгrasѕment аnԁ
  paіn. These Hibisсus Linen Dοrsаy Pump Sandals feature a lower, bгoаԁеr heel, open toes,
  аnԁ а ԁitzy pink hibisсus print.
  Her etherеаl voice, her сombinatіon
  of ԁanсe, film and performanсe (well before the
  adѵеnt of МТV) and
  hеr rеintеrρretation οf sоme iсoniс Bгіtish сulture
  ("Wuthering Heights," onе οf hеr most famous songѕ, aptly cаptuгes the intеnse ρaѕsion of the stoгy of Cathy and Heаthcliff, and "THE RED SHOES" іs an еntіre album inspired bу thе famοuѕ Powell-Pressburger claѕsic film of thе ѕame name) haѵe made her an alt-rοck lеgenԁ for thе lаst 3o+ yеars.


  Feel fгeе tο visіt my web page dbar.com

  AtsakytiPanaikinti
 34. Μanу cities don't really have specialty formal shops, so some girls will be disappointed at how few choices they have for a prom dress. Steven said that performance was "so over the top it defies judging. My grandfather entered the room to notice my tactile fascination with these things and told me what they were: Old 78'ѕ anԁ 45
  rpm disks fгom hiѕ fοгmativе уears.


  My ωeb-site http://help.flycfa.co.za/index.php?title=User:MerrillYQ

  AtsakytiPanaikinti
 35. Hostas come in a wide variety of colors, shapes and sizes and can be found in
  almost every home landscape. Place organic kitchen waste, as well
  as yard waste such as grass clippings, leaves, and the like into a compost bin.
  Mulch also keeps soil from being depleted of vital nutrients, so
  gardeners do not have to rotate planting locations from year to year.


  Also visit my blog post ... mulching

  AtsakytiPanaikinti
 36. Can add to the beauty of the landscape when used
  correctly. Owning a regular lawn mower does not mean you have to give
  up on mulching your yard;
  you just have to be willing to do some work.
  Depending on the density of the mulch, one should lay two to six inches of mulch over topsoil in the vegetable garden.

  AtsakytiPanaikinti
 37. Here is the complete guide to create custom keyboard shortcuts for Google Chrome which you can start browsing websites on rapid speed.
  The reason that you should take a look at a
  Joana's Star - Craft 2 guide review is obvious. Because Lemonade Tycoon is flash-based, it can be played by virtually anyone with a web browser. The history of diamond simulants starts with the history of real diamonds which have to be known and treasured before some enterprising person gets around to imitating them with a cheap substitute. Usually, would need to follow the entire startup sequence to start any of the airplanes, but FSP also has the auto start feature, to make it easier for newbie’s.

  Here is my web-site: simulator

  AtsakytiPanaikinti