Muzika ir jos poveikis


Sveiki,
Pastaruoju metu rašymui vis trūksta laiko arba minčių, tačiau pasistengsiu kad bent retkarčiais sušmėžuočiau jūsų skaitymo akiratyje. :) Šiandien - straipsnis apie muzikos reikšmę mūsų emocijoms ir mintims.


Iš tiesų, tektų labai ilgai ieškoti, norint surasti žmogų, kuriam nepatinka muzika. Yra tiek daug įvairiausių atlikėjų ir žanrų, kad žmogus visada atras ką nors savo skoniui. Jeigu pabandytumėte išbūti dieną be muzikos, ji pati jus susirastų, nes muzika skamba visur - parduotuvėse, viešąjame transporte, mokyklos koridoriuose... Paklausus žmonių, KODĖL jie klausosi muzikos, atsakymų galima sulaukti įvairių - vieniems ji yra būdas užsimiršti, atsipalaiduoti, kitiems ji reikalinga tik kaip fonas, kad išsklaidytų tylą, tretiems -  kad pralinksmintų ir suteiktų jėgų.
  Turbūt ir pati pastebėjai, kad dažniausiai norisi klausyti muzikos, kuri atitinka tavo emocinę būseną. Kai mums linksma - klausomės energingos ir įkvepiančios muzikos, pasiduodame ritmui ir melodijai, o kai mums liūdna - klausomės ramesnių dainų ir labiau kreipiame dėmesį į žodžius. Tam tikra muzika, pvz. klasikinė aktyvina protą, meditacinė muzika nuramina, o energinga šokių muzika - tonizuoja. O tau ar kada buvo, kad klausantis dainos norėjosi pulti į ašaras? Arba atsistoti ir pradėti šokti?  Ar kada pagalvojai, kaip darnūs garsai gali taip stipriai paveikti žmogaus sąmonę, jo emocijas?

Pasirodo, kad tam tikri atskiri garsai, jų visuma, turi poveikį ne tik žmogui, bet ir gamtai. Ar esi girdėjusi apie muzikos terapiją? Tai yra gydymas muzikos garsais. Ir jis gali išgydyti netgi sunkias ligas. Muzika veikia ne tik žmones, bet ir gamtą.


 Daugiau nei prieš trisdešimt metų į Gineso rekordų knygą buvo įrašyta amerikiečių fermerio Dano Karlsono pavardė – jis išaugino net 180 cm aukščio purpurinę pasiflorą, kuri įprastai siekia vos pusmetrį. Kokia auginimo paslaptis? Ogi Bacho ir  Vivaldžio muzika, kurios fermeris augalui leisdavo paklausyti kas dieną. Be to, kūrinius parinkdavo ne bet kokius – tik atliekamus smuiku. Dar šis fermeris eksperimentavo, naudodamas muziką su garsais, primenančiais paukščių balsus. Kai tokia augalų reakcija į muziką buvo nustatyta, Kanadoje kukurūzų augintojai laukuose įtaisė daugybę garsiakalbių, iš kurių pavasariais sklisdavo klasikinė muzika…

 Augalai neturi nei proto, nei sielos, jų reakciją į garsus galima paaiškinti tik tuo, kad šie veikia net žemiausiu biologiniu lygmeniu. Garso energija tiesiogiai veikia bet kurio gyvo organizmo ląsteles.
 
Dar vienas muzikos poveikio pavyzdys -
 1991 metais Misūryje surengtas "GUNS 'N' ROSES" koncertas pasibaigė, kai įniršusi 2500 jaunuolių minia surengė riaušes, kuriose buvo sužeisti 60 žmonių. Koncerto dalyviai iš niekur nieko pavirto į įsiutusią ir nekontroliuojamą minią, ėmė laužyti kėdes, daužyti butelius, muštis, trankyti ir deginti muzikinius instrumentus. Maištas truko valandą kol jaunuoliai buvo nuraminti policijos.
 O štai japonai pabandė išsiaiškinti, kokia muzika ramina klykiančius kūdikius, atėjusius į pasaulį prieš savaitę. Pasirodė, kad skambant Bramso “Lopšinei” 90% rėksnių nurimo. Klasikinis džiazas nutildė pusę rėksnių, o štai rokas privertė 100% mažylių rėkti lyg skerdžiamiems.

Taigi, net ir mokslininkai įrodė, kad muzika iš tiesų stipriai veikia žmogų. ir, akivaizdu, kad tas efektas gali būti skirtingas. Šiek tiek pakalbėkime apie gerąją muzikos įtaką.Kuo naudinga muzika?

 Kartą Vokietijos mokslininkai iš Getingeno universiteto atliko eksperimentą: jie ištyrė, kaip miego kokybę lemia medikamentiniai vaistai ir lopšinės. Melodijos pasirodė daug efektyvesnės už medicininius preparatus. Grupė, kuri nevartojo jokių vaistų, o tik klausėsi muzikos, miegojo kiečiau. Miegas buvo gilus. Kada žmogus užmiega nuo ramios melodijos, jis visą naktį sapnuoja gerus sapnus. Todėl, jeigu negali užmigti ar sapnuoji košmarus, prieš miegą klausykis patinkančios ramios muzikos.

Taip pat muzika padeda sportuojant. Štai visai nesniai atliktame tyrime moklininkai surinko 12 studentų ir liepė jiems sportuoti ant bėgimo takelių ir stacionarių dviračių, klausantis muzikos. Jiems buvo leista pasirinkti šešias dainas savo nuožiūra. Per pirmąją tyrimo sesiją studentai klausėsi dainų normaliu tempu. Kitose sesijose, jų pasirinktos dainos buvo 10% palėtintos arba pagreitintos. Tai sukėlė pastebimus pasikeitimus.
  Kai studentai klausėsi muzikos sulėtintu tempu, jie ėmė sportuoti lėčiau, o jų širdies ritmas taip pat sulėtėjo. Kai jie klausėsi dainos pagreitintai, ėmė bėgti ir minti pedalus greičiau ir jų pulsas pagreitėjo.
  Taigi, jei nori kad treniruotė būtų efektyvesnė, klausykis energingų ir tonizuojančių dainų.Terapinė muzika gali padėti susikaupti. O mes patys, be rizikos savo sveikatai, galime išbandyti meditacinės muzikos poveikį. Veikdama mūsų jausmus meditacinė muzika padeda sumažinti emocinių krūvių poveikį. Klausantis tokios muzikos galima atsikratyti streso ir skausmo, „pravalyti“ galvą nuo sunkių ir jau tapusių nereikalingomis minčių, panirti atsipalaiduoti ir paprasčiausiai pailsėti. Yra kuriama specialūs muzikos kūriniai, skirti medituoti, mokytis, ar tiesiog nusiraminti. Klausantis meditacinių garsų, yra aktyvinamos tam tikros smegenų sritys, todėl tai padeda nusiraminti, susikaupti.

Muzika mokymuisi:O mes patys, be rizikos savo sveikatai, galime išbandyti meditacinės muzikos poveikį. Veikdama mūsų jausmus meditacinė muzika padeda sumažinti emocinių krūvių poveikį. Klausantis tokios muzikos galima atsikratyti streso ir skausmo, „pravalyti“ galvą nuo sunkių ir jau tapusių nereikalingomis minčių, panirti atsipalaiduoti ir paprasčiausiai pailsėti.
Visą straipsnį galite rasti http://www.balsas.lt/naujiena/573013/muzikos-terapija-pavargusiam-kunui-ir-sielai
O mes patys, be rizikos savo sveikatai, galime išbandyti meditacinės muzikos poveikį. Veikdama mūsų jausmus meditacinė muzika padeda sumažinti emocinių krūvių poveikį. Klausantis tokios muzikos galima atsikratyti streso ir skausmo, „pravalyti“ galvą nuo sunkių ir jau tapusių nereikalingomis minčių, panirti atsipalaiduoti ir paprasčiausiai pailsėti.
Visą straipsnį galite rasti http://www.balsas.lt/naujiena/573013/muzikos-terapija-pavargusiam-kunui-ir-sielai
Muzika padedanti greičiau užmigti:Taigi, muzika iš tiesų turi didelę reikšmę mūsų emocijoms. šįvakar tiek, labos nakties :)

-Akvilė48 Komentarai

 1. Wow, tai vienas iš geresnių tavo straipsnių. Tiek daug naujo ir įdomaus sužinojau...! Labai patiko, ačiū tau :)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Puikus straipsnis! :))

  AtsakytiPanaikinti
 3. The socks аrе made from 85% rayon bamboo, 10% nуlon
  and 5% elastane. Keep in mind that camisoles and slips have enough lace on them to keep you covered but also enough to hint around, and hinting in this case is very sexy. Gargamel wears large cartoon looking red shoes so keep this in mind when looking for a pair of shoes for your costume.

  AtsakytiPanaikinti
 4. Τhe staff of Montgomегy Сountу
  Maryland's County Executive apparently didn't care for the rеcent Assοcіated
  Content (AC) article Muѕic Рrοmoter Live Nation's Maryland Concert Hall Plans: done deal or Not. The Plain Dealer reported Thursday that Lebron James, Chris Bosh (formerly of the Toronto Raptors), and Dwayne Wade (formerly of the Miami Heat) have been talking about playing for the same squad since 2006. The Second Continental Congress ignored the petition for the new creation.

  AtsakytiPanaikinti
 5. Be sure to pick up the brochure for Apres Ski Deals and the Great Deals Coupon Book.
  Here's how: Recently,a question arised on "piggy-backing" coupons legally. To learn what types of workshops are available requires perusal of the "become a Be - Cents - Able educator" section.

  my homepage: hot deals

  AtsakytiPanaikinti
 6. Do this before doing anything such as public speaking, entering a party, speaking
  to someone, etc. Protect Hair from Chlorine Damage in the Swimming Pool.
  Aromas have long been used as natural mood enhancers and to influence behavior.


  Here is my web blog ... the perfume shop

  AtsakytiPanaikinti
 7. Bleach blond bimbos never dress is comfy clothes, so you should discard any
  items in your wardrobe that are baggy and comfortable. "The behavior by all reports we have with our employees and other passengers with the local authorities is that these female passengers were being disruptive and using not only threatening gestures but also verbally abusive language. Don't create an entire 'trend' outfit - you'll look dated as soon as the trend changes.

  Also visit my webpage - www.dinsley.com

  AtsakytiPanaikinti
 8. 00 and then, the price goes up from there depending on the wedding dress you pick.
  An olive green can be quite pretty for dresses, also it mixes well along with other fall wedding colors like
  russet or perhaps a wealthy copper metallic. This embroidered wedding dress is especially ideal because it is covered in rhinestones, crystal beading and embroidered with thread that catches the light.  my website - cheap dresses

  AtsakytiPanaikinti
 9. Episode 12 will feature the following Barbettes, Stacy Kutz,
  Barbette to Eddie Murphy, Rachel Solow, Barbette to Dwayne "The Rock" Johnson, Natalie
  Monnie, Christina Goree, Platform Artist, Ladon Quivette of
  Major League Barber, Tameka Thomas, Davida Leary, Nish, Beedie and Tee.

  Pregnancy should not be a cause for any insecurity.
  ' Always use ouchless hair accessories to pull hair back and band your hair.

  AtsakytiPanaikinti
 10. For those who are on the lookout to buy a nice bottle of perfume
  or cologne should try the online perfume store.
  Generally you have to unplug the AC adapter from your notebook
  and remove the battery, and then press the start button.

  People with disabilities have to consider accessibility
  when planning vacations, business trips and other travel,'.

  My homepage; one stop shop

  AtsakytiPanaikinti
 11. So the big question was how much is the watch truly worth. The stunning designs and
  appealing colours used by Ice Watch have made a remarkable place for
  these trend setting watches in the traditional watch
  industry. The top Guess watches for women today include
  the Guess Prism, the Guess G Savvy, the Guess Muse, Guess G2G, Guess Muse Python,
  heavy Metal, Candy Pop G, and City Lights.

  Feel free to surf to my site; Fastrack watches

  AtsakytiPanaikinti
 12. We are very mindfulchristian louboutinshoes are really loved by women, and many turn out fascinated from
  the signature red outsoles. Trying to stand up,
  she fell back in pain and amazement. You can try a tee with black and silver graphics or a black or white belt with silver studs.


  Also visit my web site: red shoes

  AtsakytiPanaikinti
 13. Many cities don't really have specialty formal shops, so some girls will be disappointed at how few choices they have for a prom dress. He wore a simple black jacket over a black button-down, and she wore a little flowered dress with fitted bodice. These boots are so matching that they can be paired with any type of wardrobe garments.

  my page; flapper dress

  AtsakytiPanaikinti
 14. You will be much more prosperous in the long run; trust me.
  For weeks I'd been meaning to get a new pair of pants hemmed (I have short legs and can never find pants that fit right), I took them to one of the four dry cleaners that do alterations within a two- block radius of my Greenwich Village (where I lived at the time) apartment. Bigger ties should be avoided, as they will make your body look inproportionate by comparison.

  my web page: general pants

  AtsakytiPanaikinti
 15. choker necklace, although it is not uncommon to find cameos depicting scenes from
  Greek and Roman mythology. So, if you're married, successful, and an ex-flame is promoted as your new boss, watch out-especially if she looks like Demi Moore. Alice in Wonderland based upon the hat makers who used mercury to color their hats; the mercury affected their brains and made the hatters crazy.

  Visit my page ... kandinskiii.blogspot.de

  AtsakytiPanaikinti
 16. Aura photo compаrisons like thesе demonstratе thаt emρath-merges are
  real. Gеt Lоcalе and ѕee how quickly уоur phonе
  plays a more іmportant role in your business life.
  Just install the Desktop Mаnager рrogram on your computer, connect the Black - Berry with a cable and hit a button.


  Reviеw my blog poѕt; big deal

  AtsakytiPanaikinti
 17. New CΡ "Montgomery County" then posteԁ a сomment on the author's CP page alleging that the Live Nation article had errors and did not have accurate information about the project or the process leading to it. New chemicals, on the other hand, all have gone through some review by the EPA, but even here there is no requirement to provide health and safety data so most of the analysis is done by computer modeling and comparison to similar chemicals. The Second Continental Congress ignored the petition for the new creation.

  Also visit my web site: done deal

  AtsakytiPanaikinti
 18. To learn more about this rare fruit, visit the Pawpaw Foundation website
  at. By christening this fragrance, the house of Dios sealed
  a pact with women. You can make these remedies right at home, or pick them up during a quick trip to your local supermarket
  or health food store.

  Here is my blog post :: fragrance direct

  AtsakytiPanaikinti
 19. After the scores were revealed, Kate Gosselin stayed positive
  (and hammed it up for the cameras), saying that she and Tony would not quit on each other.
  Hence with so many choices available it is important to make the
  right choice, so that we can feel a lot more comfortable
  and look very attractive. It would be great to see Berenice elevate her red carpet style this awards season by choosing
  her hairstyle and accessories more carefully.

  my blog post; flapper dress

  AtsakytiPanaikinti
 20. Though the branded watches are very costly, they are worth very penny of purchase.

  Though there is also a men's F6 model, a top-selling heart rate monitor watch designed for women is the Polar F6. This is a beauty which features a stainless steel case adorned by a beige alligator bezel, white dial and black alligator strap with buckle closure.

  my homepage fast track watches

  AtsakytiPanaikinti
 21. Against the Grain Magazine, has dedicated a full issue to all female
  barbers called "The Barbettes" A Tribute to the Ladies of the Barbershop,
  Episode 12 in the Against the Grain Magazine series.
  They offer a great variety in terms of color and size.
  Cuts and styles of clothes are not the only ones that you can use when you want to
  follow the fad and look good while pregnant.

  My web blog ... hair accessories

  AtsakytiPanaikinti
 22. Eco - Gear also offers women's capri's and tube dresses for additional style
  options. Wearing white pants can be a fashionable statement, but only if you do
  it right. Bigger ties should be avoided, as they will make your body look inproportionate by comparison.


  Have a look at my web-site General Pants

  AtsakytiPanaikinti
 23. 1990s smalleг ԁеsigner bags wіth giant H
  and CCs swung all ονer London, New Yoгk and Paгis.
  Thiѕ blue and ωhitе tote bag іs a nicе summer hаndbag.
  It's past too far to begin as soon as the surprise is on the way, now is the time to prepare.

  Here is my page :: cheap handbag

  AtsakytiPanaikinti
 24. Among all the festivals and holidays of the Christian Church year, Christmas remains the most observed and most popular.
  The roads provide a good network of transport, and road travel is the cheapest mode
  of transport. The best feature of Samsung Galaxy Nexus i9250 is that you can share the magical moments with your
  loved ones.

  Also visit my weblog hot deals

  AtsakytiPanaikinti
 25. Wearing ԁress shoes with a cοntгаsting red coloг liκe the dull gray οг
  beige, оr a strоng contrast ѕuch aѕ blaсk oг white look very
  gooԁ trigger. Now, floral is pгobаbly my least fаvorite of all the tгends.
  Whаtеver you chоose tο do, keеρ іn mіnd that thе eyes
  are more еxpressive than words.

  Take а looκ аt mу wеb site - Red Shoes

  AtsakytiPanaikinti
 26. We nоt οnly cаn maκe ѕtandaгԁ size dгesѕ but also can make aссorԁing to your oωn meаsurements and
  іt is free. Τhrough teаcher еѵаluation, it was
  determined acting was dеfinitively my strength аnԁ thаt іt could be a marketable sκill to a sizeable audіence.
  My grandfаther entered the room to nоtice my
  tactile fascіnation wіth these things anԁ told me what theу ωere:
  Old 78's and 45 rpm disks from his formative years.

  my website; Flapper Dress

  AtsakytiPanaikinti
 27. If he starts eye balling other women in front of you it's over. They are good at going into "tunnel-vision" to block out all distractions so they can rapidly advance past their objectives. He wanted to wait another ninety days or even another one hundred twenty days.

  Here is my web blog: done deal

  AtsakytiPanaikinti
 28. HTC Titanis overall a phone, with which you will be able to do everything.
  Never would I imagine that our Shampoo's & so many other items would be free or close to it. "Whether you're using grocery coupons, internet shopping or just curious to learn how to stretch your income - the key to being
  a smart shopper is as easy as knowing how to shop and where to shop".

  my webpage; spring shoes

  AtsakytiPanaikinti
 29. Rompers now have a loose, almost dress-like look, with some tighter-fitting versions taking on
  a more retro pinup girl style. Said Fortunato: "You couldn't even see my underwear I don't flash. " This insider also admitted of Cyrus' inclination to go sans underwear: "She thinks it looks cool.

  Here is my blog :: hot pants

  AtsakytiPanaikinti
 30. Not a publicity hound and horribly ρreѕs-shy, Bush rarely makes public appearances anymοre but continues tο woгk--her last album AERIAL ωas released іn 2006.
  Thе bottom cаme whеn ѕhe finаlly got а thrее
  step routine. But there it was, and as thе rest straggled in, Valіnԁa figured theгe must be about twеnty
  othеr studеnts in the class.

  Feel frеe to νisit my blоg ρost red shoes

  AtsakytiPanaikinti
 31. Good day! I simply want to give you a big thumbs up for the excellent info you have right here on
  this post. I'll be returning to your website for more soon.

  Also visit my weblog :: diet pills oxyelite

  AtsakytiPanaikinti
 32. Hello! This is kind of off topic but I need some
  advice from an established blog. Is it hard to
  set up your own blog? I'm not very techincal but I can figure things out pretty fast. I'm thinking about creating my own
  but I'm not sure where to begin. Do you have any tips or suggestions? With thanks

  My blog post: sperm volume pills

  AtsakytiPanaikinti
 33. Hi! Quick question that's totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My site looks weird when browsing from my apple iphone. I'm trying to
  find a template or plugin that might be able to fix this issue.

  If you have any recommendations, please share. Thank
  you!

  Also visit my webpage Order Semenax

  AtsakytiPanaikinti
 34. When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get several e-mails with the
  same comment. Is there any way you can remove people from that service?
  Cheers!

  Also visit my web site: Iodine iodide Supplements

  AtsakytiPanaikinti
 35. It's not my first time to pay a visit this website, i am browsing this web site dailly and take pleasant information from here every day.

  Here is my page; breast actives

  AtsakytiPanaikinti
 36. Definitely believe that which you said. Your favorite reason
  seemed to be on the internet the easiest thing to be aware of.
  I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly don't know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

  my page zetaclear

  AtsakytiPanaikinti
 37. I simply couldn't go away your web site before suggesting that I really loved the standard info a person provide for your guests? Is gonna be back steadily in order to investigate cross-check new posts

  Also visit my blog :: provillus reviews

  AtsakytiPanaikinti
 38. Howdy I am so delighted I found your site, I really found you by accident, while I was looking on
  Google for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say many thanks
  for a tremendous post and a all round interesting blog (I also
  love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the moment but I have bookmarked it and also included your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read more, Please do
  keep up the excellent jo.

  My site ... zetaclear

  AtsakytiPanaikinti
 39. Hi! I know this is somewhat off-topic but I needed to ask.
  Does managing a well-established blog like yours require a massive amount work?
  I am completely new to operating a blog but I do write in my journal on a daily basis.
  I'd like to start a blog so I can easily share my experience and thoughts online. Please let me know if you have any kind of recommendations or tips for new aspiring bloggers. Appreciate it!

  Also visit my weblog - smokedeter.herbalcurenow.com

  AtsakytiPanaikinti
 40. A person essentially help to make seriously articles I might state.
  That is the very first time I frequented your web page and thus far?
  I amazed with the research you made to create this actual put up amazing.
  Great activity!

  my weblog: smokedeter.beep.com

  AtsakytiPanaikinti
 41. I am curious to find out what blog system you're working with? I'm experiencing some minor
  security issues with my latest website and I'd like to find something more risk-free. Do you have any recommendations?

  My website - buyaciphex.beep.com

  AtsakytiPanaikinti
 42. Howdy I am so delighted I found your webpage, I really found you by accident,
  while I was researching on Google for something else, Regardless I am
  here now and would just like to say many thanks for a fantastic post and
  a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t
  have time to go through it all at the moment but I have saved it and also
  included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more,
  Please do keep up the fantastic b.

  My webpage :: http://breastactives.orbs.com

  AtsakytiPanaikinti
 43. Actually no matter if someone doesn't know afterward its up to other viewers that they will assist, so here it takes place.

  Also visit my blog post - buy hgh energizer

  AtsakytiPanaikinti
 44. What's up everyone, it's my first visit at this site, and post
  is genuinely fruitful designed for me, keep up posting such content.


  Stop by my web page buy capsiplex

  AtsakytiPanaikinti
 45. Thank you, I've just been searching for information about this topic for a long time and yours is the best I have found out till now. But, what concerning the bottom line? Are you certain concerning the source?

  Here is my webpage; male sexual

  AtsakytiPanaikinti
 46. Oh my goodness! Impressive article dude! Many thanks, However I am
  experiencing issues with your RSS. I don't understand why I can't join it.
  Is there anyone else having identical RSS problems?
  Anybody who knows the answer can you kindly respond?
  Thanks!!

  Here is my site :: idol lip (buyidollips.beep.com)

  AtsakytiPanaikinti
 47. I every time spent my half an hour to read this website's articles every day along with a mug of coffee.

  Here is my web page :: virility ex

  AtsakytiPanaikinti