Psichologiniai tyrimai


Sveiki, mielieji!!! Šiandien norėčiau su jumis pasidalinti man pačiai įdomiais dalykais - psichologiniais tyrimais. Kai tik prisijungiau prie TD, minėjau, kad domiuosi psichologiniais dalykėliais, taigi, šiandien nusprendžiau jais pasidalinti ir su jumis :) Taigi, psichologiniai tyrimai, kurie galbūt sudomins ir jus. :)
Sportuok!!!
Mokslininkų komanda iš Pensilvanijos universiteto į tyrimą įtraukė 153 studentus (18-25m.), kuriame studentai turėjo pildyti dienoraštį. Taip pat, tiriamiesiems buvo pateikti klausimai, susiję su gyvenimo džiaugsmu, savęs vertinimu ir fiziniu aktyvumu. Tokio amžiaus žmonės buvo parinkti dėl to, kad juos lydi sunkūs ir kupini streso gyvenimo etapai : išsikraustymas iš tėvų namų, studijuojant prasidėjęs naujas gyvenimas, vėliau naujo darbo susiradimas ir šeimos kūrimas.
Tyrimo rezultatai patvirtino, kad tuomet, kai nesiseka, liūdna ir emocijas užvaldo pyktis, tereikia užsiimti aktyvia veikla ar mėgstamu sportu ir gyvenimo džiaugsmas vėl grįžta, mat tiems dalyviams, kurie užsiimė aktyvia fizinia veikla, taip ir nutiko. Taigi, pasitvirtina frazė, kad sportas gerai ne tik kūnui, bet ir sielai :)


Nuoširdumui reikia laiko arba kodėl žmonės meluoja
Turbūt ne paslaptis, kad kiekvienas esame daugiau ar mažiau melavęs. Galbūt tai darome iki šiol? Bet kas skatina mus taip elgtis? Tai išsiaiškinti padėjo Amsterdamo mokslinikai Shaulas Shalvio ir Orli Eldaro tyrimas. Kaip ankstesni tyrimai parodė - žmonės linkę meluoti tuomet, kai melą galima pateisinti. Bet kokiu atveju, iš pradžių siekiame patenkinti savo poreikius (gaila, ne visada tai darome teigiamai), taip pat, tyrimas parodė, kad dažnai meluojame dėl laiko trūkumo. Klausite kaip susijęs melas ir laikas? Atsakymas - anksčiau paminėtų mokslininkų atliktas tyrimas. Eksperimento dalyviai metė kauliuką, o mokslininkai nematė iškritusio kauliuko skaičiaus. Sąlygos buvo tokios - mesti kauliuką, mokslininkams pasakyti iškritusį skaičių, o kuo didesnis skaičius, tuo išloštų pinigų suma didesnė. Viena grupė žmonių turėjo pasakyti skaičių per 20 sekundžių, o kiti nebuvo skubinami.
Tyrimo rezultatai parodė, jog laiko spaudžiami žmonės melavo daug dažniau nei kiti dalyviai. Taigi, jeigu nori sužinoti tiesą iš pašnekovo, neskubink jo ir leisk jam pagalvoti. :)Meilė skatina smalsumą arba kam reikalingi saugūs santykiai
Vieni tyrimai parodė, kad tvirti ir pozityvūs santykiai skatina norą tyrinėti ir išbandyti naujus dalykus. Puikus pavizdys - kūdikis. Jeigu jis pasitiki savo mama ir žino, kad ji reaguos į jo poreikius teigiamai, mėgsta ir nebijo žaisti su naujais žaislais. O mažylis, kurio santykiai su mama ne tokie saugūs, paprastai renkasi jau išbandytus ir žinomus žaislus. Tačiau toks elgesys pasirodo ne tik vaikystėje. Tai įrodo Michelle'ės Luke tyrimas. Jo dalyviai, kurie galvojo apie pozityvius ryšius, dažniau sutiko išbandyti naujus dalykus, pavyzdžiui: keliauti, studijuoti užsienyje, nei dalyviai, galvoję apie neigiamus santykius. Mokslininkės teigimu, žmonių, kurių santykiai nesaugūs, poreikia yra nepatenkinami, taigi, jie deda daug energijos šiai emociniai problemai spręsti, o tai sekina, todėl nebėra laiko ir noro smalsauti bei išbandyti naujus dalykus.Juokas
Oksfordo universiteto mokslininkas R.Danbar nustatė, kad juokas didina endorfinų (natūralių mūsų organizmo opiatų) kiekį smegenyse, o tai, manoma, socialinius ryšius. Tik jokiais būdais nemaišykite juoko "su kažkuo" ir juoko "iš kažko" - tai du labai skirtingi dalykai. Juokimasis iš kažko gali paskatinti išjuoktąjį pasipriešinti visuomenei ar atsiskirti nuo aplinkinių.
R.Provainas nustatė, kad vyrai vidutiniškai labiau linkę juokauti nei moterys, o jo atlikta pažinčių skelbimų analizė rodo, kad moterys paprastai ieško žmogaus, su geru humoro jausmu, o vyrai jį siūlo. Tai verčia manyti, kad sugebėjimas priversti kitus nusijuokti bent iš dalie išsivystė seksualinės atrankos keliu.

Įdomu

Ką žmonės, perskaitę kažkieno biografiją, labiausiai įsidemi ir atsimena?
69% - darbą;
68% - pomėgius;
62% - gimimo vietą;
31% - vardą;
30% - pavardę.

19 - vidutiniškai tiek kartų per dieną vyrai pagalvoja apie seksą.
15 - vidutiniškai tiek kartų per dieną moterys pagalvoja apie maistą.
15 % - tiek ilgiau sportuotumėte, jeigu klausytumėte greitos ir energingos muzikos.
59 % - tiek merginų, kurios paauglystėje laikė save apkūniomis, suaugusios iš tikrųjų priauga svorio.

Tiek šiam kartui. Jeigu sudomino, tokių straipsnių apie tyrimus galėčiau paskelbti daugiau ;) Savo pasiūlymus galite teikti čia Geros jums dienos!

27 Komentarai

 1. Man labai patiko! Pati mėgstu paskaitinėti apie psichologiją,bet šito dar nežinojau.Norėčiau daugiau tokių straipsnių.Ačiū! :)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Pastebėjau klaidelių. Siūlau dar kartą peržvelgti straipsnį ir jas ištaisyti.
  Įdomu. :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Man irgi buvo labai įdomu. Net nežinojau to! Ačiū už įdomų straipsnį ;)

  AtsakytiPanaikinti
 4. It dοеsn't matter you may be attending a formal celebration or going for the dating, a set of this manufacturer footwear might make you resulted in eye-catching. I was so happy that I no longer had to listen to her daily rants and opinions, I wanted to celebrate. Many women will be the fans ofchristian louboutin sandals,signature red soles are incredibly dazzling and brightness that many lady will like it.

  Here is my page red shoes

  AtsakytiPanaikinti
 5. But remember that do not choose over-short
  styles because they are less formal for a formal homecoming event.

  Of course, some new clothing is not available immediately, but it is not
  much more delayed than the rest of the fashion world. Also , plan to shop
  in the off-season for best selection.

  my page: Cheap Dresses

  AtsakytiPanaikinti
 6. Each сostume hаs been uniquely designed with the dancer in mind.
  Ѕhe was wise to do so, іn casе
  her сountгy ѕpunκ isn't enough to endear her to fans. Use all your talents to take your target farther into your loving world.

  Look at my web-site ... flapper dress

  AtsakytiPanaikinti
 7. This is NOT a trick ' it is 100% proof of the power of the mind. Modulate your voice, look him in the eye, and gently (but firmly) tell him that what he's
  been doing is just too much. Another great, free perk is the ability to
  upload files stored on an FTP server.

  Also visit my web blog super deal

  AtsakytiPanaikinti
 8. The book that you rent may come to you used, and like when buying, your used book will probably have highlights and notes all through it.
  They are good at going into "tunnel-vision" to block out all distractions so they can rapidly advance past their objectives.

  When a club experiences a successful or memorable season,
  generally there is one player or perhaps no
  more than two or three who lead the charge.


  Stop by my web-site ... 080job.com

  AtsakytiPanaikinti
 9. As you're probably well aware of, the eraser usually gets rid of both the Stroke and Fill Color. If continuous AF is turned on, the camera focuses after each shot, reducing burst speed to around 1 fps, which is not much of an improvement over the S3 IS or S5 IS. This is another optional step that you shouldn't feel pressured to
  fulfill.

  My webpage: shoe carnival

  AtsakytiPanaikinti
 10. In picking the shoe; if you pick a pair of open toed pumps look to match them to your summer jeans
  and get two seasons use out of them. Glad They're Back: Gladiators - After being booted out by the booties last season, gladiator sandals have fought their way back to the forefront of fashion for spring 2010 shoes. These are the colors dreamed up by designers and agreed upon as emerging trends, up to a year in advance.

  Here is my web-site :: spring shoes

  AtsakytiPanaikinti
 11. Floral scents consist of a huge diversity of plants such as roses,
  jasmine, lily of the valley and many, many others.

  falls slightly behind the others, but is still quite turnkey.
  Aromas have long been used as natural mood enhancers
  and to influence behavior.

  Check out my web site :: the perfume shop

  AtsakytiPanaikinti
 12. This method also requires a fair degree of expertise.
  Often times I found myself thinking about what I had compared to others
  and felt this gratitude. Adding special sale days may help sell
  more books and make more money doing so.

  Visit my page ... next sale

  AtsakytiPanaikinti
 13. And for the first time in over 2 decades I thought about sleeping with the lights on.

  Best scene to me was Betty White and Sandra Bullock's impromptu "dances" in the woods. Her most recent side boob exposure brings up some interesting observations.

  Look at my web page :: big deal

  AtsakytiPanaikinti
 14. Many everyone are making use of blogs to express curiosity in a selected area of interest.

  Modulate your voice, look him in the eye, and gently (but firmly) tell him that what he's been doing is just too much. Check out these great electronic deal websites today to save big and score on some sweet accessories.

  Feel free to visit my page ... superdeal

  AtsakytiPanaikinti
 15. As important as choosing the right summer 2010 accessories is
  knowing what to wear the accessories with. You will get to see a lot of girls in the sites
  as yadav girls for marriage, saxena girls and many more but for that you have to give
  your original identity. "These ladies are only a few of the highly visible and well deserving Barbettes we seek to feature in the coming 2010 episodes.

  my web page :: Hair accessories

  AtsakytiPanaikinti
 16. The reason why this is so is because it has a side vent skirt made out of very good workmanship.

  While the veil was an accepted custom in the Middle East,
  for the open societies of the new world, it added
  a new dimension verging on fantasy. The doll typically wears a rather
  ornate and feminine dress, containing some combination of
  feathers,.

  Here is my site harem pants

  AtsakytiPanaikinti
 17. 1990s smallеr designeг bagѕ wіth
  giant H and CϹs swung all oѵer Lonԁon,
  Νеw York and Pаris. Back in the old days, you'd see something in the street that was interesting, stand and watch for a while and later whenever you were in the pub, hold your mates spellbound with an interesting rendition of the story, Peter Ustinov style. On the other hand, you want to be mindful that there is a enormous gamut of accessible designer handbags.

  my site - cheap Handbag

  AtsakytiPanaikinti
 18. Here is everything you need to know to get started in the exciting world of online sample sales.
  'Remember to ask yourself: 'What's in it for them'.
  Also, if something requires batteries, have them handy (once again, people want to know
  an item works before buy it).

  Here is my page - next sale

  AtsakytiPanaikinti
 19. This is clearly seen by the fact that Louis Vuitton is one of the oldest
  fashion houses in the world. Buckles ruffles, totes, clutches and other kinds of styles are very popular
  in summer. ) but you can get away with a smaller handbag, things won't get so lost in a smaller one.

  Here is my weblog cheap handbags

  AtsakytiPanaikinti
 20. For into account the growing season and elegance of the wedding, you'll have not a problem locating the perfect shade of green for the family and friends to put on. Little girls have been dreaming about their weddings from the time they can remember. A good master and mistress of ceremonies can and should handle these functions.

  Feel free to surf to my page cheap dresses

  AtsakytiPanaikinti
 21. We not only can maκe stаndard sizе drеss but
  аlѕo can makе accοrԁіng to уouг οwn measurеments
  and it is free. Тhrough teасheг
  evaluation, it waѕ detегmined асting ωas definіtivеly my stгength anԁ that it could
  be а mаrketable skill to a sіzeable auԁienсe.
  All in all I think Ralph haѕ been dοing а greаt јоb of keeping up ωith
  the уounger cοmpetition.

  Mу wеb site: tml-wiki.refresh-resort.jp

  AtsakytiPanaikinti
 22. Make sure that you work with a flower provider who will appreciate how important this celebration is to you and your families.
  They are solid and beautiful as well, they will signify a strong and vibrant love and let everyone know
  it. That is the obvious inclination for anyone;
  however, this only invites ticks to bite into juicy, human skin.


  Feel free to surf to my weblog; fragrance direct

  AtsakytiPanaikinti
 23. Taking a long or short length of cardboard (depending on
  whether you like a kaitana or a dagger),
  trace out a sword and a hilt, then cut along the
  pattern you've made. So, Korean fashion never ceases to surprise the fashion lovers all across the world. And tie a wide piece of silk as the belt to hold the gown tight.

  my web blog - harem pants

  AtsakytiPanaikinti
 24. Do this before doing anything such as ρublic speaking,
  enterіng a party, spеaκing tо ѕomеonе, etc.
  falls ѕlightly behind thе others, but is still quite turnκeу.
  Gгeat еxаmρle is Toуοtа wіth its Lexus luxurу
  moԁels.

  My blog the perfume shop

  AtsakytiPanaikinti
 25. Εven the strongest of uniоns can strugglе when onе parеnt must be gone аnԁ the other iѕ left to гun the household.
  Airborne Allergenѕ Тhe common allergy triggers are also asthma triggerѕ.
  Τhey have permіtteԁ people to get hοld оf
  educated, аnd whenever they obserνe that a project will nοt be going
  well, they undeгstanԁ they dоn't really need to sit back and also take it, they've already the right to prevent the worκ.


  Fеel free to visit my wеb pаge
  - http://wiki.kspu.karelia.ru/index.php/Index.php

  AtsakytiPanaikinti
 26. The hormone cоnversion happens on an aѕ-neeԁeԁ basis, and
  theгefοre, not likеly to cаuse sіdе effeсts.
  Αdd thesе eѕsential flowers for summег Fragrance direct іn your garden.
  Then I fіguгeԁ wοw, this one
  would prοbably appeаl to а lot of diffеrent age groups, from 5 to 105, аѕ Τweеty Birԁ hаs always haԁ a
  large fan baѕe ranging from young to old.

  AtsakytiPanaikinti