ledo ir ugnies sala - Islandija


Sveikos!

Turbūt daugeliui teko girdėti apie atokią Europos valstybę - Islandiją. Bet,  jeigu paklausčiau, ką apie ją žinote, turbūt tektų pagalvoti. Tai - šalis Atlanto vandenyno saloje, kuri pirmoji pripažino Lietuvos nepriklausomybę ir padovanojo pasauliui dainininką Bjork. Pati apie šią šalį žinojau nedaug, bet pradėjus domėtis, kalbėti su žmonėmis, apsilankiusiais šioje šalyje, atradau daug įdomybių ir keistenybių apie šią salą ir dabar manau, kad tai egzotiškiausias Europos kampelis. Kadangi labai trokštu kada nors nuvykti į šią šalį, esu surinkusi daug informacijos apie ją.  Taigi, kviečiu jus plačiau susipažinti su šia šalimi ir jos žmonėmis.

 
Islandija yra gana izoliuota valstybė. Nuo Europos žemyno ją skiria 1000 km, o nuo Amerikos - 1800. Apie save Islandija priminė, kai prieš keletą metų išsiveržė Eyjafjallajökull ugnikalnis. Nuo jo pakilę pelenai sukėlė rūpesčių visai Europai.

Islandija labiausiai garsėja savo kvapą gniaužiančiais kraštovaizdžiais. Islandijoje geriau nei kitur pasaulyje galima susipažinti su įvairiais geologiniais procesais. Štai Pingveliro nacionaliniame parke kaire koja gali atstoti ant Amerikos tektoninės plokštės, o dešine – ant Eurazijos. Tuomet suvoki, kodėl net ir menkas plokščių krustelėjimas sukelia tiek daug virpesių. Šiaurinėje salos dalyje nepaprastų įspūdžių palieka ugnikalnių apylinkės: vienur kažkas kunkuliuoja, verčiasi dumblini purslai, kitur iš gelmių kyla ranką deginantys garai, dar kitur – sustingusios lavos stulpai. Beje, islandai geoterminę energiją sėkmingai naudoja ir vandeniui, ir pastatams šildyti. Įdomi istorija apie tai, kaip šiuose kraštuose bandyta imtis žemės ūkio. Pasodintos bulvės po kurio laiko išsivertė iš vagų į paviršių kiek apvirtos. Beje, čia įrengta požeminių krosnių, kuriose kepama duona: tešla nuleidžiama specialiose talpyklose į žemę, o po 22 val. ištraukiami kepiniai.
  Islandijoje yra apie 200 ugnikalnių, iš kurių daugiau kaip 30 - aktyvieji. 11 % šalies ploto dengia lavos dykumos, dar 11 - ledynai. Įdomu ir tai, kad Islandijoje nėra miškų, tik kur ne kur pasitaikantys krūmynai.. Vietiniai dažnai juokauja ; "Ką daryti, jei pasiklydai Islandiškame miške?" "Atsistok".
Dėl geografinės padėties islandijoje vyrauja vadinamosios "baltosios naktys" ir "juodosios dienos". Tai reiškia, kad šalyje pusę metų būna poliarinė naktis, pusę - diena. vasarą šviesų būna beveik visą parą, o žiemą visą parą tvyro prieblanda ir saulė mažai tepakyla virš horizonto. ienas nuostabiausių dalykų, kuriuos galima pamatyti Islandijoje, tai itin ryškios šiaurės pašvaistės.


  Turistams, keliaujanties po Islandiją automobiliu visuomet primenama, jog važinėti nepažymėtais kelias, nuvažiuoti nuo kelio ir pan. griežtai draudžiama. Taip yra todėl, kad dėl atšiauraus klimato Islandijos augmenija labai trapi ir pažeistam dirvožemiui vėl apaugti gali prireikti keleto dešimtmečių.Automobilių paliktos provėžos gali niekada nebeuželti be žmogaus pagalbos. Islandijos dirvožemis, ypač aukštikalnėse, kenčia nuo erozijos, smėlio audrų. Pučiant stipriam vėjui, kyla smėlio audros. Kaip juokauja islandai, gyvenę Europoje: pranešus Europoje apie audrą, mes jos laukiame, laukiame, ir liekame nesupratę, buvo audra ar ne. Jeigu laikaisi taisyklių ir neišvažiuoji iš kelio, Islandijoje pasiklysti neįmanoma, nes joje yra tik vienas pagrindinis kelias, vedantis žiedu aplink salą.


Islandai - optimistiški ir gana pasyvūs žmonės. Vaikus jie auklėja maždaug taip: nuperka televizorių, kompiuterį ir uždaro namie. Islandijoje labai daug stambių žmonių. Nutukimas čia tampa didele problema. Taip yra todėl, kad čia labai mėgiamas vadinamasis "greitas maistas". Islandija yra pirma pasaulyje pagal Coca Colos suvartojimą vienam žmogui.
  Kadangi visoje Islandijoje gyvena mažiau gyventojų nei Kaune, o 60% populiacijos gyvena sostinėje Rejkjavike, todėl čia tikrai visi vieni kitą pažįsta, visi yra giminės. Vos pamatę žmogų, Islandai nesuklysdami atskiria, kuris yra vietinis, o kuris svetimšalis. 
  Islandų kalba - tai labai nedaug pakitusi senoji vikingų kalba. Dėl to vietiniai ją labai saugo ir didžiuojasi. Islandijoje visai nėra žodžių, pasiskolintų iš kitų kalbų. Jie nenaudoja net tarptautinių žodžių, o kiekvienam daiktui ar reiškiniui sugalvoja po naują pavadinimą. Islandų kalba labai sudėtinga, bet anglų kalbą moka daugelis gyventojų, net ir garbaus amžiaus žmonės išmoksta angliškai, žiūrėdami televizorių. Mat filmai neverčiami, o titruojami. 
  Palyginus su Lietuva, kainos šioje šalyje yra iš tiesų kosminės. Pakelis cigarečių čia kainuoja 36 LT, lėkštė sriubos - apie 30 LT, o vakarienė picerijoje keturiems asmenims atsieis apie 160 LT. Žinoma Islandams visatai neatrodo taip brangu, nes jų minimalus atlyginimas kelis kartus lenkia Lietuvą. Nors gyvena atskirti nuo žemyno, net 97% vietinių turi internetą (Lietuvoje šis skaičius yra 59%).
   Islandijoje mokyklą privaloma lankyti iki 20-ties metų, tačiau daugelis jaunimo vos sulaukę aštuoniolikos, arba dar anksčiau susiranda darbą, išsinuomoja butą ir išsikrausto iš tėvų namų. šalyje yra tik keletas universitetų, todėl daugelis vyksta studijuoti svetur. Be to, Islandai neturi pavardžių, naudoja tik vardą ir tėvavardį.

Islandės iš prigimties yra baltaveidės ir šviesiaplaukės, bet dažnai mėgsta lankytis soliariumuose ir ryškinti antakius.
Dauguma vaikinų islandijoje aukšti, klasikinių skandinaviškų bruožų.

Vietiniai vaikai labai ekspresyvūs, mėgtsantys dėmesį, todėl juos dažnai galima išvysti šokant ir dainuojant gatvėse.


Islandijoje jaunimo mada mažai įtakojama kitų šalių. Vietiniai rengiasi laisvai, be jokių taisyklių. Svarbu, kad apranga būtų įdomi ir linksma.
Stereotipiškai islandai apibūdinami kaip "sausi, arogantiški, neemocionalūs", tačiau šis mitas jau seniai sugriautas. Daugelis, kam teko bendrauti su šiais žmonėmis, pripažįsta, kad jie linksmi ir malonūs.

Iš tiesų, Islandija ir jos žmonės yra vieni įdomiausių ir unikaliausių pasaulyje...
(nuotr. iš SarahWilson.com)
-Akvilė.

3 Komentarai

  1. Labai įdomus straipsnis, skaitydama tikrai įsitraukiau ir panorėjau pakeliauti po šią intriguojančią šalį :) Manau tai tavo geriausias geriausias straipsni! Daugiau tokių ^.^

    AtsakytiPanaikinti
  2. Labai labai patiko ir sudomino ::) ačiū už puikų straipsnį!!

    AtsakytiPanaikinti
  3. Akvile, šis straipsnis nerealus! Tikrai labai labai patiko. Ypač gražios nuotraukos... Labai tau ačiū! :*

    AtsakytiPanaikinti