Marginam margučius


Sveikos, panelės! Turbūt jau visos drebat, kaip norit atostogų. Šį kartą prisidedu prie Jūsų J. Šio mėnesio paskutinę dieną švesime itin gražią ir nuotaikingą šventę – Velykas. Šią dieną valgysime kiaušinius, rinksime patį stipriausią, juos ridensime ir t.t. Na, o šiandien plačiau kalbėsiu apie patį didžiausią ir mums geriausiai žinomą Velykų simbolį – margutį.
Dažome kiaušinius...
Kaip Jūs namie dažote margučius? Ar nusiperkate paprastų dažų ir į juos sumerkiate kiaušinius, ar tai darote kitaip? Šiandien pristatysiu man gražiausius kiaušinių marginimo būdus. Juk tai savotiška pramoga – pasikviečiate į svečius draugę, susėdate ir kimbate į smagų bei nuotaikingą darbą.

Daugumai dažymo būdų yra naudojami specialūs kiaušiniams skirti dažai. Jų būna pirkti parduotuvėse ar turguose. Miltelius ištirpinus vandenyje yra gaunami dažai.

·         Pirmas būdas - su vašku
Išverdame kiaušinius. Sutarkuojame vaško gabalėlį (tinka žvakė) ir jį išlydome. Vaškui išsilydžius, būsimiems kūriniams išvirus, į rankas griebiame ylą arba daiktą su aštria galūne (pvz: dantų krapštuką), merkiame  į vašką ir ant kiaušinio išbraižome įvairius ornamentus. Baigus šį darbą margutį merkiame į dažus ir leidžiame juose jam pabūti vieną minutę. Galiausiai kiaušinį kišame po vandens srove ir nugramdome vašką. Štai jums ir gražūs ornamentai!
·         Antras būdas - su lipniąja juostele
Išsiverdame kiaušinius ir paruošiame įvarių spalvų dažų. Išvirus kiaušiniui atsikerpame lipniąją juostelę ir ją apjuosiame kiaušinį. Vėliau kiaušinį kišame į vienos spalvos dažus, ištraukiame ir klijuojame antrą gabalėlį lipniosios juostelės ir t.t. Rezultatas  būna labai gražus ir spalvingas.
·         Trečias būdas - gamtiniai ornamentai
o   Su svogūnų lūkštais
Nevirtą kiaušinį apvyniojame lūkštais ir įdedame į merliuką arbą kojinę. Visą ryšuliuką metame į puodą su vandeniu ir verdame 10 min. Kai margutis išvirs,  išimame jį iš merliuko, nuplauname ir apžiūrime gautą rezultatą ;).
o   Su svogūnų laiškais ir ornamentais
Nevirtą kiaušinį apvyniojame visokiais lapeliais, gėlytėmis, samanomis ir viską sudedame į merliuką arba kojinę (dar siūlau įberti ryžių - raštas bus įvairesnis). Ryšulėlį metame į puodą, kuriame jau pripilta vandens ir yra svogūnų laiškų arba specialių dažų. Verdame 10 min. Kai margutis išvirs,  įšimkite  jį iš merliaus ir nuplaukit. Toks kiaušinis bus vienintelis, nes tokio pat rašto niekada neatkartosite.
·         Ketvirtas būdas - su kreidelėmis
Šiam būdui pirmiausia turime pritarkuoti daaaaug kreidelių (taip, taip Jūs teisingai perskaitėte) ir išsivirti kiaušinių. Tada į atskirą stiklainį reikia sudėti kreideles ir užpilti jas verdančiu vandeniu. Pradėjus kreidelėms tirpti, į stiklainį įdėkite kiaušinį, pavoliokite ir ištraukite. Vuolia! Pastabos – masę maišome į stiklainį, nes bliudelis po tokios ceremonijos susigadina. Taip pat noriu pridurti, kad maišant įvairių spalvų kreideles,  masė taps ruda. Bet kadangi man patinka ruda spalva (joje pamirkius kiaušiniai atrodo kaip šokoladiniai) aš darau iš įvairių kreidelių.
·         Penktas būdas  - su audiniais
Kiaušinį įviniojame į betkokią lino arba medvilnės medžiagą. Šį ryšulėlį įdedame į puodą su lašeliu acto ir verdame 10 – 15 min. Išvirtą kiaušinį išvyniojame ir tada dadam!
Tai yra visi man žinomi būdai. Daugiau idėjų rasite čia, pdf formato knygoje - http://www.scribd.com/doc/7165015/ini-Dekoravimas .
Kai sužinojome KAIP dažyti margučius, įdomumo dėlei galime paskaityti apie jų istorją bei margučių spalvų ir simbolių reikšmes:

Nuo seno tikėta, kad margutis turi magiškos galios. Lietuvoje rasta margintų kiaušinių, kurie mus pasiekė dar iš XIII a. Mūsų šalyje kiaušiniai dažniausiai marginami rašytiniu, skutinėtiniu ir tepliotiniu būdu. Pagal tradiciją kiaušiniai marginami Velykų šeštadienį.
Simbolių reikšmės:
·         Saulutės – viltis, kad metai bus saulėti.
·         Žvaigždės – laukams netruks šviesos nei dieną, nei naktį.
·         Taško simbolis - simbolizuoja visa ko pradžią, kilmę.
·         Dvi persikertančios linijos (pliuso ženklas) - simbolizuoja keturis metų laikus arba keturias mėnulio fazes.
·         Stilizuota raidė S yra žalčio arba gyvatės ženklas - gyvybės, energijos ir nemirtingumo simbolis, tikima, kad šis simbolis suteikia stiprybę.
·         Korys - deivės Austėjos simbolis.
·         Eglutės raštas - deivės Laimos simbolis.
·         Kryžius - magiškas ir religinis ugnies simbolis.
·         Trikampis (ar jų eilė) simbolizuoja vandenį, lietų, žaibą, derlių.
Spalvų reikšmės:
·         Raudona - gimimas, gyvenimas, šviesa, šiluma bei sėkmingos visko pradžios samprata.
·         Žalia – bundanti augmenija.
·         Geltona ir rusva – pribrendę javai.
·         Juoda – motina žemė, augmenijos bei vaisių gimdytoja deivė Žemyna.
·         Mėlyna – žydras dangus, nešantis palaimą pasėliams ir visai augmenijai.
Namuose saugomi margučiai turėdavo saugoti sodybą nuo Perkūno.
Šiandien tai viskas, ką norėjau Jums pasakyti;). Iki kito karto,
Simona A.

P.S. Informacija iš: skanausvisada.lt, kmintys.lt, lev.lt.
       Nuotraukos iš: vaikystes-sodas.lt, gaspadine.lt, 15min.lt6 Komentarai

 1. Šaunus straipsnis! Tikrai pravers. Ačiū. :)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Dauguma šių būdų esu dariusi. Atsimenu keik vargo turėjome darydamos vašku... Bet kiaušiniai išėjo tikrai labai gražūs! Ačiū ;)

  AtsakytiPanaikinti
 3. O mes su šeima, dažniausiai kiaušinius marginame su svogūnų lukštais. :) Straipsnis buvo įdomus, tik jeigu rašai per word'ą, panaikink tas "J" raides!! :)

  AtsakytiPanaikinti
 4. Ačiū visoms ;) Simona Š., ir vėl nepastebėjau...

  AtsakytiPanaikinti
 5. Straipsnis laaaabai patiko :) Tik bėda, kad su vašku nedraugauju - tep lep ir padaryta :D

  AtsakytiPanaikinti
 6. Straipsnis tikrai patiko. Jis įdomus ir tvarkingas.

  AtsakytiPanaikinti