Miego paralyžiusSveikutės,
 Kaip Jums sekasi? Mane nuolat erzina ta niekaip neateinanti šiluma. Mokykloj sunku susikaupti, simpatija vis dar manęs nepastebi, norisi juoktis ir šnekėtis su draugėmis, nagai lūžinėja kaip pasiutę, į veidrodį pasižiūrėti darosi vis baisiau ir baisiau....
 Ech... neskaitant visų šių bėdų gyvenimas vis dėl to yra nuostabus. Gamta, žmonės, techninė pažanga... bei paslaptingumas? Taip, paslaptingumas duoda šiam pasauliui to žavesio ir įrodo, kad ne viskas yra paaiškinama. Šiandiena rašysiu, ne kiek mistiška, tačiau realia tema. Miego paralyžius. Ar esate kada su juo susidūrę? Ar esate apie jį girdėję, jeigu ne – šiandieną su juo susipažinsite!

*Šioje nuotraukoje "Lucid dreaming" yra sumaišytas su miego paralyžiumi (Kartais žmonės Lucid sapnavimą maišo su miego paralyžiumi, bet tai du skirtingi dalykai).

  Taigi miego paralyžius moksliškai. Jis pasireiškia REM miego fazėje. Tai kūno funkcija kurios pagrindinė užduotis – neleisti kūno dalims pajudėti sapnavimo metu kai smegenys į raumenis siunčia nervinius impulsus, bet siekiant, kad raumenys nejudėtų, šie impulsai blokuojami. Pabudus dažniausiai paralyžius baigiasi, tačiau kartais reikia dar šiek tiek palaukti.
    O dabar tiesiog savais žodžiais: tai sapnavimas atmerktomis akimis. Nors ko gero ir skamba labai smagiai ir įdomiai, tai yra bauginantis reikalas. Kaip sako egiptiečių patarlė „Tai ko tu labiausiai bijai, būtinai pas tave ateis“ tai būtent šio paralyžiaus metu tai ir pasireiškia. Tu esi tiesiog „užblokuotas“ ir negali judėti, šaukti ar užmerkti akių, o tavajame kambaryje vaikšto, pavyzdžiui pagiežos. Tai didžiausias košmaras koks begali būti.
   Mokslininkai teigia, kad būtent dėl miego paralyžiaus, kurio vaizdai yra labai tikroviški, žmonės yra neva pagrobiami ateivių, matantys vaiduoklius ir t.t.


Štai pora tai patyrusių žmonių pasakojimai:
„Prabudau, negalėjau pajudėti nes kažkas buvo lyg ir užgulęs mane. Jaučiau kad kažkas stovi. Norėjau uždegti šviesą, bet negalėjau to padaryti. Bandžiau šaukti kambarioką, bet negalėjau nė garso išleisti. Tada pradėjau melstis mintyse ir viskas atsileido. Tada įsijungiau šviesą ir visą naktį negalėjau užmigt“
„Tiesiog miegojau ir staiga pabudau vidury nakties. Bet kai atsimerkiau, aplink viskas galima sakyt vos ne sukosi, atrodė, kad svaigsta galva ir kažkas mane lygtai traukia/siurbia ir jaučiau labai stiprų siaubo/baimės jausmą. Aš iškart aiškiai supratau, kad tikrai nemiegu, bet atrodė, kad aš kažkokiam kitam bute, visi baldai buvo kitokie (turbūt haliucinacija trumpa). Po poros sekundžių supratau, kad aš tikrai savo kambaryje, visi baldai staiga atsirado ir buvo vietoje. Bet tas šlykštus baimės/siaubo jausmas buvo toks stiprus, sunku net paaiškinti. Atrodė, lyg kokie ateiviai man smegenis tuoj iščiulps. Rimtai, atrodė lyg kažkas trauktų į viršų. Bandžiau judėti, šaukti, bet nė krustelti neišėjo, bandžiau visaip rankas pajudinti, atrodė, kad mane tiesiog suparalyžavo. Visa tai truko apie 30 sekundžių maždaug (net nežinau kiek tiksliai). Buvo tikrai labai nemalonu, neįsivaizduoju, kaip įmanoma ištverti tą jausmą ilgesnį laiką.“
„Teko ne kartą just, pirmą tik negalėjau judėt. Antrą tai su haliucinacijom, mane puolė gyvis nuo sienos, siaubas. Susikračiau, užsimerkiau, pajutau šaltį kūne, tiek ir te prisimenu, bet jausmas tikrai nepakartojamas ir linkiu to nepatirt niekam.“

Miego paralyžiaus suvokimas aplink pasaulį:
Kinų kultūroje yra žinomas, kaip "鬼壓身/鬼压身" (pinyin: guǐ jā šēn) verčiant į lietuvių kalbą, kaip „vaiduoklis spaudžiantis kūną“
Japonų – kaip  kanashibari (金縛り) išvertus „pritvirtintas (suspaustas) metalo/metale“
Korėjėčių kultūroje - gawi nulim (Hangul: 가위눌림), išvertus „spaudžiamas vaiduoklio“
Vietnamiečių - ma đè, išvertus „laikomas žemyn vaiduoklio“, „žemyn laiko vaiduoklis“
Bangladeše – boba, išvertus reiškia „netekęs žado“ arba „nebylus“ (nes miego paralyžiaus metu negali kalbėti ar judėti).
Nepale, ypač Nevari gentyje, miego paralyžius buvo vadinamas  „Khyaak“ – tai vaiduokliška figūra kuri gyvena tamsoje, po laiptais.
Arabų - 'Kaboos' (Arabiškai: كابوس‎), išvertus reiškia „spaudėjai“. Arabų foklore tai buvo tikima, kad „Kaboos“ yra sukeliami shayān (išvertus iš arabų kalbos: velnio)
Kašmyrų mitologijoje, buvo tikima, kad miego paralyžius buvo bausmė, kuria gaudavo nuo padaro "pasikdhar" jeigu namuose nebūdavo tvarkos arba nebūdavo meldžiamasi.
Afrikiečių kultūroje miego paralyžius buvo manomas kaip „ragana sėdi tau ant nugaros“.
Suomių ir vengrų kultūroje miego paralyžius iš jų kalbos yra verčiamas kaip „spaudėjas“
Islandijų mitologijoje tai buvo vadinama „Mara“. O „mara“ tai goblinas kuris neleidžia miegoti.
Maltos mitologijoje, miego paralyžiaus reiškinys yra Haddielos puolimas. Jeigu norėdavai jo išvegti turėdavai padėti sidabrinį peilį po pagalve.
Katalonų legendoje, miego paralyžių sukelia milžiniškas šuo (arba katė) kuris ateina naktį į namus
Ir užsilipa ant krūtinės, kad sukeltu sunkų kvėpavimą.
Latvių legendoje, sakoma, kad šį reišinį sukelia Lietuvenas, tai mirusio žmogaus siela kuri puola ir žmones ir gyvūnus.
Amerikoje, kai vyko Salemo raganų išpuoliai naktimis, buvo manoma, kad jos sukeldavo miego paralyžių.

Na štai ir baigiau. Tikiuosi patiko :)
Sėkmės visoms :)
Kristė 

5 Komentarai

 1. Labai labai labai patiko! Pirmą kartą apie tai skaičiau ir taip sudomino... Jėėtus, nenorėčiau to patirti pati. Kadangi mano fantazija yra gana plati, tad matyčiau visokius šlykščius gyvius...
  Ačiū, buvo laaabai įdomu!:)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Eve Lyn - ačiūūūūūūūūūūū :))) Smagu, kad patiko, mane taip pat buvo labai sudominę :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Esu patyrus miego paralyžių du kartus savo gyvenime, bet tai buvo kažkas panašaus į haliucinacijas. Negalėjau pajudėti, negalėjau prašnekėti ir buvau visiškai bejėgė, kol kraupūs dalykai vyko aplink. Tikriausiai gyvenime nepamiršiu miego paralyžiaus "skonio".

  AtsakytiPanaikinti
 4. Daug zmoniu patiria miego paralyziu. Visam internete galima rasti zmoniu aprasytas patirtis. Man asmeniskai niekada paralyziaus metu niekas nesivaideno. Todel as laukiu kada vel ji patirsiu, nes cia yra kazkoks idomus pojutis.

  AtsakytiPanaikinti
 5. Mane aplanko gan daznai,siaubinga,nes jauti,kad tave smaugia arba dusina su pagalve,pradedu mintyse melstis ir pasibaigia iskart,lb baisu,labai...

  AtsakytiPanaikinti