Šešėlių vartai ir Lene Kaaberbol kūrybaŠis straipsnis - mano pirmasis aprašant
knygą, ir pirmasis - rašytojų kūrybą. 
Nuo ko viskas prasidėjo? Turbūt
žinote knygų iššūkį. Šiais metais aš
įdėjau dvi nuosavas knygas, kurias
esu skaičiusi ir ne vieną kartą, bet
norisi perskaityti dar kartą. Viena
iš jų yra Lene Kaaberbol knyga
"Šešėlių vartai". Net neatsimenu
iš kur aš ją gavau, bet atmintis
dar atmena vieną dalyką - knyga
man patiko, ir labai. Šeštadienį
pas senelius ir pradėjau skaityti.
Ką galiu pasakyti - knyga
iškarto atsidūrė top penketuke,
ir VĖL pasidarė gaila perskaičius,
VĖL nesupratau savo pačios jausmų.
Tik galiu pasakyti - tai nėra tik
dar viena perskaityta knyga sąraše.Šešėlių vartai
Šešėlių vartai, Lene Kaaberbol, 226 psl.
Originalus pavadinimas: SkyggePorten.
Išleido: Alma littera, 2009.
Vertinimas: 5/5!

Oficiali knygos anotacija:
Prieš septynerius metus pradingo Anos mama. O dabar Ana vis girdi jos pagalbos šauksmą. Bet tas šauksmas – tik mergaitės galvoje. Ar ji pradeda eiti iš proto? O gal mamą iš tiesų kažkas įkalinęs, ir jai reikia pagalbos? Pėdsakai atveda prie Šešėlių vartų – tiesiai į tamsą, kurios Ana taip bijo.
Tamsą, kurioje galima žūti.

Aprašymas paskutiniame puslapyje:
Trylikametė Ana nekalba. Mokykloje ją erzina ir pravardžiuoja tylene, tačiau mergaitei dabar rūpi ne tai. Ji girdi prieš septynerius metus dingusios mamos balsą ir pagalbos šauksmą. Ana gyvena su tėčiu šiltnamyje šalia didžiulio gotikinio namo. Anksčiau šiame name gyveno visa jos šeima, tačiau vieną rytą mama dingo. Nuo tada tėtis nebeleidžia Anai lankytis name, sakydamas, jog tai pavojinga. Ana bijo namo, tačiau privalo sužinoti, kas atsitiko mamai. Ar pagalbos šauksmas, kurį ji girdi, tikras? O gal ji ne tik nebylė, bet ir ne viso proto? Ana atsiduria prie Šešėlių vartų. Už jų prasideda kelias į tamsą. Tamsą, kurios Ana taip bijo. Tačiau ji turi leistis šiuo keliu ir surasti mamą - surasti save.

Pastabos:
Norėčiau perspėti, kad Ana nebylė ne nuo gimimo. Tai nėra liga, įgimta ar įgauta. Mergina nekalba todėl, kad ją taip paveikė žmonės vaikystėje, dėl pateisinamų priežasčių. Daugiau nenoriu atskleisti, perskaitysite - sužinosite

Mano nuomonė:
Ši knyga yra ypatinga. Ji yra ....... kitokia. Perskaičiusi tik pagalvojau: tai taip keista ir paslaptinga, kartu ir taip įdomu, ir kažką "nuspaudžia" tavyje. Supratau, kad knygos niekada nepamiršiu. Gal ji ir nėra tokia, kaip "Bado Žaidynės", bet tikrai bent penktadaliu panaši. Paskutinį kartą ją skaičiau prieš maždaug du metus, ir nieko neprisiminiau - tik, kad gyveno šiltnamyje ir dar buvo viena vieta su prisiminimais. "Viskas prasidėjo tada, kai Ivanas sumanė, kad man reikėtų apsilankyti katilinėje" - neatsiminiau nė vieno iš šių žodžių, ir taip gavosi, kad prasidėjus knygai, atrodo susitikau su sena gera drauge, kuri mane pažįsta, su kuria galima tiesiog būti. Knyga yra sava
Mama sako, kad po kiek laiko nenorėsiu nė pažvelgti į dabar patinkančių knygų pusę. Manau, tai netiesa. Aš žinau, kad po dar kelerių metų vėl paimsiu šią knygą į rankas ir iš naujo patirsiu malonumą, kurį patyriau dar visai neseniai.

Rekomendacija:
Iš tikrųjų, aš nemėgstu fantasy žanro. Nebandykite priversti mėgti "Hobitą", ar "Žvaigždių karus" - drąsiai galiu sakyti, kad ums nieko nepavyks. Bet juk šiaip visos grožinės literatūros knygos yra fantastika, tik kaikurios gali nutikti iš tikrųjų, o kai kurios - tikrai ne. Tik reikia atskirti, kurios per daug netikroviškos, kurios - ne. Aišku, yra ir išimčių - tai šita knyga, "Išnykę"..... Tad knyga rekomenduoju absoliučiai visiems - nepasigailėsite.


Lene Kaaberbol

Kaip ir atrodo, apie knygą jau parašiau viską, kas buvo įmanoma, bet ne - nepaminėjau svarbiausios detalės, kuri taps antrąja šio straipsnio dalimi - knygos rašytojos Lene Kaaberbol. mano pažintis su šia nepaprastai talentinga asmenybe prasidėjo prieš ketverius-penkerius metus, kai dar rinkau W.I.T.C.H. (Magija) žurnalus - dabar jau jų nebeleidžia. Ir buvo galima įsigyti knygų su šiomis herojėmis - trumpų apsakymų apie kiekvienos gyvenimą, W.I.T.C.H. metų knygas, pradžios komiksų, bei.....istorijų, kokių žurnale nėra, vertų būti atskiromis knygomis - tokių buvo penkios (taip pat su kiekviena mergina). Ir kas gi jas parašė? Ogi Lene Kaaberbol. Nuo tada (dar iki dabar), vos pamačiusi knygą parašytą būtent šios autorės, iškart atkreipiu dėmesį. O tokių žinau gana daug. "Šešėlių vartai" - pati įsimintiniausia iš jų visų mano skaitytų. Tad koks šios talentingos moters gyvenimas? Tiesa, informacijos lietuvių kalba - itin mažai.

Lene Kaaberbol gimė 1960 metais Kopenhagoje (Danija), bet užaugo Jutlande. Pirmas dvi knygas apie mergaitės Tinos nuotykius išleido būdama penkiolikos metų, būdama septyniolikos jau baigė ir išleido visas keturias šios serijos knygas. 1988 metais išleido pirmąją savo knygą suaugusiems - romaną "Ryto šalis". 2001 metais rašytoja gavo "Mickey" premiją. 
Kūriniai lietuvių kalba:

Gėdytojos serijos:
Dina, Gėdytojos duktė
Gėdytojos ženklas
Gyvatės dovana
Gėdytojos karas

W.I.T.C.H. serijos dalys:
Salamandros širdis
Magiška muzika
Ugnies galia
Žalioji magija
Žiaurioji imperatorė
Jūros gaisras
Pelėdos šešėlis
Den Gyldne Fønix (nesiverčia)
Stenfalken (nesiverčia)
Ørnekløer (nesiverčia)

Katrionos Teresos dukters istorija*
Sidabrinis žirgas
Hermelinen (~Šermuonėlis)
Isfuglen (Tulžys)


Morgenlandet (~Ryto žemė)
Šešėlių vartai 

Parašytos kartu su Agnete Friis:
Berniukas lagamine
Nematoma žmogžudystė

Esu pradėjusi skaityti tik Gėdytojos pirmą dalį, bet gal tik pirmąjį puslapį, tad žadu kada vėl paimti knygą iš bibliotekos. Ir, aišku, visas W.I.T.C.H. knygas lietuvių kalba. Bet dar galime tikėtis naujų rašytojos knygų - autorė dar energinga (jai dar tik 52 metai). Tikiuosi!
O šiaip labai rekomenduoju "Šešėlių vartus". Tai tikrai ne įprasta knyga, ji nuostabi.

Informacija iš: manoknyga.lt, rašyk.lt, en.wikipedia.

*Gali būti netikslus vertimas.

P.S. Pasvirusiai užrašytos knygos yra išverstos į lietuvių kalbą, paprastai - ne. Todėl tikrasis pavadinimas gali kiek skirtis (aišku, jei knygos bus išverstos.

6 Komentarai

 1. Skaičiau šios autorės vieną knygą. Tai buvo anais metais. Negaliu pasakyti, jog man ji tikrai labai patiko, beeet... Kažką turėjo savyje kas mane traukė skaityti toliau ir toliau. O ta knyga buvo sidabrinis žirgas... Aišku, jei ji man būtu labai patikusi, atsiminčiau dauguma detalių, bet dabar kai pagalvoju, ne daug ką atgaminu... :s
  O straipsnis geras, tik nepatiko tavo įžanga. Ne, viskas parašyta gerai, tik tas stulpelis čia ne prie ko. Juk tu ne eilėraštį rašai ar eiliuotą kūrinį... Tad kitą kartą tikiuosi jog to nebebus ž, nes verčia galvoti jog eilėraštis parašytas ;D
  Ačiū!

  AtsakytiPanaikinti
 2. Labai, labai patiko :). Knyga sudomino ir nekantrauju perskaityti... ačiū :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Kazkada perskaiciau visa "Gedytojos duktes" serija. Siuo metu jau nebeprisimenu net apie ka ten buvo, bet pamenu, kad labai patiko. Rekomenduoju paskaityti :)

  AtsakytiPanaikinti
 4. Įžanga, tai varge, varge..

  AtsakytiPanaikinti
 5. Esu skaičiusi Gyvatės Dovana, Šešėlių vartai ir Sidabrinis Žirgas.Jos tikrai mane sudomino.Laukiu ir daugiau jos knygų.Daug jų žadu pirkti.... Tavo straipsnis labai įdomus.:) Soo it's cool

  AtsakytiPanaikinti