Siaubingas Caro Nikolajaus antrojo ir jo šeimos likimasMane traukia senovinės nuotraukos. Visada
noriu sužinoti, kas žmonėms nutiko, koks 
buvo jų gyvenimas. Ne išimtis ir istorijos 
vadovėlyje prie temos apie bolševikus įdėta
šeimos nuotrauka. Nelaimingos lemties šeimos.
Pasirodo tai - Rusijos Caro Nikolajaus antrojo
mylimi artimiausi žmonės. Kokia jų, bei pačio Caro istorija?


Caras Nikolajus antrasis ir jo šeima

Rusijos caras Nikolajus antrasis gimęs 1868 metų gegužės 18 dieną Sankt Peterburge - priešpaskutinis Romanovų dinastijos Rusijos caras, Lenkijos karalius ir Suomijos didysis kunigaikštis valdęs 1894 - 1917 m. Karūnuotas 1896 metų gegužės 26 dieną, Rusijos soste sedėjo apie dvidešimt trejus metus.
Būsimasis caras vaikystėje augo su trijais broliais bei dvejomis seserimis. Tėvas caras Aleksandras trečiasis aukščiausiu valdovu tapo netikėtai - po staigios tiesioginio paveldėtojo brolio Nikolajaus mirties (1865m.). Tiesa, iki karūnavimo 1883 metais, valdovas nelabai rūpinosi šalies reikalais, tik išreikšdavo nuomonę užsienio reikalų politikos atžvilgiu. Visi tikėjosi, kad Nikolajui antrajam šeimos sudarymo reikaluose seksis geriau - tėvas su motina Dagmara Gliuksburg (Marija Fiodorovna) buvo ištekintas po brolio prašymo mirties patale - anksčiau ji buvo jo sužadėtine. Pats Nikolajus antrasis ištekėjo už Vokietijos princesės Aleksandros Hohencolern ir susilaukė penkių vaikų - mergaičių Olgos, Marijos, Anastazijos, Tatjanos ir berniuko Aleksėjaus Nikolajevičiaus. Deja, vieninteliam galimam sosto paveldėtojui, bei jauniausiam šeimoje Aleksėjui buvo nustatyta hemofilija. Tai liga, kai menkiausias sužeidimas gali sukelti nesustabdomą kraujavimą. O juk berniukas norėjo būti toks pat kaip kiti - buvo aktyvus bei smalsus. Vienintelis jį išgydyti (tai ir beveik pavyko) galėjo Grigorijus Rasputinas, bet kad ir kaip būtų gaila, 1916 metų gruodžio 31 dieną Rusijos didikai šį stebukladarį nužudė. Skaudžių smūgių buvo ne vienas.

Mirtis

Ši istorija nesibaigė laimingai. Nikolajus antrasis mylėjo savo šeimą, dėl jos galėjo padaryti bet ką, žiūrint iš šalies, tai ir įvyko. 1917 metais caras buvo iškviestas iš fronto, kur asmeniškai vadovavo armijai. Sankt Peterburge carui buvo įteiktas ultimatumas – atsisakyti sosto, ką Nikolajus antrasis padarė, norėdamas apsaugoti šeimą nuo karinės tikrovės. 
Imperatoriškajai šeimai buvo paskirtas namų areštas Carskoje Selo. 1918 metais naujasis Rusijos vadovas Vladimiras Leninas įsakė šeimą perkelti į Jekaterinburgą, dviejų aukštų pirklio Ipatjevo rezidenciją. Atrodė, istorija nurimo. Bet ne. Nutiko tai, kas dar ir dabar plačiai aprašinėjama. 1918 m. iš liepos 16 į 17 tuoj po vidurnakčio, Jakovas Jurovskis, vietinės slaptosios bolševikų policijos vadas, pažadino Romanovų šeimą ir nuvedė juos į vieną apatinio aukšto kambarių. Perskaitęs vietos bolševikų išleistą mirties nuosprendį, Jurovskis šovė Nikolajui į galvą – tai buvo ženklas kitiems jo egzekucijos būrio nariams pradėti šaudyti į iš anksto paskirtus taikinius. Tie, kurie žuvo ne iš karto, buvo subadyti durtuvais. Šaudytojų komandą sudarė vietiniai Uralo čekistai, keli latvių šauliai ir kažkoks vengras Imrė Nadis. Tačiau ne jie sugalvojo šią baisią akciją - tikrieji kruvinojo susidorojimo užsakovai, pirmiausia, Vladimiras Leninas ir tuo metu labai įtakingas bolševikų veikėjas Jakovas Sverdlovas, Kurį laiką delsta susidoroti, nes tikėtasi iškelti aikštėn Nikalojaus II "nusikaltimus prieš liaudį" ir taip pateisinti 1917 metų Spalio perversmą, be to, caro šeimos likimas labai jaudino kitus Europos monarchus - artimus Romanovų giminaičius. Tai V.Leninui ir jo aplinkai žadėjo tam tikras politinio manevro galimybes. Bet kai į Jakaterinburgą pradėjo veržtis baltųjų pulkai kilo pavojus, kad į čia ištremti Romanovai gali būti išlaisvinti. Kažin, ar tai būtų ištikrųjų įvykę, bet abejoti nebuvo ko. 
"Dvi jauniausios caraitės buvo pritūpusios, prisispaudusios prie sienos ir prisidengusios rankomis galvas. O į jų galvas tuo metu skriejo kulkos... Freilina Demidova raitėsi ant grindų. Tuomet aš įbėgau į kambarį ir sušukau: šaudymą nutraukti, o sužeistuosius pribaigti durtuvais...Vienas iš draugų smeigė į freilinos krūtinę savo vinčesterio durtuvą. Tačiau durtuvas buvo neišgaląstas ir niekaip nelindo į krūtinę... Galų gale ją pribaigė šautuvų buožėmis", - tai ištrauka iš vieno žudikų prisiminimų. Beveik visi žmonės mirė baisiose kančiose - vos ne visas moteris ir caraitį teko pribaiginėti daugeliu šūvių, dūrių ir smūgių. Gal žudikams rankos drebėjo, gal - anot kitos versijos - kulkos vis atšokdavo nuo į caraičių rūbus įsiūtų deimantų. Iš viso buvo nužudyta vienuolika žmonių - visa šeima, tarnai, gydytojas ir vienos iš caraičių šunelis. Šunelis! Kai istorijos mokytoja tai pasakė klasei, buvo girdėti šurmulys: "O ką jis blogo padarė?". Nors su Nikolajumi antruoju išviso trys carai buvo nužudyti ir tai nebuvo neįprastas įvykis, vistiek šis incidentas - antžmogiškas. Verčiantis susimąstyti ir gailėti tų žmonių.
Visa Romanovų šeima XX amžiaus pabaigoje paskelbti Rusijos stačiatikių šventaisiais.

Ir te ilsisi Jie ramybėje....

Šiemet liepą netoli Jekatenburgo rasti dviejų žmonių palaikai specialistų teigimu gali būti Nikolajaus antrojo vaikai. „Pagal anatominių ir morfologinių tyrimų rezultatus, turint galvoje išvaizdą, lytį ir amžių, galima preliminariai daryti išvadą, jog labai tikėtina, kad tai caraičio Aleksejaus ir didžiosios kunigaikštytės Marijos palaikai“, - pranešė spaudos konferencijoje Jekaterinburge Sverdlovsko srities teismo medicinos ekspertizės biuro vadovo pavaduotojas Vladimiras Gromovas. 1991 metų liepos 13 dieną buvo rasti sudeginti ir rūgštimi apipilti devynių žmonių palaikai, vėliau identifikuoti kaip caro Nikolajaus II, jo žmonos  ir vaikų Olgos, Tatjanos ir Anastasijos, freilinos Demidovos, gydytojo Botkino, kamerdinerio ir virėjo palaikai. Ekspertizės, patvirtino autentiškumą. Caro šeimos palaikai buvo palaidoti Šv.Petro ir Povilo sobore Peterburge.

Informacija iš: wikipedia, balsas.lt, lrytas.lt, 15min.lt

Ir dar vienas liūdnas pranešimas - kaip tik kai rašiau
skyrių apie mirtį per televizorių išgirdau TV3 žinių
anonsą (prieš tai žiūrėjau Simpsonus ir pamiršau
išjungti prietaisą) - bei  itin liūdną žinią.
Kaip galbūt jau žinojote, kad verslininkė, kauno ponia
Irena Matijošaitienė darydama remontą savo namuose
antradienį nukrito nuo laiptų ir susitrenkė galvą.
Žinia apsklido greitai, apie ją kalbėjome
ir žurnalistikos būrelyje. Ilgą laiką padėtis buvusi kritinė,
bet šiandien moteris mirė - diagnozuota smegenų
mirtis. Tai labai liūdna žinia - I. Matijošaitienė
buvo linksma, žvali, energinga, linkėjo kitiems visa ko geriausio,
o sau pačiai - tik sveikatos. Visada besišypsanti, optimistiškų
pažiūrų, neseniai grįžusi iš kelionės (galėjote pasiskaityti
"Žmonėse") 55 metų tesulaukusi. Aš pati iš verslininkų
visada labiausiai gerbiau jos su vyru šeimą, galbūt ir kitų tokių
buvo. Tad su didžiausia pagarba norėčiau palinkėti
gedinčiams šeimos nariams ramybės bei nuleidžiu žemai
galvą lydint į amžinąjį poilsį.

4 Komentarai

 1. Pastebėjau, kad kai kas buvo nukopijota iš Vikipedios ir Tu nė nepasivarginai perteikti visko savais žodžiais! Taip negalima. O iš tiesų nepaminėjai fakto, jog gali būti, kad gyva liko caraitė Anastazija.
  Šiaip tai, šios šeimos istorija verta dėmesio ir smagu, jog čia, Teenage Dreams blog'e, ją aprašei. :)
  "I love you all" - S. S.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Šią šeimą puikiai prisimenu iš istorijos pamokų, kai mokytoja pasakojo apie juos. Nepamenu daugumos detalių, bet žinau, kad su jais buvo žiauriai susidorotą... Ai kai perskaičiau šį straipsnį, nukrėtė šiurpas... Ačiū už straipsnį! :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. ,,Šiemet liepą netoli Jekatenburgo rasti dviejų žmonių palaikai specialistų teigimu gali būti Nikolajaus antrojo vaikai.' Prieš kopijuodama persiskaityk. :)))

  AtsakytiPanaikinti
 4. Dar vienas dalykas. Romanovų moterys buvo surakintos ir išvežtos į vieną sugriuvusio lagerio šachtą. Jos buvo išžagintos, supjaustytos, sumuštos, o vėliau dar ir gyvos sudegintos.

  Anastasija niekada neištrūko. Taip pat buvo manoma, jog ir Aleksėjus paspruko, tačiau tiesa ta, jog Romanovų šeimos atstovais buvo tik apsimesta.

  Pastebėjimai: vyrai negali ištekėti. Vyrai veda, o moterys išteka. Taip pat niekada nepradėk sakinio jungtuku.

  Sėkmės :)

  AtsakytiPanaikinti