Černobylio istorija

Sveikutės,
aš ir vėl čia vaidenuosi. Žinau, matote mane retai, nes esu gan tingus žmogus ir man kartais sunku sukaupti mintis darbui, tačiau štai - vėl aš čia, su Jumis. Neseniai žiūrėjau filmą  "Černobylio dienoraščiai" ir man jis paliko įspūdį - mane domina apleisti miestai, jų istorijos ir mistinės savybės. Apie Černobylio atominę elektrinę turiu sukaupus šiek tiek informacijos, taip pat rašant šį straipsnį pasitelkiau ir internetą, kad faktai būtų teisingi ir intriguojantys :) Jeigu sudomino - gali skaityti žemiau :)

Taigi Kristinos „strange mode activated“.
    Ko gero kiekviena mergina yra girdėjusi apie Černobylį, tai baisiausia atominės elektrinės avarija visoje žmonijos istorijoje. Kadaise Pripetė buvo miestas kuris garsėjo tik daugybę miestų aprūpinančia atomine elektrine, o dabar tai  miestas vaiduoklis, kurio liekanos sukelia daugybė emocijų – sugriuvę namai, išvartyti mokykliniai suolai, beveik trisdešimt metų neliestos lėlės – visa tai yra įrodymas, kad kadaise čia virė gyvenimas.

 FAKTAI:

    Prieš baisiąją avariją, Pripetėje gyveno virš 47-ių tūkstančių žmonių. Miesto statusas buvo įteiktas 1979-aisiais metais. Tarybiniais laikais Pripetė buvo vienas iš svarbiausių elektros tiekimo centrų. Kasmetinis žmonių prieaugis buvo beveik 1500 žmonių! Beje Pripetė buvo labai tais laikais modernus miestas, su įvairiomis atrakcijomis ir komunikacijomis. Pagal projektus buvo numatyta, kad ateityje miestą galėtų papildyti virš 75 tūkst. žmonių.

    Pripetės miesto centre galėjai matyti laisvalaikio, kultūros, poilsio objektų. Vieni iš garsesnių: kino teatras – „Prometėjas“, kultūros rūmai – „Energetikas“. Būtent Pripetė, Tarybų laikais, buvo statybos išskirtinumo pavyzdys ir architektūros „šedevras“. 1988-ųjų pabaigoje mieste turėjo būti pastatyti: du dideli prekybos centrai, dviejų salių kino teatras, viešbutis, menų rūmai, du sporto kompleksai. Pripetėje dirbo 15 darželių, 5 vidurinės mokyklos, ir viena profesinė mokykla, 3 kultūros įstaigos, ligoninė, trys poliklinikos ir daug kitų puikių vietų.
    Kartais pažiūrėjus į nuotraukas, taip suspaudžia širdį. Miestas turėjo būti naujas, modernus, su daugybę gyventojų, o dabar tuščios gatvės, viskas palaidota laiko ir radioaktyviųjų dujų. Tuščios mokyklos, suolai, o kadaise čia bėgiojo ir šurmuliavo vaikai,  dabar tik bauginantys koridoriai, persmelkti prisiminų, istorijos. Viskas taip tikra. Kažkur klajojantys šėšėliai, praradę laiko nuovoką, o juk kitą dieną po avarijos turėjo atsidaryti apžvalgos ratas!
     Nors po avarijos ir buvo atlikta dezaktyvacija, miestas ir jo apylinkės vis dar užterštos.

Panaršius internete radau taip pat ir skelbimą evakuacijai:


Pranešimas apie Černobylio avariją:

"Dėmesio, dėmesio! Gerbiami draugai! Miesto liaudies tarybos deputatai praneša, kad dėl Černobylio atominės elektrinės avarijos Pripetės mieste susidarė nepalanki radiacinė spinduliuotė. Partinės ir valstybinės įstaigos, kariniai daliniai imasi būtinųjų priemonių. Norint užtikrinti visišką žmonių, o pirmiausia vaikų, saugumą, iškyla būtinybė atlikti laikinąją miesto gyventojų evakuaciją į artimiausias Kijevo apskrities gyvenvietes. Todėl šiandien, balandžio dvidešimt septintąją dieną, keturioliktą nulis nulis valandą prie kiekvieno gyvenamojo namo privažiuos milicininkų ir miesto tarybos atstovų lydimi autobusai. Rekomenduojama su savimi pasiimti dokumentus, būtiniausius daiktus, taip pat ir maisto produktų. Įmonių ir įstaigų vadovai pasilieka reikalingus darbuotojus, liksiančius užtikrinti normalų miesto įmonių funkcionavimą. Evakuojant visi gyvenamieji namai bus saugomi milicijos darbuotojų. Draugai, laikinai palikdami savo būstus, nepamirškite uždaryti langus, išjungti elektrinius ir dujinius prietaisus, užsukti vandentiekio čiaupus. Per laikinąją evakuaciją prašom išlaikyti rimtį, organizuotumą ir tvarką."
Garso įrašą galite rasti čia

  Po baisios avarijos, radioaktyviųjų dūmų debesys virš Europos kabėjo labai ilgai. Padidėjo skydliaukės ligos, ypač apylinkių miestuose gimė daugybė neįgalių vaikų. Mano mama pasakojo, kad būtent tą dieną ji su pažįstama viename Latvijos pajūryje deginosi ir net nenutuokė kas vyksta Ukrainoje. Tą dieną tragiškai kepė saulė, o tai buvo labai nuodinga, tuo labiau gulėti pajūryje. Jos pažįstamai paūmėjo odos ligos, o mano mamai iki šiol niekas nepablogėjo. Kad įvyko avarija buvo pranešta tik po kelių dienų.
  Kadangi buvo sovietų laikai, tai daugybė jaunų vyrų iš įvairių šalių buvo siunčiami į Pripetę, atlikti įvairių darbų. Mano tėtis per plauką tai pat buvo neišsiųstas, tačiau šeimyninės problemos jį tiesiog "išgelbėjo". Dabar daugybė tų vyrų, kurie ten dirbo, yra mirę.

O dabar truputėlį papasakosiu apie filmą "Černobylio dienoraščiai".
Manau daugybė jūsų yra jį mačiusios, tačiau kurios ne - rekomenduoju. Filmo plotas vyksta Europoje, kai grupelė keliautojų užsimano apsilankyti Pripetėje. Su gidu, mažame autobusėlyje, jie keliauja į mįslingąjį miestą vaiduoklį, tačiau dėl nepalankių sąlygų, muitininkai, jų neįleidžia į vidų. Kadangi jaunuoliai buvo "užsidegę" viską pamatyti, gidas juos įleidžia nelabai legaliu būdu. Jie pasivaikšto po apylinkes, namus ir kaip visada: siaubo filmas nebūtų siaubo jeigu ne sugedęs jų autobusiukas. Tada ir prasideda patys siaubai, bet nenoriu visko išduoti :) Filmas turi gan suktą pabaigą, kuri kai kuriems gal sunkiai suprantama, tačiau filmas man labai patiko. 
Filmo ištrauką ir aprašymą galite rasti čia

Pripetės miestas yra plačiai naudojamas įvairiems filmams, kompiuteriniams žaidimams ir knygoms.
Ačiū už dėmėsį :) Palieku Jus su fotografijomis :)
Iki,
Kristė

17 Komentarai

 1. So interesting! Labai įdomu, kadangi mane tiesiog intriguoja šie dalykai iškart puoliau skaityti. Labai informatyvu ir dar tas įrašas...

  AtsakytiPanaikinti
 2. SUPER straipsnis ! Aš pati visai neseniai išdrįsau pažiūrėti šį filmą. Jis paliko man labai didelį įspūdį... Nerealu ;* !

  AtsakytiPanaikinti
 3. Hmm, gėda pripažint, bet net nežinojau, kas tas Černobylis :D Buvau girdėjusi šį pavadinimą, bet jo reikšmės nežinojau.
  Straipsnis labai išsamus, informatyvus, labai patiko. Filmas nesudomino, tačiau jeigu kada aplankys noras jį pažiūrėti, tą ir padarysiu. Iš tiesų, tokiais dalykais nesidomiu, bet buvo labai įdomu paskaityti. Ačiū tau, Kriste! Labai norėčiau daugiau sulaukti panašių straipsnių į šį :3

  AtsakytiPanaikinti
 4. Opa! Man patiko šis tavo straipsnis! Nerealus :)) pati mačiau tą filmą, o jis buvo išties įdomus!

  AtsakytiPanaikinti
 5. Žadėjau žiūrėti tą film1ą,bet kažkas nelabai įdomiai nupasakojo,o dabar vėl noriu jį pamatyti :)Dar tie vaizdai...kelia 6iurp1.
  Man labai patiko,kaip tu aprašei. Tokių įdomiai aprašytų įvykių dar nesu skaičiusi ;)
  Ačiū!

  AtsakytiPanaikinti
 6. Ačiū visoms už mielus komentarus :3 Labai faina gauti gražius pagyrimus ^^ Manau ateityje iš manęs dar išvysite tokio pobūdžio straipsnių :)

  AtsakytiPanaikinti
 7. Na pagyrimų labai daug, bet aš mestelsiu ir šiek tiek kritikos: turi problemų su skyryba. Kableliai sudėti ten kur nereikia, arba jų neapdėta ten, kur turėtų būti. Bet čia tik menkutė klaidelė, tikiu, kad su laiku išnyks. O šiaip tai LABAI patiko straipsnis, puiku, kad labai plačiai jį išplėtojai, ir garso įrašas, ir nuotraukos, labai įdomu. Šaunuolė, spaudžiu visas tris knopkes apačioj :)

  AtsakytiPanaikinti
 8. Tai vienas geriausių šio tipo straipsniu TD blog'ę. Kiek mano atmintis leidžia, pamenu, kad šia tema rašė Ema. Na ir ką, tu ją perspjovei. Džiaugiuosi, kad su laiku tobulėji. Tai tiesiog MATOSI.
  Mane visada kankino klausimai apie šią nelaimę. Gaila, kad ne viskas yra iki galo išaiškinta, bet kad ir kaip bebūtu, tai pati didžiausia nelaimė... Vienas iš šiurpiausių dalykų tai tos lėlės. Kartais atrodo jog jos gyvos :ss Ačiū. Labai patiko!

  AtsakytiPanaikinti
 9. Mano mama ir tą dieną buvo prie jūros, tą dieną. Sakė labai šilta diena buvo.

  AtsakytiPanaikinti
 10. Labai patiko straipsnis, išsamiai aprašyta :) Šaunuolė!

  AtsakytiPanaikinti
 11. Va,va .Kaip ^^ Eve Lyn ^^ rašė,man grynai tas pats su tom lėlėm...Į jas baisiausia žiūrėti...

  AtsakytiPanaikinti
 12. Rimta tema, įdomi informacija... Tu sugebėjai perteikti tą nuotaiką, nes ir man tie šiurpuliukai ėjo vien skaitant. Filmo nesu mačius, bet tikriausiai ir neišdrįsčiau pažiūrėti. :D

  Labai geras straipsnis. Gal kažkas jau sakė, bet mano manymu tu tikrai tobulėji. :) Buvo visko - ir faktų, ir vaizdų, ir asmeninės patirties. Super.

  AtsakytiPanaikinti
 13. Taip ir laukiau, kol aks nors apie Černobylį! Ačiū tau, buvo įdomu :)

  AtsakytiPanaikinti
 14. Niekada apie tai per daug nesidomėjau, tačiau dabar... Aš sužavėta taip paprastai pateikta iformacija. Ačiū :)

  AtsakytiPanaikinti
 15. Nuostabu...Man tas Černobylis tooks įdomus yra, aš negaliu... Tas šiurpus miestas, viskas palikta, bet manau ir gerai, nes labai labai įdomu. Filmą taipogi žiūrėjau. Pusė filmo buvau vieną akį iš po kaldros iškišus, nes buvo baisu, kad koks išsigimėlis neišlystų ir staigiai neišgąsdintų... :D Geras straipsnis, super!!! :))))

  AtsakytiPanaikinti