Netikėti susitikimai ir mobiliųjų telefonų žala
Ši istorija prasidėjo nuo senutės autobuse. Po septynių pamokų (kūno kultūros mokytoja paleido anksčiau) įsėdau į keturesdešimt ketvirto numerio autobusą su drauge. Pasiūliau sėstis šalia vienos senutės, bet ji atsisakė, mat "greitai lips". Dėl to nesiginčijau, bet kai ji išlipo aš klestelėjau ant sėdynės ir išsitraukiau mobilųjį telefoną. O mano kaimynė pradėjo tiradą "Įsidėk atgal telefoną, įsidėk!". Skubiai pašokau, įmečiau prietaisą į kišenę ir jau ruošiaus trauktis kuo toliau, kai išgirdau kvietimą "Bet tu sėskis, pasikalbėsim".
Kaip čia neatsisakysi - atsisėdau. Ir senutė tuoj pradėjo "šnekučiuotis". Pasakė man, kad mobilieji telefonai labai labai labai (!) žalingi sveikatai. Kad ji pasiskaičiusi (pridūrė, kad daug skaito) apie visas tas radioktyvias bangas, kokį jos poveikį sukelia.... Sedėjau tiesiai kaip žvakė ir jau mintyse kūriau istoriją apie susitikimą su išprotėjusia garbaus amžiaus moterimi, kai pradėjau įsiklausyti ką ji taip įsitraukusi šneka. Ir pamačiau, kad senutė visai malonios išvaizdos - geltona striukė, žalia kepurė, rožinis sijonas, pirkinių krepšys ant kelių.... Ir veidas tikrai senoliškas. Ir pati pratęsiau pokalbį.
Iš tikrųjų, tai buvo matyt vienas iš įdomiausių susitikimų gyvenime. Kai ji savo ruožtu pasakojo apie radijaciją, chemiją ir klausą, aš marmaliojau apie aplinkosaugą, šiukšles bei sveikus vitaminus. Net truputį gailą pasidarė kai buvo metas palikti transporto priemonę. Tiesa, prieš atsisveikindama paklausė manęs kuriam rajone gyvenu (ji Naujojoje Vilnioje) - gal kada dar susimatytume. Nekas, nes aš gyvenu netoli Ozo.... Tada senutė prakalbo apie netoli esančius tokios štai tokios formos elektros linijas, kurios jai labai nepatinka.... Pagalvojau, gal dar susitiktume prospekte, ar dar kur, bet atvažiavo mano autobusas, tad teko atsisveikinti.... Bet ką žinai - gal kitą antradienį kai įlipsiu į autobusą dar kartą ją pamatysiu, sėdinčią? O tada jau turėsiu apie ką padiskutuoti....
Tokie netikėti susitikimai - tikrai šypseną veide sukeliantys nutikimai. Kartais jie būna nemalonūs (pavyzdžiui su apgirtusiais bei tikrai pamišusiais žmonėmis), bet kartais - tokie, kuriuos tikrai ilgai atsiminsi ir kitiems pasakosi. Gal vis dėlto maloniau rėžti istoriją apie maloningąją ponią nei apie tave besivijusį girtuoklį? Juk likimas toks nenuspėjamas....


O dabar pabandysiu išvystyti taip senutei rūpėjusią temą - mobiliųjų telefonų žalą. Niekada anksčiau nesusimąstydavau apie tai taip rimtai! Bet ar žinote, kad mobilieji telefonai gali sukelti:

 • Galvos skausmus?
 • Nuovargį?
 • Stresą?
 • Nemigą, sutrikdyti miego procesą?
 • Raumenų skausmus?
 • Smegenų ir kitų rūšių vėžį?
 • Padidinti gliukozės kiekį kraujyje?
 • Neigiamai paveikti kraujo ląsteles?
 • Pakelti smegenų temperatūrą?
Tai pirmas kartas žmonijos istorijoje, kai žmogus vaikšto su elektrinę radiaciją skleidžiančiu prietaisu. Žmonės, kurie per savo gyvenimą mobiliuoju telefonu prakalbėjo 2000 ir daugiau valandų, rizikavo susirgti smegenų vėžiu net 270% labiau. Didžiausia rizika buvo iki 20 metų amžiaus grupėje. 
Taip pat mobiliųjų telefonų spinduliuojamos mikrobangos sukelia šiluminį efektą ir laikant prie ausies jos gali pakelti smegenų temperatūrą daugiau nei vienu laipsniu. Tai viršija sveikatos normas ir kenkia smegenims. Tyrimai su gyvūnais parodė, kad  kūno temperatūros padidėjimas vienu laipsniu sukelia elgesio pakitimus.Ypatingai mobilieji telefonai pavojingi vaikams, nes jų kaukolė yra plonesnė ir smegenys vystosi labai intensyviai. Elektromagnetinės bangos lengviau prasiskverbia pro kaulus. Ironiška, nes vaikai telefonais naudojasi kaip tik dažniau. Ispanijos neurodiagnostiniame institute 2001 metais buvo nustatyta, kad 11 – 13 metų vaikams kalbėjusiems dvi minutes mobiliu telefonu, smegenų bioelektrinio aktyvumo pokyčiai išlieka dar dvi valandas nustojus kalbėti.

Tai kaip sumažinti mobiliųjų telefonų žalą? Geriausia, aišku, būtų išviso jų nenaudoti, bet susisiekti šiuo budu, be abejo daug patogiau. Tad, štai tie būdai, kuriuos pravartu žinoti:

 • Kalbėti įsijungus mikrofoną ir laikyti kuo toliau nuo kūno. Elektromagnetinė radiacija labai sumažėja laikant telefoną toliau nuo kūno.
 • Nešiojantis nelaikyti mobilaus telefono prie kūno - nekabinti ant kaklo, nes tai veikia širdį. Nelaikyti net ir kišenėje, nes net ir nekalbant telefonas spinduliuoja elektromagnetines bangas ir turi elektromagnetinį lauką. Geriausia laikyti atskiroje rankinėje ir kuo toliau nuo kūno.
 • Kalbėti lauke, nes uždarose erdvėse signalas ir skleidžiama radiacija tampa labiau koncentruota.
 • Išjungti mobilųjį telefoną nakčiai ar bent jau nelaikyti arti lovos, nes elektromagnetinės bangos trikdo smegenų bangas ir taip neleidžia tinkamai miegoti ir gerai pailsėti.
 • Nedėti telefono prie ausies tol, kol kitas žmogus neatsiliepia, nes radiacija yra žymiai didesnė sujungimo procese.
 • Nešioti telefoną tik tada, kai reikia, o ne pavyzdžiui mokyklos švarko kišenėje per visas pamokas, kai tai visiškai nereikalinga.

Kitose šalyse mokyklose mobilieji telefonai uždrausti. Pavyzdžiui Anglijoje jau nuo 2001 metų galioja toks draudimas. Taip pat, senutės teigimu, kai kuriose priemonės uždraustos ir viešajame transporte, kadangi ten radiacija būna didesnė. Tiesa, labiau išsivysčiusiose šalyse tėvai mobiliųjų telefonų vaikams įtaisyti neskuba - pavyzdžiui Šveicarijoje aiškiai pasakyta - iki aštuoniolikos metu technologijomis nepiknaudžiauti.

Pasak pašnekovės, telefonų mafijozams terūpi pinigai. Ir jiems visai nerūpi teismo procesai, kuriais grąsinama. Šiuo metu dvidešimt penki amerikiečiai ar jų artimieji, kuriems buvo diagnozuotas smegenų vėžys bylinėjasi su mobiliųjų telefonų gamintojais ir mobiliojo ryšio operatoriais dėl padarytos žalos ir dėl to, kad jie žinojo apie telefonų sveikatai keliamą pavojų, bet neinformavo ir neįspėjo vartotojų. Beje, keturesdešimt dvejų metų neurologas, kuriam buvo diagnozuotas smegenų vėžys, reikalauja milijardo dolerių kompensacijos.

Taigi, kokia išvada? Man asmeniškai nekyla jokių abejonių, kad mobilieji telefonai ir kiti bevieliai  įrengimai yra labai pavojingi sveikatai. Ir negalvokite, kad vyriausybė ir kitos institucijos stengiasi jus apsaugoti ir pateikia tikrą tiesą. Dauguma jų yra korumpuotos ir tarnauja didelėms korporacijoms. Tad stenkitės mažinti naudojimo kiekį kiek tik galite.

Informacija iš: sveikatossaltinis.blogas.lt, esat.lt, technologijos.lt, biotronika.lt, aidas.us, sjsc.pakruojis.lt, alkas.lt, pinigukarta.lt.

*Šiuo metu TD bloge renkamas aktyviausias skaitytojas. Komentuok šį straipsnį, gauk 1 tašką, dalyvauk šioje rubrikoje, gauk 3 taškus, tapk aktyviausiu ir laimėk 5 litų sąskaitos papildymą! Daugiau informacijos - ČIA

12 Komentarai

 1. Tikrai daug sužinojau :D Net neįsivaizdavau, kad telefonas gali taip pakenkti žmonių sveikatai ( aišku žinojau kažką, bet nemaniau, kad taip rimta ) Ačiū už šį straipsnį!

  AtsakytiPanaikinti
 2. Seniai žinojau, kad telefonas - tiksinti bomba. Džiaugiuosi, kad nežinodama kai kurių dalykų apie tai, sugebėjau nenaudoti telefono pavyzdžiui: pokalbiams. Bet, kad ir kaip bebūtų, jis visada gilu prie mano lovos, ir visada būna šalia manęs... Kišenėje... Ech.
  Be to, džiugu, kad ši tema pasirodė TD blog'ę. Tai netik skatina susirūpinti sveikata, bet ir perspėti kitus...
  Ačiū. Labai patiko ;)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Apie tai jau žinojau,bet straipsnį skaityti buvo begalo įdomu :)
  Kartais vis tiek nesusimąsčiusi jį laikau kišenėje...

  AtsakytiPanaikinti
 4. Apie tai tikrai esu girdėjusi, tačiau straipsnis buvo naudingas, nes sužinojau ir daug negirdėtų faktų. Labai patiko tavo patirtis su senute :) Labai smagu, kad senutė linkusi susirūpinti naująja karta. Ačiū už puikų straipsnį, spaudžiu visas tris `knopkes` :D

  AtsakytiPanaikinti
 5. Su senute pokalbis nepatiko. Pradžia sumalta kaip jautienos faršas :(

  AtsakytiPanaikinti
 6. Hm, nežinau. Man kaip tik ta įžanga patiko, kažkas kitokio. Iš vis, esu už savo nuotykių pasakojimus, jei tai tinka temai. Plius, jei iš tos patirties išsivystė tema. :D Bet čia mano nuomonė. :) Pats straipsnis taip pat man patiko, viskas aišku ir įdomu.

  Pati esu be proto piknaudžiaujanti šia technologija, nes negaliu be telefono. Jis visada mano kišenėje, o net negalvodama užmiegu laikydama jį netoli pagalbės... Privertei susimąstyt. :)

  AtsakytiPanaikinti
 7. Man labai patiko pradžia, bet toliau neskaičiau, nes man pasirodė, kad ten bus visokios pasakos kaip blogai telefonas. Taip ir buvo tikriausiai. Tačiau manau, kad straipsnis visgi buvo informatyvus :)

  AtsakytiPanaikinti
 8. Straipsnis buvo tikrai įdomus ir labai savitas. Nes nedaugelis rašytojų pradeda savo straipsnį istorija, tačiau tai mane labai pritraukė ir užkabino, nes vis norėjau sužinoti kas vyko toliau. Kadangi nesu telehomanė, tai nebuvo labai aktuali tema, tačiau kažką naujo sužinoti yra visada įdomu, todėl esi šaunuolė.:)

  AtsakytiPanaikinti
 9. Apie telefono skleidžiamą radiaciją žinojau, bet buvo tikrai labai įdomų paskaityti tavąją istoriją su senute bei pagilinti žinias vardan sveikatos ;D...

  AtsakytiPanaikinti
 10. Nesenai ketinau pasidomėti šiuo dalyku, ir štai - tavo straipsnis! Kuris, bėje, buvo tikrai geras. Daug informacijos, bet tai sudominai ir nebuvo nuobodu. Skaičiau susidomėjusi ir su malonumu :)

  AtsakytiPanaikinti
 11. Vakar mano draugė turėjo pasiruošti kalbėti prieš klasę 3 min. bet kokia tema. Ir žinai, nusiunčiau jai tavo straipsnį, kuriuo ji būtent ir rėmėsi. Ir gavo 10 :D Man griežtai įsakyta tau perduoti didelį dėkui. Puikus straipsnis, spaudžiu visas 3 knopkes :)

  AtsakytiPanaikinti
 12. Perskaičius tavo straipsni labai apsidžiaugiau kad pas mus mokykloj telefonai surenkami. Bet ir kaip gaila jo atsisakyti būtu sunku ....

  AtsakytiPanaikinti