Pažink pasaulį: prarastasis inkų miestas arba Maču Pikču, Peru

Maču Pikču (pažodžiui išvertus iš kečujų kalbos - senasis kalnas) - tai nuostabus, debesyse paskendęs, senovinis Inkų miestas, kuris iki šiol kaip magnetas traukia turistus iš viso pasaulio. Ši vietovė apipinta įvairiausiais pasakojimais bei legendomis, be to, tai ko gero vieni labiausiai lankytinų senovinių griuvėsių visame pasaulyje. Mano manymu - Maču Pikču tikrai nusipelnė gražiausios bei paslaptingiausios planetos vietovės vardo. 
Ši tvirtovė yra Pietų Amerikos valsybėje Peru, Anduose, Maču Pikču kalno šlaite, kurio aukštis - netgi 2350 metrų virš jūros lygio. Dar kitaip žmonių vadinamas „prarastasis inkų miestas“ įsikūręs prie Urubambos upės, nuo  buvusios inkų imperijos sostinės Kusko jis atitolęs per 70 km.
Maču Pikču istorija išties labai miglota. 1911 metais archeologas Hiramas Bingamas surengė ekspediciją į Peru bei atrado šį stebuklą, kuris dabar įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Dėl šios tvirtovės pradinės paskirties vis dar ginčijamasi, tačiau yra kelios tikrai įdomios teorijos. Visų pirma, manoma, kad miestas buvo pastatytas inkų valdovui Pačakučiui, kaip karališka rezidencija, apytiksliai 1440-ais metais ir gyvavo iki 1532-ųjų.  Kita paskirties teorija yra tokia, kad šioje gyvenvietėje inkai garbindavo saulės dievą Intį. Teritorijoje pilna objektų (pvz. šventyklos), kurie susiję su saule bei kitais astronominiais dangaus kūnais. Taip pat reikia paminėti, kad čia stovi Sukhankos akmuo, dar kitaip vadinamas šventuoju inkų akmeniu. Buvo tikima, kad jis prišaukia saulę. Taip pat legendos byloja, kad pridėjus kaktą prie šio akmens žmogų aplanko nušvitimas, atsiveria vizijos į dvasių pasaulį. Na ir dar žmonių manyta, kad Maču Pikču miestas suprojektuotas bei pastatytas kaip vieta piligrimams. Tikintieji čia galėjo simboliškai pakartoti savo protėvių kelionę.  

Čionykščių žmonių likimas tikrai be galo keistas ir verčiantis susimąstyti. Miestas išnyko 1532-aisiais metais, kuomet į šią teritoriją įsiveržė ispanų konkistadorai. Tačiau keisčiausia tai, kad ispanai miesto nenukariavo ir nesugriovė. Patys Maču Pikču gyventojai paslaptingai dingo ir gyvenvietė tapo užmiršta, kol galiausiai ja atrado mano jau minėtas archeologas. Tačiau praeitą šimtmetį buvo atlikti kasinėjimai, kurie atskleidė dar vieną keistą šio miesto paslaptį: atrasti 173 žmonių skeletai, iš kurių 150 - moterų. 
Maču Pikču sandara taip pat prikausto dėmesį bei kelia daug klausimų. Miestą sudaro šventyklų kompleksas, gyvenamieji namai, sandėliai, aukštuomenės pastatai, gynybinės sienos, pagamintos iš aptašytų akmens blokų, kanalai, akmeniniai laiptai, nuostabūs vandens surinkimo įrenginiai bei keliai, iškloti akmeninėmis plytomis. Archeologus itin stebina visi šie architektūros stebuklai tvirtai išsilaikę net iki šių dienų. Didžiuliai akmens luitai ,sveriantys net po 50 tonų, yra visiškai tiksliai nutašyti bei suguldyti vienas ant kito be menkiausio tarpelio. Protu nesuvokiama kaip inkai pastatė šią tvirtovę be geležinių įrankių, ratų ir naminių gyvulių jėgos.
Dabar Maču Pikču tapo viena populiariausių turistinių zonų visame pasaulyje. Kas dieną čia užklysta nuo 1500 iki 2000 lankytojų. Ir tai tikrai nėra pigus malonumas, žmonės išleidžia didžiulius pinigus, kad pabuvotų šioje įspūdingoje tvirtovėje. Populiariausia transporto priemonė norint patekti į Maču Pikču tai traukinys, kuris važiuoja nuo Kukso. Tačiau ši prabanga gali kainuoti daugiau kaip 100 JAV dolerių. Visada atsiranda drąsuolių, kurie keliauja pėsčiomis per statų kalnų takelį. Nors kelionė varginanti ir reikalauja daug energijos, viską atperka kelyje matomi stulbinantys vaizdai. 
Archeologai Maču Pikču dirba jau gerą šimtmetį,  tačiau viskas dar toli gražu neatrasta. Paėjus šiek tiek tolėliau nuo turistinio centro bus nesunku pastebėti, jog čia pilna besišakojančių šoninių takelių, kurie padengti storu lapų sluoksniu. Niekas nežino kur jie veda, ši debesyse paskendusi šventovė be abejonės slepia dar daug paslapčių ir vienas Dievas težino ar mūsų laikų žmonėms dar pavyks atrasti naujų gamtos ar žmonijos stebuklų šiame prarastajame inkų mieste. 


Pabaigai -  nuostabus vaizdo įrašas, kurį žiūrėdami galite dar kartą iš arčiau susipažinti su Maču Pikču. 

*Šiuo metu TD bloge renkamas aktyviausias skaitytojas. Komentuok šį straipsnį, gauk 1 tašką, dalyvauk rubrikoje, gauk 3 taškus, tapk aktyviausiu ir laimėk 5 litų sąskaitos papildymą! Daugiau informacijos - ČIA
**Daugiau informacijos apie šią rubriką - ČIA

10 Komentarai

 1. Labai puikus straipsnis, man patiko! Puikiai padirbėta, linkiu tau ir toliau sėkmės dirbant! :3

  AtsakytiPanaikinti
 2. Šis straipsnis iš visų Tavo rašytų, patiko labiausiai. :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Man patiko. Labai vertinga informacija :)

  AtsakytiPanaikinti
 4. Super! Man iš ties patiko. :) Naudinga informacija!

  AtsakytiPanaikinti
 5. Sorry, bet man asmeniskai buvo neidomu skaityti, nes labai nuobodžiai tos mintys isdestytos ir kazkaip nezinau. Keista skaityti. Net viso neskaiciau.

  AtsakytiPanaikinti
 6. Visoms jums didelis aciu :) Anonime, labai dekui uz kritika, pasistengsiu taisytis ir idomiau destyti mintis. :) Be to, niekad neatsiprasinek uz nuomone :)

  AtsakytiPanaikinti
 7. Patiko. Spaudžiu visas 3 konpkes. Klaidos akių nebadė, nes jų tiesiog nebuvo. Įdomi pati tema ir laaabai gerai išplėtota. :)

  AtsakytiPanaikinti
 8. Šiek tiek pritariu anonimui. Truputi nuobodu buvo, bet vis tiek prisiverčiau perskaityti ir nenusivyliau. Gal kai kurie sakiniai ir sausoki buvo, bet iš esmės - puikus straipsnis! Ačiū :)

  AtsakytiPanaikinti
 9. Įdomus straipsnis. Daug ką sužinojau :)

  AtsakytiPanaikinti