Vasara kitaip arba jei kišenpinigių neužtenka

Sveiki ir sveikos!

Kaip matote - atėjo pavasaris, saulė vėl šviečia, paukščiai čiulba, jau greit ateis kupinos atsiminimų atostogos. Žinoma, viskas būtų puikiau, jeigu pagaliau ištirptų sniegas ir mūsų nebekankintų. Žinoma, vasara - tai puikus metas praleisti laiką su draugais, kai visiems yra nebe svarbu kokia savaitės diena yra šiandien, kiek laiko... Tačiau atostogos gali būti ir galimybių metas: galima tysoti po obelim ar hamake skaitant knygą, kramsnojant obuolį, padėti seneliams kaime, savanoriauti, prižiūrėti mažuosius broliukus ar sesutes, sėdėti namuose prie kompiuterio... ir žinoma užsidirbti.

Kiekvieną kartą einant prašyti pinigų iš tėvų pasibuvimui su draugais atrodo, kad davė per mažai ir panašiai. Bet jeigu turėtum savo pinigų, tai jų pasiimtum sočiai, kad užtektų?

Kaip supratote - kalbėsiu apie uždarbį, bet ne apie tą, kur tėvai uždirba sėdėdami nuo pat ryto iki vakaro darbe, bet apie tą, kur jau gali užsidirbti paaugliai. Pirmiausia teorinė ne tokia įdomi dalis, o vėliau įdomiau.

  Lietuvoje darbo įstatymai sako, kad yra draudžiama dirbti asmenims iki 16 metų, nebent galima dirbti fizines galimybes atitinkančius darbus. Vaikai nuo 14 iki 16 gali dirbti tik lengvus darbus, kurie nekelia pavojaus jų sveikatai, yra saugūs, netrukdo lankyti mokyklos. Vaikams leidžiami darbai yra uogų, vaisių skynimas, afišų klijavimas, laikraščių, reklaminių lankstinukų pristatymas į namus, įstaigas, prekių kainų žymėjimas, stalų serviravimas. Kaip suprantame šie dalykai mums yra priimtini, galėtume nesunkiai padaryti ir net gauti atlygį. Tačiau vyresniems negu 16 metų paaugliams yra sudaromas ,,juodasis'' arba kitaip tariant - draudžiamas darbų sąrašas, tad jie gali daryti visus nedraudžiamus darbus, jeigu tai netrukdo jų protiniam bei fiziniam vystymuisi, nekenkia mokslams.
Darbdaviai paprastai sudaro sutartį su vaiku (14 - 16 metų) tik su tėvų sutikimu, sveikatą prižiūrinčio asmens sutikimu, mokslo metų metu - su raštišku mokyklos sutikimu. Taigi, čia labai daug popierių ir dokumentų tvarkymo reikalaujantis darbas.
Žmogelis ar žmogytė sulaukus 16 metų yra laikomas pilnateisiu, bet siekiant apsaugoti jo sveikatą, reikia ją pasitikrinti prieš dirbant, o vėliau kasmet.
Darbo sutarties nutraukimas su jaunesniais asmenimis turi ypatumų: gali nutraukti vienas iš tėvų, sveikatą prižiūrintis gydytojas, mokykla.
Darbo sutartis su 16 - 18 metų asmenimis gali būti nutraukta tik jei asmuo pažeidžia interesus. Jis privalo būti informuotas dėl nutraukimo ne vėliau kaip prieš 4 mėnesius.


Spėju, kad visi ne kartą esate matę lankstinukų dalintojus. Turbūt galvojote, kad ten įmonės vadovų, darbuotojų vaikai? Deja, jūs klystate. Tai taipogi pasamdytas ar įsidarbinęs jaunimas, nes toks darbas nėra sunkus. Bet taip tik atrodo, juk dažniausiai, tai yra visada sąlygas sako darbdaviai? Taip, juk atstovėti ir išdalinti ar išnešioti į pašto dėžutes kasdien bet kokiu oru tikrai nebūtų lengva. Taigi...

Pirmas  būdas: Domėkis
Šiais laikais vienas iš svarbiausių dalykų yra internetas. Čia yra viskas ko reikia ir likusi dalis šlamštas. Reikia išmoki atsirinkti kas gera, o kas ne. Taigi, manau, jog darbo ieškojimo srity tai yra įmanoma. Pradedant nuo lankstinukų dalijimo po 4 valandas kas dieną (turbūt mažai kas rastų tiek gryno, laisvo laiko) baigiant tekstų vertimu! Taip taip, tu gerai perskaitei - tekstų vertimu. Dabartinė anglų kalba pažengus, tad galima internete nesunkiai rasti darbą, kur galėtum sėdėti namuose ir versti gautą tekstą, bei gauti tikrai nemažus pinigus, net dar neturint aukštojo išsilavinimo, bet kokybė turi būti vistiek. Labai dažnai darbas yra gaunamas netyčia leptelint prie pažįstamų ar per draugus. Taigi, rasti įmanoma.

Antrasis būdas: Loterija

Jeigu tau netiko darbo pasiūlymai, tai siūlau kitą būdą.
Eiti į gatvę ir groti yra labai didelė loterija: niekada nežinai kokių nuotaikų bus praeiviai, kiek turistų ir panašiai. Niekada nesi to dariusi/ęs? Bijai ar tiesiog galvoji ką pamanys aplinkiniai? Esi jau ,,ne tame amžiuje"? Nenukabink nosies - niekada ne per vėlu. Čiupk instrumentą (jeigu tai ne pianinas ar pavyzdžiui - būgnai, tie, kur būna dideli), kepurę ir čiuošk į gatvę. Žinoma, dažniausia gatvės muzikos sezonas prasideda su Gatvės muzikos diena (į ją galima registruotis paspaudus ant raidžių) arba - kada nori, tada eini, tačiau šis pavasaris šiemet tikrai negailestingas. Sudalyvavusi/ęs GMD arba suprasi, kad šis darbas tau tinka ir patinka arba ne. Jeigu taip - eik nors ir kiekvieną dieną su draugais ar be jų (juk uždarbį reiks dalintis). Niekada nepriimk to kaip darbo, leisk laiką savo malonumui.
Geriausia eiti vakarais - pradėti apie septintą, nes tuomet praeiviai eina iš darbų, visi būna kažkokio tarsi gerumo apimti ir meta tau pinigus.
Taigi - pasiimk instrumentą, kepurę ir išsirink lankomą vietą savo miesto centre!

Labos nakties,
Kotryna :)

 *Šiuo metu TD bloge renkamas aktyviausias skaitytojas. Komentuok šį straipsnį, gauk 1 tašką, dalyvauk rubrikoje, gauk 3 taškus. Tapk aktyviausiu ir laimėk 5 litų sąskaitos papildymą! Daugiau informacijos - ČIA

8 Komentarai

 1. Straipsnis man ne itin patiko, nes per mažai informacijos. Pavyzdžiui, pradžioje paminėjai, kad tokie darbai tinkami nuo mažiausiai 14 metų, o ką daryti, jeigu man mažiau? Taaai va :D Na, šiaip geras straipsniukas, lengvas, bet galėjai labiau pasistengti :) Tačiau ačiū! Tai tikrai kiek naudinga :3

  AtsakytiPanaikinti
 2. Jeigu mažiau, tai gali neoficialiai per pažįstamus, kol sulauksi to amžiaus :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Trūko išsamumo ir informacijos, kadangi man iškilo daug klausimų, perskaičius straipsnį. :)

  AtsakytiPanaikinti
 4. Aš ir dabar pas tėvus parduotuvėje dirbu vakarais ir savaitgaliais! :D O kalbant apie straipsnį trūko išsamumo..

  AtsakytiPanaikinti
 5. Mano manymu viskas buvo gerai, bet. Skaičiau, skaičiau ir žiū - jau pabaiga! Galėjai dar kažką parašyti, nes tema yra gana plati. Bet iš esmės, geras straipsnis. Ačiū :)

  AtsakytiPanaikinti
 6. Įdomu, informatyvų. Galėjai dar daugiau parašyt darbų :)

  AtsakytiPanaikinti
 7. na, ačiū už komentarus :) sutinku - gale kažkaip net nežinojau kaip pabaigus :)
  jeigu iškyla problema dėl amžiaus - nesijaudinkie - gal mamos daro kokius nors siuvenyrus ar tiesiog darbus ir pardavinėja mugėse, tai taip pat galite padėti :) užmiršau tai paminėti :)
  Net nežinau, nesitikėjau, kad bus norima dar specialybių, tai aprašiau keletą, nes nežinau kas jums prie širdies :) juk visada yra toks dalykas kaip savanorystė: padedi savanoriškai be atlygio, bet tai juk yra šansas atrasti save! Pati groju, tad esu labiausiai linkus prie antrojo būdo :)

  AtsakytiPanaikinti