Kerinčios bei veidmainės undinės


Ema

Šiandien norėčiau papasakoti
Jums apie paslaptingąsias undines.


Undinės – mitinės vandens būtybės, kitaip vadinamos vandenėmis bei nerovėmis. Undinės vardas kilęs iš žodžio vanduo (tarmiškai vanduo vadintas undeniu) arba yra perimtas iš tą pačią reikšmę turinčio lotynų žodžio undineIstorijos apie undines pasakojamos jau nuo seniausių laikų ir įsiliejo į daugelio tautų folklorą, legendas ir pasakas. Šie keisti padarai įkvėpė dailininkus ir rašytojus vaizduoti paslaptingas, gražias ir netgi šiek tiek erotiškas būtybes. Pažvelgę atgal į istoriją, matome, kad undinės taip vaizduojamos buvo ne visada. Legendos apie šiuos pusžmogius buvo perduodamos iš lūpų į lūpas, iš kartos į kartą, todėl apaugo daugybe įdomybių.
Undinės dažniausiai buvo kildinamos iš paskendusių jaunų merginų ar jaunamarčių vėlių. Senovėje manyta, kad tai merginos, nusiskandinusios dėl nelaimingos meilės ir dievų paverstos undinėmis, kad galėtų keršyti jauniems vyrams už savo likimą ir būti upių bei ežerų globėjomis. Tačiau ne visi vandenyje gyvenantys keisti žmogaus hibridai buvo undinės - dažnai vandenų padarai buvo painiojami vieni su kitais. Pavyzdžiui, vandens nimfos dažnai supainiojamos su undinėmis dėl savo muzikalumo (nimfos garbintos dėl gražaus dainavimo ir grojimo instrumentais.). Sirenos irgi buvo dažnai painiojamos su undinėmis. Iš tiesų sirena vadinamas padaras, turintis žmogaus viršutinę kūno dalį, o apatinę - paukščio. Undinė yra žmogaus ir žuvies hibridas. Turiu pripažinti - ir dabar visai susipainiojau, nes buvau įsitikinusi, kad sirena - būtybė panaši į undinę, kuri vilioja jūreivius, kad jų laivai sudužtų į uolas. Tai čia ištikrujų buvo nimfos? Bet kurio atveju, artimiausiu metu tikėkitės straipsnio apie jas.

Mitų apie undines įvairių tautų mitologijose - apsčiai. Legendų apie jas turėjo aisčiai, rumunai,.... Tik vadinta skirtingai. Keli pavyzdžiai:
 • Babiloniečiai garbino jūros dievą Oanesą arba Ea. Pasakojama, kad Oanesas atėjo iš Eritrėjos jūros ir išmokė žmones daugelio menų bei amatų. Luvre eksponuojamas VIII amžiuje nutapytas Oanesas vaizduojamas kaip undinas su žuvies uodega ir žmogaus kūnu.
 • Sirijiečiai ir filistiečiai garbino undinę - mėnulio deivę. Sirijiečiai ją vadino Atargate, o filistiečiai Derceta. Ši undinė neva būdavo matoma naktį, apsupta miglos ir mėnesienos. Atargatė buvo viena pirmųjų žinomų undinių. Pasakota, kad ji pagimdė sūnų Semiramį. Vaikas gimė visiškai normalus. Atargatė nusivylusi nužudė vaiko tėvą, o pati virto didžiule žuvimi.
 • Indai tarp daugelio savo dievų garbino grupę vandens dievų, žinomų kaip asparos, kurie buvo talentingos fleitomis grojančios vandens nimfos.
 • Japonai ir klijenai turi legendų ne tik apie undines, bet ir apie jūros drakonus bei jų žmonas. Japonų undinė Ningijo buvo aprašyta kaip žuvis su žmogaus galva. O Polinezijos mitologijoje yra kūrėjas, vardu Vatea, kuris buvo pusiau žmogus, pusiau delfinas.
 • Britų salose buvo žinomos undinės, vadinamos merimeidėmis, merousėmis arba muirugachėmis. Legendos pasakojo, kad jos gyveno sausoje žemėje po jūra ir naudodavo gaubtus, kad neuždustų plaukdamos. Pasakojama, kad undinės buvo labai gražios, o undinai turėjo mažas akis, buvo žaliaplaukės ir turėjo tokios pat spalvos dantis. Kitos legendos pasakojo, kad šie vandens žmonės galėjo nusitraukti savo gyvūno odą ir kojomis vaikščioti sausuma.
 • Skandinavų mitologija taip pat gali pasigirti undinėmis. Jų legendos pasakoja apie nekes, havfrues (undines) ir havmandus (undinus). Nekės buvo sutinkamos tiek gėluose, tiek sūriuose vandenyse. Norvegų undinės havfinės buvo labai nenusakomo elgesio. Vienos jų buvo geranoriškos, kitos nepaprastai žiaurios. Prietarai skelbė, kad pamatyti undinę – blogas ženklas.
 • Vokiečiai taip pat nuo seno žinojo apie undines. Jų legendos pasakoja apie mėrfraues, niksus ir nikses, Lorelę ir kitus. Viena įdomesnių buvo legenda apie Meluzinę, undinę, turėjusią dvi žuvies uodegas.
 • Rusai savo legendose ir pasakose pasakoja apie vandens karaliaus dukteris, vandens nimfą rusalką, skandinančią jūreivius, mėgstančią sekioti jūreivius ir žvejus.
 • Graikų ir romėnų mitologijoje gausu undinų. Homero pasakojime apie Odisėjo keliones užsimena apie sirenas, bet kūrėjas neaprašo jų išvaizdos. Poseidonas ir Neptūnas buvo dažnai aprašomi kaip pusiau žmonės, pusiau žuvys. Tačiau patys populiariausi undinų motyvai buvo piešiniuose, vaizduojančiuose tritonus. Tritonai neva buvo galingo jūrų dievo sūnūs. Pausanijus rašė, kad tritonų palaikai buvo rasti Tanagroje ir Romoje, bet mūsų dienų mokslininkai juos paskelbė klastote. Dar buvo žinomos nereidės, kurios buvo Nereuso ir Okeanidės dukterys ir gyveno po vandeniu.
 • Prie undinių priklauso ir deltinyčios, gyvenusios Baltijos jūroje. Tai buvo moterų pavidalo nepaprasto grožio būtybės, apsirengusios drabužiais, panašiais į žuvų žvynus, padabintais perlais. Ant galvos turėjo mažytę gintaro karūną.

Įrodymų apie undinių egzistavimą netrūksta. Įvairiausių video, žvejų bei kitų liudininkų teiginių. Tik nežinia, ar tai - tikros istorijos. Pavyzdžiui, 1403 metais neva undinė buvo surasta vakarinės Prancūzijos teritorijoje, įstrigusi purve po stiprios audros. Ji buvo priglobta, aprengta ir maitinama normaliu maistu. Kai kurie šaltiniai teigia, kad ji išgyveno 15 metų nelaisvėje, bet nuolat bandė pasprukti. Vienas šaltinis teigia, kad undinė buvo išmokyta priklaupti prieš kryžių ir megzti. Įdomu, kaip ji galėjo priklaupti neturėdama kojų? 1870 metais į šiaurę nuo Krudeno įlankos Anglijoje senas žvejys prisiekė ne tik matęs, bet ir šnekėjęsis su undine prie pat raudono granito uolų. Pasirodo, nuo seno buvo manoma, kad tos pakrantės uolose prieglobstį randa undinės. Tai davė peno rašytojams - yra nemažai apsakymų sukurtų apie būtent šią vietovę. 1830 metais Benbekulos saloje moteris, rinkusi jūros žoles, pasakojo mačiusi moterį primenantį vandens gyvūną, žaidžiantį bangose. Moteris pasakojo, kad viršutinė gyvūno dalis buvo kaip trijų ar keturių metų vaiko su suaugusios moters krūtine. Jos plaukai buvo ilgi, tamsūs ir blizgantys. Jos oda atrodė šviesi, glotni ir švelni. Apatinė kūno dalis priminė lašišą, bet be žvynų. 1947 metais aštuoniasdešimties metų žvejys iš Muko salos pasakojo matęs undinę beveik 20 metrų nuo kranto. Ši sedėjo ant dėžės, skirtos laikyti gyviems vėžiams, ir šukavosi plaukus. Pamačiusi, kad yra stebima, undinė nėrė į jūrą. Jokie klausimai ir argumentai negalėjo pakeisti žvejo įsitikinimo, kad jis matė tikrą undinę. Tokių "pasakaičių vaikučiams" yra daug.

Ir visdėlto - mokslininkai nusprendė, kad tokie padarai kaip undinės neegzistuoja. JAV nacionalinės vandenynų ir atmosferos administracijos mokslininkai buvo priversti oficialiai patvirtinti neturintys jokių duomenų apie undinių egzistavimą. Ji pareiškė, kad "nėra ir niekuomet nebuvo rasta jokių vandenyje gyvenančių humanoidų egzistavimo įrodymų“. Tai atlikti buvo būtina dėl "CBS News"  filmo „Undinės: rastas kūnas“ (Mermaids: The Body Found), kuriame apie akvahumanoidus kalbama kaip apie realias būtybes. Daugelis žmonių patikėjo ta istorija. Beto, 2006-ų metų vasarą interneto aukcione pasirodė skelbimas iš JAV: “Nuvykau į neapgyvendintą vandenyno pakrantę netoli Desoto miesto į pietus nuo Sankt Peterburgo. Ten manęs laukė nuostabus radinys… Iš pradžių man pasirodė, kad ant vandens augmenijos krūvos ilsisi didžiulė, maždaug vieno su puse metro ilgio, žuvis. Tačiau kai priartėjau arčiau, supratau, kad prieš mane nematytas monstras. Visas kūnas padengtas žvynais, galva ir rankomis būtybė priminė žmogų, tačiau vietoje kojų buvo uodega!" Radinys pasiūlytas aukcionui už pradinę vieno do
lerio kainą, o nusipirktas už 1550 dolerių. Sunku pasakyti, kas tai buvo, tačiau negalima atmesti versijos, kad į krantą išmestas gyvūnas buvo atstovas nežinomos rūšies, sudarančios pereinamą grandį tarp žuvų ir žmonių. Netgi toks rimtas mokslininkas, kaip Karališkosios bendrijos narys profesorius seras Alisteris Gardis išreiškė mintį: žmonės atsirado ne iš dvikojų primatų, gyvenusių medžiuose, o iš į beždžiones panašių jūros gyventojų.

Taigi, prieikime išvada - kas tos undinės? Nėra tikslaus jų, net galbūt neegzistuojančių būtybių apibūdinimo. Daugelis jas vaizduojasi iš populiarių knygų bei filmų. Pavyzdžiui, turbūt žinote filmuką "Arielė". Būtent kažką panašaus aš ir įsivaizduoju. Gal dėl to, kad šis animacinis filmukas - vienas iš mėgstamiausių, gal dėl jo linksmo pateikimo, bet man atrodo, kad šis kūrinys, kaip ir kiti iš vandens išnyrančių undinių įdėjos įkvėpti yra patys tinkamiausi. P.S. Iš vaidybinių filmų panašu yra paaugliams skirtas "Undinė".


 
 10 Komentarai

 1. Labai įdomus ir išsamus straipsnis :)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Puikus ir išsamus straipsnis, man patiko :) Šauniai padirbėta!

  AtsakytiPanaikinti
 3. Labai patiko tavo straipsnis. Atvirai pasakius aš iš dalies tikiu undinėmis bet tikriausiai to priežastis yra kad esu fantastikos mėgėja :D

  AtsakytiPanaikinti
 4. Man laaabai patiko. Super gerai išplėtota, klaidų nėra. Pats straipsnio išdėstymas, išplanavimas labai patiko. Viskas tvarkinga, konkrečiai suskirstytos potemės. Nuo pradžios galvojau, ar įmesi nuotrauką su griaučiais, o ir ta, žiūrėk, yra. Super! Tokie straipsniai puošia blogą, spaudžiu visas 3 knopkes. :)

  AtsakytiPanaikinti
 5. Nėra už ką! Matosi, kad įdėjai tikrai daug pastangų, šaunuolė :) Taip ir toliau.

  AtsakytiPanaikinti
 6. Man irgi labai patiko! Tik vienas pastebėjimas - vyrai nevadinami undinais, jie yra vandeniai. Bent jau taip galvoju aš... :D Be to, galėjai įdėti H2o trilerį. Tai serialas, kuriame tikrai įdomiai yra viskas perteikta... :) Ačiū :)

  AtsakytiPanaikinti
 7. Skaiciau beveik įlindusi į kompiuterį.Labai įdomus straipsnis.Aš tai pat galvojau,kad Sirenos kaškas panašaus kaip undinės bet pasirodo,kad ne.

  AtsakytiPanaikinti