Kosmonautai ir astronautai.


        Labas! Šiandien supažindinsiu jus su gana ''egzotiškos'' profesijos atstovais- kosmonautais ir astronautais. Daug vaikų paklausti, kuo norėtų tapti užaugę išdidžiai atsako: "aš būsiu kosmonautas", bet ar tikrai šis darbas toks lengvas ir paprastas? Apie šią profesiją nuo pradžių:

Kuo astronautas skiriasi nuo kosmonauto? 
       JAV kosminiu skrydžiu vadinamas skrydis, kurio metu pasiekiamas 80km aukštis, keliaujantys žmonės vadinami astronautais. Rusijai atstovaujantis ir dirbantis Rusijos aviacijos ir kosmoso tarnyboje žmogus,  vadinamas kosmonautu.

Pavadinimų kilmė.
      Kosmonautas- sulietuvintas rusiškas žodis космонавт (kosmonavt), kuris kilęs iš dviejų graikiškų žodžių: kosmos (visata) ir nautes. (keliautojas, jūrininkas) Žodžiai ''kosmonautas'' ir ''astronautas'' yra sinonimai, tačiau rusai ir amerikiečiai vieni kitų pavadinimų neverčia dėl politinių priežasčių.

Darbas.
     Astronautų ir kosmonautų pagrindinis darbas vyksta erdvėlaivyje arba Tarptautinėje kosmoso stotyje. Tai milžiniška, apie 350km virš Žemės skriejanti laboratorija, sumontuota iš apie dešimties skirtingų modulių, kuriuos įrengė skirtingos valstybės. Kiekvienas modulis turi savo paskirtį, t.y. pritaikytas tam tikriems moksliniams bandymams atlikti. Ten taip pat yra moduliai astronautams gyventi, pailsėti ir pan. Energiją moduliams tiekia stotyje tam tikru atstumu viena nuo kitos  sumontuotos Saulės baterijos.
    Pagrindinis TSK darbai ir tikslai-  naujų technologijų tobulinimas, Žemės ir kosmoso stebėjimas, įvairūs tyrimai ir eksperimentai.

Gyvenimas kosmose.
       Nesvarumo būsenoje esantys daiktai plūduriuoja ore, todėl visus daiktus reikia specialiais lipdukais tvirtinti prie sienos, kad nepasimestų ir nenuplauktų, visi daiktai yra besvoriai, be to, kosmose nėra nei lubų, nei žemės. Tikra svajonė, tiesa? Tačiau tai netiesa, pavyzdžiui dušas kosmose- tikra prabanga. Vanduo neteka, o pabyra smulkiais lašeliais ir išsisklaido po visą vonią.  Pasinaudoti dušu reikia didelio spaudimo, vėliau specialiu siurbliu susiurbti vandens lašelius išsisklaidžiusius po patalpą. Kiekvieną rytą kosmoso gyventojai paprasčiausiai apsivalo drėgnomis servetėlėmis.
      Maistas kosmose ne toks skanus kaip Žemėje, mat  kosmose susilpnėja skonio receptoriai, beje jis privalo būti iš vakuuminių paketų.

Žymiausi kosmonautai ir astronautai.
     Neilas Amstrongas- 1969m. liepos 20d. tapo pirmuoju žmogumi, išsilaipinusiu mėnulyje. Tuomet jo ištarti žodžiai įėjo į istoriją: ''tai tik mažas žingsnelis žmogui, tačiau milžiniškas šuolis žmonijai.''
     Jurijus Gagarinas- rusų kosmonautas, 1961m. balandžio 12d. tapo pirmuoju žmogumi, pakilusiu į kosmosą ir apskriejusiu Žemę.
     Edgaras Mitchellas- 1971m. tapo šeštuoju žmogumi, išsilaipinusiu mėnulyje. Teigia, jog ateiviai egzistuoja,  ne kartą buvo apsilankę Žemėje, tik NASA tai slepia.
     Aleksejus Jelisejevas (Kuraitis)- lietuvių kilmės tarybinis kosmonautas, triskart pabuvojęs kosmose.

Informacija iš:  http://proin.ktu.lt/~tomablaz/azina/index.php?akcija=klatsas&tema=16&KL_KODAS=65 ir  http://www.15min.lt/naujiena/laisvalaikis/ivairenybes/tarptautine-kosmine-stotis-tyrimai-gyvenimas-nesvarumo-busenoje-ir-jokio-sekso-61-162736.

Gero vakaro,
Ieva.

*Šiuo metu TD bloge renkamas aktyviausias skaitytojas. Komentuok šį straipsnį, gauk 1 tašką, dalyvauk rubrikoje, gauk 3 taškus. Tapk aktyviausiu ir laimėk šaunią užrašų knygutę! Daugiau informacijos - ČIA

   

1 Komentarai

  1. Labai geras straipsnis, tik tema ne per labiausiai sudomino, bet čia jau kiekvieno asmeniškas reikalas :) O aš alvojau, kad kosmonautai ir astronautai - tai dvi skirtingos profesijos. Iš ties, tai sunkus darbas. Galėjai labiau išplėtoti temą. Įdėti, kad ir panašių video į šį:

    http://www.youtube.com/watch?v=9Z2KNDGNnlc

    Galėjai parašyti keletą įdomybių, kad ir apie tai, kad 8 žmonės ryžosi skristi į kosmosą be teisės grįžti, ten likti amžinai, vardan mokslo. Ir panašių dalykų . :)

    AtsakytiPanaikinti