Kultūrmėlapis: Keliausime į Braziliją
Labas !

Sveikinu su atėjusiu savaitgaliu ! Prieš jūsų akis - pirmasis "Kūltūrmėlapio" straipsnis. Buvo labai sunku išsirinkti su kuo norėčiau jus supažindinti. Pasiūlėte tikrai daug įdomių variantų. Bet nusprendžiau, kad šį kartą keliausime į Braziliją.Kas yra Brazilija ?

Brazilijos Federacinė Respublika (portug. República Federativa do Brasil) – valstybė Pietų Amerikos žemyne, didžiausia ir daugiausiai gyventojų turinti šio žemyno valstybė. Brazilija yra didžiausia pagal plotą ir gyventojų skaičių portugališkai kalbanti valstybė pasaulyje. Šalis taip pat yra penkta pagal užimamą plotą ir gyventojų skaičių (apie 192 milijonai) pasaulio valstybė.


Istorija

Brazilijos teritoriniai pasikeitimai tarp 1700 ir 2000 metų
Pirmieji žmonės į Brazilijos teritoriją atsikėlė pagal skirtingas teorijas ir atsirado tarp 17 ir 6 tūkst. m. pr. m. e. Tuomet, kuomet šalį atrado europiečiai, vietos indėnų gentys tebebuvo neolito stadijoje. Labiausiai išvystytas regionas buvo Atlanto vandenyno pakrantės, apgyvendintos daugiausia tupių indėnų genčių, kurios vadino jas Pindorama, t. y. palmių šalimi. Braziliją 1500 m. sausio 26 d. atrado ispanų keliautojas Vicente Yáñez Pinzón, kuris aplenkė portugalų ekspediciją, vadovaujama P. A. Kabralio (Pedro Álvares Cabral), kuri pasiekė šalį balandžio 22 d. Nepaisant to, Tordesiljo sutartis pripažino Portugalijai visas Pietų Amerikos sritis į rytus nuo sąlyginės linijos. 1533 m. prasidėjo reali portugalų kolonizacija, kuomet Brazilijos pakrantė buvo padalinta į 15 paveldimų kapitonijų. Taip įkurta Brazilijos kolonija.
Iš pradžių portugalų kolonizatoriai eksportavo dekoratyvinę medieną, po to ėmėsi auginti cukranendres, introdukavo kavą. Kolonijose daugiausia dirbo vergai, iš pradžių vietos indėnai, o nuo 1550 m. vergai daugiausia buvo vežami iš Afrikos, pirmiausia Kongo. Nuo 1549 m. portugalų valdos Brazilijoje buvo tiesiogiai valdomos Portugalijos karaliaus. 1621 m. kolonija buvo padalinta į dvi valstijas (portug. estados) – Brazilijos (pietuose) ir Maranjano (šiaurėje). XVII a. viduryje portugalų hegemonijai regione ėmė grasinti kitos kolonijinės valstybės – Prancūzija ir Nyderlandai. Pastarieji 1630 m. šiaurės rytinėse teritorijose į kūrė Nyderlandų Braziliją, o Prancūzija surengė kelias ekspedicijas netoli ekvatoriaus ir šalies pietuose. Galiausiai portugalams pavyko atsikovoti prarastas teritorijas ir išlaikyti kontrolę.
Per XVII–XVIII a. kolonijos teritorija plėtėsi į vakarus, daugiausia bandeirančių dėka. Buvo kolonizuojama Kaatinga, Seradas, Amazonija. Ypač sparkiai plėtėsi San Vinsentės ir Gran Paros kapitonijos, kurių faktinės ribos gerokai peržengė Tordesilijo liniją. Tordesiljo sutartis su Ispanija buvo panaikinta 1777 m., pripažįstant Brazilijos kolonijai visas įsisavintas žemes.
1808 metais į Braziliją atvyko nuo Napoleono bėgantis Portugalijos karalius su visa karališkąja šeima bei vyriausybe, dėl ko laikinai Brazilija tapo imperijos metropolija. Šie įvykiai pakėlė Brazilijos statusą. 1816 m. atkūrus Portugalijos nepriklausomybę, ji pavadinta Portugalijos, Brazilijos ir Algarvės karalyste. Princas Pedras I 1822 m. spalio 7 d. paskelbė nepriklausomybę, taip įkurdamas nepriklausomą Brazilijos imperiją.
Antrasis Brazilijos imperatorius Pedras II buvo nuverstas nuo sosto, ir 1889 m. spalio 15 d. Brazilija tapo respublika. XIX a. pabaigoje ir XX a.pradžioje šalis pritraukė net 5 milijonus europiečių imigrantų, kas dar labiau paskatino krašto įsisavinimą. Iki XX amžiaus vidurio Brazilijos sostinė buvo Rio de Žaneiras.
Šalyje susiformavo oligarchų viešpataujama Senoji Respublika (portug. República Velha), o 1930 m. karinio perversmo metu ji buvo nuversta, ir į valdžią atėjo Žetulijus Vargas. Jis valdžioje išsilaikė iki 1945 m., 1937 m. įtvirtindamas diktatūrą, žinomą kaip Estado Novo. Kuomet jis buvo priverstas atsistatydinti, šalis vėl pradėjo demokratizaciją, vyko reformos, 1960 m. sostinė perkelta į specialiai tam įkurtą miestą – Braziliją, esančią šalies centre.
Dilma Rousseff
Paaštrėjusios šalies ekonominės problemos ir įsibėgėjęs Šaltasis karas 1965 m. lėmė karinio režimo įsitvirtinimą Brazilijoje. Jo metu naujai išleista konstitucija stipriai apribojo teises ir laisves, vykdė nacionalizmo, ekonominio vystymo ir opozicijos komunizmui politiką. Jos metu Brazilija gan sparčiai ekonomiškai vystėsi. 1985 m. pirmuoju civiliu prezidentu nuo 1965 m. tapo Tankredas Nevesas. Jis liberalizavo valdymą, 1988 m. išleido naują (dabartinę) Brazilijos konstituciją, ir vėl pasuko demokratizacijos keliu. Šis periodas žinomas kaip Naujoji Respublika (portug. República Nova). Dabartinė (36-oji) šalies prezidentė yra Dilma Rousseff, einanti pareigas nuo 2011 m. sausio 1 d.

Gražiausi objektai

Tikiuosi, kad nepabodo skaityti apie Brazilijos praeitį. Pamaniau, kad informacija pravers istorijos pamokose arba kaip sako daugelis mokytojų: "Bendram išprusimui". Na, o dabar judėkime toliau. Pateiksiu jums šios šalies mano manymu įspūdingiausius objektus.

1.
Kristaus Atpirkėjo statula
Kristaus Atpirkėjo (portug. Cristo Redentor), dar kitaip vadinama Kristaus Gelbėtojo statula stovi ant Korkovado kalno viršūnės.Atrodo, kad plačiai išskėtos statulos rankos į šonus, saugo ir laimina miestą, jo gyventojus ir svečius. Ši statula yra tapusi ne tik krikščionybės, bet ir Rio de Žaneiro simboliu.

2.
Cilerono plytelių laiptai
Turistinis Lapos kvartalas Rio de Žaneire išpuoštas margaspalvėmis plytelių skeveldromis. Išmarginti laiptai driekiasi maždaug 125 metrus, nuo Joaquim Silva gatvės iki Pinto Martins. Visas 250 laiptų pakopas čia dailina apie 2000 keramikinių plytelių, iš daugiau nei 60 Pasaulio šalių, su įvairiausiais paveikslėliais. Tarp jų yra ir Vilniaus katedros bei Šv. Onos bažnyčios atvaizdai.

3.
Užkerėtas šulinys
Užkerėtas šulinys (portug. Poço Encantado)  - tai didžiulis, požeminis baseinas esantis greta Čapada Dijamantina nacionalinio parko. Jo gylis siekia apie 50 metrų, o vanduo yra toks skaidrus, kad dugne puikiai matosi ramiai tūnantys didžiuliai rieduliai ir senų medžių kamienai. Kai į baseiną reikiamu kampu pasisuka saulė, vanduo nusidažo sodriai žydra spalva, o krentantys spinduliai sukuria povandeninę kreivę. Tai įspūdingas reginys! Geriausias metas stebėti šį spalvų spektaklį – birželio ir liepos vidurdieniai, maždaug tarp 11 ir 12 valandos.

Brazilai


Brazilai manyčiau išsiskiria iš kitų tautų. Net ir iš pietų amerikiečių. Jie sentimentalūs, poetiški, delikatūs, emocionalūs, atviri ir draugiški. Brazilai mėgsta linksmybes. Kiek ten vyksta karnavalų, švenčių ! 

Štai jų datos:

02.03-08 Bahia karnavalas;
 02.04-08 Rio de Žaneiro karnavalas;
 02.05-06 San Paulo karnavalas;
 03.21-25 Didžiosios savaitės procesijos;
 03.21-30 Do Divino Espírito šventė;
 06.27 Rio de Žaneiro šventė ;
 09.08 de Nossa Senhora dos Remédios šventė;
 09.18-26 tarptautinis žvejybos konkursas. 

Turbūt jau spėjote susidaryti apie juos nuomonę. Jie nėra lengvabūdžiai ! Brazilai temperamentingi, linksmi žmonės. Jei turėsite galimybę pabendraukite su jais. Tikrai nenusivilsite !

Kultūra

Dėl stiprių praeities kolonijinių ryšių, brazilų kultūros branduolys yra kilęs iš portugalų kultūros. Portugalai į šią šalį atnešė savąją kalbą, katalikų religiją ir architektūros stilių. Tiesa, Brazilijos kalbos, virtuvė, muzika ir religija buvo smarkiai įtakota indėnų bei afrikiečių, kurie buvo atvežti į šalį kaip vergai, kultūros bei tradicijų. Įtakos turėjo ir didžiuliais kiekiais į Braziliją atvažiavę italų, vokiečių bei kitų Europos šalių emigrantai. Jų įtaka labiau jaučiama šalies pietuose ir pietryčiuose.

Brazilijos literatūra prasidėjo XVI amžiuje, kai šalyje rašė pirmieji portugalų keliautojai. Virtuvė labai skiriasi priklausomai nuo religijos. Jos įvairovė atspindi nevienalytę, iš imigrantų bei indėnų sudarytą šalies visuomenę. Iš to kilo nacionalinis maisto gaminimo stilius, bet yra išsaugomi ir regioniniai skirtumai. Tradiciniai Brazilijos muzikos stiliai yra samba, bossa nova, forró, frevo, pagode ir daugelis kitų. Šalyje kūrė ir nemažaiklasikinės muzikos kompozitorių. Kinas Brazilijoje turi gilias tradicijas, siekiančias jo atsiradimą XIX amžiaus pabaigoje. Pastaraisiais metais Brazilijos kinas susilaukia didesnio internacionalinio pripažinimo.
Brazilų karnavalai pasižymi įspūdingais gatvės paradais ir energinga muzika. Karnavalai turi daug regioninių charakteristikų ir patys įspūdingiausi vyksta Rio de Žaneire, Salvadore, Resifė bei Olindoje. Kasmetinė šventė yra švenčiama 40 dienų prieš Velykas ir žymi gavėnios pradžią.

Virtuvė


Šios egzotiškos šalies gyventojai labai mėgsta maistą, kurį galima imti rankomis ir suvalgyti keliais dideliais kąsniais. 

Mėgstamiausi brazilų užkandžiai - įvairūs sumuštiniai, įdarytos alyvuogės, mažyčiai pyragėliai su krevetėmis arba vištiena, viščiukų kojelės. Smaližiai Brazilijoje, gerdami kavą, (beje, čia - ji labai stipri, panaši į dervą ir nė kiek neprimena europietiškos, mėgstama ir atšaldyta) gali paragauti nepaprastų skanėstų: kokosų kremo, karamelinio pudingo, įvairių vaisinių pyragų. Itin egzotiško skonio žalių bananų pyragas. Neįprastas gali pasirodyti ir juodojo šokolado bei aitriųjų paprikų derinys.
Brazilija labai didelė šalis, todėl nekeista, kad turi spalvingą ir asortimentingą virtuvę, pradedant nuo populiaraus gaúcho kepsnio iki tik Amazonės džiunglių gyventojų ruošiamo „tucupi", t.y. antis manijoko padaže. Kiekvienas regionas čia turi savitą virtuvę ir asortimentą. Paradoksas, bet net patys brazilai dažnai neatpažįsta braziliškų vaisių. Vaikai mėgsta kivi sultis. Itin stipriai Brazilijos virtuvėje juntami indų ir portugalų virtuvės akcentai. Plačiai naudojami ir Afrikos virtuvės ingridientai: alyvų aliejus, kokoso riešutai, džiovintos krevetės. 

Čia nepaprastai mėgiami gaivūs svaigieji kokteiliai, maišomi su egzotiškų vaisių sultimis. Brazilams ypač patinka cukranendrių degtinė, sumaišyta su citrina, žaliąja citrina ir nerafinuotu cukrumi. Šis gėrimas, dar vadinamas baltuoju romu, retai gurkšnojamas grynas. 

Visų rūšių alkoholiniai gėrimai nėra licencijuojami ar kitaip draudžiami. Alus čia vadinamas chopp. Vietinis likeris - cachaga, Brazilijos nacionalinis alkoholinis gėrimas – caipirinha – gaminamas, tam tikros rūšies spiritas maišomas su cukrumi, smulkintu ledu ir Laimo vaisiumi.Tiek šį kartą "Kultūrmėlapyje". Tikiuosi, kad jums patiko. Jei kas ne taip komentuokite. Priimsiu kritiką, nes ir jos reikia. Ačiū, jog skaitėte ir nepagailėjote laiko, nes straipsnis išties labai ilgas. Iki pasimatymo !

Šaltiniai:


Kamilė
^ ^

*Šiuo metu TD bloge renkamas aktyviausias skaitytojas. Komentuok šį straipsnį, gauk 1 tašką, dalyvauk rubrikoje, gauk 3 taškus. Tapk aktyviausiu ir laimėk šaunią užrašų knygutę! Daugiau informacijos - ČIA

3 Komentarai

  1. Visai patiko, nors tikėjausi daugiau apie pačius žmones, ką jie veikia ir kt. Buvo per daug datų - galiu pasakyt, kad ten kur jos buvo, net nenorėjau skaityt, nes buvo laabai nuobodu. Bet ačiū :)

    AtsakytiPanaikinti
  2. Man asmeniškai straipsnis per ilgas. Norėtųsi paskaityti kokių įdomių faktų, trumpesnis tekstas būtų man labiau patikęs. :) Spaudžiu naudinga

    AtsakytiPanaikinti
  3. kai kur matosi, kad kopijuota, nes rastas kitoks :) bet vistiek - info idomi :)

    AtsakytiPanaikinti