Patyčios.

LAURINTA
Patyčios, tai tyčiniai, pasikartojantys veiksmai, kuriais yra siekiama įžeisti, įskaudinti kitą žmogų(priekabiavimas, užgauliojimas, kabinėjimasis, pažeminimas, erzinimas..). Reikia pripažinti, kad patyčių galima pamatyti kiekviename žingsnyje. Kartais mes su gailesčiu žiūrime į patyčių aukas ir nieko nedarome. Tačiau, ar tai nereiškia, kad mes prie skriaudėjų neprisidedame? O kartais net pasakome ar padarome kažką, nes ir kiti taip daro. VAIDMENYS PATYČIŲ METU:
Auka – asmuo, kuris patiria patyčias.
Skriaudėjas yra tam lyderis, kuris dažniau pradeda, inicijuoja patyčias ir ieško palaikymo, stengiasi įtraukti kitus.
Aktyvus šalininkas – asmuo, kuris palaiko patyčias, kuris prisijungia prie skriaudėjo (antrina jam), tačiau yra nelinkęs pirmas pradėti tyčiotis.
Šalininkas – palaiko tyčiojimąsi, pritaria jam ir dalyvauja (tačiau ne taip aktyviai, kaip skriaudėjas ar šalininkas).
Pasyvus šalininkas – pritaria patyčioms, tačiau neįsitraukia.
Neutralus stebėtojas – tik stebi, kas vyksta. Stengiasi išlikti nuošalyje ir jeigu jo asmeniškai tai neliečia, stengiasi niekaip neįsivelti.
Galimas gynėjas – nepritariantis patyčioms asmuo, kuris norėtų padėti aukai, bet nieko nedaro, greičiausiai bijodamas pats tapti patyčių objektu.
Aukos gynėjas – asmuo, kuriam nepatinka patyčios ir kuris stengiasi padėti aukai apsiginti arba bando sustabdyti patį priekabiavimą. Tai irgi neretai yra lyderis, kuris gali išdrįsti pasipriešinti skriaudėjams.

Vieni tyčiojasi, nes galvoja, kad taip parodys savo kietumą. Tačiau ar tikrai? Ne. Tai silpnas žmogus, nemokantis kovoti su savimi ir išsiliejantis ant kitų.
Kai kurie tyčiojasi, nes kažkada kažkas tyčiojosi iš jų, juk taip gera atsilyginti kažkam, pasijusti galingu. Bet kaip ir minėjau, tai silpnas žmogus...
O kartais puolėjams nėra nuotaikos, o ją pasitaiso menkinant kitus. 

JEIGU NEPRITARI PATYČIOMS, 

TAČIAU JAS MATAI, PADĖK:

Parodyk nepritarimą, nebūk abejinga. Jeigu matai, kad tavo draugai tyčiojasi, nepadėk jiems to daryti. Kai mėtai akmenis į kitą, nepamiršk, kad jis gali susirinkti juos ir mesti į tave, žymiai stipriau ir daugiau. Pranešk apie patyčias suaugusiems, taip, galbūt būsi skundikė, tačiau gal tam patyčių objektui dabar taip sunku, kad rytoj jis gali bandyti net nusižudyti? O jei pavyks, tai kris ant visų naštos.
Būk draugiška tam žmogui, parodyk bent truputį neabejingumo, patark kreiptis į suaugusius, arba išmokti save apginti. Švelnumas duotas žmogui ne šiaip sau...


KAIP JAUČIASI TIE, KURIE PATIRIA

 PATYČIAS?

Jie jaučiasi vieniši. Niekam nereikalingi. Visada spaudžia širdutę, o kartais net sukasi mintys, kam gyventi iš vis. Jokios laimės, tik baimė, su kuria atsikelia ir su kuria nueina miegoti. Patyčios verčia jaustis, lyg būtum kažkuo blogas, kaltas, jog viską darai blogai, sunku susikaupti, norisi verkti. Kartais norisi net nusižudyti. Kiekvieną kartą vis tas pats... Bet kada gali būti pasiektas aukščiausias taškas. KĄ DARYTI JEI TYČIOJASI IŠ TAVĘS?

PIRMIAUSIA PRISIMINK, TU NEESI DĖL NIEKO KALTA. TAI KITŲ ŽMONIŲ PROBLEMOS, KURIE NEMOKA SU JOMIS TVARKYTIS IR IEŠKO ATPIRKIMO OŽIŲ.

PAPASAKOK
Labai sunku atverti savo širdį kažkam, išlieti jausmus atrodo tiesiog neįmanoma. Skųstis silpnumo bruožas? Ne. Išsipasakoti reiškia būti stipriu žmogumi. Retas kuris būna atviras su kitais, kartais, net nėra atviras pats sau. Surask žmonių, kurie tave palaikys. Nes tokių tikrai bus. Niekas neturi teisės tavęs skriausti. Ir turi išmokti su tuo kovoti.  Ir nebūtinai turi tai  daryti viena. 


NUKREIPK SAVO DĖMESĮ 
Kai prie tavęs priekabiauja, būk tvirta ir drąsi. Apsisuk ir nueik. Nebijok, kad jie galvos, jog pabėgi, nes esi bailė. Būtų gerai vengti tų vietų, kuriuose būna tie "kietuoliai". Tiesiog, kuo mažiau susidūrimo su jais, tuo geriau tau.

RAŠYK
Pasiimk sąsiuvinį ir rašyk viską. Išliek savo mintis, jausmus. Su vardais, veiksmais, žodžiais, citavimais... Vėliau tai padės, jei norėsi apie tai kažkam papasakoti. Taip pat užrašydama viską pravalysi mintis. 


Taigi koks Tavo vaidmuo patyčių metu? 

Nepamiršk, kad jei Tu tyli, Tu jau prisidedi prie patyčių, nes tylėjimas reiškia pritarimą.


*Šiuo metu TD bloge renkamas aktyviausias skaitytojas. Komentuok šį straipsnį, gauk 1 tašką, dalyvauk rubrikoje, gauk 3 taškus. Tapk aktyviausiu ir laimėk šaunią užrašų knygutę! Daugiau informacijos - ČIA


6 Komentarai

 1. Patiko straipsnis. Tai gana aktuali tema visose šalyse, ne tik Lietuvoje. Nors per etiką mums rodo filmukus, rodo, kad nereikia prie to prisidėti, tai nieko nepadeda. Kiekvienais metais patyčių aukomis, tampa vis daugiau ir daugiau vaikų... O ar kas nors bando tai sustabdyti? Mano manymu, bando, bet per mažai deda į tai pastangų. Štai, nesenai vienas 16-etis nusižudė, nes draugai iš jo pasityčiojo. Ar tai neturėtu atkreipti dėmesio į šiuolaikinių paauglių problemas? Mokytojai visada sako, kad jei kas nors atsitiks - kreiptis į juos. Bet bent jau mano auklėtoja, į tai žiūri abejingai. Atrodo, kad jei nėra skirtumo... Žodžiu. Parašiau ilgiausią litaniją, sapaliodama apie tai, kas sukosi mano mintyse dabar. Ačiū :)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Dėkui.:) džiaugiuosi, kad tai sukėlė minčių ir pamąstymų. Manau, jei žmonės apie tai dar labiau kalbėtų, diskutuotų, skirtų tam laiko ir jėgų, ir galų gale tiesiog apsižvalgytų, galėtų kiekvienas pradėdamas nuo savęs, tą pakeisti. Gaila, kad yra tokių žmonių, kaip sako "kaip nuo žąsies vanduo" viską nuo savęs nuplauna ir nekreipia dėmesio. :) dar kartą labai ačiū už išreikštas mintis:)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Puikus straipsnis, tikrai privertė susimąstyti. Aš stengiuosi neprisidėti prie patyčių, nes žinau, koks tai jausmas. Labai palaikau tuos, iš kurių tyčiojamasi. Manau, reikėtų daugiau diskutuoti šia tema, bet iš tikrųjų diskutuoti, ne tik sausai kalbėti apie faktus ar rodyti prevencinius filmukus.
  O ir šiaip tikrai geras straipsnis, įdėta daug pastangų. Šaunuolė, sėkmės ir toliau :)

  AtsakytiPanaikinti
 4. Ačiū labai:) Džiaugiuosi, kad palaikai... Pati dažnai tą matau ir girdžiu. Ir pritariu tikrai dėl to diskutavimo.:) Ačiū dar kartą.:)

  AtsakytiPanaikinti
 5. Informatyvus straipsnis. :) Galėčiau rašyti labai daug, ir šia temą kalbėti visą parą, bet neišsiplėsiu. Straipsnis patiko, spaudžiu visas 3 knopkes :) Taip ir toliau, gerą temą pasirinkai, dėstei OBJEKTYVIĄ nuomonę, kas yra labai gerai ir šiaip, rašymo stilius geras. Ačiū. :)

  AtsakytiPanaikinti
 6. Malonu, kad patiko. Ačiū Tau labai:)

  AtsakytiPanaikinti