Trumpas supažindinimas su Antikos poetais ir filosofais

                       Ieva


   Labas! Šį saulėtą trečiadienio vakarą rašau norėdama ,,apšviesti‘‘ apie pačius žymiausius Antikos poetus ir filosofusKeliamės į Antikos laikus!

Filosofai.
Sokratas
     Sokratas-  (469 m. pr. Kr. - 399 m. pr. Kr.) Vienas žymiausių Antikos, bei pasaulio filosofų, mąstytojų.
    Mastytojas  savo filosofiją skleidė žodžiu ir pasaulį paliko nepalikdamas jokių užrašų. Todėl daugelis šį filosofą vadina gatvės filosofu.  Apie Sokrato mintis galime sužinoti iš jo mokinio Platono.
    Sokratas-  pirmasis vakarų mąstytojas, kuris filosofiją nuo gamtos nukreipė į žmogų. Žmones mokė gyvenimo meno, gėrio, tiesos, teisingumo. Garsiausia mintis: ,,Aš žinau, kad aš nieko nežinau.‘’
   Tuometinė valdžią į Sokratą žiūrėjo gana neigiamai, dėl tvirtos tiesos siekimo. Vėliau nusprendė jo  atsikratyti už:
a)      Dievų negerbimą.

 b)      Jaunimo demoralizavimu ir nuteikimu prieš vyresnę kartą.
Teismo metu jį kaltino trys kaltintojai, tačiau Sokratas nesigynė, o dėstė savo tiesas. Teismas nuteisė išgerti nuodų taurę.
Platonas


    Platonas- (Platonas yra pravardė, reiškia „platus, plačiapetis“, o tikrasis vardas – Aristoklas. Gimė 422 m. pr. Kr., mirė- 347 m. pr. Kr)  Kaip ir Sokratas, manė, kad sąvokose slypi tikras, besąlygiškas žinojimas, kurio turiniui būdinga bendrumas, vientisumas, pastovumas. Būdamas 40 metų Atėnuose įkūrė filosofijos mokyklą, vadinamąją Platono akademiją. Parašė apie 30 filosofinių dialogų. Žymiausias jo mokinys –Aristotelis. Žymiausios frazės:  ,,Pati didžiausia pergalė – nugalėti save.‘‘ ir ,,Gera pradžia - pusė darbo.‘‘
Aristotelis

   Aristotelis- ( 384 m. pr. Kr. – 322 m. pr. Kr)  Gimė Makedonijoje, tėvas buvo garsus Makedonijos karalius, daktaras, Europoje ryškiausias  biologas, meilę gamtai paveldėjo sūnus. 17m. įstojo į Platono akademija. Parašo pirmą veikalą Eudemu arba apie sielą. Ruošėsi įkurti savo filosofinę mokyklą, kurią vėliau įkūrė Likėjuje. Jis buvo bene ryškiausias senojo pasaulio filosofas, mokslininkas, laikomas logikos tėvu, sukūręs mokslinį terminą, kuris tebegyvuoja ir šiandien. Žymiausios frazės: ,,Kad gyventų vienas, žmogus turi būti  arba gyvulys, arba Dievas.'' ir ,,Niekas taip neišsekina žmogaus, kaip nieko neveikimas.''  

Herodotas

    Herodotas- ( 484 m. pr. Kr. – 425 m. pr. Kr.) – pirmasis pasaulyje istorikas, gyvenęs V a. pr. m. e., žymus savo aprašymais apie konfliktus tarp Graikijos ir Persijos, taip pat aprašymais apie skirtingas vietas ir žmones, kuriuos jis sutiko keliaudamas. Visur rinko medžiagą savo pirmajam istoriniam veikalui: šalių gyventojų pasakojimus apie graikų – persų karą, aprašė svečių šalių papročius, gyvenimą, lygino graikus su barbarais. Visus kelionės užrašus jis sudėjo į knygą ir pavadino „Istorija“.
    
Plutarchas
    Mestrijus Plutarchas- ( 46m. - 120 m.) graikų rašytojas, istorikas, biografas, eseistas ir filosofas.  Savo kūriniuose dažnai kalbėdavo apie save, draugus, pažįstamus. Jis gynė tradicinę buitį, religiją, kitas klasikinių laikų vertybes. Išliko apie šimtą Plutarcho veikalų. Plutarchas labiausiai išgarsėjo „Paralelinėmis biografijomis“. Tai dvidešimt tris poras sudarančios po dvi sujungtos graikų ir romėnų biografijos. Skiriami du gyvenimo aprašymų tipai:
A)     tarsi pagal anketos klausimus parašytos biografijos, nurodančios įvairias veikėjo savybes, gyvenimo įvykius;
B)     Retorinio tipo biografijos, kuriose emociškai įvertinami veikėjai, peikiami arba giriami.
   Plutarcho biografijos nepriklauso nei vienam tipui. Jis nesilaikė chronologijos, rubrikų, stengėsi sukurti nenutrūkstamą pasakojimą, kurio mintys juda asociatyviai.

Pitagoras
  Pitagoras Samietis- ( 582 m. pr. Kr. - 496 m. pr. Kr.) filosofas, matematikas, mokslininkas. Savo gyvenime daug keliavo, aplankė Babiloniją, Egiptą. šiose šalyse mokėsi matematikos, astronomijos. Manoma, kad ši asmenybė perdavė legendą apie Atlantidą.
     Vėliau grįžęs į tėvynę įkūrė Pitagoro mokyklą, kurioje didelis dėmesys buvo skiriamas skaičiams.
    Turbūt kiekvienas žino garsiąją Pitagoro teoremą, tačiau dabar manoma, kad ją kiek vėliau suformulavo Pitagoro pasiekėjai.

Ciceronas
     Markas Tulijus Ciceronas- (106 m pr. Kr. - 43 m. pr. Kr.) Romos politikos veikėjas, oratorius, filosofas, rašytojas, Romos konsulas. Studijavo filosofiją, pavyko tapti  advokatu, rėmė populiarus ir greitai iškilo, išrinktas konsulu, perėjo į respublikoniškosios aristokratijos pusę. Daug dėmesio skyrė etikai, teigdamas moralinių vertybių visuotinumą ir privalomumą. Politikos ir teisės koncepcijas grįsdamas Aristotelio ir stoikų filosofija, skelbė luomų santarvės idėją. Sukūrė lotynų filosofinius terminijos pagrindus. Žymiausios frazės: ,,Veidas - sielos atspindys.‘‘ ir ,,Istorija yra gyvenimo mokytoja.‘‘

Hipokratas
   Hipokratas- (460 m. pr. Kr. - 370 m. pr. Kr.) Antikinės Graikijos gydytojas, kartais vadinamas medicinos tėvu. Manoma, kad Hipokratas parašė gydytojų etikos principus, kitaip žinomą kaip Hipokrato priesaiką. Žymiausios frazės: ,,Gyvenimas trumpas – menas amžinas.‘‘ ir ,,Tvirta dvasia išgelbsti silpną kūną.‘‘

Poetai.

Homeras
    Homeras- ( ~  VIII a. Pr. Kr.) Pirmasis Europos poetas. „Iliados“ ir „Odisėjos“ autorius. Žymiausios frazės: ,,Kokį žodį pasakysi, tokiu ir tau bus atsakyta.‘‘  ir ,,Kvailys težino tik tai, kas įvyko.‘‘

Hesiodas
     Hesiodas- ( ~ VII a. Pr. Kr.) Sen. Graikijos poetas, kilęs iš Kimės miesto Bojotijoje. Svarbiausi kūriniai: „Darbai ir dienos“, „Teogonija“. Pirmajame aprašė sen. graikų žemės ūkio darbus, gyvenseną, antrajame pirmą kartą pamėgino susisteminti sen. graikų dievų panteoną, paaiškinti dievų, kilmę ir genealogiją.

Sapfo
   Sapfo- ( ~ VII – VI a. Pr. Kr.) Senovės graikų lyrinė poetė, gimusi Lesbo saloje. Viktorijos laikotarpiu buvo įprasta Sapfo apibūdinti kaip mergaičių pensiono direktorę. Tiesą sakant, daugelis ginčijasi, kad nėra užuominų apie mokymą, studentus, akademijas ar mokytojus jokiuose jos išlikusiuose darbuose. Tačiau mintis, kad Sapfo vadovavo kokiai nors akademijai, išlieka.
Solonas
  Solonas- (638 m. pr.Kr.- 558 m. pr.Kr) Senovės Atėnų įstatymų kūrėjas ir lyrinis poetas. Solonas yra vienas iš didžiausių Graikijos išminčių Pagal užsakymą Solonas parašė „Solono įstatymus“ .454 m. prieš Kristų romėnai pagal Soloną surašė ir priėmė „12 plokščių“, kurios tapo romėnų konstitucija.

Sofoklis
  Sofoklis- (496 m. pr.Kr- 406 m. pr.Kr) Graikų tragikas,  Atėnų pilietis, matęs valstybės klestėjimą ir nuosmukį. Sofoklis - labiausiai mėgstamas ir vertinamas tragedijų autorius, žymiausios tragedijos “Karalius Edipas” ir “Antigonė”.Aischilas
  Aischilas- (525 m. pr. Kr.  – 456 m. pr. Kr.) –  Senovės graikų dramaturgas, vienas žymiausių tragedijų autorių. Žymiausi kūriniai- „Persai“ , „Septynetas prieš Tėbus“ ir „Prikaltasis Prometėjas”.

   Viliuosi, kad mano straipsnis buvo naudingas, ir jūs sužinojot kažką naujo. ;] Jei turite pastabų ar patarimų- brūkštelėkite komentarą, ačiū.
Gero vakaro,
Ieva.8 Komentarai

 1. Didesnėm raidėm negalėjai?

  AtsakytiPanaikinti
 2. Straipsnis trumpas, bet tu optiškai jį išdidini ir taip parodai, kad tavo straipsnis didesnis. Rinkis 12 (vidutinį) šriftą.

  AtsakytiPanaikinti
 3. klaidos rėžė akį, neįdomu skaityt buvo, šriftas per didelis ;)

  AtsakytiPanaikinti
 4. Sorry, bet vien šrifto dydį pamačius nesinorėjo skaityti, tad ir neskaičiau. Norisi tvarkingo straipsnio. :) Jei jį pakeisi, mielai paskaitysiu :)

  AtsakytiPanaikinti
 5. Patiko. Perskaičiau, buvo gana įdomu. Bet akį rėžė šriftas. Jei atvirai, vos prisiverčiau skaityti, nes straipsnis taip nepatraukliai atrodė... O ir klaidų radau. Bet ką. Visai gerai. Ačiū :)

  AtsakytiPanaikinti
 6. Šriftas - ok. Bet išdėstymas vis dar netvarkingas. Sėkmės tobulėjant. :)

  AtsakytiPanaikinti