Išradimų karuselė - ŠAKUTĖ
Sveikos! ;) Pastebėjau pasikeitusį blog'o dizainą, tikrai labai vasariškas ir mielas! Na, o dabar, antrasis "Išradimų karuselės" straipsnis! Jis bus apie kasdienį mūsų stalo įrankį - šakutę!
Tikriausiai kiekviena žinome, kas per daiktas yra šakutė, na bet pakartosiu, gal kuri pamiršot? :D
Šakutė - stalo įrankis, su kuriuo valgome kietus maisto produktus(t.y. smeigiame). Šakutę sudaro rankenėlė ir 2-4 smaigaliai, su kuriais mes smeigiame maistą. Šakutės gaminamos iš metalo(būna ir plastikinių, t.y vienkartinių šakučių), brangios šakutės būna pagamintos iš sidabro.
Iki šakutės atsiradimo, europiečių virtuvėje buvo tik šaukštai ir peiliai, jie naudojosi tik jais. Dažniausiai maistą jie iš viso imdavo rankomis, nors jau turėjo peilius ir šaukštus, kartais valgydavo su dviem peiliais.
Pati pirmoji šakutė rašytiniuose šaltiniuose minima IX amžiuje.  Pačioje pradžioje, vos atsiradus šakutei, jos turėjo tik po 2 smaigalius. Šakutės, kurios turėjo 3 dantis atsirado Bizantijoje, Artimuosiuose Rytuose. Na, tikriausiai mums, būtų keista valgyti su šakute, kuri turi tik 2 smaigalius.
Pasirodžius šakutėms, europiečiai negalėjo jomis ilgai pasidžiaugti, nes netrukus po atsiradimo, jas uždraudė bažnyčia. Kunigai teigė, kad Dievo duotą maistą, žmonės turi valgyti taip pat Dievo duotais pirštais.
Italijoje šakutės paplito ir tapo populiarios XIV amžiuje, o dar iki XVII amžiaus tapo privalomu stalo įrankiu aukštuomenėje ir tarp miestiečių.
Dabar šakutės yra daiktas, kurį tikriausiai kiekvienas turi savo namuose. Mes su jomis valgome kiekvieną dieną(na, nebent tu badauji ;D).

ĮVAIRIOS ŠAKUTĖS 

 • Desertinė šakutė turi 3 smaigalius.
 • Užkandžių šakutė turi 2 smaigalius.
 • Salotų šakutė yra platesniu galu.
 • Pagrindinė skirta pagrindiniam patiekalui.
 • Kepsnio šakutė didesnė nei įprasta, su 2 smaigaliais, skirta prilaikyti kepsniui, kai jį pjauna.

Fondiu šakutės:   
Stalo serviravimas: 
Na, mes pripratę vadinti šakutę, stalo įrankį. Na, taip, ji ir yra stalo įrankis, bet ne vien. Šakutės pavadinimas dar turi 6 kitas reikšmes(na gal ir daugiau, bet aš radau 6). 

 1. Šakutė - stalo įrankis.
 2. Žirgo(šachmatų figūros) padėtis žaidime, kuomet jis grasina dviems svarbiausioms priešininko figūroms, tai vadinama šakute. (keistai skamba :D)
 3. Įvairių lošimų strategija.
 4. Ta geležinkelio vieta, kur bėgiai išsišakoja į dvi puses. 
 5. Taikymosi būdas artilerijoje.
 6. Dviračio arba motociklo vieta, kur įstatomas priekinis ratas.
 7. Vytinės (kuri yra Skirvytės dešinioji atšaka) dešiniausia atšaka Nemuno deltoje. 
Na, žinau, be abejo atsiras žmonių, kurie sakys, kad aš nevykusi rašytoja, kad viską nukopijavau, parašiau per trumpai... Aš tikrai nepykstu, bet mielos skaitytojos, juk aš negaliu pati sugalvoti šakutės istorijos. ;D Na, jei norit galiu, bet juk ji bus netikra ir jums niekuo nepadės, nesuteiks žinių... Nieko nekopijuoju, perteikiu savais žodžiais, informaciją imu iš vikipedijos. 
Taigi, rašykite man, mano klaidas, pasiūlymus ir visa kitą į el.paštą valanciute.agota@gmail.com ;) (taip pat parašykit apie kokį kitą išradimą norite straipsnio. 
Ačiū, už dėmesį. :) ;*
                                                                                                      Agota


6 Komentarai

 1. Atrodo čia gi tik šakutė, ko dar galim apie ją nežinoti? Bet va, pasirodo kartais paprastas stalo įrankis gali būti įdomesnis, nei atrodo... :D Šauniai padirbėjai, buvo įdomu Tik kažkaip norėtųsi tvarkingesnio išdėstymo. o visa kita super. :) Galėjai tik tų visokių šakučių foto įdėti, kur žuviai ir pan. :)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Ačiū, Gintarija. Malonu išgirsti tokius žodžius iš mėneio rašytojos. ;)* Galiu dar įdėti aš tų nuotraukų ;)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Viskas būtų gerai jei ne :''Dabar šakutės yra daiktas, kurį tikriausiai kiekvienas turi savo namuose. Mes su jomis valgome kiekvieną dieną(na, nebent tu badauji ;D)''. Nebent tu badauji skamba žiauriai.Bet buvo įdomu. Spaudžiu naudinga.

  AtsakytiPanaikinti
 4. man labai patiko tavo žodžiai parašyti, bet išdėstymas buvo tikrai nekoks, nes sunkiai skaitėsi. :> norėjosi tikrai kitokio išdėstymo, tvarkingesnio, bet straipsnis vistiek geras. :)

  AtsakytiPanaikinti
 5. Patiko, tik NIEKADA straipsnyje nenaudok smailų, labai kvailai atrodo,o, tu, pastebėjau dažnai taip darai. Čia tik pastabėlė ateičiai. :)

  AtsakytiPanaikinti
 6. Pritariu Simonai. Man labai kliuvo šypsenėlės ir praktiškai dėl to, negalėjau susikaupti skaitant straipsnį. Tavo įžvalgos taipogi nebuvo labai pagrįstos, tad šį kartą už puikų straipsnį nepagirsiu. Sėkmės rašant kitus. :)

  AtsakytiPanaikinti