Pasaulio gėlynas - Olandija
 Manau daugeliui jūsų įdomu sužinoti apie kitas šalis, jų gyventojus ir ypatumus. Šiandien jums papasakosiu apie nedidukę, bet nuostabią Europos valstybę - Olandiją. Beveik visi joje apsilankę patiria neišdildomų įspūdžių - ne išimtis ir aš, todėl skubu su jumis pasidalinti žiniomis apie šią šalį.


Olandijos ypatumai

   Kokie vaizdai iškyla mintyse išgirdus žodį Olandija? Daugeliui ši šalis asocijuojasi su  akimis neaprėpiamais tulpių laukais, vėjo malūnais, klumpėmis, olandišku sūriu.
  Olandija, arba Nyderlandai - nedidelė, dar už Lietuvą mažesnė šalelė įsispraudusi tarp Belgijos ir Vokietijos. Tačiau šis kraštas didingas savo istorija - kadaise Olandų imperija buvusi stipri jūrinė valstybė, kolonizavusi visą Indoneziją, Pietų Afriką ir dabartinį Niujorką. Ši šalis yra padalinta į 12 provincijų. Viena iš jų - Zelandija. Būtent pagal šią provinciją ir buvo pavadinta sala prie Australijos - Naujoji Zelandija.

  Olandija - žemumų kraštas. Daugiau nei 50% jos paviršiaus yra žemiau vandens lygio. Būtent dėl šios priežąsties šalis yra itin jautri jūros lygio kitimams. Jūrai patvinus vos keletą metrų, didžioji šalies dalis atsidurtų po vandeniu. Olandijoje žmonų tankumas yra didžiausias Europoje- viename kv. kilometre gyvena 500 žmonių. Taip pat tai šalis su išlikusia senąja miestų kultūra, kai kurie miestai savo istoriją rašo nuo Romos imperijos laikų. Nyderlandai - didžiausias pasaulio gėlynas. Ši šalis parduoda 15 mln. gėlių... per dieną!

Gyventojai

  Olandai yra aukščiausi žmonės pasaulyje. Moterų vidutinis ūgis - 170cm, vyrų 184cm. (palyginimui: Žemiausi žmonės - Indonezijoje kur vidutinis vyro ūgis - 158cm, o moters 147cm. Lietuviai "pagal ūgį" yra penktoje vietoje.) Mokslininkai mano, jog taip yra todėl, kad Olandijai suvartoja daugiausiai pieno produktų pasaulyje - vis dėl to močiutės nemeluoja sakydamos, kad gerdamas pieną užaugsi didelis ir stiprus...
  Olandijoje prostitucija ir lengvi narkotikai, tokie kaip halucinogeniniai grybai ir marihuana yra legalūs. Tačiau jais prekiauti leidžiama tik specialiose licenzijuotose kavinėse. Taip pat žmonėms leidžiama namuose auginti ir vartoti kanapes.  Šie leidimai sutraukia svaigalų mėgėjus iš viso pasaulio, tačiau kaip taisyklė, niekada niekur nepamatysi narkotikus vartojančio vietinio. Šios pramogos  - išskirtinai turistų pomėgiai.
  Olandų šeimos gyvenimas panašus į tiksliai einantį laikrodį. Olandai mėgsta būti ir neužtraukti užuolaidų – tegul visi pamato, kaip jie gražiai ir sutartinai gyvena.
   Didelė problema Olandijoje yra bedarbystė. Didžiausia to priežąstis yra darbo rinką užėmę lenkų emigrantai, dažniausiai sutinkantys dirbti už pusę minimumo. Būtent dėl to šios tautybės atstovai Olandijoje yra itin nemėgstami.
  Olandija turi keletą sau priklausančių teritorijų užjūryje, karibuose. Olandai jas meiliai vadina "įvaikintomis salelėmis".
Viena iš Olandijai priklausančių salelių - Aruba. Jis yra Karibų jūroje, centrinėje Amerikoje. Dėl palankaus klimato sala yra labai patraukli turistams. Poilsiautojai mielai laiką leidžia balto smėlio paplūdimiuose. Aruboje puikus klimatas banglentininkams, pakrantėse būna gana "geros bangos" ir palankūs vėjai. Daugiausia turistų atvyksta iš JAV.

Mažiausia Olandijos salelė - taip pat centrinėje Amerikoje esanti Saba. Tai vulkaninės kilmės sala, su aktyviu ugnikalniu viduryje jos plotas tik 13kv. km. Saloje gyvena 1400 žmonių.

 Sostinė
Spalvingas Amsterdamo senamiestis
   Stereotipiškai Olandijos sostinė Amsterdamas - Marihuanos ir raudonųjų žibintų kvartalų miestas, daugiau nieko įdomaus jame nėra. Tačiau Olandai svetingai kviečia kiekvieną skeptiką čia apsilankyti ir pačiam sugriauti šį mitą. Amsterdamo senamiestyje akį traukia kanalai, siauros gatvelės, unikali architektūra - prie kanalų susispaudę spalvingi namai, tarp kurių nėra nei menkiausio tarpelio - daugelis dalinasi viena siena. Nors daugelis turistų čia važiuoja apsirūkyti, tačiau ir tie, kurių tai nedomina, tikrai ras čia ką veikti. Amsterdamas žavus savo  parkais, meno muziejais, jaukiomis kavinėmis ir parduotuvėlėmis. Beje, šiame mieste kūrė ir gyveno garsus dailininkas Vincentas Van Gogas, tad jeigu domina menas, galima apsilankyti jo kūrybos muziejuje.
  Amsterdamas - dviračių sostinė. Vien šiame mieste jų yra 880,000 (Visoje šalyje skaičius siekia virš 16 mln.!). Kai kuriose miesto gatvėse tiek daug dviratininkų, jog net susidaro dviračių kamščiai.
  Nors šioje šalyje viešėjau tik porą dienų ir aplankiau vienintelį miestą - Maastrichtą, tačiau įspūdžių pakako per akis, kad susidaryčiau teigiamą nuomonę. Atvykus į Olandiją į akis pirmiausiai krenta tik šiai šaliai būdingas ypatingas dėmesys dviratininkams. Visur, tiek miesteliuose, tiek kaimeliuose vinguriuoja dviračių takai, o ten kur jų nėra, dviratininkai nesidrovėdami važiuoja gatvės važiuojamąja dalimi. Automobilių vairuotojai turi kantriai laukti, kol gali juos aplenkti, nes tokios jau yra kelių eismo taisyklės šalyje, kur dviračių daugiau negu automobilių. Jeigu Italija vadinama motorolerių šalimi, tai Olandija tikrai turėtų pelnyti dviračių sostinės vardą.
  Tai, kas mane nudžiugino Olandijoje - beveik visi vietiniai, netgi vyresnės kartos atstovai, tobulai įvaldę anglų kalbą. Žmonės čia mandagūs ir pasiruošę pagelbėti. Gatvės mados ryškiai skiriasi nuo Lietuvos - čia daug didesnė įvairovė, galima sutikti įvairiausių stilių ir subkultūrų atstovų. Dažnai teko matyti merginas su gyvomis gėlėmis plaukuose, Olandės mėgsta įsisegti lelijos ar bijūno žiedą į kuodą ir taip pagyvinti savo išvaizdą. Žinoma, toks grožis išsilaiko tik vieną dieną, bet bepigu joms, gyvenančioms gėlių sostinėje!
  Važinėti šios šalies autostradomis - vienas malonumas, Miškų čia beveik nėra, keliai platūs, geri, plokščias žemės paviršius atveria horizontą keliolika kilometrų į priekį. Deja, bet Olandija tokia nedidelė, kad per keletą valandų ją galima pervažiuoti skersai ir išilgai.
  Olandijos miesteliai labai jaukūs, ramūs, turintys saitą atmosferą. Būnant šioje šalyje patariu anksti ryte apsilankyti vietiniame ūkininkų turguje - Čia jus pasitiks visur sukrauti kibirai su glėbiais gėlių, tvyrantis žiedų aromatas ir besišypsantys vietiniai, bandantys įsiūlyti savo gėles, daržoves, ir, žinoma sūrius.

Populiarūs suvenyrai iš Olandijos
Olandijos kaimelis. Tolumoje matosi miesto tiltai.
Delftas, Olandija.  Kanalai ir tiltai yra neatsiejama kiekvieno miesto kraštovaizdžio detalė.
Kiekvienas Olandas, gyvenantis prie kanalo, dažnai laisvalaikiu paplaukioja. Daugelis turi plokščias valteles, kuriomis galima paplaukti net po žemiausiu tiltu.
Nenuspėjamas oras - tamsūs debesys užplaukia per keletą minučių, pusvalandį pila kaip iš kibiro ir taip pat greitai dingsta.


Faktai:

*2001 m. Nyderlandai buvo pirmoji valstybė pasaulyje, legalizavusi tos pačios lyties asmenų santuoką.

*Dėl erdės trūkumo, kapinių vietos yra išnuomojamos tik penkiolikai metų. Tai reiškia, kad palaidojus žmogų, po 15 metų jo paminklas bus panaikintas ir toje vietoje bus laidojamas kitas žmogus.

 *Minimalus atlyginimas Olandijoje – 4 829 litai/mėn.

 *Vėjo malūnai. Kažkada jų šalyje buvo apie 9000, dabar dešimt kartų mažiau.

 *Olandai - dažniausiai keliaujanti tauta Europoje.

*Olandijoje legalu ne tik homoseksualų santuoka, prostitucija, lengvi narkotikai, bet ir savanoriška eutanazija.

*Atliekant kasmetinį Amsterdamo miesto kanalų valymą, juose randama 10 tūkst dviračių.


 Tiek apie šią šalį, tikiuosi patiko :)
Galbūt jūs esate buvę Olandijoje? Kokie įspūdžiai apie šią šalį?

-Akvilė4 Komentarai

 1. Tiek daug sužinojau! Dabar taip irgi noriu ten nukeliauti, haha. Šiaip jau senokai žaviuosi Olandija ir Belgija (man jos kažkodėl labai panašios atrodo), nes ten žmonės tokie tolerantiški, kas deja nebūdinga lietuviams. Ačiū tau už straipsnį. :)

  http://fuscousmoon.blogspot.com

  AtsakytiPanaikinti
 2. Man tai pirma mintis apie olandiją - Žolė :DD

  AtsakytiPanaikinti
 3. sakau tiesa kuri visu normal people galvose2013 m. liepos 19 d. 16:42

  Ahh akvile! man rodos, tai tavo 2 (o gal klystu?) straipsnis apie keliones ir man LABAI patiko!! pati buvau Olandijoje, ir man labaiusiai isireze TUNTAI;DD dviraciu. is ties labai grazi salis, upes amserdamo centre ir visa kita:) man straipsnis tikrai labai patiko, visada sudomini savo straipsniais, pakeli TD blog'a:)

  AtsakytiPanaikinti
 4. Man patiko. 3 reakcijos jau nuspaustos. :) Kitą kartą kiek labiau padirbėk su išdėstymu. :)

  AtsakytiPanaikinti