Balys Sruoga ,,Dievų miškas''


Sveikos! Ar jūsų mokykloje mokslo metų pabaigoje yra supažindinama su privalomos literatūros sąrašu? Pas mus - taip, ir šiais metais pirmą kartą bandžiau triuškinti knygas iš to negailestingojo sąrašo. Gaila, bet pavyko sudoroti tik dvi knygas... Ypač džiuginantis dalykas, jog abi knygos yra vertos dėmesio. Visų žmonių, paauglių, mokinių ir net TD skaitytojų dėmesio...

Balys Sruoga
,,Dievų miškas''

Dažnai iš vyresnių žmonių galime išgirsti kokia buvo sunki praeitis ir kaip turime džiaugtis mes, vaikai, kurie dabar gyvename laisvoje šalyje, turime daugybę teisių ir gerą gyvenimą. Balio Sruogos knyga yra įrodymas, jog mūsų gyvenimas yra tikrai rožėmis klotas. 1945m. parašytas memuarinis šio rašytojo romanas yra paremtas tikrais faktais ir pačio autoriaus išgyvenimais. Knygoje su juodo humoro gaidele pasakojama apie baisius dalykus, kurie 1943-1944m. vyko Štuthofo koncentracijos stovykloje. Tiek daug sarkazmo vienoje vietoje man dar neteko matyti! Autorius ironiškai perteikia savo išgyvenimus apie pačius baisiausius dalykus - galima susidaryti įspūdį, kaip Štuthofe negailestingai elgiamasi buvo su lavonais, sergančiais kaliniais ir likusiais lagerininkais. Knyga yra stora, parašyta smulkiu šriftu, todėl joje pasakojimų yra begalo daug, reikia tik nepasimesti! Aprašyta ir moterų situacija, juodžiausi darbai, ,,šviesiausios dienos''... Knygos skyriuose dėmesys skiriamas lagerio tvarkai, taip pat papročiams. Skaitytojas yra supažindinamas su įvairiomis kalinių grupėmis ir daugiau kaip 100 veikėjų. 

,,Dievų miškas'' - tai knyga, kuriai reikia užaugti. Spėju aš dar nebuvau tinkamai užaugusi jai (bet kodėl tada liepė ją perskaityti...), todėl skaityti ją buvo sunku. Nemeluosiu - pirmoji pusė persiskaitė greičiau, vėliau aptingau. Ne kartą norėjosi užversti ir numesti tą knygą ar bent praleisti kelis lapus, jog sumažėtų to skaitymo... 

Bet pati knyga tikrai padarė naudą. Susidariau įspūdį apie tuometinę situaciją, lagerį, apie praeitį. Knyga parašyta tikrai įdomiai, pasakojami įdomūs įvykiai, kurie brandina manyje ir žmogų, ir patriotą. Kai perskaitai ką reikėjo patirti kitiems, atrodo ir pats galėtum nuversti kalnus. Knyga moko stiprybės, vidinės ramybės ir meilės tėvynei, kurios Balys Sruoga turėjo su kaupu.

Jei dar kada skaityčiau šią knygą, tai gerokai vėliau, kai būsiu labiau subrendusi kaip žmogus. Manau skaitant tokią knygą kelis kartus, kiekvieną kartą rastum kažką naujo, kažką dar labiau pamokančio ar įkvepiančio. Pirmiausia rekomenduoju šią knygą tiems, kuriems įdomi istorija ir skaudi praeitis. Jos čia - labai daug. Knyga sunki, bet bus įveikiama tiems, kurie trūks plyš versis per galvą, kad tik sužinotų viską. Žinoma, trylikametės dar šiek tiek palaukite. 

O tiems, kurie jaučiasi pajėgūs, galioja kitas žodis - nelaukite. Balio Sruogos ,,Dievų miškas'' vertas dėmesio dėl daugelio priežasčių, kurių neišeina sutalpinti į bloggerio įrašą. Tai daugiau nei istorija, tai daugiau nei paprastas pasakojimas... 

Gal jūs esate skaitę ,,Dievų mišką'' arba planuojate tai daryti?
O gal matėte filmą?

Ačiū, kad skaitėt,
Vilija.

5 Komentarai

 1. Kaip tik dabar pradėjau skaityti šią knygą. Manau, kad kiekvienas žmogus turėtų ją perskaityti.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Mačiau filmą, bet knygos skaityti dar neteko.
  Keistai, jaučiuosi, nes mums nedavė jokių literatūros sąrašų. (mokytojos antipatija mūsų klasei, ar tiesiog žioploka klaida?..) Viena uolioji klasiokė perskaitė tą knygą ir kiekvieną pertrauką pasakodavo apie tą knygą. Manau, kad tikrai teks paskaityti. Ačiū už straipsnį!

  AtsakytiPanaikinti
 3. Pas mus niekada nebuna privalomojo saraso :) Vis gi knygos aprasymas paliko ispudi. Aciu! :)

  AtsakytiPanaikinti
 4. Tikrai sudomino ši knyga. Seniau girdėjau vyresnius apie ją kalbant ir pažadėjau sau, kad vėliau ją perskaitysiu ir aš. Turbūt tas "vėliau" jau atėjo - lėksiu į biblioteką :)
  Ačiū tau už šį įrašą!

  AtsakytiPanaikinti
 5. Privalomų knygų sąrašo niekas neturi duoti. Tam yra internetas, o ir skaitome kiekvienas dėl savęs bei geresnių lietuvių literatūros dvyliktos klasės egzaminų rezultatų. Sutinku su Vilijos mintimi, jog šiai knygai reikia tinkamai pasiruošti - "subręsti". Man, asmeniškai, B. Sruogos knyga įkvėpė naujų jėgų, noro gyventi ir džiaugtis tuo, jog dabar nieko nekiša į baisias koncentracijos stovyklas už tai, jog dėstai universitete ar turi daugiau pinigų nei statistinis respublikos pilietis. Man patinka juodas humoras, todėl knygą buvo lengva bei malonu skaityti. Beje, apimtis tikrai nėra didelė. Jei buvo sunku skaityti, tai linkiu sėkmės su Vinco Mykolaičio - Putino "Altorių šešėly", o dėl suprantamumo, giliai jus užjaučiu, kai skaitysit A. Škėmos "Baltą drobulę". Gera knyga. Vis dėlto, filmas nėra tiksli šio kūrinio ekranizacija, todėl nepatariu jo žiūrėti, neperskaičius knygos.

  Sėkmės, kas skaitot ir kas skaitysit! :)

  AtsakytiPanaikinti