Mano dantys tokie jautrūs... Ką gi daryti?


Na, turbūt žinote ir patys - tereikia tik gurkštelėti karštos kavos ar arbatos ir iškart užgelia dantis. Arba karštą dieną paragavote ledų ar grukštelėjote kokio nors šalto gėrimo ir dantų skausmas tiesiog nudiegia. Be to, taip atsitinka ir užvalgius ko nors saldaus arba rūgštoko.


Jautrūs dantys - tai dar ne pūlių židinys ar skylutė. Dantų jautrumo problema kitokia. Įprastiniu atveju danties kaklelį (tai vidurinė danties dalis tarp danties šaknies ir danties vainikėlio) iš visų pusių tvirtai dengia dantenos. Tačiau jeigu progresuojant parodontozei dantenos sunyksta ir "atsitraukia" nuo danties kaklelio, tuomet danties kaklelį tesaugo tik plonas cemento sluoksnis. Jeigu šį cemento sluoksnį pažeisime pernelyg kietu dantų šepetėliu, netinkamai valydamiesi dantis ar naudodami pernelyg stambiagrūdę dantų pastą, atsivers daug mažyčių nervų kanalų. Dėl to kai kurie maisto produktai ir temperatūros gali tapti jautrių reakcijų priežastimi. Žodžiu, jautrūs dantys - tai nervinių skausmų išvada.

Ką gi galima padaryti dantų jautrumui sumažinti:
 • Iškart pradėkite nevalgyti ir negerti nieko, kas pernelyg karšta, šalta, saldu ar rūgštu.
 • Naudokite minkštą dantų šepetėlį su kuo labiau užapvalintais šeriais.
 • Iš vaistinės įsigykite specialių kremų jautriems dantims. Šiuose kremuose yra fluorido. Venkite stambaus grūdėtumo, smarkaus trinamojo poveikio dantų pastų. 
 • Išmokite tausojamai valytis dantis. Pagrindinė taisyklė: dantis valykitės "nuo raudono balto link", taigi nuo dantenų dantų link. Nevalykite dantų pernelyg intensyviai, pernelyg greitai, nevedžiokite dantų šepetėliu šen ir ten be jokio tikslo. Labai trinant pirmyn atgal, pažeidžiamas dantų cementas kaklelių srityje.
 • Aiškiai įsisąmoninkite, kad jautrūs dantys - tai prasidedančios ar progresuojančios parodontozės požymis. Privalote stengtis, kad šis procesas progresuotų kuo lėčiau. Tam pavalgę gerkite nesaldytą uogų ar vaisių arbatos. Arba pavalgę kiekvieną kartą paskalaukite burną šalavijų ar ąžuolo žievės arbata. Šiose arbatose esančios rauginės medžiagos stiprina ir stangrina dantenas.
 • Baigdami valgyti galite užkąsti sūrio.
 • Kartą per pusmetį pasirodykite gydytojui odontologui, be to, jeigu jūsų burnoje yra dantų konkrementų, tegul jis juos pašalina. Daugelyje dantų gydytojų kabinetų jau yra puikių šiam tikslui skirtų aparatų.
 • Reguliariai intensyviai masažuokite dantenas - jos masažuojamos arba švariais pirštais, arba specialiais prietaisais, kuriuos galima įsigyti vaistinėje.
 • Iš ryto, išsivalę dantis, panaudokite bičių pikį: 20 lašų bičių pikio (propolio) tinktūros įlašinkite į truputį drungno vandens ir šiuo vandeniu gerai paskalaukite burną. Bičių pikis - natūralus antibiotikas.

Kada gi jautrių dantų "savininkas" turi kreiptis į dantų gydytoją? Visuomet, kai skausmai ilgiau nesiliauja ar tampa nepakenčiami arba ima kartotis.

O gydytojas dantų jautrumui sumažinti gali " hermetizuoti" atvirus dantų kaklelius fluorido koncentratu. Po tokio gydymo dantų jautrumas gerokai sumažėja.


*Komentuok šį straipsnį - gauk 1 vieną tašką. Dalyvauk rubrikoje ar konkurse - gauk 3 taškus. Tapk aktyviausiu "Teenage Dreams" blog'o skaitytoju ir laimėk knygą "Laumės vaikas"!



5 Komentarai

 1. Naudingas straipsnis toms, kurios turi šitą problemą. :) Spėju aš ir turiu, nes valgant guminukus kartais tenka beveik spiegti iš skausmo... :D Ačiū už straipsnį, man patiko!

  AtsakytiPanaikinti
 2. Neturiu šios problemos, tačiau informacija naudinga :) Tikiu, jog padėjai toms merginoms, kurios susidūrusios su šia liga ;) Sėkmės!

  AtsakytiPanaikinti
 3. Aciu,labai naudinga, nes po dantu balinimo visados jie pajautreja. Puikus straipnis! Be to norejau pridurti,jog labai nuotaikingi paveiksleliai prideti.:D

  AtsakytiPanaikinti
 4. Turiu šitą problemą, taigi straipsnį surijau iškart. :D Šiek tiek užkliuvo dėstymas. Bet apart to - patiko. :) Ačiū tau!

  AtsakytiPanaikinti
 5. Iš ties naudinga informacija! Kartais ir man dantis sudiegia :D

  AtsakytiPanaikinti