Kodėl verta skaityti knygas


„Skaitymas protui - tolygu fizinis lavinimas kūnui“ - Dž. Adisonas 

Rudenėja, jau rudenėja! Pamažu gelsta medžių lapai, mažėja saulės spindulių, vėsta oras, o ir vakarais anksčiau temsta. Tačiau tai nėra taip blogai, kaip atrodo. Turbūt geriausia ką mums duoda šis metų laikas - tai šalti rudens vakarai. Ne dėl to, kad laiką gali praleisti mieste ar kokioje kavinėje su draugais, nueiti į kiną, ar kažkur kitur prasiblaškyti, o todėl, kad gali likti namie, susisukti į šiltą pledą, išsivirti puodelį savo mėgstamiausios kavos ar arbatos ir skaityti gerą knygą. Nors šiais laikais paaugliams labiau priimtina pasėdėti prie kompiuterio ar pažiūrėti televizorių, džiaugiuosi, kad tikrai yra nemažai žmonių, kurie į draugiją mieliau renkasi knygą. 
Tačiau kvaili stereotipai dažnai atbaido paauglius nuo literatūros, juk pagal itin ''šiuolaikiškus'' vaikus - skaito tik moksliukai ir knygų graužikai, šis užsiėmimas nuobodus ir nenaudingas. Tiesa tokia, kad daug skaitantis jaunas žmogus neretai gali būti išvadintas įvairiausiais žodžiais ir netgi nepritapti prie bendraamžių kompanijos. 
Tokį paauglių požiūrį į knygas greičiausiai formuoja mokykloje užduodama skaityti privaloma literatūra, kuri dažnam atrodo labai neįdomi. Tokį pirmąjį įspūdį apie skaitymą susidaręs jaunas žmogus neretai savo noru į rankas nebeima jokios knygos, tačiau retas žino kokią didelę naudą iš tiesų duoda literatūra, o ypač mūsų amžiuje. Štai keletas tikrai įdomių ir galbūt netikėtų faktų apie skaitymą:

 • Praturtina žodyną
 • Ne paslaptis, kad knygose gausu įvairiausių metaforų, epitetų, personifikacijų ir kitų meninių priemonių. Tačiau skaitant kuo įvairesnių žanrų bei leidimo laikotarpių knygas galima atrasti daug nepažįstamų žodžių, kurių prasmę suprantame iš konteksto. Kas žino, galbūt šiandien knygoje matytą žodį rytoj jau naudosite kalbėdami viešumoje?
 • Gerina raštingumą
 • Turbūt dauguma knygas skaitančių paauglių yra atsidūrę tokioje situacjoje: lietuvių pamokoje, rašant diktantą, mokytoja diktuoja žodį dėl kurio rašybos kyla abejonių. O tada staiga prisimeni kaip taisyklingai jį reikia rašyti, ne iš bet ko kito, o iš skaitytų knygų, kuriose šis žodis buvo vartojomas. Skaitantiems taip pat geriau sekasi kurti gražius bei stilingus sakinius, tekstus, kaip jau minėjau, naudojame daug įdomesnių žodžių. 

 • Suteikia pasitikėjimo savimi
 • Kam gi neteko atsidurti tokioje situacijoje, kai reikia bendrauti su mažai pažįstamu žmogumi ir tiesiog nėra apie ką kalbėti? Taip pat dažnas atvejis, kai  pašnekovas tiesiog nepasižymi drąsa, pasitikėjimu savimi ir bendrauti jam nėra taip paprasta? Skaitantis žmogus tokiomis problemomis nesiskundžia, nes skaitant įgyji naujų žinių labai įvairiose srityse ir nesunkiai gali jas pritaikyti bendraujant. 

 • Gerina koncentraciją
 • Skaitant žmonės stengiasi kuo labiau susikoncentruoti į turinį, kad viską iki galo suprastų. Taip pat bandoma kiek įmanoma labiau atsiriboti nuo visų pašalinių garsų, trukdžių. Šis įgūdis labai naudingas tiek mokykloje, pamokų metu, tiek užsiimant bet kokia kita veikla.  

 • Lavina mąstymą
 • Kartais skaitant reikia daugiau pamąstyti, įsigilinti į tekstą, kad suprastume mintį, o tai yra labai teigiamas efektas žmogaus mąstymui. Taip pat nejučiomis įsisaviname daug naujos informacijos, kurią saugome kažkur giliai giliai savo smegenyse. Jos prireikus, be didelio vargo atsimename, o juk niekada negali žinoti kokios informacijos prireiks ateityje!  

 • Suteikia seksualumo
 • Taip, ir tai tikrai ne koks kvailas mitas. Mokslininkų įrodyta, kad mus traukia intelektualūs priešingos lyties atstovai, su kuriais galime protingai kalbėtis įvairiausiomis temomis valandų valandas. O skaitymas beveik visada kelia dideles asociacijas su intelektu. 

 • Mažina stresą
 • Nesiseka mokykloje? Kasdien tenka skubėti? Per didelis fizinis ar psichologinis krūvis? Taip, stresas yra tikrai didelė šiuolaikinio žmogaus problema. Tačiau kartais skaitymas veikia kaip savotiška terapija, padeda atitrūkti nuo išorinio pasaulio, išlaisvina vaizduotę ir leidžia pailsėti, taip pat pakelia nuotaiką. Labai įdomu tai, kad fantastinių kūrinių skaitymas prieš miegą itin mažina stresą

Taigi, skaitymas iš tiesų teikia labai daug naudos, tiesiog reikia atrasti žanrą artimą sau ir šis užsiėmimas tikrai praskaidrins nykius rudens vakarus.Įdomių knygų šiais laikais pilna, tik skubėkite rinktis!  

4 Komentarai