Menas, gimęs pasąmonės gelmėse
Impresionizmas, klasicizmas, gotika - meno kryptys, apie kurias kiekvienam jūsų be abejonės teko girdėti istorijos pamokose. Sunku tinkamai nupasakoti kiek mums kalbėta apie praeitų epochų meną, jo nuostabų grožį ir neįkainomąją vertę. Tačiau tiesą sakant -  tie be galo be krašto išgirti kūriniai dažną palieką abejingą. Gražu pažiūrėti, bet tik tiek, ar ne? Kartais atrodo, kad tokių paveikslų ar skulptūrų paskirtis tiesiog amžiams kabėti bažnyčiose ar muziejuose, puošti jų niūrias sienas ir nieko daugiau. Šiuolaikiniai žmonės, gyvenantys įtemptu ritmu, amžinai skubantys, tiesiog prabėgs pro tokį meno kūrinį, o jeigu ir sustos pasigrožėti - vaizdas iš atminties dings po kelių minučių. Retas įsižiūrės į detales, bandys suvokti jų reikšmę bei mintimis filosofuos apie šio kūrinio prasmę ir naudą. Tačiau esti daugybė meno krypčių ir toli gražu ne visos jos tokios, siurrealizmas - puikus to pavyzdys!
Pirmojo pasaulinio karo metu, kol visur tvyrojo didžiulė įtampa, išsiskirstė daugybė įvairių Europos menininkų grupuočių. Tačiau Švedijoje, tuo metu karo atžvilgiu neutralioje šalyje, susikūrė nauja, pavadinta „DADA“. Šis pavadinimas iš tiesų neturi jokios gilios prasmės, tai tiesiog atsitiktinai parinktas garsų derinys. Laikui bėgant „DADA“ virto sąjūdžiu, kurio pagrindiniai prieštaravimai buvo karui, socialinėms tradicijoms ir svarbiausia - nusistovėjusioms meno vertybėms. Dadaistai siekė šokiruoti bei provokuoti, taipogi atkreipti į save dėmesį, parodyti, kad menas vis dar gyvas ir netgi gyvesnis nei bet kada anksčiau. Visa tai jie darė pasitelkdami destrukciją itin smagiai būdais, pavyzdžiui - pripiešė Mona Lizai ūsus.
Dadaistai smarkiai gilinosi į žmogaus pasąmonę, sapnus, instinktus bei nuojautas. Pamažu jie priėjo išvadą, kad menas - tai pasąmonės vaisius, t.y. dažniausiai sapnas, neišsakyta mintis ar žmogų slegianti neišspręsta problema, pasirodanti vizijos pavidalu. Taip ir gimsta didingiausi meno kūriniai, tereikia talentingos rankos, kuri tai išreikštų drobėje. Taigi, pamažu susiformavo meno krypties sąvoka siurrealizmas ,kuri pažodžiui reiškia „virš realybės“.

Chuanas Miro

Miro buvo garsus ispanų tapytojas-siurrealistas. Jis studijavo Barselonos meno akademijoje, turėjo didžiules perspektyvas, mokymosi laikais pasižymėjo ypatingu talentu tapyboje. Šio menininko kūryboje daug vaikiškų motyvų, panašus į vaiką jis buvo ir gyvenime - į viską žvelgė itin pozityviai.  Markas Šagalas

Šagalas buvo žymus rusų/žydų kilmės modernizmo tapytojas. Savo paveiksluose dailininkas vaizduodavo jam vienam pažįstamas vietas bei sentimentus keliančius jaunystės prisiminimus. Tai rodo, kad jo tapyba labai jausminga, sentimentali ir simbolinė. Derėtų žinoti, jog kartą Kaune vyko personalinė Šagalo paroda, nes menininkas trumpą laiką gyveno šiame mieste. 


Salvadoras Dali

Ispanijos menininkas, visą gyvenimą jautęs didžiulį pasitikėjimą savimi bei stiprią vidinę motyvaciją kurti. Neretai Dali buvo smarkiai kritikuojamas kitų siurrealistų už netradicines pažiūras bei savęs išaukštinimą, tačiau kalbant atvirai - siurrealizmo srityje Dali nebuvo lygių, savimi jis pasitikėjo ne be pagrindo. Ispanijoje, Figereso miestelyje yra pačio Salvadoro įkurtas labai įspūdingas muziejus, kuriame gausu jo paveikslų, skulptūrų bei juvelyrinių dirbinių. Ten galima vaikščioti valandų valandas ir žiūrint į tuos pačius meno kūrinius atrasti juose vis kažką naujo. Siurrealistų pagrindinis kredo - „Minties tėkmė laisva nuo bet kokios proto kontrolės, visai nepriklausoma nuo estetinių ir moralinių vertinimų“. Taigi, išvados tokios, kad mano minėtų ir kitų garsių siurrealistų darbai neretai šokiruoja, galbūt netgi kelia pasišlykštėjimą, tačiau tuo pačiu kažkuo žavi ir traukia. Nei vienam jų nereikia logiško paaiškinimo, kiekvienas žmogus tokį meno kūrinį supranta savaip, sieja jį su savomis mintimis ar prisiminimais, pats pasirenka nuotaiką ir kuriuo kampu žiūrės. Juk meno negalima pasirinkti sveiku protu, jis gimsta pats giliai giliai žmogaus pasąmonėje. 

Pabaigai, mano darytos nuotraukos Salvadoro Dali muziejuje: 
3 Komentarai