Grubusis šiuolaikinis menas

Labai ilgai brandinau mintį šiam straipsniui. Ir net dabar nežinau ar gebėsiu tinkamai jums perteikti, ką reiškia šiuolaikinis grubusis muzikos menas – repas. Tad atleiskit man, jei jums nepatiks.
Kiekvienas repą suprantą taip kaip jis nori, vieniems jis tarsi nusikaltėlių ir „mužikų“ kalbą, kitiems – šiuolaikinė, kiek gruboka filosofija. Pati priklausau prie pastarųjų, tad bandysiu tokį šį muzikos žanrą ir parodyti.
Manau pirmiausia reikia susipažinti su šiuo muzikos stiliumi. Kaip repą pristato nuostabioji Wikipedia „Repas – muzikos žanras, atsiradęs ir formavęsis 1950-1970 metais. Atsirado JAV. Repas populiarus tarp afroamerikiečių.“ Tačiau Pasaulyje visi puikiai žino Eminem bei Macklemore. Tad puikūs reperiai yra ne vien juodaodžiai.
Mi Casa Tu Casa
Lietuvoje taip pat vis populiarėja repo žanras. Juk vos prieš savaitę įkeltas Mad Money ir Aleknos kūrinys „Mi Casa Tu Casa“ jau turi per 160 tūkstančių peržiūrų. Nors kūrinys grubokas, pilnas keiksmų, tačiau turi paslėptą esmę. Mano manymu dalis esmės paslėpta dainos priedainyje:
„Mi Casa Tu Casa (Mano namai -tavo namai), gaila pas mane nepaeina
Na, o ir tu dar su tėvais gyveni
Mi Casa Tu Casa, aš parašysiu tau dainą.
Tu duosi tai, ko nedavė ji...“
O ir pats dainos autoriai (Alekna ir Mad Money) pasakojo, jog dainoje pasakojama tikra, neišgalvota istorija kupina socialinių problemų, narkotikų liūno bei meilės.
Žinoma, reikia nepamiršti praeitų metų gruodį pristačiusių naują, jau antrąjį, savo albumą reperio Lilo bei prodiuserio Innomine. Būtent šie žmonės mane pritraukė prie grubiojo meno. Kaip patys albumo autoriai sakė:
Lilas
„Šio darbo idėją išduoda viršelis. Nuotraukose mes esame su kostiumais, pašukuoti ir sau nebūdingai sutvarkyti, tuo tarpu pats turinys yra grubus bei purvinas. Vietomis net išprotėjęs bei išsigimėliškas. Manome tai visai neblogai ironizuoja dabartinę visuomenę“, – kalbėjo albumo autoriai.
Šie žmonės prisikasa iki širdies gelmių,  jų tekstus galima pritaikyti kiekvienam, nes kiekvienam yra pritaikomos vienokios ar kitokios problemos ar šilti bei saviti išgyvenimai.
Lietuvoje repo mėgėjams taip pat žinomi Micro One, G&G Sindikatas, Omerta, Karoona, Domas, Tie Geresni, Garazhe Nerūkoma bei daugelis kitų, kuriuos pamiršau arba, kurie netilpo man užrašyti. Šie žmonės yra tarsi filosofai bei psichologai, jie galbūt ir neišklausys, tačiau privers apgalvoti ir bandyti apgalvoti savo problemas bei laimingus išgyvenimus. Šie žmonės – tokie kaip ir visi, tiesiog jie rado savyje nišą, kurioje save puikiai realizuoja, to paties – nors ir tyliai – moko mus visus, besiklausančius jų muzikos.
Tie Geresni, Lilas it Innomine
Repas – begalybė, kurioje gali rasti įvairias asmenybes: emigrantus, nepatenkintus pasilikusiuosius, atsipalaidavusį jaunimą, sunkius gyvenimo metus, prisikėlimo laikotarpį, meilę bei laisvę. Kaip į šį muzikos stilių pažiūrėsi, priklauso nuo Tavęs paties, šis muzikos stilius kaip ir visi – gali ir patikti, ir nepatikti. Tai Tavo požiūris į gyvenimą.
Apie šį muzikos žanrą galima būtų pasakyti daug, tačiau tam prireiktų daug laiko, kurio galite rasti visuomet: važiuodami autobusu ar mašina į mokyklą, universitetą, darbą ar susitikti su draugais, ar tiesiog skubant gatve. Įsiklausykite, galbūt rasite save, kartais tereikia tik išgirsti. O jei nersi savęs vadinasi Tavo vieta visai kitoje muzikoje.
Nežinau kaip man išėjo, tačiau tikiuosi buvo naudinga ir sudomino.
Lilas - Išgama
Mad Money ir Alekna - Mi Casa Tu Casa
Su meile,
Simona

5 Komentarai

 1. lyg ir norėtusi ilgesnio. bet tie kas nežinojo kas yra repas, manau tikrai suprato :)) man patiko! :)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Pati manau norėčiau ilgesnio, tačiau tada būtų prasidėję sausi faktai, kurie tikrai neatspindi nei mano rašymo stiliaus, nei tai apskritai yra įdomu.
  Ir ačiū.
  Su meile,
  Simona

  AtsakytiPanaikinti
 3. Visad galvodavau,kad repo žodžiai yra prasmingi.Tikrai nepalyginsi su popsu,kur vien kartojama ta pati frazė.Repas yra lyg trumpa ištrauka iš gyvenimo...Nesu ta mergina,kuri jo klauso gan dažnai,bet jei pasitaiko proga visad pabandau perklausyti.
  O pats straipsnis man patiko.Perskaičiau labai greitai.Tavo straipsniai yra kitokie,unikalūs...Tikrai verti visų trijų reakcijų :)
  Ačiū :)

  AtsakytiPanaikinti
 4. Straipsnis labai geras, bet tikrai norėjosi dar kažko. Nežinau ko, bet tikrai kažko jame trūko. Na, bet gerai ir taip. :) Paspaudžiau visas reakcijas, nes Tu to tikrai verta.

  AtsakytiPanaikinti
 5. Žinai kas man labiausiai patinka? Kad tu turi savo stilių, savo rašymo ypatybes ir nelendi į kažkokius rėmus. :)

  AtsakytiPanaikinti