Roko muzika
Sveiki,


Kiekvienas žmogus kasdien bent minutėlę klauso muzikos - tuo metu kai kažkur važiuojate, skaitote, tiesiog ilsitės. Muzika gali nuraminti, padėti susikaupti, tačiau pagal mokslininkus tokį poveikį daro ne bet kokia muzika. Šiame straipsnyje nekalbėsiu apie tokią muzikos rūšį, kalbėsiu apie jos priešingybę - roką.

Sąvoka roko muzika teigia, kad tai yra  bendras muzikos krypčių, atsiradusių XX a. penkto dešimtmečio gale JAV, pradedant rokenrolu, pavadinimas. Roko muzika turi daugybę įvairiausių rūšių, kurios kartais netgi nėra panašios. Neretais atvejais roko muzika yra vadinama pop'so priešingybe, tačiau ryški riba tarp šių muzikos krypčių nėra išskirta, todėl nemažai atlikėjų balansuoja tarp roko ir pop muzikos.

Žodis ''Rocking'' pirmą kartą panaudotas gospel dainininkų Amerikos pietuose ir reiškiantis religinį džiūgavimą. Iš pradžių rokas turėjo bliuzo, džiazo, liaudies muzikos motyvų. Penktajame dešimtmetyje žodis ''rocking'' buvo naudojamas apibūdinti šokį, turėjusį sąsają su seksualumu. Iš pradžių rokas laikytas, „pikta“, „niūria“ ir „satanistine“ muzika. XX a. septintajame dešimtmetyje rokas išpopuliarėjo kartu su tokiomis skandalingomis ir provokuojančius tekstus kūrusiomis grupėmis kaip The Rolling Stones ir The Who.

Gene Grier knygoje ''A Conceptual Approach to Rock Music'' rašoma: Ritmas - svarbiausias ir pagrindinis roko elementas, klausydamiesi susisiejame su ritmu. Vien iš šios citatos galime spręsti, jog roko muzikoje svarbiausia ritmas. Sociologas Simon Frith teigia, kad '' į žodžius, jei jie iš viso yra pastebimi, dėmesys atkreipiamas tik po to, kai muzika padaro įtaką.''

Mokslininkai nustatė, jog roko muzikos gerbėjai dažniau skundžiasi klausos, stuburo, regos, nervų sistemos sutrikimais. Be to, nustatyta, kad ši muzika sąlygoja ir kvėpavimo bei pulso pakitimus. Kai garsas viršija 80 decibelų, pradedama jausti nemalonius pojūčius, garsesnė nei 90 decibelų muzika sąlygoja sveikatos sutrikimus. Roko muzikos koncerto metu garso stiprumas siekia apie 106-108 decibelus salės centre, o prie pakylos – beveik 120 decibelų.        

Viename šaltinyje teigiama: Roko muzika – sukelia aistras, akina veikti, nuima įtampą, slopina skausmą. Taip pat ji gali sukelti įtampą, nedarną, stresą ir skausmą kūne, kada nesame nusiteikę energingai.

Žymiausios roko muzikos grupėsJimmy Page – gitara
Robert Plant – vokalas, lūpinė armonikėlė
John Paul Jones – bosinė gitara, klavišiniai
John Bonham – mušamieji
Roko muzikos karaliais neabejotinai galime karūnuoti grupę Led Zeppelin. Tai yra anglų grupė, susikūrusi 1968 - 1980 metais. Ji yra viena sunkiojo roko pradininkių, smarkiai įtakojusi tolesnį roko muzikos vystymąsi. Ši grupė yra komerciškai sėkmingiausia sunkiojo roko atstovė per visą šios muzikos egzistavimo laikotarpį. Grupė išsiskyrė, kai mirė būgnininkas Džonas Bonemas, tačiau ir po jo mirties grupės nariai keliskart susibūrė specialiems pasirodymams.

Daugybės kalbų susilaukusi daina ''Stairway to heaven'' yra šios grupės vizitinė kortelė. Ši daina daugiausia kartų grojo JAV radijo stotyse, nors ir nebuvo išleista kaip singlas. Daugybę kalbų sukėlė ši daina dėl to, jog atsukus ją atvirkščiai galima išgirsti paslėptą žinutę:


Kita niekuo nenusileidžianti roko grupė yra AC/DC. Grupę Sidnėjuje, Australijoje 1973 metais sukūrė ritminis gitaristas Malcolm Young ir jo brolis, pagrindinis gitaristas Angus Young.  AC/DC yra sėkmingiausia ir žinomiausia roko grupė, kilusi iš Australijos. Grupės visame pasaulyje parduotų albumų skaičius viršija 200 milijonų kopijų. Vien 1980 metų albumo Back in Black parduota visame pasaulyje virš 49 milijonų kopijų (vien JAV daugiau nei 21 milijonas), ir tai yra visų laikų antras pagal pardavimus albumas. Grupės pavadinimas turi keistai juokingą istoriją: grupės įkūrėjų sesuo pamatė užrašą AC/DC ant siuvimo mašinos, kuris reiškė alternating current/direct current". Broliams patiko šis raidžių skambesys, todėl jie pasiliko šį pavadinimą.
Viena populiariausių jų dainų, kuri žinomą visame pasaulyje:

Queen – britų roko grupė, susikūrusi 1971 m. Londone. Jų 1985-ųjų gyvas pasirodymas buvo išrinktas geriausiu gyvu roko pasirodymu visoje muzikos istorijoje.
Freddie Mercury  – vokalas, klavišiniai instrumentai
Brian Harold May – gitara
John Deacon – bosinė gitara
Roger Taylor – mušamieji instrumentai

Queen grupės logotipas buvo sukurtas F. Mercury iš karto po pirmojo albumo išleidimo. Logotipas simbolizuoja visų keturių grupės narių zodiako ženklus: du liūtus (Deacon ir Taylor), vežį (May) ir dvi fėjas, simbolizuojančias F. Mercury mergelės ženklą. Abu liūtai iš dviejų pusių laiko stilizuotą Q raidę, vėžys, virš kurio kyla liepsna, pavaizduotas ant raidės viršaus. Abi fėjos yra iš abiejų Q raidės pusių po liūtais. Viduryje Q raidės yra karūna, o virš Q raidės ir visų simbolių yra iškilęs feniksas. Visas logotipas primena Jungtinės Karalystės herbą.

KISS – JAV Glam rock'o grupė, susikūrusi 1973 m. Niujorke.
Nuo susikūrimo grupė reguliariai koncertavo ir įrašinėjo muziką. Gene Simmons (bosinė gitara ir vokalas) ir Paul Stanley (ritminė gitara ir vokalas) buvo vieninteliai, kurie išliko grupėje nuo pat pradžių.
„KISS“ labiausiai žinoma dėl grimo, kuris tapo tarsi grupės simboliu, įspūdingų kostiumų ir pasirodymų garsėjusių gausia pirotechnika.
The Rolling Stones – britų roko grupė, susikūrusi 1962 m. Tai viena iš reikšmingiausių visų laikų pasaulio muzikos grupių. Tai, taip pat, yra viena sėkmingiausiai koncertuojančių pasaulio grupių iki pat šių dienų. Per visą savo ilgą veiklos laikotarpį grupė beveik nepakeitė savo muzikinio stiliaus, kurį galima apibūdinti kaip bliuzroką.

Mick Jagger – vokalas;
Keith Richards – vokalas, gitara;
Bill Wyman – bosinė gitara 
Charlie Watts – būgnai;
Ron Wood – gitara, bosinė gitara
Brian Jones – gitara 
Mick Taylor – gitara 

Įdomūs faktai:
Angelina Jolie pasirodė viename jų klipe.
Grupės pavadinimas kilo iš  Muddy Waters dainos "Rollin Stone".
Jaggeris taip ir nebaigė koledžo.
Jimmy Page grojo dainoje One hit to the Body.
1969 m. koncerte buvo negyvai subadyta moteris.
Tai yra ilgiausiai koncertuojanti roko grupė.


Nirvana – amerikiečių roko grupė. Su savo hitu „Smells like Teen Spirit“  Nirvana pasirodė  iškeldama alternatyvaus roko stilių. Nirvanos lyderį Kurt Cobain žiniasklaidos pradėjo vadinti „Kartos atstovu". Trumpas Nirvanos egzistavimas baigėsi 1994 m., kartu su lyderio Kurt Cobain mirtimi, tačiau grupės populiarumas išliko. Praėjus 8 metams nuo Cobain mirties, daina „You know You‘re right“, įrašyta likus dviem mėnesiams iki Cobain’o mirties, užkopė į topų viršūnes visame pasaulyje.

Kurt Cobain – vokalas, gitara 
Krist Novoselic – bosinė gitara 
Dave Grohl – mušamieji, pritariamasis 

Buvę nariai:
Aaron Burckhard – mušamieji
Dale Crover – mušamieji 
Jason Everman – gitara 
Chad Channing – mušamieji 
Dan Peters – mušamieji
Pat Smear – gitaraTaigi, roko muzika kiekvienam gali suteikti skirtingą pojūtį. Vieniems ji padeda išsilieti, nusiraminti, o kitiems atvirkščiai - sukelia nemalonias emocijas. Tačiau kad ir kaip bebūtų negalime paneigti, jog tai nuostabi muzikos kryptis, turinti daugybę talentingų atlikėjų.

9 Komentarai

 1. Kas jau sukurtas rašymui, tas sukurtas. Puikiai paruoštas straipsnis. Įžanga, įvadinė, istorinė dalis, apibūdinti atlikėjai, išvados... Ir man labai patiko, kad tekstą tu atskyrei tarpu, taip lengviau skaitosi.

  Man patiko. Daug informacijos, įdomu.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Ačiū Tau labai, Vilija! Tokie žodžiai ir skatina kurti toliau. :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Nirvana? Nirvana viena iš šudiniausių roko grupių, kuri turi tik pora gerų dainų.

  AtsakytiPanaikinti
 4. Kiekvienas turi savo nuomonę. Bet ko nepaneigsi, kad ši grupė yra viena iš populiariausių ir turinti daugybę fanų dar ir dabar. :)

  AtsakytiPanaikinti
 5. Pati esu didelė roko mėgėja, bet tikrai ne šių grupių. :)
  Straipsnis patiko.

  AtsakytiPanaikinti
 6. "Šiame straipsnyje nekalbėsiu apie tokią muzikos rūšį, kalbėsiu apie jos priešingybę - roką." :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

  AtsakytiPanaikinti
 7. Jei rasei apie populiauriausias pasaulyje roko grupes ir idejai Nirvana (kuri dabar nebeegzistuoja), galejai idet ir The Beatles. Butent del to, nes jie itakojo roko atsiradima Lietuvoje. Beje, visos tavo paminetos grupes negroja BUTENT roko (pasiskaityk apie subzanrus, kuriuos paminesiu veliau (vienas pavizdys - Nirvana. Jie groja grunge, pasiskaityt labiau galejai pries rasydama) ). Pamirsai pridet kas buvo pirmoji oficialioji roko grupe Lietuvoje. Dar galejai parasyt apie subzanrus, ju yra daug. Zodziu, straipsnis neparasytas iki galo. Paskaityt apie grupes ir paklausyt ju dainu galejau savom jegom. O tu, Ieva, galejai parasyt apie tai, ka minejau anksciau.

  AtsakytiPanaikinti
 8. Toks vaizdas, kad tiesiog kopijavai iš vikipedijos. Geriau mažiau, bet kokybiška, o čia eilinės viki paistalionės. Apie grupes taip pat informacija vikipedinė. Vis tiek nesuprantu kam reikėjo grupių narių ir pnš. Galėjai daugiau įtraukti Lietuvą. :)

  AtsakytiPanaikinti