Déjà vu jausmas. Kas tai?
  Turbūt jums jau yra tekę patirti keistą jausmą, prancūzų vadinama- deja vu, mūsų kalba reiškiančiu, kad kažkas jau buvo matyta, išgyventa anksčiau, nors iš tiesų tai vyksta pirmą kartą. Pavyzdžiui, lankantis naujoje vietoje, gali susidaryti įspūdis, kad čia jau buvote ir visa tai matėte anksčiau, arba kai susitinkate nepažįstamą žmogų ir su jais kalbėdami jaučiate, tarsi su juo bendravote, nors taip nėra.

 Deja vu jausmas gali aplankyti bet kada, kai pirmą kartą keliaujate į užsienį su draugais ar šeima, galite pajusti, kad čia jau buvote. Ir dažnai jaučiate tą patį: ta pati vieta, tie patys draugai...
  Šis fenomenas (neįprastas, retas reiškinys) yra labai paplitęs, tyrimai rodo, kad 
deja vu jausmą yra patyrę daugiau negu 70% žmonių. Daryta daug tyrimų, kurie rodo, kad deja vu dažniau patiria jaunesni, 15-25 metų žmonės, bet vyresni žmonės nuo tuo neapdrausti, juos taip pat gali tai aplankyti.  Deja vu jausmas buvo aplankęs ir pop žvaigždę Madona. Viename savo interviu ji pasakojo, kai ji pirmą kartą apžiūrinėjo imperatoriškuosius rūmus Pekine, ji pajuto, lyg ji jau žinotų kiekvieną rūmų užkampį. Tuo remdamasi Madona ėmė tvirtinti, kad praeitame gyvenime ji buvo paskutinio Mandžiūrijos imperatoriaus tarnas. O agentas 007 Šonas Koneris pareiškė, kad praeitame gyvenime buvo karingos Afrikų aborigenų genties gydytojas.   Alan Brown ir Elizabeth Marsh atliko eksperimentą, kurio metu įrodė, kad informacija, kuri yra kaupiama smegenyse, gali vėliau grįžti deja vu pavidalu.


Deja vu atvirkščiai.

  Priešingas deja vu efektas pasižymi tuo, kad žmogus neatpažįsta jam tikrai pažįstamų dalykų. Pavyzdžiui, kai žmogus šnekučiuodamasis su senu pažįstamu gali staiga suvokti, kad visiškai jo nepažįsta to žmogaus, nežino ir niekada nežinojo jo vardo, pavardės ir visko ką turėtų žinoti apie senai pažįstamą žmogų. Daug kartų matytos detalės jam tampa visiškai svetimos.
  Tai skiriasi nuo paprasto atminties praradimo tuo, kad tai užklumpa visiškai netikėtai.

21 Komentarai

 1. Patiko. Įdomi tema :) Tiesa sakant pirma karta tokė dalyką girdži.u

  AtsakytiPanaikinti
 2. Aviečių Uogienė.2014 m. vasario 7 d. 21:29

  Ugne, šitas Tavo straipsnis tiesiog nepabaigtas. Viskas yra gerai, tačiau... aš kažko pasigedau. Gal kažkokių faktų? Arba tiesiog pabaigos šiam straipsniui: galbūt net klausimo skaitytojams ("o ar jūs nebuvote to patyrę?"), apibendrinimo, galų gale savo nuomonės. Suprantama, nepripilstysi iš tuščio į kiaurą, tačiau vis tiek kažką galėjai sumąstyti. Sėkmės, viskas yra gerai :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Labai geras straipsnis, nieko nežinojau apie deja vu, o dabar jaučiuosi kažkiek apsišvietus : D

  AtsakytiPanaikinti
 4. Kažko trūksta. Straipsnis išdėstytas nerišliai kaip pvz. Nukopijuotas iš įvairių puslapių, ir neįterpta savų žodžių. Kitąkart rašydama galėtum įterpti savų žodžių. Taip, aš žinau ieškant informacijos internete žmogus labai nuvargsta ir tuomet jau tingi pridėti savų žodžių. Man taip pat kartais būna. Tad tokia pastabėlė. Na, o šiaip patiko, net nežinojau tokio jausmo.

  AtsakytiPanaikinti
 5. Man kaip ir Aguonai atrodo, kad tikrai kažko trūksta. Atrodo jog viskas daugiausiai paimta nuo kitų puslapių. Straipsnis gal ir neblogas, bet tikrai kažko trūksta.

  AtsakytiPanaikinti
 6. toks straipsnis jau buvo.antra,per mazai teksto...

  AtsakytiPanaikinti
 7. Hmmm... Ugne, džiugu, kad taip stengiesi, tiek daug rašai. Iš tiesų tema be galo įdomi, bet straipsnis tiesiog nebaigtas... Absoliučiai nėra jokios pabaigos.

  AtsakytiPanaikinti
 8. Ugne, toks vaizdas, kad ir vėl kopijuoji. Kodėl negali nurašyti savais žodžiais? Nereikia dėti dešimt nekokybiškų straipsnių per dieną, jei gali tądien pasėdėti prie vieno gero ir išbaigto, o po to įkelti. Prisimink, - čia reikia rašyti, o ne kopijuoti.

  AtsakytiPanaikinti
 9. Nerija,NUMESK LINKA IS KUR KOPIJUOTA,TADA TEISK.

  AtsakytiPanaikinti
 10. Anonime, AŠ NETEISIU, TIK PASAKAU SAVO NUOMONĘ. Laisva šalis, neuždrausi ;))))

  AtsakytiPanaikinti
 11. Straipsnis ne pilnas, raidės vėl milžiniškos. Ugne, ar tu atsižvelgi į pastabas?

  AtsakytiPanaikinti
 12. Sunku jums įtikti, raidės tai per didelės, tai per mažos. Visada norit įmanoma prie ko nors prisikabint...

  AtsakytiPanaikinti
 13. Autorius pašalino šį komentarą.

  AtsakytiPanaikinti
 14. Ugne, viskas gerai, bet tu tiesiog atsižvelk į pastabas :) per didelės raidės tikrai nėra gražu, geriau išvis nekeisk šrifto. Juk tam ir yra kritika, kad tobulėtum, nesibaimink jos:)

  AtsakytiPanaikinti
 15. Autorius pašalino šį komentarą.

  AtsakytiPanaikinti
 16. Straipsnis tikrai nebaigtas, tikėjausi perskaityti vieną senai žinomą teoriją - kad deja vu "nutinka" tada kai viena akis pamato anksčiau už kitą, t.y. vienos akies informacija nuskaitoma anksčiau ir po to ta pati informacija nuskaitoma iš kitos akies. Taip ir susidaro tas jausmas, kad tai jau buvo, tai jau matyta.
  Ir vėl užmačiau klaidelių (pvz. tokie sakiniai: "...kad visiškai jo nepažįsta to žmogaus...") ir tikrai atrodo, jog būtum kopijavusi nuo skirtingų puslapių.

  Ugne, mes juk norim tau padėti! Nereikia pykti, gavus kritikos. Taip, galbūt tu ilgai sėdėjai prie šito įrašo ir stengeisi, bet neatrodo, kad būtum atsižvelgusi į senesnes mūsų pastabėles :) Esu tikra, kad po kiek laiko skaitysim tavo įrašus ir gėrėsimės, kaip sugebėjai ištobulėti! Sėkmės!

  AtsakytiPanaikinti
 17. Sveikutes! Gintarija man atleido tad noreciau vel chatinti Td chate. Jei netikit pasiziurekit jos blogo iraso komentarus. http://zozolis.blogspot.com/2014/02/neimanoma-visiskai-nerasyt-nemiriau.html Ji man atleido todel noreciau vel chatint td chate ☺

  AtsakytiPanaikinti
 18. Patirtas jausmas. Šis deja - vu aplankydavo mane dažniausiai, kai būdavau dar maža. Maždaug nuo 7 - 11 metų. Dabar taip pasitaiko labai retai, nors man dvylika metų. Straipsnis neišbaigtas. Sėkmės toliau! (:

  AtsakytiPanaikinti
 19. O man patiko. Taip, straipsnis yra neišbaigtas, bet man kažkaip užteko. :D Deja vu jausmas mane aplanko gan dažnai, ypač ankščiau. Džiaugiuosi, kad straipsnio dėka sužinojau, kad čia ne man vienai taip nutinka. :D Ačiū, buvo įdomu. :)

  AtsakytiPanaikinti