Pankų judėjimas - stilius ar gyvenimo būdas?Dvidešimto amžiaus žmonijai imė ne juokais atsibosti ilgakojai modeliai, apkarstyti kalnais blizgučių. Jeigu romantiškas stilius kam nors ir buvo žavus, po disko, arba kitaip - nesibaigiančio kičo epochos, visa tai mados gerbėjams įgriso iki gyvo kaulo. Šviežiai susiformavęs pankų judėjimas buvo didžiulė atgaiva naujovių išsiilgusiems žmonėms, tačiau tikra katastrofa turtuoliams, valstybių valdytojams bei svarbiausia - mados kūrėjams. Brangūs dizainerių drabužiai iki pankų judėjimo buvo tikra siekiamybė, aukšta klasė, kažkas tokio, apie ką svajojo kiekviena mergina. Na, o rinkoje pasirodęs pankiškasis stilius buvo, galima sakyti, to priešingybė. Kiekvienas panorėjęs, galėjo tapti panku. Tam nereikėjo ypatingos kilmės ar krūvos pinigų, tačiau tokios savybės, kaip drąsa ir kūrybiškumas - mažų mažiausiai buvo būtinos. 
Jaunieji pankai visais įmanomais būdais priešinosi nusistovėjusiai tvarkai, palaikė anarchizmo idėjas, griaunamąjį požiūrį. Svarbiausios jų saviraiškos priemonės - klausoma muzika bei išvaizda. Pankai siekė atkreipti į save kuo daugiau dėmesio, šokiruoti aplinkinius. 

Garsūs mados veikėjai, pastebėję, kokio populiarumo sulaukė pankiškasis stilius, taip pat nesėdėjo rankų sudėję. Malcolmas McLaurenas (grupės „Sex Pistols“ vadybininkas) bei garsi dizainerė Vivienne Westwood nusprendė suvienyti jėgas ir pradėti kurti drabužių liniją, skirtą pankams. Norėdama sulaukti pirkėjų dėmesio, ši porelė savo aprangos parduotuvę pavadino „Sex“. Logotipas, pagamintas iš didelių ir ryškiai rausvų guminių raidžių šiuos lūkesčius pilnai pateisino. Kai kurie Westwood kūriniai aukcionuose labai vertingi ir mūsų laikais, ypač prigludusios kelnės, marškinėliai su provokuojančiais paveikslėliais bei šūkiais. 

Nors dizaineriai ir geba kurti pankiškų atributų turinčius drabužius, visgi aukštosios mados atstovai niekada iki galo nesupras šių neformalų pasaulėžiūros. Galbūt todėl ilgainiui pankų tarpe ir susiformavo priešinimasis bei neapykanta madai, nes pagal juos - žmones vienyti turi muzika, o ne mada. Paradoksalu, tačiau pankų stiliaus ikonomis tapo ne kas kitas, o to meto muzikos žvaigždės. Štai keletas jų: 


Sex Pistols


„Sex Pistols“ - tai britų pank roko grupė, susiformavusi 1975-aisiais.  Nors šios charizmatiškos ketveriukės karjera truko tik dvejus su puse metų, tačiau „Sex Pistols“ yra tituluojami, kaip viena įtakingiausių grupių populiariosios muzikos istorijoje, padariusi didžiulę įtaką ateinančioms kartoms. Viena gerbėja, išvydusi „Sex Pistols“ gyvai, reginį apibūdino tokiais žodžiais: „Tai buvo kažkas stulbinančio, aš tikėjau tuo, ką matau ir girdžiu. Tie vaikinai tarytum sakė publikai: „Aš darau tai, ką noriu, ir man nerūpi, ką pagalvos kiti.“ O tai ir buvo raktas į pank stilių. Galbūt dauguma tokias mintis pamiršo, tačiau tik ne aš, man tai - idealogija. „Mums nerūpi tavo nuomonė - vis tiek esi šlamštas“ - toks „Sex Pistols“ požiūris išjudino žmones bei, žinoma, pankiškąją sceną.“ 

Debbie Harry


Debbie Harry - tai dvidešimto amžiaus roko grupės „Blondie“ pagrindinė vokalistė ir, be abejonės, žvaigždė. Savo išskirtinai fotogeniškų bruožų bei dvigubai balintų šviesių plaukų dėka, Debbie neilgai trukus tapo pank stiliaus ikona, neretai tituluojama dar ir pankų princese. Sensaciją ši mergina sukėlė dar savo karjeros pradžioje, kai koncertavo viename Niujorko klube. Pasirodymo metu ji vilkėjo vestuvinę suknelę, o atlikdama kūrinį, pavadinimu „Sudraskyk ją į skutelius“ - nusiplėšė ją. Debbie įkvėpė daugybę jaunų merginų nebijoti išvaizda išsiskirti iš minios bei visuomenei pateikė kiek kitokį grožio standartą. Savaime suprantama, kad garsiąją blondinę kopijavo daugybė jaunų panelių, tačiau tai ne visada išeidavo į gerą. Kaip ir „pridera“ tikrai roko žvaigždei, Debbie buvo itin pasileidusi bei, manoma, turėjo problemų su narkotikų vartojimu. 


Ramones


Apie žymiuosius „Ramones“ girdėti teko turbūt kiekvienam. Ši amerikiečių roko grupė savo veiklą pradėjo 1974-aisiais ir sėkmingai karaliavo scenoje maždaug dvidešimt dvejus metus. Karjeros pradžioje „Ramones“ jokiais būdais savęs neskyrė prie pank roko atlikėjų, tačiau šiam judėjimui vis labiau plintant Europoje, virusu užsikrėtė ir jie bei ilgainiui padarė didžiulę įtaką pankų judėjimui JAV. „Ramones“ taip pat suformavo, galima sakyti, tipinį pank roko žvaigždės įvaizdį, kurį aiškiai matome jų albumo viršelyje. Ilgi plaukai, akiniai nuo saulės, siaurėjantys džinsai, sportbačiai bei prigijusi, tarytum antra oda - odinė striukė. Visos šios detalės išliko madingos iki mūsų dienų, taigi, kad ir kas buvo atsakingas už „Ramones“ įvaizdį, jis savo darbą išmanė puikiai!


Pagrindinės pankų stiliaus detalės, populiarios ir šiuolaikinių paauglių tarpe:


Odinė striukė
Dažnai dekoruojama kniedėmis, ženkliukais bei  provokuojančiais užrašais.


Džinsinis švarkelis, liemenė
Kolekciuonuoti mėgstamiausias grupes sau ant nugaros - puiki stiliaus idėja!


Sunkūs, kareiviški batai
Itin populiarūs bei praktiški šaltąjį sezoną, be to - prideda ūgio. 

Ženkliukai su grupių logotipais
Viena taisyklė - griežtai tik tos grupės, kurių ištikimai klausai!

Siaurėjančios kelnės
Už šią tendenciją dėkoti turime ne tik riedlentininkams!


Masyvūs aksesuarai, tatuiruotės
Dar kitaip vadinami „darkymusi iš savęs“, tačiau grožis - subjektyvus dalykas.

Visais pankų egzistavimo laikais visuomenė į šiuos neformalus žiūrėjo kreivai. Galbūt ir teisinga smerkti prisiekusius anarchistus, siekiančius griauti viską, kas neatitinka jų idealogijos, tačiau juk dvidešimt pirmojo amžiaus pankai iš tiesų nekelia visuomenei absoliučiai jokios grėsmės. Ar žmogaus individualumas šiais laikais vertybė? O gal geriau visą gyvenimą likti pilkomis pelėmis, bijančiomis būti atstumtoms visuomenės?  Kai kuriais aspektais pilnai sutinku su pankų mąstymų: išvaizda bei klausoma muzika - tikrai geriausios saviraiškos priemonės. Mėgsti metalą? Spjauk į visomis radijo stotimis grojamą popsą ir klausyk tai, kas patinka tau. Visos klasės merginos avi rausvais bateliais, nuo kurių tau darosi koktu? Drąsiai žygiuok į mokyklą su kareiviškais batais ir skaniai pasijuok iš jų reakcijos. Nesvarbu, kokomis stiliaus detalėmis nori išsiskirti, noriu pasakyti, jog kiekvienas mūsų bent mažyte širdies dalele turime būti pankais. Nesupraskite klaidingai, nesiūlau eiti piketuoti prie seimo rūmų, ar daužyti nepatikusios parduotuvės langų. Užtektų nebijoti išsiskirti iš minios ir parodyti pasauliui, kad aš - individualybė ir tokių pat nei su žiburiu nerasi. 

*Komentuok šį straipsnį ir gauk 1 vieną tašką. Dalyvauk rubrikoje ir gauk 3 taškus. Tapk aktyviausiu "TD" blog'o skaitytoju ir laimėk portretą!*

11 Komentarai

 1. Man labai gražu. Nemėgstu tik tuneliukų ausyse :D

  AtsakytiPanaikinti
 2. Kažkoks netikslumas prie Debbie Harry yra: kaip ji galėjo atsirasti aštuonioliktame amžiuje? Ar čia aš kažko nesuprantu? :D
  Šiaip labai šaunus straipsnis. Man patinka tavo rašymo stilius.

  AtsakytiPanaikinti
 3. Nerija, labai ačiū už pastebėjimą, pasitaisysiu!:D

  AtsakytiPanaikinti
 4. Ei, ir dar. Ar tikrai aštuonioliktame amžiuje prasidėjo tas visas pankų judėjimas? Žinai, istorijoje šį tą išmanau, tad pankų subkultūra galėjo atsirasti nebent dvidešimto pradžioj-vidury, jei neklystu :D

  AtsakytiPanaikinti
 5. Neklysti, ačiū labai dar kartą, susimaišiau laike:D

  AtsakytiPanaikinti
 6. Man labai gražu viskas, labai. Šaunus straipsniukas, sužinojau keletą dalykų kurių seniau nežinojau :))

  AtsakytiPanaikinti
 7. Jau senai tų pankų nėra tik pistpankiai.

  AtsakytiPanaikinti
 8. man labiausiai patinka jų stilius, įdomūs, įvairūs drabužiai, puikia parašyta :)

  AtsakytiPanaikinti
 9. Kiek žmonių, tiek stilių, nors pati pankams visiškai neprijaučiu. Bet tai jau kiekvieno pasirinkimas. Straipsnis super, kaip visada, be priekaištų, šaunuolė :)

  AtsakytiPanaikinti
 10. Super įrašas. Visokie tokie stiliai man labai prie širdies, aš pati keliems seniau ir priklausiau..:D Tiesiog smagu būti kažkuo, siekti kažko ir maištauti, turėti bendraminčių... Jausti tam tikro stiliaus dvasią.
  Pankai jėga!

  P.S. Dar įdomu būtų paskaityti apie banglus, emo, hipius ir kitus stilius/gyvenimo būdus.

  AtsakytiPanaikinti
 11. Dėkoju už gerus atsiliepimus! Anonime - kad ir kaip neetiškai tavo teiginys skamba, iš dalies jam pritariu, neliko tų tikrų pankų, tik žmonės, prijaučiantys jų stilių. Bet nemanau, kad tai yra blogai, kažkas tokio, dėl ko turėtume juos keikti:)
  Dantų pasta - būtinai atsižvelgsiu į tavo prašymą:)

  AtsakytiPanaikinti