Tiesiu pagalbos ranką. Rašytojo kančios - kaip "pagauti" įkvėpimą ir nenustoti kurti?Vakar Teenage Dreams ask'e gavau anoniminį prašymą patarti kaip nenustoti kurti ir kovoti su rašytojo bloku. Taigi, pristatau jums straipsnį šia tema.


 Kaip "pagauti" įkvėpimą, kovoti su rašytojo bloku ir nenustoti kurti?

 Turbūt ne vienam žmogui, perskaičius straipsnio pavadinimą, kyla klausimas - o kas yra tas rašytojo blokas? Tai būsena, susijusi su rašymu, kai autorius tarsi "užstringa" - jo neaplanko naujos mintys ar idėjos, jis nebežino ką rašyti, kaip tęsti savo kūrinį ar parašyti kažką naujo. Šią būseną gali sukelti įkvėpimo ar motyvacijos trūkumas, nusivylimas savimi ar siekimas rašyti tobulai.

O kaip su šiais trikdžiais kovoti?

 Nebūk sau per griežta.

Pirmiausia - nesiek tobulumo. Rašymas turi būti laisvas minčių liejimasis. Jei kiekvieną tave aplankiusią mintį nuvysi, nes ji tau pasirodys netobula - niekada nepajudėsi į priekį, nes kad ir ką sugalvosi - manysi jog gali parašyti ir geriau. Taip pat, neversk savęs rašyti, jei jauti, jog tuo metu tam visai neturi noro. Rašydama prievarta nepasieksi norimų rezultatų: mintys sunkiai liesis, gal bus nevisai rišlios, tekstas bus "prėskas". O tai gali sukelti nusivylimą savimi, kas vėlgi trukdo kurti.


Susikurk rašymo aplinką.

Aplinka, kurioje rašai taip pat gali tave įkvėpti. Tad jei iki šiandien bandei rašyti patogiai įsitaisiusi virtuvėje ar kokiame kitame, buitimi atsiduodančiame namų kampelyje, galbūt pats metas kraustytis kitur? Aplinka turi būti jauki ir miela tau pačiai. Tai gali būti širdžiai mielas tavo kambario kampelis, sodas, parkas, ar net mėgstama kavinukė. Jei pasirinkai viešą vietą - stebėk aplinką. Galbūt kokia nors detalė ar aplinkinių žmonių elgesys privers tave susimąstyti, įkvėps ir tai "pralauš tavo rašymo ledus"?


 

 Daryk petrauką. 

 Tam, kad prisikeltum - turi numirti. Kartais lygiai taip pat yra ir rašyme - turi padaryti pertrauką tam, kad pailsėjusi grįžtum pilna minčių ir pasiryžusi parašyti nors ir visą romaną. Rašymas, kaip ir betkokia kita veikla, gali išvarginti. Tačiau būk atsargi: pertrauka gali pavirsti begaliniu tingėjimu pradėti rašyti vėl. Todėl rekomenduočiau nusistatyti, kokį laiko tarpą skirsi savo smegenų poilsiui, kad pertraukos pabaigos netektų atidėlioti.

Rašyk užrašus laisvomis temomis. 


Rašyk apie viską, kas šaus į galvą. Tai turi būti "lengvos" rašliavos. Taip tavo smegenys daugiau dirbs, bet nebus sunkiai apkrautos, be to - ugdysi kūrybingumą. Taip pat užsirašinėk pavienes mintis. Galbūt kurią nors iš jų galėsi panaudoti ir rimtesniame tekste?
Keisk rašymo būdą/stilių/temą. 

Galbūt norėjai išbandyti kažką naujo ir pasirinkai sau nebūdingą rašymo stilių ar temą? Pradžia buvo gera, tačiau vėliau tiesiog "užstrigai"? Gali būti jog pasirinktas stilius ar tema tau tiesiog netinka. Gerai apgalvok, ir rašyk tai, ką moki geriausiai.


Semkis įkvėpimo iš kitų ir savęs.

 Skaityk mėgstamiausių autorių tekstus, ar tekstus, panašius į tai, ką rašai tu. Taip pat padeda savo sėkmingiausių darbų skaitymas. Tai skatina tave vėl parašyti kažką, kuo irgi galėtumei didžiuotis. Žiūrėk filmus. Klausykis muzikos. Bendrauk. Įkvėpimas - mistiškas dalykas. Negali žinoti kur, kada ir dėl ko jis tave aplankys. Svarbiausia yra jį pastebėti ir jo nepaleisti.


Visiškai nesvarbu ką tu rašai - knygą, eilėraščius, istoriją internete, ar tiesiog asmeninį tinklaraštį. Visi kartais pasimetame, tačiau svarbiausia - nepasiduoti. Turime atrasti save, lavinti savo įgūdžius ir stengtis. Gebėjimas rašyti ir kurti bet kur nesimėto. Neapleiskite jo vien dėl to, jog staiga dingo įkvėpimas. Tokios situacijos jus tik užgrūdins ir kitą kart tokią problemą įveiksite greičiau ir lengviau.
O pabaigai, visiems rašantiems žmonėms linkiu kantrybės ir sėkmės!


_______________________
Reikia patarimo? Siųsk savo klausimą ar istoriją rubrikai "Tiesiu pagalbos ranką".
Rašyti galite el. paštu - knyst.laima@gmail.com
 arba
http://ask.fm/teenagedrreams (paminėkite jog rašote šiai rubrikai).

9 Komentarai

 1. Taigi jau diskutavom Td rašytojų grupėj, kad kreipiamasi ne tik į merginas bloge, todėl venk vien tik moteriškos giminės kreipinių. :) O šiaip, super. Turinys tikrai labai geras, visos 3 reakcijos nuspaustos. Jei būtų ketvirta, paspausčiau, bet tik po to, kai sutvarkytum išdėstymą, nes nesuprantu, kam toks tarpas straipsnio gale. Pataisyk. ;)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Ačiū už pastabas :) apie giminę rašydama net nepagalvojau, bet kitą kartą - žinosiu. O dėl tarpų.. Rašau per plančetę, o tai yra gan sudėtinga. Bent jau šių tarpų rašymo lange nemačiau, jie pasirodė tik paskelbus. Stengsiuos tai ištaisyti, ir tokių klaidų vengti. :)

   Panaikinti
 2. Labai gerai supažindinta ir aprašyta informacija : )

  AtsakytiPanaikinti
 3. Ačiū, ačiū, ačiū! *įnirtingai maigo reakcijas*
  Tai yra būtent tas dalykas, kurio man gyvybiškai svarbiai reikėjo! Ačiū labai labai! :3

  AtsakytiPanaikinti
 4. Super! Tikrai privertei pamąstyti apie rašymą kurio net gi jau šiek tiek esu ir aš pasilgusi.. Šaunuolė. Tu tikrai verta visų trijų reakcijų!

  AtsakytiPanaikinti
 5. Labai labai ačiūū!!
  Jau kokius metus kankinuosi, negalėdama nič nieko parašyti, dėl to, galima sakyti, ir iš TD išėjau.... Tikiuosi, dabar kas nors pasikeis :)
  Ačiū dar kartą :)

  AtsakytiPanaikinti
 6. Buvo... geras. Tikrai. Kalbant vien apie turinį, šitas straipsnis tiesiog nuostabus. Įkvėpė kūrybai. Ačiū ačiū ačiū, Laima

  AtsakytiPanaikinti
 7. Labai įkvepiantis straipsnis.. Ačiū!!! Net nuteikė pasiimti rašiklį ir popieriaus lapą į rankas :D

  AtsakytiPanaikinti