Atmintis


Išgirdus žodį "atmintis", visi puikiai supranta apie ką eina kalba - tai gebėjimas atsiminti. Prisimename vakar dieną, praeitą gimtadienį, istorines datas ar matematikos kontroliniam darbui išmoktas taisykles. O dabar pagalvokime, kiek dalykų pamirštame. Tuomet ir iškyla klausimas: kodėl taip nutinka? Kad tai suprastume, pradėkime nuo pačios pradžios, kai nauja informacija pasiekia mūsų smegenis per jusles (akys, ausys ir t.t.).

Iš pradžių viskas užfiksuojama trumpalaikėje atmintyje. Deja, šioje stadijoje informacija gali būti greitai pamirštama, jeigu nebus užkoduojama. Užkodavimo metu ji perkeliama į ilgalaikę atmintį ir joje išlieka visą gyvenimą. Atrodytų viskas paprasta - įsimeni visam gyvenimui. Deja... Ilgalaikėje atmintyje esančios informacijos negalima bet kada atgaminti - pirmiausiai ją reikia susigrąžinti į trumpalaikę atmintį ir tik tuomet galima ja pasinaudoti. (Painu, tiesa?) Dėl to, norint išmokti reikia susisteminti informaciją, naujas žinias integruoti į esamą žinių visumą, susikurti užuominų, kad jos padėtų susigrąžinti informaciją iš ilgalaikės atminties. Nepamirškime ir miego. Manoma, kad miego metu yra įtvirtinama atmintis, todėl kuo ilgiau ir giliau miegosite, tuo bus geresnė atmintis. Čia prisiminkime bandymus išmokti informaciją kontroliniam darbui paskutinę dieną, o blogiausia, paskutinę naktį. Šis būdas nėra itin efektyvus vien dėl to, kad informacija neturi laiko "susigulėti" ir persikelti į ilgalaikę atmintį.Locus metodas

Pasirodo, žmogaus trumpalaikė atmintis nepasižymi dideliu pajėgimu - vienu metu galima atsiminti tik 5-7 dalykus. Tačiau Graikų poetas Simonidas daugiau nei prieš 2500 metų sugalvojo būda, kaip įsiminti kur kas daugiau. Šis būdas pavadintas locus (lot. vieta). Viskas yra labai paprasta, jums tereikia įsivaizduoti gerai pažįstamą vietą/pastatą. Turbūt geriausia būtų naudoti savo namus. O tuomet, keliaudami per juos, kambariuose išdėliokite daiktus, kuriuos norite prisiminti. Taip pat patartina vaizdus mintyse kurti juokingus, įdomius, fantastiškus ar tiesiog kvailus. Po kurio laiko keliaudami per kambarius, rasite daiktus savo vietose, todėl prisiminsite daugiau nei 5-7 dalykus.

Ar gi nebūtų šaunu išbandyti šį metodą? Paimkime 25-kių daiktų sąrašą. Iš pradžių, per 5 minutes pabandykite juos įsiminti jums įprastu būdų. Pažiūrėkite kiek prisimenate ir išbandykite tai su locus metodu. 

Kortų malka, fortepijonas, voras, nagų lakas, dramblys, sąvaržėlė, telefonas, obelis, pakelis sviesto, teptukas, puodelis arbatos, kojinių pora, futbolas, skardinė "Coca Colos", tabletės nuo skausmo, karvė, zebras, juokdarys, muilas, mokyklos uniforma, žirklės, langas, kamera, nutela, šaškės. 
  O ar žinojote, kad atmintis gali būti lavinama? Tai padaryti visai nesunku, mano nuomone, net gi įdomu. Štai keletas žaidimų, kuriuos patartiną žaisti bent kartą per dieną: 

Geros savaitės!


*Komentuok šį pranešimą ir gauk 1 tašką. Dalyvauk rubrikoje ar konkurse ir gauk 3 taškus. Tapk aktyviausiu "TD" blog'o skaitytoju ir laimėk knygą "Trise prieš mafiją". Daugiau informacijos ČIA*

6 Komentarai

 1. Labai geras įrašas! Pati naudoju tą Locus metodą, tik jį vadinu "minčių rūmais" :D. Man padeda. Būtų smagu sulaukti daugiau panašių įrašų. (:

  AtsakytiPanaikinti
 2. Na taip, pavadinimų yra nemažai ir tavasis, sakyčiau, lietuviškesnis :D Smagu, kad patiko :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Patiko ir man! Kitokia tema, įdomi :))

  AtsakytiPanaikinti
 4. Ir man patiko!
  Pati, pavydžiui, mokantis kitos kalbos žodžius, ieškau asocijacijų su lietuviškais žodžiais. Pvz "rural" -klasiokė sugalvojo... Kad tai... Asocijuojasi su rūra :D
  Bet gerai įsimeni :D
  Beje- daugiau tik tokių straipsnių :>

  AtsakytiPanaikinti
 5. Man taip patinka tavo straipsniai, tikrai! :)

  AtsakytiPanaikinti
 6. Labai geras įrašas. Man jis labai patiko! :>*

  AtsakytiPanaikinti