,,Gyvenimo kelio beieškant '' : psichologijaProfesijos pasirinkimas - labai svarbus žingsnis jauno žmogaus gyvenime. Vienas netinkamas sprendimas gali sugadinti visus ilgai brandintus, išsvajotus planus, todėl galvoti apie savo ateitį reikia pradėti jau šiandien. 

Niekam ne paslaptis, jog žinant specialybių ir profesijų gausumą, išsirinkti tą vienintelę, dominančią šaką yra be proto sunku. ,,Kurioje srityje aš tiksiu?'' , ,,Kokį darbą man reiktų dirbti?'', ,,Kokius dalykus reikia pasirinkti?'',- tokiais klausimais save kamuoja ne vienas gimnazistas, kuriam visai ant nosies profiliavimas, egzaminai ir kiti svarbūs žingsniai. Kad nereiktų sprendimų priimti paskutinę minutę, savo ateities strategiją kurti pradėkime dabar.

PSICHOLOGIJA
Šiandien rubrikoje ,,Gyvenimo kelio beieškant'' noriu jus supažindinti su viena iš milijono specialybių, kurią tu gali pasirinkti savo ateities pagrindu. ,,Psichologija - tai mokslas, tiriantis žmogaus ir gyvūnų protą, emocijas, elgseną, sąmonę bei psichikos reiškinius, jų dėsnius, kilmę, raidą, reiškimosi formas ir mechanizmus'',- sako Vikipedija. Jeigu bent vienas žodis šiame ypač protingame sakinyje tave sudomino - verta skaityti šį straipsnį ir toliau. 

Psichologijos studijas kiekvienais metais jaunimas pasirenka dėl įvairių priežasčių. Vieni nori dar geriau pažinti save, kitiems patinka gilintis į svetimų žmonių problemas, treti, galbūt, net neturėjo kito stojimo pasirinkimo, todėl nusprendė išbandyti būtent psichologiją. Faktas, jog į šias studijas susirenka ypač skirtingi žmonės : pradedant skirtingais miestais, plaukų, akių spalvomis, baigiant net charakterio bruožais. Visi jie apie psichologijos studijas susimastė skirtingu laiku. Dalis psichologų kone gimsta jais - jau nuo mažumės domisi žmogumi (ir ne tik), mėgsta spręsti įvairias problemas, jaučia poreikį padėti kitam. Visgi, kelios mano kalbintos psichologės prisipažino, jog šių studijų pasirinkimas nebuvo planuotas metų metus, todėl studijuoti psichologiją nusprendė tik dvyliktoje klasėje ar gavusios egzaminų rezultatus. Tai įrodo, jog nėra būtina jau dabar užantspauduoti savo gyvenimą ir įsikalti į galvą ,,Psichologija, psichologija, psichologija, daugiau nieko nenoriu''. Svarbu domėtis, žvalgytis ir viską apmąstyti.

MOKYTIS, MOKYTIS, MOKYTIS...
Renkantis specialybę reikia galvoti ne tik apie tai, ko nori tu, bet ir apie tai, ką tu GALI. Juk nebūsi medikas, jei bijai kraujo arba nelindėsi buhalterio kabinete prie kompiuterio, jei buvimas tarp keturių sienų tave varo iš proto. Tereikia šaltakraujiškai įvertinti savo galimybes.

Kiekviena studijų kryptis reikalauja skirtingų dalykų. Norint įstoti į psichologiją reikia matematikos (0,4), biologijos (0,2) geografijos / užsienio kalbos / informacinių technologijų / istorijos (0,2), lietuvių kalbos ir literatūros (0,2) egzaminų.

Šie egzaminai tikrai nėra laužti iš piršto - visų jų tau prireiks, kai studijuosi psichologiją. Visi dalykai bus sutinkami studijose, todėl planas ,,Išsilaikysiu egzaminus tik tiek, kad įstot, nes vėliau vis tiek nereiks'' šį kartą nesuveiks. Pradedant matematika - ji bus labai svarbi, nes psichologijoje reikia labai gerai išmanyti statistiką. Gal matematika iš pirmo žvilgsnio su šia studijų kryptimi ir nesiriša, bet ji reikalinga kiekviename tyrime, kadangi jis turi būti pateiktas su matematiniais skaičiavimais, todėl matematikos apleisti tikrai nevertėtų. Be abejo, galima įstoti ir ne taip gerai mokant matematiką, bet tada darbelio bus nemažai. Jeigu ji labai nesiseka, ypač dėmesį reiktų atkreipti į tikimybių teorijas ir statistiką.

Biologija - neatsiejama psichologijos dalis. Nieko keisto, nes reikės išmokti apskritai visą nervų sistemą. Anatomiją ir fiziologiją teks minėti ilgai ilgai, todėl be šio dalyko psichologijos studijos būtų tikrai liūdnos.

Psichologas - protingas, greitai mąstantis, prie situacijos prisitaikantis žmogus, todėl reiktų neapleisti ir lietuvių kalbos. Suvokimo testai - labai gera praktika, kuri padės tau lavinti mąstymą. Studijų metu rašomi rašto darbai, todėl jei lengvai sekasi dėstyti mintis, rišlūs sakiniai - tavo draugai, bus daug lengviau. 

Ir visos mano kalbintos psichologės kaip kirviu nukerta - be anglų kalbos studijuoti psichologijos kone neįmanoma. Apskritai, tu turi nebijoti knygų, kadangi reiks daug skaityti. Ypač angliškos literatūros, kadangi didžioji dalis knygų ir yra šia kalba. Daug medžiagos, iš kurios reikia ruoštis seminarams, rašto darbams... Vien su lietuvių literatūra išsisukti nepavyks. Be abejo, yra gerai mokėti ir kitas kalbas, bet anglų kalba - pagrindinė.

KUR MOKYTIS?
Populiariausi universitetai, kuriuose ruošiami psichologai. Rinkis tą, kuris tau patinka labiausiai!

Vytauto Didžiojo Universitetas
Vilniaus Universitetas


Lietuvos Edukologijos Universitetas
Mykolo Romerio UniversitetasPsichologijos bakalauras įgyjamas po keturių metų studijų. Čia mokomasi apskritai visos psichologijos, pagrindų. Norint užsiimti individualia veikla, reikia baigti ir magistro studijas, todėl mokomasi dar du metus. Renkantis magistro studijas jau pasirenkama specializacija. Rinktis galima iš įvairių sričių - klinikinės, sveikatos, organizacinės, edukacinės, teisės psichologijos. Visos šios sritys yra labai skirtingos. Vienaip ar kitaip, psichologo mokslai nesibaigia ties tais šešiais metais - psichologas mokosi visą gyvenimą. Keliaujama į seminarus, kursus, todėl šiame darbe kiekvieną dieną sužinai ką nors nauja.

KOKIŲ SAVYBIŲ REIKIA PSICHOLOGUI?
Visos kalbintos psichologės ties šiuo punktu atsiliepia įvairiai. Dalis jų mano, jog žmogus, nusprendęs studijuoti psichologiją, turi būti žingeidus ir smalsus. Jis turi norėti prikaupti savo galvoje kuo daugiau informacijos, trokšti sužinoti naujų dalykų, plėsti savo akiratį. Norint pasiekti gerų rezultatų neužteks tik domėtis privaloma literatūra, daugiau informacijos turi norėti sužinoti ir papildomai. Tai be galo reikalinga, kadangi kuo daugiau žinių turėsi - tuo lengviau seksis dirbti. Jei esi atviras naujai patirčiai, naujoms pažintims - pliusas tau!

Žmogus taip pat turi būti labai kantrus. Privalu būti siekiančiu tikslo ir greit nepasiduodančiu žmogumi, kadangi šiose studijose dažnai susiduriama su sunkumais. Darbštumas - gerai, nes darbelio psichologijos studijose bus tikrai užtektinai. Taip pat blogiau nebus, jei žmogus bus kūrybiškas, atsakingas. Skaitymas turėtų būti vienas iš pagrindinių psichologo pomėgių.

Dar viena labai svarbi savybė - psichologas turi turėti šaltus nervus ir gebėti atsiriboti nuo blogų dalykų. Būtina atskirti kur yra darbas, kur yra asmeninis gyvenimas. Reikia atviros sąmonės, kadangi kai kurie dalykai gali būti nepriimtini ir atstumiantys. Privalai susidoroti su savo emocijomis.

Be abejo, tu turi mėgti žmones (nebent pasirinktum labaratorinius tyrimus ir t.t), kadangi su jais laiko praleisti tikrai teks. Svarbiausia, jog psichologo viduje būtų įgimtas natūralus domėjimasis kitais žmonėmis, jų santykiais. Ši savybė ir padės įminti didžiausią mįslę - kas per individas tas žmogus yra.

STUDIJOS
Visi įsivaizduojam tą vaizdą - išvažiuosim į didelį miestą, atitrūksim nuo tėvų grandinės, pamiršim praeitį ir stipriai atversime ateities duris. Dienos - mūsų, naktys - mūsų... Viso to pasekmė - nepamirštami studijų metai. Kaip suderinti linksmybes ir mokslus? Į šį klausimą atsakyti negaliu, bet galiu jus ,,nuraminti'', jog tai padaryti tikrai išmoksite, jei nuspręsite ir studijuoti psichologiją, ir gyventi socialinį gyvenimą. Psichologo savaitė yra ganėtinai užimta. Jei nori pasiekti gerų rezultatų, reikia įdėti nemažai pastangų. Šiose studijose nėra taip, kad mokytis reikia tik prieš egzaminą - mokytis reikia visada. Psichologai daro nemažai pristatymų, rašo rašto darbus, taip pat turi ir labaratorinių darbų, kuriuos aprašyti taip pat reikia. Apskritai pats psichologų tvarkaraštis susideda iš paskaitų ir seminarų (jie vyksta kas antrą savaitę). Paskaitų lankymas neprivalomas. Viskas kitaip nei mokykloje - turi suprasti, jog į paskaitas eini dėl savęs, dėl žinių, kurias ten įgysi, o ne dėl lankomumo ar dėl to, kad ,,reikia''. Jų metu klausomasi teorijos. Paskaitos vyksta pusantros valandos, tarp jų yra pusvalandžio trukmės pertraukos. Kai kurios paskaitos - be proto įdomios, kitose kartais ir nusnūsti norisi. Viskas dėstytojo rankose. 

Jeigu paskaitų lankymas yra laisvas pasirinkimas, tai su seminarais situacija kitokia - į juos eiti būtina. Per juos studentai dažnai turi parengti pristatymus tam tikromis temomis, atlikti kokias nors užduotis, gilintis į nurodytą literatūrą, aptarti paskaitų teoriją, o paskui diskutuoti. Seminarų veikla labai priklauso nuo dalyko ir nuo dėstytojo – vieni sugalvoja ką nors įdomaus, turi paruošę neįprastų užduočių, orientuojasi į mokymąsi per patirtį, kiti apsiriboja literatūros, straipsnių analize. Seminarams irgi reikia ruošti prezentacijas, dažnai - grupelėmis, todėl išmokstama dirbti komandoje. 

Veikti tikrai yra ką, bet dažniausiai studentai neapsiriboja vien tokia veikla. Dažnas atvejis, jog jie pasirenka savanorystę - Jaunimo, Vaikų linijas. Taip išbando save, įgyja praktikos. Taip pat psichologijos studentai (bent jau VU) turi galimybę susipažinti su ,,ne studijų programos dalykais''. Kelis semestrus plane būna nurodyta kiek kreditų jiems skirta. Pavyzdžiui, šį semestrą jiems skirti 5 kreditai. Nurodytą datą galima pasirinkti kokį dalyką norėsi studijuoti kitą semestrą. Geriausia yra tai, jog rinktis galima iš beveik visų VU fakultetų siūlomų dalykų! Mano kalbinta psichologė vieną pusmetį mokėsi ispanų, kitą - rusų kalbos... Jeigu širdis geidžia, tu galėsi rinktis tinklinį ar net kokią kriminologiją. 

Būnant psichologijos studentu (ar, net neabejoju, bet kokiu kitokiu), veiklos tikrai yra. Jeigu dar norisi nepamiršti draugų, šeimos narių ar laisvalaikio - reikės šiek tiek išmokti planuoti savo laiką, bet nepakartojami studentiški metai pasiliks tavo galvoje amžiams!

PERSPEKTYVOS
Psichologija - labai jaunas mokslas. Lietuvoje ji dar tik bręsta. Baigus studijas atsiranda šiek tiek problemų, todėl, žiūrėkim realistiškai - perspektyvos nėra pačios šviesiausios. Kasmet universitetai išleidžia šimtus parengtų psichologų, kurie kaip išalkę žvėrys nori darbo. Gaila, jog darbo pasiūla nėra tokia didelė. Ką planuoja mano kalbintos psichologės? Jos visos šiuo metu studijuoja bakalaurą, todėl jų tikslas - stoti į magistrą ir įgyti pilnavertišką diplomą. Be abejo, kalbant apie ateities veiklą, nereiktų įsivaizduoti, jog psichologas yra tik žmogus, kuris konsultuoja žmones, ,,skaito'' jų mintis ir iš akių gali pasakyti ar jis meluoja. Psichologija yra labai platus mokslas, todėl baigę studijas žmonės gali būti mokyklos psichologais, dirbti psichologinėse pedagoginėse tarnybose, personalo atrankos įmonėse, reabilitacijos įstaigose, poliklinikose, kalėjime, įmonių personalo skyriuose ir pan. Kai kurie atidaro privačius kabinetus ir ten konsultuoja žmones. Kiti užsiima moksline veikla ir dirba universitetuose, jų laboratorijose, kurdami testus, darydami tyrimus. Pasirinkimas - platus. Svarbiausia tvirtai žinoti ko nori ir ryžtingu žingsniu eiti į priekį, kabintis į gyvenimą ir siekti išsvajotos darbo vietos. 

VERTA?
Psichologijos studijos - vertingas ir įdomus dalykas. Smagiausia tai, jog tu mokysiesi apie save, visus pavyzdžius, teorijas galėsi paremti sava patirtimi. Žmonės dažniausiai susirenka draugiški ir nuoširdūs (be abejo, pasitaiko visokių). Dalykai nėra lengvi, reikalauja darbo, bet kiek daug žinių prikaupsi savo galvelėje! Įvairios paskaitos apie savęs analizavimą, pažinimą... kas gali būti įdomiau? Šias studijas pasirinkti verta, jei esi žingeidus žmogus, nori siekti vis geresnių rezultatų, sužinoti naujų dalykų. Jei tau patinka padėti žmonėms, nesi abejingas tam, kas vyksta aplinkui, o ir nesupyktum, jei pagaliau suprastum kodėl žmonės ar gyvūnai elgiasi vienaip ar kitaip - psichologijos studijos tau gali padėti!


Šalia visų gerų dalykų, kaip ir visur, pasitaiko sunkumų - laiko stygius, dideli krūviai, kai kurie nelankstūs, naujovių nenorintys dėstytojai ir nuobodūs jų metodai... Vertėtų pagalvoti ar psichologija tikrai tinka tau, jei tu vengi žmonių ir tavęs nedomina aplink tave vyraujanti aplinka. Taip pat pagalvok ar esi pasiruošęs daug dirbti, daug skaityti ir daug domėtis... Be abejo, kiekvienos studijos reikalaus darbo, todėl įsitikink ar turi tam jėgų. 

Vienaip ar kitaip - tai tavo pasirinkimas. Nestudijuok psichologijos vien todėl, jog ,,nežinai ką nori studijuoti''. Pasirink specialybę atsakingai, nedaryk staigių veiksmų, kurie gali būti netinkami. Nesirink psichologijos studijų dėl pinigų, atlyginimo ar dar kažko tokio, rinkis todėl, jog NORI sužinoti daugiau apie individus, esančius šalia mūsų. Įsitikink savo pasirinkimu ir pabandyk. Jei ir nepavyks, visada galėsi perstoti. Bet jei pavyks... jei pavyks.. ką gali žinoti, gal būdamas geru psichologu išgelbėsi ne vieną gyvybę ir padėsi ne vienam žmogui.

RINKIS ATSAKINGAI!

Vilija
P.S. Straipsnio šaltinis - mano pačios kalbintos psichologijos studentės

12 Komentarai

 1. Ilgai laukiau šito straipsnio ir pagaliau sulaukiau. Galiu pasakyti tiek, kad buvo tikrai verta laukti. Šaunuolė esi, Vilija, matosi, kad išties stengeisi, patiko tai, kad informacija imta iš studenčių, kurios būtent ir studijuoja psichologiją. Pats straipsnis geras, tik norėjau ir šiek tiek informacijos apie psichologijos studijas užsienyje. Pati noriu būti psichologe ir vis labiau mane žudo tas faktas, kad reikės matematikos, o ji - tikrai ne mano stiprioji pusė. Ir dar bėda, kad nelabai man patinka skaityti knygas, nors visa informacija apie žmogų mane domina. Bet pagalvojus, juk jeigu labai nori, viskas įmanoma, tiesa? Ir dar iškilo klausimas - "geografijos / užsienio kalbos / informacinių technologijų / istorijos" tai čia vieną iš šitų egzaminų galima pasirinkti ar visus privaloma ir ar egzaminai visi turi būti valstybiniai ar ir kai kurie tinka ir mokykliniai?

  AtsakytiPanaikinti
 2. Inga - ačiū tau! Smagu, kad bent šiek tiek padėjo ir taip, galbūt reikėjo informacijos apie studijas užsienyje.. Per / surašyti egzaminai yra pasirenkamieji, t.y. tu gali laikyti vieną iš tų. O dėl valstybinių ir mokyklinių nesu tikra, bet man rodos, jog reikalingi valstybiniai.

  AtsakytiPanaikinti
 3. Ačiūūū! Pagaliau sulaukiau naudingo straipsnio. Puikiai!

  AtsakytiPanaikinti
 4. Kažkada labai norėjau studijuoti psichologiją. Labai! Daug kas sakydavo, kad labai tinku šiam darbui, moku dalinti patarimus. Ir iš tiesų to labai norėjau, ir dabar net neatmesčiau galimybės tokio dalyko studijuoti, beeeet. Žinau, kad to niekada nebus, nes didžiausia mano priešė yra matematika. Ir kai sužinojau, kad jos reikia egzaminams tai iškart atmečiau tokią galimybę. Neįstočiau, be šansų. :D O šiaip, straipsnis laabai šaunus, daug informacijos. Man šiek tiek prailgo skaitymas, bet tiems, kas rimtai galvoja apie tokias studijas, tai yra labai naudinga. Good job, Vilija! :)

  AtsakytiPanaikinti
 5. Labai patinka ši rubrika. Tikiuosi sulaukti daugiau tokių straipsnių apie kitokias specialybes!

  AtsakytiPanaikinti
 6. Nuostabus straipsnis. Išsamus, informuojantis, žiauriai aktualia tema. Ačiū Vilija, lauksiu kitų straipsnių šia tema!

  AtsakytiPanaikinti
 7. Šitaip įdomiai parašyta... Talentas.
  Ir... Šiaip, labai norėčiau išvysti tokį straipsnį apie mediciną :> labai gerai būtų (čia šiaip, jei galvosi apie kokią specialybę rašyti... :D)

  AtsakytiPanaikinti
 8. Parašyk apie žurnalistiką/filologiją, kažką su lt kalba. :}

  AtsakytiPanaikinti
 9. Akvile, ačiū! Man laabai svarbu, jog jis būtų kažkam naudingas, nes tas faktas reikštų, jog visgi darbas nenuėjo veltui. :)

  Simona, na, viena mergina sakė, jog nereikia matematikos labai bijoti, svarbiausia atkreipti dėmesį į tikimybių teorijas, statistikas, nes būtent tai ir bus naudojama studijose. Taip, išsiplėčiau labai, sutinku, kad net gi per labai, bet čia ir yra mano problema, nemoku trumpai rašyti, mėgstu dėlioti mintis plačiai. :D Ir susirinkau labai daug įdomios informacijos, todėl norėjosi panaudoti jos bent didžiąją dalį. Ačiū, vienaip ar kitaip, smagu. :)

  Gabija, smagu! Manau, rašytojos dažniau rašys apie tai.

  Aušrine, dėkui! Labai labai gera žinoti!

  not cornflower, dėkinga. :)

  Anonime, apskritai nežinau ir negaliu pažadėti, ar dar bus iš manęs straipsnių šia tema, kadangi bent jau šis pareikalavo nežmoniškai daug laiko ir jis kažkaip nelabai atsipirko, nepasiekiau tokio rezultato, kokį planavau pasiekti. Bet ateity galbūt kažką panašaus dar parašysiu. :)

  AtsakytiPanaikinti
 10. Asmeniškai man straipsnis labai patiko! Psichologijos mokslų neverta mokytis vien dėl to nes labai daug žmonių ją mokosi, todėl kai psichologų tiek daug darbą rasti sunku.

  AtsakytiPanaikinti
 11. Oho. Perskaičiau šitą straipsni ir net negalėjau nieko kito pasakyti, bet būtent: VAU. Vilija, Tu turi tokį talentą didelį, kad net nežinau kaip jį apsakyti. Aš Tau - labai pavydžiu... Pati kažkada norėjau studijuoti psichologija, bet labai rizikinga.

  AtsakytiPanaikinti
 12. Jau seniai pradėjau mąstyti apie profesijas, savo ateitį. Anksčiau svajojau apie mokytojos profesiją, tačiau dabar mintys krypsta link psichologijos, todėl šis straipsnis buvo man išties naudingas. Dėkui. :)

  AtsakytiPanaikinti