Internetas - nauda ar žala?

Facebook, ask.fm, instagram, twitter... Šiomis dienomis tiek daug populiarių socialinių tinklų, prie kurių jaunimas praleidžia tiek daug laiko! O kur dar įvairūs internetiniai puslapiai, medios talpyklės... Žinoma, šiais laikais retas civilizuotas žmogus nesinaudoja internetu, tačiau ar visais atvejais tai yra naudinga? Šiuo straipsniu pabandysiu apžvelgti interneto daromą žalą ir naudą.

Trumpai apie internetą:
Internetas buvo sukurtas kariniais tikslais "Šaltojo karo" metu. JAV prezidentas įkūrė agentūrą, kuri turėjo sukurti kompiuterių tinklą, kuris nenutrūktų atominio karo atveju. Bombos galėjo pažeisti ryšio linijas, todėl reikėjo jungti kompiuterius taip, kad informacija galėtų keliauti įvairiomis ryšio linijomis ir nebūtų tokio mazgo, į kurį eitų visa informacija. Taip 1969 metais ryšio linija buvo sujungtas keturių mazgų tinklas: Los Anželo universitetas, Stanfordo tyrimų institutas, Santa Barbaros ir Jutos universitetai. 1983 metais Gynybos ministerijos kompiuterių tinklas pasidalijo į du tinklus: karinių ir civilinių užduočių vykdymui. Šie tinklai buvo sujungti tarpusavyje ir pavadinti Internet. Nuo to laiko internetas pradėjo plisti visame pasaulyje, juo naudojosi mokslininkai. XX a. 10-ojo dešimtmečio metais paplito informacijos apie įvairias organizacijas, įmones skelbimas internete. Šiuo metu internetu naudojasi 34% viso pasaulio gyventojų.

Interneto nauda:
 • Pirma, tai, žinoma, susisiekimas. Naudodamiesi internetu galime kalbėtis, matyti toli gyvenančius žmones, palaikyti ryšį su draugais ar tiesiog bendrauti. Taip pat galime pasirinkti kokiais būdais norime komunikuoti: internete gausu socialinių tinklų, tokių kaip Facebook; elektroninių paštų (Gmail), įvairių programų, kurias galima įrašyti į kompiuterį (Skype) ir kitų puslapių (Blogger). Interneto pagalba netgi galime susirasti naujų draugų.
 • Informacija. Internetas - bene didžiausia ir patogiausia šių laikų informacijos talpykla. Jame pilna informacijos apie viską, ko tik mums reikia, o tai labai patogu, nes keliais mygtukų paspaudimais galime visą tai rasti - nereikia išnaršyti visų žurnalų ir perskaityti šimtus knygų. Populiariausia informacijos paieškos sistema - Google.
 • Saviraiška. Internete galime rasti įvairių puslapių, kuriuose galime dalintis savo kūrybos vaisiais - tiek nuotraukomis, tiek piešiniais, eilėraščiais, istorijomis ar filmukais. Kiti žmonės mūsų darbus gali vertinti ir komentuoti, padėti tobulėti. O ir bendraminčių taip lengviau rasti.
 • Internetiniai laikraščiai/žurnalai/naujienų portalai. Juose žymiai greičiau sužinome naują informaciją, kurios nereikia pirkti (jei lyginsime su laikraščiais). Tokie žinių portalai kaip Delfi kiekvieną dieną skelbia daugybę straipsnių įvairiomis temomis.
 • Receptai. Tiems, kurie mėgsta gaminti valgį, internetas yra milžiniška receptų knyga! Čia galima rasti įvairiausių rūšių receptų, įvertinti kitų žmonių sugalvotuosius ir pasidalinti savais! Nuo tradicinių lietuviškų iki aštrių meksikietiškų - internete galima rasti visokių receptų.
 • Motyvacijos šaltinis. Dar vienas svarbus dalykas - internete plinta motyvuojančios mintys, posakiai. Jie labai naudingi paaugliams, nes šiems neretai pritrūksta noro ar kokio mažo spyrio, jog pradėtų veikti kažką naudingo. Interneto platybėse gausu įvairios tematikos skatinančių paveiksliukų, vaizdo įrašų, straipsnių.
 • Pagalba. Internete yra ir pagalbos puslapių, kurie padeda įvairaus amžiaus žmonėms (pvz.: Pagalbos vaikams linija). Konsultuojantiems žmonėms galima rašyti elektroninius laiškus ar skambinti. Taip pat yra viešų pagalbos puslapių, kuriuose skelbiami kai kurie žmonių užduodami klausimai (dažniausiai jei kalbama apie ligas ar psichologinius dalykus).
Interneto žala:
 • Saugumas. Naudojantis internetu kaip bendravimo ar draugų ieškojimo priemone galima susipažinti su žmonėmis, turinčiais piktų kėslų. Daug vaikų iki 18m. susitinka su iš interneto pažįstamais žmonėmis, kai kurie taip ir dingsta ar būna išprievartaujami, nužudomi. Įdomu tai, kad Lietuva yra viena iš pirmaujančių šalių ES pagal vaikų drąsumą internete. Apie pusė vaikų iki 16m. bendrauja su žmonėmis, kurių visai nepažįsta.
 • Informacijos netikslumai. Ne visada internete pateikiama informacija būna teisinga. Jame gausu klaidingos informacijos, kuri platinama arba netyčia, arba siekiant, jog žmonės nesužinotų tiesos, susidarytų klaidingą nuomonę. Todėl niekada negali žinoti, ar tau reikalinga informacija yra teisinga, nes ne visuose puslapiuose ji tikrinama. Šiuo atveju knygomis naudotis yra naudingiau.
 • Įžeidinėjimai, patyčios. Net ir internete daugybė žmonių kenčia pažeminimą ir nepritapimą, naudojamos iškraipytos, pašiepiančios nuotraukos, vaizdo, garso įrašai. Labai lengva pasinaudoti internete rasta informacija apie žmogų ir panaudoti ją prieš jį patį.
 • Darkyta kalba. Tiek lietuviškai, tiek kitomis kalbomis kalbantys žmonės internete dažnai iškraipo savo kalbą. Lietuviai dažnai tarp raidžių įterpia nereikalingas j, h, nenaudoja lietuviškų raidžių, įterpia anglizmų. Dėl to smunka žmonių raštingumas. Tuo labiau, kad klaviatūra rašoma daugiau nei tušinuku.
 • Apkrova akims, netaisyklinga laikysena. Ilgai sėdint prie kompiuterio pasidaro nepatogu, žmonės dažniausiai ramstosi alkūnėmis, susiriečia, remiasi į kėdžių atlošus, o tai baisiai kenkia laikysenai, stuburui ir apskritai visam organizmui. Mažėja pečių paslankumas, jie linksta. O kur dar pats faktas, jog visą laiką prie kompiuterio PRASĖDIMA. Žmogus turi kuo daugiau stovėti, vaikščioji, judėti. Taip organizmas veikia geriausiai. Ilgai būnant prie kompiuterio pradedama tingėti, mažiau sportuojama.
 • Priklausomybė. Priklausomybė nuo interneto ar apskritai kompiuterio - viena dažniausių šiandienos ligų. Daugybė vaikų ja serga, bet ne daug kas sugeba tai pripažinti ir pradėti gydytis. Tėvai dažnai neturi tiek daug galios, kad sugebėtų vaiką pastatyti ant kojų - uždraudus kompiuterį namuose, jie eina pas draugus, į bibliotekas.
 • Piratavimas. Internete labai paplitęs piratavimas - nelegalus programų, filmų, muzikos, knygų siuntimasis. Tai, žinoma, iš vienos pusės gerai - nereikia mokėti didelių pinigų už tam tikrus daiktus, bet pats piratavimas yra labai blogas dalykas, už jį galima net sėsti į kalėjimą.

Aptariau pagrindinius gerus ir blogus dalykus, bet tiksliai pasakyti, ar internetas yra labiau naudingas, ar žalingas, nelengva, todėl paliekama galimybė kiekvienam iš jūsų nuspręsti patiems.

Lauksiu pastabų, nuomonių ir komentarų - man jūsų nuomonė visada svarbi!
~Aušrinė :)

*Komentuok šį pranešimą ir gauk 1 tašką. Dalyvauk rubrikoje ar konkurse ir gauk 3 taškus. Tapk aktyviausiu "TD" blog'o skaitytoju ir laimėk knygą "Trise prieš mafiją". Daugiau informacijos ČIA*

http://logon.lt

7 Komentarai

 1. Labai geras straipsnis. Aš sergu priklausomybe nuo interneto, bet nesiveliu į pažintis su nepažįstamaisiais. Šaunuolė, pateikei daug informacijos! :)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Ačiū, Austėja, o ligos pripažinimas - pirmas žingsnis sveikimo link! :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Straipsnis labai patiko, Aušrine. :) Aktuali ir įdomi tema, kurią puikiai atskleidei. Šaunuolė!

  AtsakytiPanaikinti
 4. Kaip visada išsamus ir įdomus straipsnis :)

  AtsakytiPanaikinti
 5. Kiek naudingas ar žalingas yra internetas, priklauso nuo kiekvieno žmogaus asmeniškai. :)

  AtsakytiPanaikinti