Lietuvos rašytojai: Jurga Ivanauskaitė

Šiais laikais jaunimas domisi naujomis muzikos grupėmis, dainininkais, naujais išgarsėjusiais žmonėmis bei maištautojais, o žymūs rašytojai, poetai ar dar visai nesenai gyvenę dvasiškai turtingi žmonės lieka užmarštyje. Na, jei neminėsime mokyklinių literatūros vadovėlių, kuriuose daugiausia aprašomos XIX a. Lietuvos asmenybės. Manau, kad ateityje tuose vadovėliuose bus aprašyta ir viena labai įdomi bei originali rašytoja - Jurga Ivanauskaitė. Tad toliau šiame straipsnyje aš būtent ją ir aprašysiu.
Biografija
Lietuvos rašytoja, poetė, dailininkė, prozininkė ir fotografė gimė 1961-ųjų lapkričio 14-ąją, Vilniuje. Iki pat mirties ji buvo visiškas miesto žmogus - augo, gyveno ir mokėsi Vilniuje - ir teigė, kad kaime negalėtų išbūti nei trijų dienų. Nepaisant to, vaikystėje ji dažnai lankydavosi miške, mėgdavo būti gamtoje, vaikštinėdavo Vilniaus parkuose. Būdama gyva J. Ivanauskaitė teigė, kad jos rašymui mokykla neturėjo jokios įtakos. Priešingai - mokykla ribojo rašytojos laisvę, ji nemėgo į ją eiti. Tikrasis gyvenimas prasidėdavo tik po pamokų. Jurga kurdavo savo malonumui, į sąsiuvinius rašydavo istorijas apie indėnus, įvairius gyvūnėlius ir mokykla su tuo neturėjo nieko bendro. Viename interviu J. Ivanauskaitė prasitarė, kad laiką mokykloje tik pratempdavo, o viską, ką joje mokėsi, pamiršo vos ją pabaigusi.
Per savo gyvenimą J. Ivanausakitė išleido apie 20 kūrinių, iš kurių žinomiausi yra "Pakalnučių metai", "Miegančių drugelių tvirtovė", "Mėnulio vaikai", "Ragana ir lietus". Beveik visi šios autorės knygų viršeliai puošti jos pačios meno kūriniais.
Jurgos motina Ingrida Korsakaitė (1938) yra Lietuvos dailėtyrininkė, humanitarinių mokslų daktarė bei istorikė. Tėvas Igoris Ivanovas (1937) - rusų tapytojas. Sesuo Radvilė Racėnaitė - humanitarinių mokslų daktarė.

1968-1972 m. mokėsi  Vilniaus 22-ojoje vidurinėje mokykloje.
1972-1979 m. mokėsi M. K. Čiurlionio vidurinėje meno mokykloje.
1979-1985 m. studijavo Vilniaus dailės akademijoje.
1985 m. išleista pirmoji knyga - novelių rinkinys "Pakalnučių metai".
1988 m. išleistas pirmasis romanas "Mėnulio vaikai".
1994 m. pirmą kartą išvyko į Indiją "ieškoti savęs". Dharamšaloje studijavo Tibeto budizmą. Ji daug meditavo, skaitė, tai atsiliepė ir jos kūryboje.
2005 m. rašytojai diagnozuotas vėžys. Apie jos kovą su liga galima perskaityti paskutinėje knygoje "Viršvalandžiai".
2006 m. išrinkta metų moterimi.
2007 m. vasario 17d. mirė nuo vėžio, būdama 45-erių metų amžiaus.

Kūryba
J. Ivanauskaitė savo kūryboje nevengdavo rašyti apie vyro ir moters ryšį, dvasinį pasaulį, pasvarstymus apie pasaulio baigtį, jos kūriniuose yra nemažai intymumo, necenzūruotų žodžių, humoro ir netgi šventvagiškų minčių. "Kūryba, kaip ir meilė arba tikėjimas, man yra viena iš pačių intymiausių temų",- sako pati J. Ivanauskaitė. Ši rašytoja turi savo braižą ir aiškiai išsiskiria iš kitų - vienas iš jos romanų netgi buvo laikomas maištu ir kurį laiką jo egzempliorių neleido pardavinėti knygynuose.

Po kelionių į Indiją bei Tibetą prasidėjo naujas Jurgos kūrybos etapas - ji pradėjo rašyti eseistinius, publicistinius rinkinius, knygose padaugėjo įvairių dievybių vardų ir palyginimų su kitomis tautomis skaičius. Tibetą rašytoja tiesiog įsimylėjo ir teigė, kad tai yra jos tikrieji namai: ,,Labai puikiai žinau savo vietą pasaulyje - tai Tibetas, kurį pavadinčiau savo dvasine tėvyne, ir Lietuva - fizinė tėvynė, kur man buvo lemta gimti, todėl turiu čia atlikti kažkokį darbą.” Tibetas rašytojai paliko neišdildomą įspūdi, būdama jame ji pirmą kartą pajuto tobulą harmoniją su visu pasauliu. Čia ji patyrė daug įspūdžių, mistiškų išgyvenimų, tad nenuostabu, kodėl savo kūriniuose ji (ne)jučiomis aprašė kelionių metu patirtus įspūdžius.
Nors Jurgos Ivanauskaitės kūriniai neretai laikomi provokuojančiais, bet juose taip pat atskleidžiamos įvairios gyvenimo tiesos ir aktualijos, rašomi tikri dalykai, kurie, be gilių rašytojos samprotavimų, ir traukia vis naujus šių nuostabių knygų skaitytojus. Kartais perskaitai kokį sakinį ir stabteli kelioms akimirkoms, susimąstydamas ir pasinerdamas į to sakinio tiesumą. Jurgos kalba neįtikėtinai turtinga, sakiniai meistriškai suraizgyti, o be viso to ji dar sugeba išritulioti istoriją, įtraukti skaitytoją ir puikiai išbaigti kiekvieną romaną.

Tad pagrindiniai Jurgos kūrybos bruožai - drąsa, aktualijos, originalumas, gilūs apmąstymai ir tiesa.

Dailės kūriniai
Nors J. Ivanauskaitė teigia nemokėjusi piešti ("(...)aš net Dovydo nosies nemokėjau nupiešt"), tačiau pažiūrėjus į jos piešinius atrodo kiek kitaip. Jos darbai nėra tradiciniai, net ir dailėje Ivanauskaitė pasireiškia su savitu stiliumi.
Paveikslų ciklas "Mandalos":


Paveikslų ciklas "Angelariumas":

Iliustracijos:
 

Skaitytojų, kritikų atsiliepimai
"Stiprus religinis atspalvis jos kūriniuose nuteikia teigiamai, nors tiek daug netikėjimo šiais laikais mumyse. Jos kūryba tiesiog ypatingai įtaigi, išliekanti ir tuo ji ypatinga",- Urtė

"Jurgos Ivanauskaitės kūryba mane visada įkvepia svajonėms, keistiems vaizdiniams ar nepaprastiems sapnams...", -Vilma.

„Viršvalandžiai“ man atvėrė duris ir akis, pamačiau, kokie optimistiški būna žmonės net mirties patale ir su kokia meile jie žiūri į gyvenimą. Net gėda pačiai pasidarė, kad dažnai optimizmo pritrūkstu...",- Meda.


"1961 m. gimusios Ivanauskaitės kūryba (…) yra naujos laisvės, kuriai pasiryžusi jauna lietuvių literatūra, pavyzdys. Ji kaip joks kitas autorius ar jokia kita autorė nutolsta nuo lietuviškos realybės, net kai ši jos romanuose yra susijusi su dabartimi",- Frankfurter Allgemeine.

MediaNepamirškite apsižvalgyti aplink ir pasidomėti savo kultūra - juk tokių įdomių žmonių Lietuvėlėje gyvena! Tikiuosi, kad straipsnis yra naudingas ir sužinojote šį bei tą įdomaus :)
Iki!

*Komentuok šį pranešimą ir gauk 1 tašką. Dalyvauk rubrikoje ar konkurse ir gauk 3 taškus. Tapk aktyviausiu "TD" blog'o skaitytoju ir laimėk knygą "Trise prieš mafiją". Daugiau informacijos ČIA*

6 Komentarai

 1. Žinojau apie šią rašytoją ne itin daug. Šiaip geras įrašas, nes esu skaičiusi kažkokią šios rašytojos knygą ir buvo įdomu! Be to kaip skaudu, kad ji mirė 45 metų ir nuo vėžio...

  AtsakytiPanaikinti
 2. Aš irgi neseniai perskaičiau jos knygą - "Miegančių drugelių tvirtovė"! Man irgi labai patiko :))
  Liūdna, kad taip nutiko, bet ko gero ji jau pasiekė, ko jai reikėjo, tad galėjo ramiai sau išeiti į kitus pasaulius.

  AtsakytiPanaikinti
 3. Patiko, nors apie ją žinojau daug, kadangi man labai patiko jos knygos ir gan įdomi asmenybė man ji buvo :)

  http://gabijasun.blogspot.com/

  AtsakytiPanaikinti
 4. Labai įdomus įrašas! Daug sužinojau ir buvo nenuobodu skaityti :)

  AtsakytiPanaikinti
 5. Myliu, myliu, myliu jos eilėraščius!

  AtsakytiPanaikinti