Pavasaris - sodininkystės pradžia

 Štai ir atėjo pavasaris, pabudo po sniegu snaudusi žolė, paukščiai savo giesmėmis ėmė džiuginti pasaulį, o ir žmonės sukruto: vieni kurpia atsinaujinimo planus, kiti parduotuvėse graibsto sėklų pakelius ir vazonus. Pastarąja veiklia kviečiu užsiimti ir jus - juk pačio užsiaugintos daržovės ir prieskoniai žymiai skanesni nei iš parduotuvės! Jei niekada neesate to darę, skaitykit toliau!
Nuo ko pradėti?
Pradžioje išsirinkite augalus, kuriuos norite užauginti ir pasižiūrėkite, kada ir kaip juos reikia sodinti. Vienus galima sodinti kovo mėnesį, kitus vėliau ar anksčiau, tad visad atkreipkite į tai dėmesį. Nors kartais pasitaiko, kad sodinti galima ir anksčiau (atsižvelgiant į saulės šviesą ir jos teikiamą šilumą), bet jei šiame reikale esat visiškai "žalias", siūlyčiau kliautis instrukcijomis - kitaip augalai gali ir neišdygti. Taip pat svarbu sėklas pasodinti tinkame žemės lygyje. Kai kurias reikia barstyti ant viršaus, kitas sodinti kelių centimetrų gylyje.

Kai išsirinksite augalų sėklas, jums dar reikės tinkamos žemės. Daugumai kambarinių augalų ir prieskonių užteka universalaus žemių mišinio, bet kai kuriems augalams (pvz.: pomidorams) reikės būtent jiems skirtų žemių. Nors galima bandyti sėti ir paprastoje žemėje, bet vėlgi - augalas gali užaugti silpnas, nebrandinti vaisių ar labai ilgai augti.

Dar vienas svarbus dalykas - vazonėliai ir indeliai. Geriausia sėklas sodinti plastmasiniuose indeliuose nuo įvairių maisto produktų (pyragų, vynuogių) ir tik jiems užaugus persodinti į vazonus. Taip pat būna specialų indelių iš organinių medžiagų, kurie yra laidūs orui - su tokiais indeliais augalus galima sodinti ir į daržą, nes medžiaga, iš kurios jie padaryti, suyra ir susimaišo su žeme.
Taip pat galima sugalvoti ir kitokių indelių variantų, kaip antai, tualetinio popieriaus ritinėliai.

Ką daryti toliau, arba kai turite visko, ko reikia
Nusipirkote sėklas, žemių ir vazonėlius, tai ką gi daryti dabar? Pirma pradurkite indeliuose skylutes, kad vandens perteklius turėtų kur ištekėti ir tuomet pripildykite juos žemėmis. Jei šito nepadarysite, netyčia perlaisčius augaliukus, žemės ir jose esančios šaknys gali pradėti pūti. Tuomet pasėkite sėklas ir gausiai apipurkšite jas vandeniu. Kai kuriuos augalus, kol jie išdygs, reikia uždengti permatoma plėvele. Tokiu atveju instrukcijoje bus pavaizduota plėvelė, kuria uždengtos sėklos. Ji reikalinga tam, kad sėkloms būtų pakankamai šilta bei drėgna ir jos galėtų sudygti. Iš kur tos plėvelės gauti? Paprasčiausiai sukarpykite paprastus plonus maišelius arba naudokite maistui uždengti skirtą plėvelę.

Kol sėklos išdygs, joms reikės tik šilumos ir vandens, o vėliau yra būtina indelius padėti ant palangės ar kitoje saulės apšviestoje vietoje. Taip pat svarbu retkarčiais atidengti plėvele uždengtus indelius, nes kitaip žemių paviršius pradės pūti. Kai sėklos sudygsta, plėveles reikia nuimti.

Laistykite kiekvieną dieną po du kartus - ryte ir vakare - ir kol augaliukai dar smulkučiai, geriausia purkšti su purkštuvu.

Paskutiniai žingsniai...
Kai augalai bus pakankamai dideli, juos reikės persodinti tam tikru atstumu vienus nuo kitų, kad jų šaknys turėtų pakankamai vietos. Geriausia sodinti į atskirus didesnius vazonus arba į daržą. Bet jei neturite sodo ar labai daug vietos, užteks augalus tiesiog praretinti.
Na o daugiau nieko nereikia, tik laistyti, prižiūrėti ir džiaugtis užauginta maža gyvybės forma.:)

Auginti augalus yra ne tik naudinga, bet ir labai smagu - kai pamatai, kad sėklos jau sudygo ir į viršų stiebiasi maži daigeliai, pasijunti taip nuostabiai ir laimingai, kad net širdis apsąla. Raginu visus prisiminti savo pirmapradę prigimtį ir čiupti į rankas sėklų bei žemių maišelius!

Sėkmės sodininkystėje!
Iki kito karto!:)

*Komentuok šį pranešimą ir gauk 1 tašką. Dalyvauk rubrikoje ar konkurse ir gauk 3 taškus. Tapk aktyviausiu "TD" blog'o skaitytoju ir laimėk knygą "Trise prieš mafiją". Daugiau informacijos ČIA*

10 Komentarai

 1. Straipsnis įdomus, galėtų būti parašyta išsamiau.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Norit daugiau? Galiu ir daugiau :D
  Stengiaus kuo mažiau rašyt, nes žinau, kad ilgi tekstai atsibosta. Tai čia tik pagrindai sodinimo :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Buvo labai įdomu, kadangi ruošiamės persikraustyti į namą :) Super. Aišku, per ilgų tekstų nereikia!

  AtsakytiPanaikinti
 4. Man tikrai patiko, bet galėjai kažką šiek tiek daugiau parašyti, bet ir taip visai gerai. (:

  AtsakytiPanaikinti
 5. Pirmas įspūdis apie tave dar labiau pagerėjo. Pirmiausia dėl to, jog pasirinkai tikrai originalią temą - tikrai neatsimenu kada šiame blog'e skaičiau straipsnį apie sodininkystę ar augalus (o gal iš vis neskaičiau...) Tikrai neblogas darbelis. :) Dėkui.

  AtsakytiPanaikinti
 6. Dėkui, Vilija!:))
  Estera - bandysiu atsižvelgti į tavo bei Deimantės nuomones :)

  AtsakytiPanaikinti
 7. O o o , kas gi čia :D Skaičiau tavo atrankos straipsnį ir laišką, net nepagalvojau, kad čia TA Aušrinė. :D Ką gi, sėkmės, neblogai varai ;Dp

  AtsakytiPanaikinti
 8. kažkas visiskai naujo :)) as irgi šitam bloge dar neskaičiau straipsnio tokia tema :o spaudžiu visas trys knopkes :)

  AtsakytiPanaikinti