Sapnų karalystė

Kas yra sapnas, turbūt visi puikiai žino. Bet ne visi žino kodėl ir kiek sapnuojame, bei ką reiškia tie sapnai. Vieni mano, kad sapnuodami, mes tarsi gyvename atskirą gyvenimą, kuris tėra tik mūsų pasamonėje. Kiti mano, jog sapnuojame tai apie galvojame, ko norime.  Jie būna įvairiausi: keisti, tikroviški, gasdinantys ar net patys neįtikėčiausi. Bet kaip yra iš tiesų ir kokia tų sapnų paskirtis? 

Kada žmogus sapnuoja?Miegančio žmogaus smegenys dirba nevienodai aktyviai, o nuo to priklauso miego ritmas. Kas 90 minučių gilų miegą keičia jautrus ir atvirkščiai. Daugiausiai ir dažniausiai sapnuojama yra jautraus miego stadijoje, tada kai žmogus yra beveik prabudęs. Šitam miego tarpsniui yra būdingi greiti akių judesiai, todėl jis vadinamas aktyviaja miego faze. Yra nustatyta, kad maždaug 80% žmonių pažadintų iš aktyviosios, arba dar kitaip vadinamos greitosios miego fazės, prisimena ką sapnavo.


Kiek per naktį yra sapnuojama?
Suvokti kiek laiko sapnuojame yra sudėtinga ar net neįmanoma, nes kai tik prabundame sapną beveik iš karto pamirštame, nebent pabundame per patį sapną. Be to, sapnuojant yra prarandamas laiko pojutis. Mokslininkai mano, kad žmogus per naktį sapnuoja maždaug 5 kartus, po 1-2 valandas. 

Kokia yra sapnų reikšmė?
Įvairiausi įvykiai nutinkantys sapno metu, gali būti visiškai bereikšmės istorijos, kurias žmogaus smegenys analizuoja kai yra aktyvios ir negaudamos informacijos iš jutimo organų, pasitelkia prisiminimus. Taigi sapnai dažnai nieko nereiškia.


Ar žmogus sapnuodamas gali judėti?Miegančio žmogaus kūnas yra kaip paralyžiuotas. Taip esame apsaugoti nuo nereikalingų veiksmų, dėl kurių miegant gali susižaloti. Miegant dirba tik  plaučiai - kad gąlėtum kvėpuoti, plaka širdis ir juda akys. Kartais pasitaiko, kad žmogus tik prabudęs dar yra paralyžiuotas, todėl labai išsigąsta, kai negali pajudinti vienos ar kitos kūno dalies.Kritimas miegant
Turbūt dauguma žmonių yra nors kartą sapnavę, jog krenta, o prabudus supranta, kad svyra ir vos vos nenukrito ant grindų. Dažniausiai taip atsitinka, kai žmogus yra beveik užmigęs, ir tai vadinama miego išgąsčiu. Jis atsiranda nuo staigaus prabudimo.

Vaikščiojimas per miegus
Yra žmonių kurie miegodami atsikelia iš lovos ir pradeda v. Tai dar yra vadinama lunatizmu. Yra manančių, kad lunatikai miegodami daro tai, ką sapnuoja. Tačiau taip nėra, jie tuo metu nieko nesapnuoja. Dažniausiai lunatizmas prasideda tada, kai baigiasi gilaus miego stadija. Įprastai žmonės tuo metu tik vartosi lovoje arba murma, o štai lunatikai atsikelia ir vaikšto po namus. 

Kodėl nesuprantame, kad sapnuojame?
 Įdomiausia ir turbūt keisčiausia yra tai, kad kai sapnuoji, regi įvykius, veikėjus, vaizdus, bet jie neatrodo nerealūs, kad ir kokie keisti būtų. Taip yra todėl, kad kai miegi ir sapnuoji, smegenų dalis, kuri yra atsakinga už suvokimą beveik nedirba.Įdomūs faktai apie sapnus:
 • Vidutiniškai žmogus sapnuoja apie 1825 kartus per metus. 
 • Beveik 5 savo gyvenimo metus žmogus praleidžia sapnuodamas.
 • Dažniau yra sapnuojami blogi sapnai, nei geri, džiaugsmingi.
 • Gimę akli, sapnuose nemato vaizdų, tačiau girdi daug garsų ir jaučia.
 • Po pabudimo praėjus 5 minutėms, pamirštame 90% sapnų.
 • Tuo metu, kai žmogus knarkia, jis nesapnuoja.
 • Vaikai iki 3 metų savęs nesapnuoja.
 • Košmarus dažniausiai sapnuoja vaikai nuo 3 iki 8 metų.
 • Kai kurie žmonės sapnuoja, tik juodai baltus sapnus.


Sapnai yra tikrai įdomus ir tuo pačiu keistas reiškinys. Jei norite juos ilgiau atsiminti, prie lovos laikykite užrašų knygutę ir rašymo priemonę, kad tik prabudę galėtumėt užsirašyti!

4 Komentarai

 1. Straipsnis idomus, taciau yra nemazai klaidu :) reiketu pasistengti :)

  AtsakytiPanaikinti
 2. taip, pastebėjau nemažai klaidų, ypač viename sakinyje praleidai beveik visą žodį: "Yra žmonių kurie miegodami atsikelia iš lovos ir pradeda v."

  AtsakytiPanaikinti