Viskas apie ledus!Ledai - turbūt vienas geriausių ir skaniausių vasaros desertų. Sunku atrasti žmogų, kuris jų nemėgsta. O ypač, kai skonių pasirinkimas yra toks gausus, kad kartais labai sunku išsirinkti kurie skaniausi. Vasara artėja labai greitai, tad ledai daugeliui greit taps kasdieniu valgiu. Bet ką iš tikro žinote apie ledus ir jų atsiradimą? Tikriausiai nustebsit sužinoję, jog yra žuvies ar net arklio skonio ledai. Taip taip, tokių tikrai yra. Pasaulis didelis ir margas, tad skonių pasirinkimas tikrai platus ir pats netikėčiausias. Tad pasidairykite po ledų pasaulį.Ledų istorija
 • Pirmą kartą pieniški ir grietininiai ledai minimi maždaug II–III a. p. m. e. Kinijos istoriniuose šaltiniuose. Pieno produktų šaldymo būdai tais laikais buvo laikomi valstybine paslaptimi ir už jų atskleidimą grėsė net mirties bausmė.
 •  Ledai buvo prieinami tik kilmingiesiems. Italų aristokratai savo svečius vaišindavo iš sniego ir vaisių sulčių pagamintu desertu. Tačiau užšaldyti mišinius su pienu europiečiams nesisekė dar ilgai. Šią paslaptį pavyko atskleisti tik Marco Polo. Manoma, jog šis žymus Venecijos keliautojas XIII a. pabaigoje iš Kinijos atvežė šerbeto šaldymo receptą. Ledų gamybos paslaptį italai saugojo 300 metų. Vėliau ledai paplito į Prancuziją, Ispaniją bei Angliją. Beveik visos šalys savus ledų receptus laikė paslaptyje. Apie XVIII a. ledai pasiekė ir JAV.
 • Pirmoji ledainė buvo atidaryta 1776 metais Amerikoje, Niujorke.
 • Pirmąjį ledų šaldiklį 1843 metais sukūrė namų šeimininkė iš Naujojo Džersio.
 • Pirmoji ledų gamykla buvo atidaryta Džeikobo Faselio, JAV, Baltimorėje, Merilendo valstijoje 1851 metais, pradėdama masinės ledų gamybos erą.Keisčiausi ledų skoniai:


Arklienos skonio ledai 
Japonijoje šie ledai laikomi ypatingu desertu. Kaži kiek tame yra tiesos, tačiau pasakojama, jog praėjusio šimtmečio pradžioje kaimų žmonės pagavę lauknius arklius juos “užlaižydavo” iki šių vargšų padarų mirties. Ar šiuose leduose išties yra arklienos? Taip, tačiau labai mažai,kaip sakoma, dėl skonio.
Anties kepenų ir ikrų skonio ledai
Japonija vis dar išlaiko keisčiausių ledų gamintojos pozicijas, tačiau nuo jos neatsilieka ir Prancūzija. Ypač po to, kai firma „Philippe Faur“ pradėjo gaminti anties kepenų ir ikrų skonio ledus.Jaučio liežuvio skonio ledai
Skirtingose šalyse yra skirtingas jaučio liežuvio suvokimas. Štai Kinijoje jaučio liežuviu laikomos tam tikros formos spurgos. Tad nekeista, jog yra tokio skonio ledai.


Cukruoto kumpio ledai
Ledų specialistas Davidas Lebovitzas eksperimentavo kurdamas cukruje virto kumpio skonio ledus. Rezultatas – salsvai sūrus su cinamono priemaišomis ledų skonis.


Česnako skonio ledai
Japonai garsėja kaip besidomintys vampyrų kultūra, tad šie turbūt skirti būtent tokiai auditorijai. Kiek yra žinoma, česnakas šiuose leduose išties stipri sudedamoji dalis, atidarius ledus, kvapas netrunka pasklisti.Žuvies skonio ledai
Žuvų skonio ledai gaminami Azijoje. Nors tiek žuvis, tiek ledai yra normalūs maisto produktai, juos sumaišius, nieko dora nesigauna.

Angies skonio ledai
O šie, anot šaltinių, visai neblogo skono. Tiesa, kokia jų sudedamoji dalis nėra aišku, tačiau greičiausiai paties angies joje nėra.
Indiško kario skonio ledai
Indiškos virtuvės fanatikai galbūt susidomėtų, tačiau kaip juokaujama, skonis gali būti panašus lyg lyžtelėjus sumo imtynininką.

Anglies skonio ledai
Ką gi, suvalgius šių ledų bent jau nereiktų rūpintis virškinimu.O jei rimtai, neaišku, kas galėtų nutikti jautresnio skrandžio savininkui, tad geriau dėl visa ko išvengti galimų problemų.
Kolageno ir citrinos skonio ledai
Kolagenas, kaip žinia yra kūnuose randamas baltymas, gausiai naudojamas kosmetikoje, siekiant išsaugoti jaunatvišką odos elastingumą ir išvaizdą. Ką gali žinoti, gal būtent dėl šių ledų vartojimo japonai atrodo tokie jauni?

Juodojo sezamo ledai
Šie ledai smaližius vilioja sezamo sėklomis ir tamsiai sodria spalva.
Aštunkojo skonio ledai
Japonai iš aštunkojo sukūrė gausybę produktų: nuo gardėsių iki erotinių filmų reklamų. Todėl nestebina, jog šis jūros gyvis turi savo skonio ledus.
Bulvių skonio ledai
Kompanija „Aunt Bessie‘s“ užpatentavo „visokiam orui“ tinkančius ledus – bulvių košę, dešrelę, žirnelius i riebų padažą kūgio formos vafliuke.


Kukurūzų skonio ledai
Įdomus šių ledų gamybos būdas - kukurūzai verdami piene arba kreme ir tuomet sumaišomi su kukurūzų skonio ledų mase. Skamba keistai, bet žmonės sako, jog šie ledai itin skanūs!


Salotų
skonio ledai
Šie ledai su daržovių pabarstais puikiai tiks vaikams, kuriuos reikia pripratinti prie daržovių. Arba sveikuoliams, kurie nori apsigauti saldžia iliuzija.
Įdomūs faktai apie ledus:
 • Apie 13% vyrų ir 8% moterų prisipažįsta, kad suvalgę ledus išlaižo ir jų indelį.
 • 20% ledų mėgėjų slapčia valgo ledus vidury nakties. Neįtikėtina, bet tai tiesa – ledais naktimis dažniau smaguriauja vyrai nei moterys!
 • 5% žmonių prisipažįsta, kad ledais dalinasi su savo augintiniais.
 • Populiariausio skonio ledai visame pasaulyje – vaniliniai.
 • Populiariausias ledų įdaras – šokoladinis.
 • Besirūpinantiems savo figūra yra sukurta ledų dieta!
 • Didžiausias desertas iš ledų buvo pagamintas 1985 metais Kalifornijoje. Desertas buvo apie 4 metrų aukščio, o jam pagaminti sunaudota 16 000 litrų ledų.
 • Brangiausi pasaulyje grietininiai ledai su vaisiais, įvertinti 60 000 dolerių.
 • Jungtiniuose Arabų Emyratuose ledai gaminami ir iš kupranugarių pieno.
 • Net 98% amerikiečių namuose turi ledų.
 • Pagrindinis ledų ingredientas yra oras, be jo desertas būtų kietas kaip uola.
 • Daugiausia ledų yra parduodama šeštadienį.
 • Daugiausia ledų valgo vaikai nuo 2 iki 12 metų ir suaugusieji, perkopę 45 metų ribą.Ledų nauda:
 • Kalcio šaltinis. Kaip ir visuose pieno produktuose, leduose yra daug kalcio – vieno svarbiausių žmogaus organizmo mineralų, būtinų kaulų stiprumui. Ypač jis reikalingas vaikams, sportininkams. Tad jei nemėgstate pieno, kasdien laižykite ledus. Be to, juose daug vitamino A ir B2.
 • Streso žudikai. Naujausi mokslininkų tyrimai patvirtino, kad ledai gali įveikti blogą nuotaiką, padeda atsikratyti įtampos, suteikia jėgų. Ledų sudėtyje yra medžiagos, pakeliančios nuotaiką ir raminančios nervų sistemą. Paslaptis glūdi ir valgymo rituale. Juk taip smagu atsikvėpti ir lėtai laižyti šaltus ledus.
 • Grūdina gerklę. Manoma, kad mėgaudamiesi ledais padedame gerklei pasiruošti žvarbiam rudens ir žiemos sezonui. Mat gerklė po truputį pripranta prie žemos temperatūros ir paskui jai nebaisūs šalti orai. Mėgstantieji šį gaivų desertą yra atsparesni ne tik peršalimo ligoms, gerklės skausmui, bet ir oro temperatūros svyravimams.
 • Degina riebaliukus. Ar girdėjote apie ledų dietą? Juk leduose daug kalcio, o jis skatina ir greitina medžiagų apykaitą.

Taigi kas gali būti maloniau nei mėgautis šiltais saulės spinduliais ir atsigaivinti nuostabaus skonio ledais, suteikiančiais karštai dienai dar daugiau ryškių ir linksmų spalvų, tuolabiau, kad jie teikia ne tik malonumo, bet ir naudos organizmui. Tad valgykite ledus, kiek telpa. Skanaus!

7 Komentarai

 1. Tema parinkta visai gerai, išdėstymas irgi. Na, ką dar pridurti.. Super ;)

  AtsakytiPanaikinti
 2. http://www.premia.lt/idomu/apie-ledus/ledu-istorija

  Daugiau tingiu ieškoti, bet vien įvedus vieną sakinį kiek išmeta... KOPIJAVIMAS DRAUDŽIAMAS. Įspėjimas nr.1. Antro įspėjimo nebus.

  AtsakytiPanaikinti
 3. Vilija - taip, kai kas čia kopijuota, bet pagalvokim logiškai, juk aš nesukursiu naujos istorijos apie tai kur kada ir kaip atsirado ledai...

  AtsakytiPanaikinti
 4. Žinoma, kad istorijos nesukursi ir taip, gali remtis informacija, kurią radai internete. Tačiau ją BŪTINA perrašyt savais žodžiais. Nėra juk taip sunku.

  AtsakytiPanaikinti
 5. Taip, perrašyt nėra sunku, kitą kart žinosiu:)

  AtsakytiPanaikinti