Sudie akiniuotas pasauli!

 Ilgas filmų žiūrėjimas, naršymas internete, vitaminų trūkumas, nesibaigiantis skaitymas, stresas, netinkama aplinka - tai tik dalis veiksnių, kurie alina žmogaus akis. Ne paslaptis, kad nuo to silpsta regėjimas, o be to atsiranda ir kitokių problemų... Suprastėjusį regėjimą "gydome" nešiodami akinius, kontaktinius lęšius, vartodami lašus ar darydamiesi operacijas. Bet retas kuris pagalvoja, ar tikrai būtina, ar tikrai reikia tai daryti, kodėl jam taip atsitiko ir kaip visą tai gali pakeisti.

 Apsižvalgius aplink galime pamatyti daugybę akiniuotų žmonių. Nors ne visada tas, kuris nešioja akinius, alina savo akis labiau nei tas, kuris nenešioja. Kodėl vienas žmogus gali skaityti nors ir visą dieną, dar tiek pat laiko sėdėti prie kompiuterio, vėliau ką nors porą valandų rašyti, bet jam akinių vis tiek nereikės, o tuo tarpu tam, kuris vartoja akis stiprinančius vitaminus, stengiasi nepervarginti akių ir nuolat daro įvairius akių pratimus, akinius nešioti yra tiesiog būtina? Galbūt ne visada kalti tie dalykai, kuriuos įvardija gydytojai, galbūt ne visada viską suprantame taip, kaip turėtume? Noriu jus supažindinti su programa, kuri vadinasi "natūralus regėjimo atstatymas". Apie ją gydytojai nekalba, nes jiems tai paprasčiausiai nėra naudinga - žmonės nebemokėtų pinigų už akinius, vaistus ar tiesiog apsilankymus pas akių specialistus. Dėl to ši natūrali programa nėra plačiai paplitusi, bet žmonės, kurie ją išbandė, tikina, jog ji tikrai veiksminga!

Dvi teorijos
 Maždaug nuo 1850-ųjų metų pradėta tikėti H. Helmholco akių veikimo teorija. Pagal jį lęšiuko išgaubtumą reguliuoja krumplyno raumuo. Žiūrint į artimą objektą akies lęšiukas labiau išgaubtas, todėl trumparegystei gydyti buvo sukurtos įgaubtos (minusinės) linzės, o žiūrint į tolimą objektą akies lęšiukas labiau įsigaubia, todėl toliaregystei (kai akies gebėjimas keisti lęšiuko išgaubtumą sutrikęs) gydyti buvo sukurtos išgaubtos (pliusinės) linzės.
Nuo to laiko gydytojai žmonėms išrašinėja pliusinius arba minusinius akinius ir liepia juos nešioti visą laiką.

 Tačiau, po maždaug 80 metų, šią teoriją paneigė V. Beitsas. Jungtinėse Amerikos Valstijose jis dirbo akių gydytoju, išmanė akių veikimo sistemą ir ilgą laiką naudojosi H. Helmholco teorija, bet išrašinėdamas pacientams akinius jis pastebėjo keistą dalyką - tiems pacientams, kuriems jis išrašydavo akinius, regėjimas pablogėdavo, o tiems, kurie savo akinius pamesdavo ar sudaužydavo ir kurį laiką negalėdavo įsigyti naujų, priešingai - pagerėdavo. Dėl šio pastebėjimo jis pradėjo labiau domėtis akių struktūra, veikimo principais ir sukūrė naują teoriją - akies optinius parametrus keičia ne krumplyno raumuo, o šeši akį judinantys raumenys.
 Kai šie raumenys atsipalaidavę, akis yra rutulio formos ir gerai mato į tolį, o kai jie įsitempia, akis pailgėja, todėl tokia akis geriau mato arti esančius daiktus. Pagal šią teoriją trumparegystė yra aiškinama taip: dėl perkrovų kai kurių žmonių akies raumenys negali pilnai atsipalaiduoti, todėl jų akys būna pailgos ir jie gerai mato tik arti esančius daiktus. Jei trumparegis nešioja akinius, akių raumenys niekada nebeatsipalaiduos, nes jiems trukdys akiniai: kai raumenys bandys atsipalaiduoti, žmogus per akinius matys prasčiau, todėl raumenys bus priversti įsitempti.

 Regos pablogėjimą taip pat labai veikia aplinka, kurioje žmogus gyvena, patiriamas stresas ir panašūs veiksniai. Šiuo metu kai kurie žmonės nešioja akinius vien todėl, kad jie nenori matyti realybės. Jei aplinka žmogui kelia daug streso, pykčio, liūdesio, žmogus blogai jaučiasi šeimoje ar darbe, tai gali būti viena iš prasto regėjimo priežasčių. Kai žmogus nebenori tokios aplinkos matyti, jo regėjimas paprasčiausiai susilpnėja. Tuomet gydytojai išrašo akinius, o šiuos nešiojant žmogus jaučiasi saugiau, lyg pabėgęs nuo išorinio pasaulio, jis bet kada gali jo nematyti - tereikia tuos akinius nusiimti. Žinoma, tai vyksta mūsų pasąmonėje, mums nesuvokiant, todėl pačiam suprasti tokią prasto regėjimo priežastį sunku.


Kaip atstatyti regėjimą?
 Norintiems natūraliai atstatyti regėjimą Beitsas siūlo tris principus ir tris įpročius, kurių laikantis galėsite atkurti tokius akių naudojimo įpročius, kokius turėjote vaikystėje. Juk visi prisimename, kaip ryškiai ir aiškiai matėme būdami maži - pastebėdavome mažiausias detales, perskaitydavome mažiausias raides. O kokios ryškios buvo spalvos!

Principai:
 • Centralizacija. Žmogus vienu metu ryškiai gali matyti tik vieną objektą. Jeigu nori matyti kelis greta sudėtus objektus, jis turi išsklaidyti žvilgsnį, t.y. tokiu būdu žmogus pradeda matyti plačiau, bet neryškiai, neaiškiai, vaizdas būna susiliejęs. Dėl tokio išsklaidyto žiūrėjimo regėjimas silpsta. Todėl Beitsas pataria žiūrėti tik į vieną daiktą vienu metu ir tokiu atveju matyti jį ryškiai negadinant regos. Apie tai vertėtų susimąstyti žmonėms, kurie mėgsta skaityti kelias teksto eilutes iš karto.
 • Priešpriešinis judėjimas. Taisyklingai naudojamos akys juda laisvai, yra atpalaiduoto
  s, todėl, norint jas atpalaiduoti, reikia suprasti priešpriešinio judėjimo sąvoką. Šis judėjimas - tai optinė iliuzija. Jos pavyzdžiai: kai skaitome knygą, mūsų akys juda į dešinę, o teksto eilutė į kairę; mums atrodo, kad saulė juda aplink mus, nors iš tiesų mes judame saulės atžvilgiu; kai pasukame galvą į kairę, žvilgsnis juda kairėn, o aplinkos vaizdas - dešinėn. Taigi, tokį judėjimą galime įvardyti taip: tai objektų judėjimas priešinga kryptimi mūsų judėjimo krypčiai. Šis judėjimas yra natūralus, žmonės sąmoningai to nepastebi. Norint šį įproti atkurti, reikia stebėti objektus, judančius priešinga kryptimi. Kai priešpriešinis judėjimas nevyksta, žmogus žiūri į vieną tašką ir taip silpnina regėjimo aštrumą.
 • Atsipalaidavimas. Tai pats svarbiausias principas. Per prievartą regėjimo ryškumo nepagerinsite. Akys turi būti atpalaiduotos, o smegenys įsisavinusios šiuos principus ir įpročius, kitaip nieko neišeis. Svarbiausia ir yra tiesiog matyti - žiūrėti atpalaiduotomis akimis, lengvai, natūraliai, net jei vaizdas neryškus ir išplaukęs.
Įpročiai:
 • Žvilgsnio perkėlimas. Žvilgsnis turi būti perkeliamas nededant jokių pastangų, atpalaiduotomis akimis, o šis įprotis turi įsisavinti taip, kad būtų atliekamas visą parą. Kaip jau minėta anksčiau, žmogus vienu metu ryškiai gali matyti tik centrinėje regėjimo zonoje. Jei norima aiškiai pamatyti didesnį daiktą, tai akys juda aplink jį, stebi skirtingas jo detales, žvilgsnis perkeliamas nuo vienų daikto dalių prie kitų. Šis procesas žmogui yra įgimtas ir nepastebimas. Taip ir turėtų likti, jei norite gerai matyti. Nesistenkite išsklaidyti žvilgsnio ir matyti viską vienu metu. Tiesiog žiūrėkite į atskiras dalis ir viską pamatysite.
 • Kvėpavimas. Taip taip, geram regėjimui labai svarbus kvėpavimas. Daugelis žmonių linkę kvėpuoti negiliai, užlaikyti iškvėpimą. Taip smegenys gauna mažiau deguonies, o regėjimas apsilpsta. Natūralus gilus kvėpavimas padeda pajausti akimirką, susikoncentruoti ties vienu dalyku. Taip pat nuo kvėpavimo priklauso regėjimo ryškumas ir akių atsipalaidavimas.
 • Mirksėjimas. Tai natūralus įprotis, kuris yra toks pats svarbus kaip ir aukščiau išvardintieji -
  jis padeda geriau matyti. Mirksėti reikia nesistengiant, lengvai, dažnai ir švelniai. Taip vokai sudrėkina akis, jas išvalo, atpalaiduoja. Žmogus turėtų mirksėti apie 15-30 kartų per minutę, t.y. kartą kas 2-4 sekundes, tačiau šiuolaikinėje aplinkoje žmonės mirksi rečiau - taip yra tiek dėl technikos (kompiuterių, televizorių) tiek dėl žmonių pažiūrų.

 Taigi, jei akiniai jau "užkniso juodai", meskit juos į šoną ir pabandykit įsisavinti šiuos šešis punktus, kurie gali pagerinti jūsų regėjimą. Svarbiausia, kad tie principai ir įpročiai, kurių beveik nebenaudojote ar nesąmoningai juos pamiršote, turi būti vėl nesąmoningai naudojami. Jūsų akys šiais punktais turi vadovautis jums nesuvokiant ir negalvojant apie tai.
 Nors aš regėjimu ir nesiskundžiu, bet pati kartais pastebiu dalykų, kurie įrodo šios teorijos veikimą. Pvz.: kartais vaizdas pasidaro ne toks ryškus, jeigu mane apima didžiulis stresas ar baimės, jeigu aš nenoriu kažkur eiti ar būti. Bet viskam aprimus pasitaiso ir regėjimas.

Šią programą išbandę žmonės tikina, jog ji tikrai veiksminga!
Todėl linkiu jums didžiausios sėkmės einant ryškaus regėjimo link!

~Aušrinė

Informacija rinkta iš:
http://www.sarmatas.lt/02/akys-regejimas/
http://www.mataulengvai.lt/
knyga - "Relearning to See"

9 Komentarai

 1. Pati nešioju kontaktinius lęšius ir mane labai vargina kasdien juos įsidėti ir išsiimti :DD Ačiū už straipsnį, tikrai naudingas!

  AtsakytiPanaikinti
 2. "Ne paslaptis, kad..." šitos frazės atsisakykit, po velnių. Visur, kiekvienam straipsnį galiu šitą surasti. Banalu banalu banalu. O šiaip patiko straipsnis, padirbėta gerai ir matau, kad daug daug darbo įdėjai, Aušrine. Už darbą tai atsistojus plojau.

  AtsakytiPanaikinti
 3. Emilija, malonu, kad patiko ir naudinga! Vyy!!!
  Dovile - jaučiu, kad tau alergija tai frazei :D Pažįstamas jausmas, bet kadangi aš tos frazės beveik nenaudoju, visai nesusimąsčiau apie jos rašymą.
  Ačiūū tau, kaip faina!!! Man bet koks straipsnis daug laiko ir darbo kainuoja :) Negaliu taip paimti ir lep tep pabaigti. Todėl šimtą kartų smagiau skaityti tokius komentarus!

  AtsakytiPanaikinti
 4. Oh, man taip pat labai patiko!
  Tačiau kartais akių problemos įgimtos būna, ir čia jau nieko nepakeisi... :(

  AtsakytiPanaikinti
 5. Pati Dovile straipsniu rasyt nemoki, o ant kitu stumi...

  AtsakytiPanaikinti
 6. Tigi nestumiu... Tik... Apie frazę pasakiau ir viskas... :/

  AtsakytiPanaikinti
 7. Man patiko. Tik su išdėstymu nelabai. Man jis nepatiko. Sekmės rašant kitus straipsnius ;)

  AtsakytiPanaikinti
 8. Įrašas gan neblogas. O mano suprastėjusį regėjimą gelbėja geri lęšiai. :)

  AtsakytiPanaikinti
 9. Labai naudingas straipsnis, daug naudingos informacijos. Norėčiau paklausti, o kaip su lęšių kokybę - ar lęšis lęšiui lygus? Ar verta rinktis patikrintus, pavyzdžiui, lensor lęšius ar nusispauti ir siųstis iš kinijos, kur kelis kartus pigiau viskas?

  AtsakytiPanaikinti