Vegetarizmas

Kas yra vegetarizmas ir vegatarai, daugiau ar mažiau, žino visi. Bet jei tiksliau, tai vegetarai yra žmonės, kurie visiškai atsisako ir nevalgo mėsos, taip pat žuvies, paukštienos, vėžiagyvių bei šalutinių skerdimo produktų. Daugumai mėsos mėgėjų būtų labai sunku arba neįmanoma atsisakyti mėsos. Tačiau yra žmonių, kurie gyvena be mėsos ir nemato dėl to problemų. Žmonės tokį gyvenimo būdą pasirenka dėl įvairių priežasčių: religinių, etinių, kultūrinių, ekologinių, estetinių, ekonominių, skonio arba sveikatos. Asmeniškai aš tikrai negalėčiau iš savo gyvenimo išmesti mėsos ir jos produktų. Na, bet juk yra visokių žmonių ir visi skirtingai mąsto bei renkasi skirtingą gyvenimo būdą.


Vegetarizmo įtaka sveikatai
Vegetariška mityba tinka visiems žmonėms, nepriklausomai nuo amžiaus: ir vaikams, ir paaugliams, ir net senyvo amžiaus žmonėms ar nėščiosioms. Tačiau norint būti sveikiems, tokią mitybą reikia tinkamai subalansuoti, kad organizmas gautų pakankamai visų reikalingų maisto medžiagų.  Baltymai yra sveikos mitybos pagrindas, o jų daugiausiai yra mėsoje. Taigi žmogus nevalgantis mėsos turi pasirūpinti, kad su kitais maisto produktais gautų reikiama kiekį baltymų. Gydytojai rekomenduoja per diena suvalgyti 0,8gramo baltymų vienam kilogramui svorio, tad jei žmogus sveria 60kg, jis per dieną turėtų gauti 48gramus baltymų. Tad reikia taisyklingai rinktis ką valgyti, jei organizmui trūks labai reikalingų maisto medžiagų bei vitaminų, tai gali kilti didelių sveikatos problemų. 

Vegetarai baltymų gali gauti iš šių produktų:
 • Riešutų: lazdyno, migdolų, graikinių
 • Sėklų: sezamo, linų, saulėgrąžų, moliūgų
 • Ankštinių daržovių: pupų, žirnių, žemės riešutų, lęšių
 • Grūdų: kviečių(miltai, duona, makaronai), miežių, rugių, avižų, sorų, kukurūzų, ryžių
 • Sojų: sojų varškės, sumuštinių su sojų mėsa, sojų pieno
 • Pieno produktų: pieno, sūrio, jogurto


Vegetarizmo rūšys:
 • Veganizmas - tai grieščiausia vegetarizmo rūšis. Veganai visiškai atsisako mėsos, žuvies, paukštienos, jūrų gėrybių ir pieno produktų. Kai kurie iš savo maisto rato išmeta net ir medų.
 • Lakto vegetarizmas – ši rūšis vartoja ir pieno produktus.
 • Ovo-lakto vegetarizmas – vartojami pieno produktai, taip pat kiaušiniai.
 • Semivegetarai - tai yra pusiau vegetarai. Jie nevalgo raudonos mėsos, bet valgo baltą mėsą ir žuvį, taip pat kiaušinius, pieną ir jo produktus.

Vegetarizmo nauda:
 • Mažesnė tikimybė susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis
 • Taip pat mažesnė tikimybė sirgti vėžiu
 • Žmogus tampa energingesnis
 • Nenutunkama
Vegetarizmo žala:
Griežtas ir tinkamai nesubalansuotas vegetarizmas dažnai sukelia reikalingų vitaminų ir maisto medžiagų trūkumą.


Vegetarų mintys, kurios verčia susimąstyti:
 • Gyvūnai – ne maistas (Buda)
 • Gyvūnai – mano draugai, o aš nevalgau savo draugų (George Bernard Shaw)
 • Martinas Liuteris Kingas mokė mus būti gailestingais. Būkime gailestingi karvėms ir jų vaikams veršeliams (Dick Gregory)
 • Mėsos mėgėjas sako: aš nevalgyčiau mėsos, jeigu niekas nežudytų gyvūnų. Mėsininkas sako: jeigu niekas nevalgytų mėsos, aš nežudyčiau.
 • Kaip jūs galite valgyti kažką, kas turi akis? (Ar Kellogg)
 • Žvejojant meškerės kablys pateko į žuvies akį. Tai buvo paskutinis kartas, kai aš nužudžiau gyvą padarą (Grove Press)
 • Užaugau ūkyje, kuris vertėsi gyvulininkyste. Taip aš tapau vegetaru (KD Lang)
 • Jei skerdyklos turėtų stiklines sienas, visi būtų vegetarai(Paul McCartney)


Žmogui valgančiam mėsa yra sunku suprasti, kaip vegetarai gali išgyventi be jos. Turbūt niekada to nesuprasi, kol nepabandysi pats taip gyventi. Turiu draugę, kuri yra vegetarė, tad nusprendžiau jos paklausinėti ir pasidalinti su jumis apie tai, koks yra vegetarų gyvenimas.

Kada ir kodėl nusprendei tapti vegetare?
Būti vegetare aš pati kaip ir nenusprendžiau. Taip jau atsitiko, kad nuo pat mažens mano organizmas nepriėmė mėsos ir aš jos tiesiog nemėgau ir nemėgstu iki šiol. Niekada nevalgiau mėsiško maisto ir dėl to nesigailiu.


Kas tavo gyvenime pasikeitė, kai pradėjai vegetariškai maitintis?
Kadangi vegetre esu nuo pat vaikystės, tai nelabai kas ir keitėsi. Kitokio gyvenimo kaip ir neturėjau, nes kaip ir minėjau prieš tai, mėsos niekada nevalgiau.


Kokios rūšies vegetarė esi ir kokius maisto produktus kasdien valgai?
Jeigu skirstant pagal rūšis, tai aš tikriausiai priklausau ovo-lakto vegetarams. Valgau viską išskyrus mėsa. Neatsisakau ir pieno produktų bei kiaušinių.  


Ar toks gyvenimo būdas yra sudėtingesnis ir brangesnis nei įprastas?
Ne, tikrai nemanau, kad būti vegetare yra kažkas sudėtingo. Valgau tą patį maistą kaip ir visi, tik atsisakau mėsos. Tad nieko sudėtingo čia nematau, jei reikia kartais sau pasigaminti kitokį maistą nei kitiems. O dėl brangumo, tai manau, kad vegetarai tikrai neišleidžia daugiau pinigų maistui, nei kiti žmonės. Kartais toks gyvenimo būdas kaip tik pareikalauja mažiau išlaidų ir yra pigesnis, nes nereikia pirkti mėsos, kuri tikrai nėra pigi.


Ar kavinėse ir restoranuose sunku gauti vegetariško maito? Kokį maistą užsisakinėji kavinėse?
Sunku nėra. Kuo toliau, tuo daugiau kavinių ir restoranų siūlo vegetariška meniu, nes vegetarizmas vis populiarėja ir vis daugiau žmonių renkasi tokį gyvenimą. Yra nemažai patiekalų, kuriuose nėra mėsos. Vienas mano mėgstamiausių patiekalų, kuriuos užsisakinėju kavinėse, tai vegetariška pica - ji yra kaip tik man. 


Kaip aplinkiniai, šeima, draugai reaguoja į tai, kad esi vegetarė?
Draugai ir šeima į tokį mano gyvenimą reaguoja gerai, netgi palaiko mane, nes patys nesugebėtų atsisakyti mėsos ir taip gyventi.


Ar toks gyvenimo būdas nesukelia problemų?
Bent jau man, tai tikrai nekyla jokių problemų, dėl to kad esu vegetarė. Mano gyvenimas yra lygiai toks pat kaip ir visų kitų žmonių.


Ar tarp tavo draugų ir šeimos narių dar yra vegetarų?
Mano pažįstamų rate, bent jau kol kas vegetarų nėra. Esu tokia vienintelė.


Ką pasakytum, patartum žmonėms norintiems būti vegetarais? Ar lengva tokiais būti?
Norintiems būt vegetarais patarčiau nepamiršt, kad mėsoje yra daug organizmui reikalingų maisto medžiagų, tad reiktų pasistengti tas medžiagas gauti iš kitų produktų, kad organizmas nenusilptų ir neužpultų ligos. Na, o dėl lengvumo, tai manau visiems žmonėms skirtingai. Kadangi aš vegetarė nuo pat mažens, tai man yra lengva. Bet kitiems gali būti labai sudėtinga visiškai pakeisti gyvenimą ir atsisakyti mėsos.Vieni sako, kad vegetarizmas yra blogai, kiti - kad gerai. Tačiau čia yra kiekvieno žmogaus asmeninis pasirinkimas, tad visi apie tai mąsto skirtingai. Vegetaru būti turbūt sugebėtų tikrai ne visi. Jei visą gyvenimą valgei mėsą, tai reikia turėti tikrai daug valios, kad jos atsisakyti. Na, bet vegetarizmas suteikia daug naudos ir net yra manoma, kad vegetarai gyvena ilgiau, nei tie kurie valgo mėsą. Tad čia jau jūsų pasirinkimas, kokį gyvenimo būdą rinksitės.


7 Komentarai

 1. Yra klaidelių žodžiuose. 1. Nemanau, kad žemės riešutai priskiriami prie ankštinių daržovių. 2. Grūdai, man atrodo, yra naudingesni angliavandeniais, bet ne baltymais ;) Patiko, kad įdėjai interviu.

  AtsakytiPanaikinti
 2. "Asmeniškai aš tikrai negalėčiau iš savo gyvenimo išmesti mėsos ir jos produktų." - manau, šio sakinio nereikėjo, kadangi straipsnis ne apie tave, jis skirtas kitiems žmonėms, ir manau, jeigu kam prireiktų sužinoti, ar tu galėtum nevalgyti - paklaustų. Na,bet visa kita neblogai, tačiau man pritrūko šiek tiek informacijos, be to, galėjai vieną kitą receptėlį pridėti - būtų išties puiku. Man labai patiko, kad idėjai interviu! Pastebėjau kelias klaideles, bet šeip visa kita super. Šaunuolė :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Yra klaidelių, bet manau, padirbėjai puikiai. :)

  AtsakytiPanaikinti
 4. Aš esu semivegetarė. Ir galiu pasakyt, kad savim didžiuojuosi ir man tai nesukelia jokių didesnių ar mažesnių problemų. Ačiū už straipsnį, man patiko ir paliko gan gerą įspūdį tavo rašymo stilius, Ieva.

  AtsakytiPanaikinti
 5. Šaunus traipsnis, mačiau porą nosinių pamestų, bet nieko. Kaip ir ankstesniąjam komentavusiam, man taip pat patiko, kad įdėjai interviu.

  Bet aš tikrai negalėčiau būti vegetare... Savaitę negavau mėsos ir viskas pasibaigė sveikatos problemom, nors tų kitų produktų gavau net per daug...
  Bet kaip ir minėjai, tai kiekvieno pasirinkimas.

  ------
  Kviečiu užsukti: dindindoli.blogspot.com

  AtsakytiPanaikinti
 6. Šaunuolė, Ieva! Super straipsnis, nors buvo keletas klaidelių, bet ir informacija, ir interviu įdomūs. Priešingai nei anonimui, man informacijos nepritrūko, straipsnis ne per ilgas, iš laikytas :)
  Aš pati prieš metus mėnesį laiko nevalgiau mėsos, bet po to nusprendžiau, kad tai ne man. Visiškai nevalgyti mėsos sunku, gal kada pabandysiu būti semivegetare.

  AtsakytiPanaikinti
 7. Pastebėjau tavo straipsnį "Justė ir Luka" žurnale. Aš jo nerenku, bet šiaip pavartinėjau ir pamačiau. Norėjau nusipirkti tą numerį, bet pastebėjau, kad tas straipsnis yra šito blogo, tad nenusipirkau. :D Šiaip, labai įdomus straipsnis, pati esu veganė ir tuo didžiuojuosi. :)

  AtsakytiPanaikinti